Коучинг

49
Eлектронна книга

Tożsamość lidera

Sławomir Luter

Najtrudniejsze w życiu co jest, to zmienić zdanie o sobie - że MOGĘ. JA TO ZROBIŁEM. ZMIENIŁEM SIĘ. Stworzenie dobrej i bezpiecznej przyszłości, to wzięcie odpowiedzialności za swoje życie. Wejście na swoją ścieżkę i samodzielne zarządzanie swoimi zasobami, wyznaczenie wizji i działanie z poczuciem misji, to fundamenty każdej rozwiniętej osobowo jednostki. JA TO ZROBIŁEM. Lider wyznacza kierunek w którym pragnie się rozwijać, towarzyszy innym i wspiera ich w działaniach. JA TO ROBIĘ. Tworzy i rozwija zespół partnerów i współpracowników, bo takie modele pracy przez następne lata będą kreowały przyszłość, dlatego umiejętności liderskie, zarządzanie zespołem, budowanie relacji, wyznaczanie i osiąganie celów to klucz do przywództwa. JA TO ROBIĘ. Dlatego powstał ten program rozwoju osobistego, abyś stał się dla siebie przywódcą i sobie całkowicie zaufał. Wiem też, że mówić jest każdemu łatwo, gorzej z realnym życiem. Jednak JA TO ZROBIŁEM. Zatem proszę Cię o zaufanie - poznaj ten wyjątkowy materiał, on naprawdę może ci pomóc stać się bardzo dobrym, wzorowym liderem, przełamać wewnętrzne opory i wejść na fantastyczną ścieżkę życia. Ten program nauczy Cię - kompetencji i zadań lidera - jak nabyć tożsamość i mentalność liderską - jak zmienić oprogramowanie umysłu - postawy - jak być wzorem dla innych - wytyczania kierunku działania i rozwoju organizacji - głównych zadań lidera - umiejętności budowania relacji z zespołem - tworzenia i wdrażania planów rozwojowych Jeżeli: - chcesz zacząć sobie ufać i na sobie polegać - chcesz budować zespół, a nie wiesz jak się do tego zabrać; - rozpadają Ci się relacje w zespole, nie dołączają do Ciebie wartościowi ludzie; - nigdy nikomu nie przewodziłeś; - jesteś Liderem, a chcesz wznieść się na najwyższy poziom; - działasz w biznesie rekomendacyjnym, lub masz jakikolwiek zespół; - nie wiesz jak zarządzać zespołem; - chcesz się nauczyć jak dzielić podejście zadaniowe a relacyjne, to ten program jest absolutną koniecznością. Dla kogo: - dla wszystkich ludzi którzy budują zespoły lub chcą budować profesjonalnie - dla liderów, kandydatów na liderów, kierowników, menadżerów; - dla każdej osoby, która chce wziąć odpowiedzialność za siebie i tworzyć zespoły z innymi osobami, złączone we wspólnym celu. Fantastyczny program rozwojowy i przemiany osobistej, obowiązkowy dla aktywnych i ambitnych ludzi, którzy pracują z innymi przy różnych projektach, przewodzą, zarządzają, rekrutują, podejmują ważne życiowe decyzje.

50
Eлектронна книга

Współczesna mitologia coachingu. 70 prawdziwych odpowiedzi na 70 zasadniczych pytań

