Podróże aktywne

65
Ebook

Projekt 100 wulkanów. Przewodnik trekkingowy TOP 15

Grzegorz Gawlik

Piętnastolecie projektu 100 Wulkanów Grzegorza Gawlika. PRZECZYTAJ WYWIAD >> O czym jest ta książka? O wulkanach, które rzadko są tematem książek. Stanowi świeży powiew w literaturze podróżniczo-przewodnikowej. Napisana ze swadą, w nowatorski sposób, zawiera unikalne fragmenty dzienników z wypraw, wspomnienia pisane na kolanie, gdzieś w namiocie. Dzięki temu jej niewątpliwym walorem jest autentyczność przekazu, sugestywne oddanie emocji. Pośród wybranych na potrzeby tej publikacji wulkanów są te najwyższe i najciekawsze pod względem naukowym, zarówno popularne wśród turystów, jak i te, które warto odwiedzić, choć pozostają raczej nieznane. Nie brakuje tu ciekawostek i opisów interesujących miejsc pochodzenia wulkanicznego. Część poradnikowa obejmuje wskazówki, jak zdobyć poszczególne szczyty. Autor poświęca też nieco uwagi polskim wulkanom. Ponadto w zamieszczonym w książce słowniku wyjaśnia terminologię wulkaniczną oraz dzieli się bogatą wiedzą z tej dziedziny. Nie sposób pominąć tematu turystyki wulkanicznej i wspinaczki na wulkany – coraz popularniejszych form aktywności górskiej. Bo wulkany to też góry. Erupcje, choć śmiertelnie niebezpieczne, zawsze fascynowały ludzkość. Wulkany nadają się idealnie na trekking i wspinaczkę. Dla chętnych, by poznawać je w taki sposób, pomocne będą ilustrujące książkę mapy i fotografie, często unikalne – ponad 150 zdjęć pozwoli poznać piękno wulkanów przed zaplanowaniem wyprawy. Takiego przewodnika na rynku jeszcze nie było. Autor oprócz autentycznych dzienników z wypraw dzieli się praktyczną wiedzą: jak wejść na 15 najciekawszych wulkanów – wygasłych, uśpionych, aktywnych, najwyższych, znanych i nieznanych jakie środki bezpieczeństwa należy zachować podczas wchodzenia na aktywne wulkany oraz jaki sprzęt jest niezbędny, by sprawnie zdobyć szczyt jak dojechać, gdzie spać, jak zdobyć potrzebne pozwolenia, nie brakuje też informacji o wymogach wizowych gdzie można zobaczyć lawę które wulkany są najgroźniejsze P R Z E W O D N I K po najpiękniejszych wulkanach – to książka dla miłośników gór i trekkingu, którzy chcą zdobyć jeden z nich (a może całą piętnastkę?), jak również dla osób, które o wchodzeniu na wulkany jeszcze nie myślą, ale interesują się geografią, turystyką i są głodne wiedzy!

66
Ebook

Rośliny, które udomowiły człowieka

Jarosław Molenda

Jak zrobić czekoladę bez kakao? Gdzie znaleźć najlepszy olejek różany? Co drzewo i Godzilla mają ze sobą wspólnego? Odpowiedzi znajdziesz w niezwykłym reportażu o mocy roślin. Poznasz też nowe ciekawostki na temat ich pochodzenia, historii i relacji z ludźmi. Czasem związki te są tak silne, że mogą uzależnić. Czy kiedyś zastanawialiście się, jak bardzo polegamy na zbawczej roli roślin w codziennym życiu i nie tylko? Wyruszcie w podróż przez kontynenty wraz z autorem, który odpowie na to pytanie. Idealna dla fanek i fanów "Sekretnego życia drzew" Petera Wohllebena! Tajemnice roślin Tajemnice roślin to seria, dzięki której spojrzysz na otaczającą cię florę z zupełnie nowej, świeżej perspektywy. Jarosław Molenda polski pisarz, podróżnik, publicysta. W ćwierć wieku odwiedził cztery kontynenty i kilkadziesiąt krajów. Zajmuje się popularyzacją nauki.

67
Ebook

Rośliny, które zmieniły świat

Jarosław Molenda

Odkryj czuły i mądry świat roślin, który zmieni Twoje spojrzenie na otaczającą florę. To prawdziwa uczta dla zmysłów, dzięki której poznasz tajemnicę naturalnych afrodyzjaków. Dowiesz się też o niebezpieczeństwach wiążących się z uprawą bawełny. Przemierzając kontynenty, autor zabierze Cię w podróż po różnorodnym świecie flory. Dowiedz się, jak rośliny wpisują się w przemysł, medycynę i codzienne życie. To klucz do zrozumienia, jak głęboko rośliny zakorzenione są w kulturze i codzienności nas wszystkich. Idealna dla fanek i fanów "Sekretnego życia drzew" Petera Wohllebena! Tajemnice roślin Tajemnice roślin to seria, dzięki której spojrzysz na otaczającą cię florę z zupełnie nowej, świeżej perspektywy. Jarosław Molenda polski pisarz, podróżnik, publicysta. W ćwierć wieku odwiedził cztery kontynenty i kilkadziesiąt krajów. Zajmuje się popularyzacją nauki.

68
Ebook

Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936

Kazimierz Nowak

Zebrał, opracował i wstępem opatrzył Łukasz Wierzbicki, odkrywca postaci Kazimierza Nowaka. Książka zawiera zbiór reportaży z rowerowej podróży przez Afrykę, jaką autor odbył w latach 1931-1936. Samotnie, bez pieniędzy, ale za to z niezłomnym charakterem i wielką determinacją, dzięki którym udaje mu się przebyć trasę wzdłuż całej Afryki z północy na południe, a następnie inną drogą z południa na północ. Wszystkie informacje dotyczące książki jak i autora Kazimierza Nowaka znajdują się na portalu kazimierznowak.pl To zupełnie niezwykła książka ze względu na treść i osobę autora; oby zajęła ona stale miejsce na listach klasyki polskiego reportażu napisał Ryszard Kapuściński w maju 2005 r. w liście do Wydawnictwa Sorus po przeczytaniu pierwszego (liczącego 152 strony) wydania Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd, które ukazało się w 2000 r. Zachęceni tą opinią wznowiliśmy książkę w 2006 r. w postaci drugiego wydania w miękkiej oprawie. Udział Kapuścińskiego w odsłonięciu w Poznaniu w dniu 25 listopada 2006 r. ufundowanej przez podróżnika Macieja Pastwę tablicy poświęconej Autorowi książki Kazimierzowi Nowakowi i zainteresowanie mediów pozwoliły dotrzeć do rodziny Nowaka i nieznanych wcześniej redaktorowi książki reportaży, publikowanych w polskiej prasie w latach 1931-1937, jak również do materiałów niepublikowanych tekstów i fotografii z podróży, przechowanych przez rodzinę. Zdołano również uściślić wiele dat i faktów. Tak powstało trzecie, rozszerzone (liczące 392 strony) wydanie. Zawiera ono pełną, napisaną pięknym, barwnym językiem, opowieść o pionierskiej, pięcioletniej afrykańskiej wędrówce Kazimierza Nowaka, przez ponad 60 lat zupełnie zapomnianego polskiego przedwojennego podróżnika, który głównie rowerem i pieszo oraz na wielbłądzie, konno i czółnem dwukrotnie pokonał samotnie kontynent afrykański (od Trypolisu po Kapsztad i z powrotem do Algieru)! Książkę czyta się jednym tchem. Oprócz opisów niezwykłych przygód globtrotera i cudów afrykańskiej przyrody znajdzie w niej Czytelnik bogaty opis życia mieszkańców Czarnego Lądu, wnikliwą krytykę polityki kolonialnej oraz spostrzeżenia, które wydają się niezwykle aktualne również w odniesieniu do Afryki współczesnej. Zwiększenie, w stosunku do pierwszego wydania, liczby oryginalnych, wykonanych przez podróżnika fotografii (156, w tym wiele wcześniej niepublikowanych) oraz dodanie, oprócz mapy Afryki z trasą całej podróży, 11 mapek ilustrujących kolejne etapy wyprawy z zaznaczoną marszrutą i odwiedzanymi miejscowościami sprawiają, że Czytelnik może się poczuć jak towarzysz podróży Kazimierza Nowaka przez Afrykę, nie tę na pokaz, przy szlakach turystycznych,będących pewnego rodzaju wystawą, lecz przez tę, jak pisze Autor w Prologu: niedostępną dla ogółu, o której żaden podróżnik nie pisze, choćby ze względu na to, że aby ją poznać, trzeba się wypocić, zaznać głodu i pragnienia, ryzykować zdrowie i życie.

69
Ebook

Rowerem po Islandii

Karol Ryszard Spiżewski

Książka jest dziennikiem miesięcznej wyprawy rowerowej dookoła Islandii, jaką odbył autor w 2016 roku. Podróżnik opisuje oszałamiającą przyrodę wyspy, specyfikę mijanych miejscowości, trud jazdy objuczonym rowerem, a także spotkania z innymi obieżyświatami, których wielu przemierza islandzkie pustkowia. Pozycja zawiera wiele porad praktycznych (ceny, miejsca noclegów, ewentualne zagrożenia na trasie, warunki pogodowe, kwestie sprzętowe itp.) i będzie doskonałą pomocą dla osób pragnących odwiedzić krainę wulkanów i gejzerów na rubieżach Europy. Całość ilustruje kilkadziesiąt kolorowych zdjęć z wyprawy. Polecam zwiedzenie Islandii. Zachęcają krajobrazy niespotykane w Europie, a także świetnie zorganizowane społeczeństwo i państwo, które osiągnęło wysoki poziom zamożności i rozwoju mimo skrajnie niesprzyjających warunków życia mieszkańców. Autor

70
Ebook

Rubież. Reportaż wędrowny

Ewa Pluta

„– Ty tak pieszo? Dokąd? – W Bieszczady. Właśnie ruszam. Nie wiem, ile mi to zajmie. Może trzy miesiące, może więcej. Chcę przejść tysiąc kilometrów. Obserwowałam, czy to robi na nim wystarczająco duże wrażenie. – Dziewczyno, chyba cię popierdoliło, szkoda nóg na Polskę”. Od trójstyku w Bolciach do trójstyku na Krzemieńcu. Z Suwalszczyzny w Bieszczady. Sto dni w terenie. Pieszo – powoli i wzdłuż wschodniej granicy Polski chwilę przed tym, gdy skupił się na niej wzrok całej Europy. To ta linia – rubież Unii Europejskiej – jest bohaterką książki Ewy Pluty. Kreska na mapie, która komplikuje biografie i zaplata historie. Autorce mówią o tym rolniczka z Sankur, batiuszka z Mostowlan, wróżka z Opaki Dużej, emerytowana nauczycielka z Chomontowiec, inżynier z Lublina, antykwariuszka z Krynek, gnomik z Krzyczewa czy emerytka z kolonii wsi Bobinka. „Gdyby chcieć wyruszyć przed siebie – bez mapy, planu i celu – szybko się okaże, że to niemożliwe. Na drodze staną granice. Nie tylko te państwowe. Także: płoty, żywopłoty, tujopłoty, mury i murki, parkany, palisady, siatki, zapory. Codzienne granice, tak mocno wtopione w krajobraz, że niewidzialne. Przechodziłam przez cudze podwórka: goniły mnie psy i krzyki ludzi. Szłam przez górskie pastwiska: elektryczny pastuch delikatnie wstrząsnął moją cielesną powłoką. Wspinałam się na ogrodzenia, aż na jednym zawisłam na dłużej. Za każdym razem dochodziłam do jakiegoś muru”. To reportaż wędrowny. Perspektywa pieszej reporterki łączy się z uniwersalną refleksją nad granicami, murami i zasiekami, które dzielą ludzi.   Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020).

71
Ebook

Rzuć to i jedź, czyli Polki na krańcach świata

Magdalena Żelazowska

Rzucić to wszystko i wyjechać w nieznane - każdy od czasu do czasu ma ochotę, ale nie każdy zdobywa się na odwagę, by to zrobić. Toskania, Egipt, Senegal, Karaiby, Kolumbia, Kanada, Malediwy, Nepal, Australia, Arktyka i Antarktyka - to adresy, pod którymi bohaterki książki rozpoczęły swoje nowe życia. 10 prawdziwych opowieści o ucieczce przed samotnością, poszukiwaniu przestrzeni do realizacji głębokiej pasji oraz wyzwoleniu od presji społecznej, ale również o trudach odnajdywania się w zupełnie obcych kulturach i społeczeństwach, które nie zawsze są otwarte na nowych przybyszów. Inspirujące historie, po które koniecznie powinny sięgnąć miłośniczki książek Katarzyny Tubylewicz i Anny Sawińskiej. Magdalena Żelazowska (ur. 1984) - pisarka, blogerka, dziennikarka, podróżniczka. Od 2018 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych. Autorka wielu artykułów i reportaży o Nowym Jorku i Ameryce, znana też z książek "Rzuć to i jedź, czyli Polki na krańcach świata", "Hotel Bankrut" oraz "Zachłanni".

72
Ebook

Siła Marzeń, czyli jak zdobyłam Everest

Miłka Raulin

Konsekwencja jest matką sukcesu Everest. Czomolungma. Góra gór. Jest jak magnes. Piękna, intrygująca, dumna i niebezpieczna. Rozpala wyobraźnię niejednego wspinacza - bo któż nie chciałby wejść na Dach Świata? I choć Everest bez wątpienia jest magiczny, stał się też kołem zamachowym potężnego biznesu. Każdego roku wydaje się setki pozwoleń na wejście na szczyt, a ci, którzy pragną zmierzyć się z Czomolungmą, muszą zapłacić za wyprawę niewyobrażalne pieniądze. Siła Marzeń, czyli jak zdobyłam Everest to książka czasem zabawna, czasem wzruszająca, ale przede wszystkim szczera i wciągająca bez reszty. O tym, jak urzeczywistnić z pozoru nierealne plany, gdy jest się mamą nastolatka i pracuje się na etacie. I o tym, jak przygotować się fizycznie, logistycznie, psychicznie i finansowo do tego, by zmierzyć się z najwyższą, najtrudniejszą i najbardziej kosztowną górą świata. W strefie śmierci bowiem wszystko robi się źle. Źle się oddycha, chodzi, trawi, a ryzyko, ból, tęsknota za bliskimi i przekraczanie granic własnych możliwości to tylko niektóre składniki wysokogórskiej wyprawy. Siła Marzeń, czyli jak zdobyłam Everest to opowieść o wielkiej pasji, podejmowaniu wyzwań, inspirowaniu do spełniania marzeń i niepoddawaniu się przeciwnościom losu. A przede wszystkim o tym, że pod żadnym pozorem nie wolno rezygnować z dziecięcych pragnień. O książce w mediach: Biwak z Bogumiłą "Miłką" Raulin >> Naukowcy potwierdzają - kobiety żyją dłużej >> Książka Miłki Raulin o Mount Evereście >> Miłka Raulin i Everest, który obdarzył ją życzliwością >> Niedoszła pilotka, podróżniczka, alpinistka, najmłodsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi. Poznajcie Miłkę >> Miłka Raulin nie wie, co znaczy „niemożliwe”. Oto najmłodsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi! >> Miłka Raulin: „Mam nadzieję, że moje dziecko nie będzie miało tak szalonych pomysłów” >> Miłka Raulin: „Konsekwencja to matka sukcesu! Zawsze trzeba walczyć o to, w co się wierzy” >>

73
Ebook

Siła marzeń, czyli jak zdobyłam Koronę Ziemi

Miłka Raulin

Najmłodsza Polka z Koroną Ziemi! Wszystko zaczęło się w 2011 roku - Miłka Raulin, mając już na koncie zdobyty Mont Blanc, postanowiła wspiąć się na wszystkie najwyższe wierzchołki kontynentów. Tak powstał projekt "Siła marzeń - Korona Ziemi", który Miłka realizowała konsekwentnie przez siedem lat. 22 maja 2018 roku ukończyła swój plan, gdy stanęła na szczycie Mount Everestu. "Gorąco wierzę, że moja historia przekona Was do tego, byście odkrywali swoją Siłę Marzeń i już dziś rozpoczęli podróż do upragnionego celu, nie mając wprawdzie w plecaku czasu i gotówki, ale niosąc w nim wielkie chęci i wiarę. Wiarę, że się uda! Świat jest bowiem ogromny i hojny. Zadba o to, by niczego Wam nie zabrakło, i podeśle wszystko, czego potrzebujecie, pod warunkiem że tak właśnie będziecie o nim myśleć." Miłka Ta książka jest opowieścią o długiej wyprawie po marzenia - wyprawie realizowanej z perspektywy matki pracującej na pełnym etacie. Mówi o tym, jak zaczął się ten "wysokogórski romans" i jak wykonać z powodzeniem szalony projekt, dysponując jedynie dwudziestoma sześcioma dniami urlopu. Pasja do przygód i dalekich wypraw przeplata się w książce z trudnościami życia codziennego. Przeczytacie więc także o górskich kłopotach i lekcjach z nich płynących. O podejmowaniu życiowych decyzji, samotnym macierzyństwie, utracie pracy. O drugiej stronie medalu i rachunku, jaki trzeba zapłacić, podejmując każde wyzwanie. Przede wszystkim jednak jest to książka o wielkiej sile marzeń - o tym, że nie ma rzeczy niemożliwych, nie do spełnienia i że zawsze warto mimo przeciwności dążyć do wymarzonego celu! Niemożliwe nie istnieje, a projekt Siła Marzeń - Korona Ziemi to dowód na to, że nawet najbardziej odważne marzenia można pogodzić z macierzyństwem i pracą zawodową. Siła marzeń - czyli jak zdobyłam Koronę Ziemi to pełna optymizmu książka, w której Miłka opowiada nie tylko o swoich górskich doświadczeniach, ale również o życiowych trudnościach, jakim musiała stawić czoła. To wciągająca opowieść napisana przez życie. Martyna Wojciechowska Nie ważne co , chcesz zdobyć: prawo jazdy, Koronę Ziemi, mandat radnego. Nie rezygnuj z marzeń. Nie poddawaj się przy pierwszym niepowodzeniu. Nie pękaj. Trzymaj się twardo wyznaczonych celów. Patrz na Miłkę! Ona udowadnia, że możesz wszystko. A nawet jeszcze więcej. Dorota Wellman Miłkę poznałem w 2004 roku w trakcie realizacji programu "Zdobywcy". Kto by pomyślał, że moje himalajskie historie tak rozgrzeją jej miłość do gór wysokich. Tę książkę czyta się jak przygody Indiany Jonesa w spódnicy. Z uśmiechem, zapartym tchem i rumieńcami na twarzy. Miłka ma cechy prawdziwego wojownika. Jest uparta i konsekwentna, co w parze z jej filigranową posturą i dziewczęcym wyglądem tworzy mieszankę wybuchową. Siła marzeń - czyli jak zdobyłam Koronę Ziemi to książka nie tylko dla miłośników gór - to motywująca historia, która pokazuje, jak gigantyczną moc mają marzenia. Krzysztof Wielicki To z pewnością historia jednej z najodważniejszych kobiet na świecie. Bez pompy i parady, za to po wielu wyrzeczeniach, osiągnęła tak wiele w młodym wieku. Wiem, co mówię. To niesamowite, jak siła marzeń potrafi być mobilizująca. Mnie marzenia pchają na wielkie oceany, Miłkę w wysokie góry. Wątpię, aby ktokolwiek, kto przeczyta tę książkę, powstrzymał się od spełniania swoich. Chylę czoła. Aleksander Doba   "Siła marzeń" w mediach: Halo Polonia Gazeta.pl Doxa FM TVP Info Wstaje dzień TVP Pytanie na śniadanie Aleteia.org podroze.dziennik.pl Dzień Dobry TVN ksiazki.wp.pl

74
Ebook

Sopoty

Tomasz Słomczyński

Sopot powstał zapewne około tysiąca lat temu. Pierwszy raz stał się modny i prestiżowy już w XVI wieku, kiedy zamożni gdańszczanie zaczęli budować tam letnie rezydencje. Sto lat później pojawili się pierwsi patoturyści. To szwedzcy żołnierze urządzający w swoich kwaterach hałaśliwe pijatyki. Minęły wieki, ale pewne rzeczy się nie zmieniły. Miasto, które w XIX wieku oficjalnie zyskało status uzdrowiska, do dziś zmaga się z nadmiarem uciążliwych gości. Sopot to jednak nie tylko polskie San Remo. Jego kształt i charakter przez stulecia tworzyli kolejni mieszkańcy ­ polscy, niemieccy, kaszubscy, żydowscy. Wszyscy zostawili w nim swoje ślady, podobnie jak kolejne władze, które kształtują miejski krajobraz. Sopocianie omijają Monciak i rzadko zaglądają na molo. Prawdziwe życie toczy się w bocznych uliczkach, na werandach, blokowiskach, wzgórzach, w sopockim lesie. Za przewodnika po tym świecie mamy Tomasza Słomczyńskiego bo Sopoty to również osobista historia autora i jego rodziny, opowieść o niełatwych relacjach z miastem, fascynacjach i rozczarowaniach, odejściach i powrotach.

75
Ebook

Syberia Zimowa Odyseja

Romuald Koperski

Syberia Zimowa Odyseja to pełna niezwykłych przygód relacja z najtrudniejszej w historii motoryzacji zimowej ekspedycji samochodowej, z przylądka Roca w Portugalii, przez Syberię, na dalekie krańce Czukotki. Podróżnicy w składzie: Romuald Koperski, Marian Pilorz oraz Viktor Makarovskiy swym brawurowym, ekstremalnym przejazdem jako pierwsi w dziejach motoryzacji spięli zachodnie krańce Eurazji ze wschodnimi. Autor z typową dla siebie swadą wprowadza nas w świat dzikiej przyrody, pięknej i groźnej syberyjskiej zimy oraz wspaniałych ludzi, których podróżnicy spotkali na swojej drodze. Sami, bez wsparcia z zewnątrz, w skrajnie niskich temperaturach torowali sobie drogę przez liczącą tysiące kilometrów syberyjską tajgę, doliny, przełęcze i pustynie arktyczne. Romuald Koperski podróżnik, przewodnik po Syberii, pionier wypraw samochodowych po rozległych terenach Syberii, pilot samolotowy I klasy, pisarz, dziennikarz reportażysta, fotograf, myśliwy, nurek oraz muzyk pianista. Rekordzista Guinnessa. Autor książek: Pojedynek z Syberią, Przez Syberię na gapę, ,,1001 Obrazów Syberii, Syberia Zimowa Odyseja, wystaw fotograficznych i wielu publikacji poświęconych Syberii, którą wielokrotnie przemierzył na całej długości oraz szerokości geograficznej. Za samotny spływ gumowym pontonem najdłuższą syberyjską rzeką Leną otrzymał prestiżową nagrodę Kolosa oraz tytuł Podróżnika Roku 1999. Pomysłodawca oraz organizator czterech edycji rajdu samochodowego Transsyberia, w tym najdłuższego i najtrudniejszego rajdu samochodowego na świecie Transsyberia Gigant 2004 na trasie Atlantyk-Pacyfik-Atlantyk, liczącego 30.000 km. Odbył dziesiątki eksploracyjnych wypraw, m.in. Jakucja, Chakasja, Ahaj, Buriacja, Czukotka, Kołyma, Góry Czerskiego, Mamskie, Sajany, Chaman-Daban, Suntar-Chajata, polarne rejony Syberii, Mongolia. Pomysłodawca oraz kierownik najtrudniejszej w historii motoryzacji zimowej wyprawy samochodowej Ekspedycja Stulecia. W styczniu 2010 r. wykonał najdłuższy koncert fortepianowy na świecie, trwający 103 godziny i 8 sekund. Wyczyn został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.

76
Ebook

Szlaki Polski. 30 najpiękniejszych tras długodystansowych

Łukasz Supergan

Mamy w Polsce kilkadziesiąt tysięcy kilometrów szlaków turystycznych. Zazwyczaj wybieramy te, które można pokonać w ciągu jednego dnia. Łukasz Supergan zachęca do podjęcia wyzwania wielodniowej wędrówki, prezentując 30 najpiękniejszych szlaków długodystansowych wytyczonych na obszarze całego kraju, począwszy od wybrzeża Bałtyku i pojezierzy, poprzez pas nizin centralnej Polski, aż po wyżyny, pogórza i pasma górskie południa kraju. To zaproszenie do wędrówki zarówno po trasach popularnych, jak i mniej znanych, łatwych, ale i wymagających pewnego doświadczenia trekkerskiego. Wielodniowe wędrówki to nie tylko świetny sposób na aktywne spędzenie czasu, sprawdzenie się w wymagających warunkach, lecz także wspaniała okazja do poznawania walorów przyrodniczych i krajobrazowych oraz dziedzictwa kulturowego i historycznego Polski. Podejmij wyzwanie, rusz na szlak, odkryj, jak wiele niezwykłych miejsc znajduje się bliżej niż myślisz! Rozmowa z Łukaszem Superganem podczat spotkań w ramach BOOKTARG:

77
Ebook

Szlaki rowerowe Polski. 70 najpiękniejszych tras na jeden i na kilka dni

Daniel Sienkiewicz i Aleksandra Szczepańska

Szlaki rowerowe Polski. 70 najpiękniejszych tras na jeden i na kilka dni Turystyczna infrastruktura rowerowa w Polsce cały czas się rozwija, ale już teraz nie mamy się czego wstydzić. Szlaki rowerowe pozwolą przeżyć niezapomnianą przygodę, inne będą dobrym materiałem na trening, a jeszcze inne okażą się idealnym pomysłem na spędzenie rodzinnego weekendu. Jesteśmy przekonani, że niezależnie od Twojego rowerowego doświadczenia, znajdziesz tu swój ulubiony szlak, do którego będziesz wracać z uśmiechem.  A jest z czego wybierać! Przygotowaliśmy 70 propozycji długodystansowych i krótkich tras oraz wycieczek rowerowych. Każda z nich posiada techniczne wskazówki, kod QR do mapy i śladu GPS, zdjęcia i całą paletę inspiracji oraz ciekawych miejsc. Do zobaczenia na polskich szlakach rowerowych!

78
Ebook

Szybsza niż lew

Agnieszka Martinka

Podążaj razem z Agnieszką Martinką w niezapomnianą podróż rowerem wokół afrykańskiego Jeziora Wiktorii. Odkrywaj piękno Kenii, Ugandy i Tanzanii, radość lokalnych dzieci i smak egzotycznych owoców. Obserwuj zmagania z prawdziwymi wyzwaniami życia w Afryce. Ta reportażowa przygoda to prawdziwe zanurzenie w afrykańską rzeczywistość, pełne inspiracji i odkryć. To podróżnicze arcydzieło, które na zawsze zmieni Twój pogląd na Afrykę. Szczególnie przypadnie do gustu fanom takich autorów jak Ryszard Kapuściński, znany z głębokich, refleksyjnych reportaży z trudnych rejonów świata.

79
Ebook

Świat noszę w sercu

Jacek Stasiński

Świat noszę w sercu jest pierwszą książką z planowanej serii Podróży z Jackiem. To cykl promujący podróże oraz motywujący do poznawania świata z zachowaniem szacunku do odwiedzanych miejsc, napotykanych ludzi, tradycji i natury. Tom pierwszy zawiera 12 opowieści spisanych przez człowieka, dla którego świat stał się domem i osadzonych w niezwykłych lokacjach na mapie podróży po czterech kontynentach. Odwiedzimy magiczne Timbuktu, oazę Siwa, staniemy oko w oko z gorylami górskimi. Dotrzemy na wyspy Galapagos, dopadnie nas burza w Kolumbii, będziemy ścigać tukana nad wodospadami Iguazú. Na Jamajce wyłowimy z wody żywe srebro. Czeka nas pełen humoru thriller nad wodospadem Niagara i corrida z wołem piżmowym w grenlandzkiej tundrze. Poznamy niuanse współczesnej Persji, japońskie ciekawostki z onsenu pod Fuji, czeka nas kąpiel z rekinem w tle w Kamakurze. Przemierzymy bezdroża Pamiru i będziemy świadkami wzruszającego spotkania z Polką w miejscu, gdzie diabeł mówi dobranoc.

80
Ebook

Święto nieważkości. Morawy

Michał Tabaczyński

Morawy w cieniu Pragi, dumnie prowincjonalne. Nawet czechofile łatwo zapominają o ich istnieniu, lecz one wydają się obojętne na ten brak uwagi. Ojczyzna poetów to tu tworzyli Jan Skácel, Otokar Březina, Jakub Deml, Ivan Blatný. Szkoła pisarzy stąd do stolicy wyruszyli Bohumil Hrabal i Milan Kundera. Dom wizjonerów to tu pracowała Helena Bochořáková-Dittrichová, pierwsza na świecie autorka powieści graficznej, a swoje utopijne miasto wznosił Tomáš Baťa, prorok nowoczesności. Michał Tabaczyński właśnie tę część Czech wybrał sobie, by uprawiać flaneryzm doskonałe hobby na czasy zarazy. Snuje się więc nieśpiesznie po ulicach morawskich miast i zagląda w zakamarki ich historii, podziwia gmachy i pomniki, wsłuchuje się w rytm kroków na chodnikach, dyskretnie zerka w morawskie dusze. Święto nieważkości to nie tylko reportaż o Czechach, ale także literacki esej wędrowny, a może sebaldowska z ducha więc apokaliptyczna i melancholijna medytacja.