Piotr Pilipczuk

Moją intencją w czasie pisania tej książki było wydobywanie piękna coachingu spod masy nieporozumień, uogólnień, przekłamań i osądów. Czym jest i czym nie jest coaching? Coaching funkcjonuje w biznesie od lat 70. XX wieku, a jednak wciąż jest dziedziną nową. Na tyle nową, że nawet definicyjnie samo pojęcie i związane z nim słownictwo nie są do końca uporządkowane. Istniejące sprzeczności wynikają najprawdopodobniej z niewystarczająco sprecyzowanej wiedzy na ten temat oraz braku skrystalizowanych zasad, norm i reguł, które określałyby granice zainteresowań tej dziedziny. Kłopot polega na tym, że "pojemność" coachingu rozrosła się do gigantycznych rozmiarów — niestety, można w nim dziś znaleźć właściwie wszystko, co wiąże się z usługami mającymi wspierać rozwój zawodowy. Książka, którą trzymasz w dłoni, nie jest nastawiona na to, by nauczyć kogokolwiek coachingu. Autor skupia się w niej przede wszystkim na płaszczyźnie sensu, nie zaś celu. Demaskuje fałszywe i szkodliwe twierdzenia, z którymi spotykają się czasami przyszli klienci - jak to, że coaching usunie wszystkie problemy, że nadaje się na każdą okazję, że jest dla każdego, że każdy może zostać coachem. Przedstawia temat również z perspektywy kandydata do tego zawodu, udowadniając, że droga do mistrzostwa nie jest prosta, jednak bycie coachem może przynosić wiele satysfakcji. Mit czy nie mit? Tak czy nie? Przeczytaj, sprawdź i przekonaj się sam! Piotr Pilipczuk - jeden z pionierów coachingu w Polsce. Reprezentuje nurt coachingu systemowego, holistycznego. Jest certyfikowanym trenerem ICC, najstarszej w Polsce międzynarodowej szkoły coachingu ( ukończyło ją wielu coachów znanych i aktywnych w biznesie oraz nauce). Wraz z Anną Ratajczyk zainicjował powstanie pierwszej na świecie Izby Coachingu. Uczeń i współpracownik wybitnych trenerów, Josepha O’Connora i Andrei Lages-O’Connor (założycieli International Coaching Community). Czy coaching to "taka terapia", tyle że w ramach firmy? Czy coach jest tym, który musi wszystko wiedzieć? Czy tylko psycholog może być dobrym coachem? Czy hipnoza to skuteczna technika pracy w coachingu? Czy w coachingu wszystkie chwyty są dozwolone? Czy coaching kiedyś przeminie?

51
Eлектронна книга

Wszystko zaczyna się w głowie, a kończy, gdy nie działasz

Karolina Cwalina-Stępniak

To znowu ja Tak zaczyna się moja... trzecia książka. Trzecia! Choć w pierwszą nikt nie wierzył. Dziś Wszystko zaczyna się w głowie jest bestsellerem. Trzymasz w dłoniach nowy zastrzyk motywacji, a ja gram na nosie wszystkim, którzy wątpią w moje działania. Wątpią i krytykują ci, którzy sami siedzą bezczynnie i nie próbują. Jeśli zgadzasz się ze mną, a do dziś brakowało Ci odwagi, aby spełniać swoje marzenia, to zapraszam Cię do mojego świata! Nie jest w nim różowo ani prosto. Bywa ciężko, a nawet beznadziejnie, ale NA MOICH WARUNKACH. Jeśli odpuszczasz - mam nadzieję, że zainspiruję Cię do tego, by próbować dalej. Jeśli działasz tak szaleńczo jak ja - będzie Ci lepiej, gdy sobie uzmysłowisz, że nie jesteś odosobnionym przypadkiem! Ważne, aby nie mieć do siebie pretensji. Ja mam tylko wtedy, kiedy wiem, że zrobiłam za mało i nie dotarłam tam, gdzie chciałam być. WSZYSTKO ZACZYNA SIĘ W GŁOWIE... a kończy, GDY NIE DZIAŁASZ. Nic samo się nie wydarzy ani nie spadnie z nieba. Sukces to harówka. Jedni o tym wiedzą, a inni się łudzą, że coś przyjdzie łatwo. Wiem, że tych drugich jest więcej niż pierwszych. Chcesz wiedzieć czemu? Sprawdź w środku! Karolina

52
Eлектронна книга

Zabić coacha. O miłości i nienawiści do autorytetów w Polsce

Maciej Bennewicz

Tęsknię za tobą, Przewodniku! Duchowy przywódca, mędrzec, doradca, ktoś, kto zawsze jest o jeden krok za nami, czasem zaś nad nami — i cicho, cierpliwie, lecz nie nachalnie szepce nam do ucha. Ktoś, kto zna odpowiedzi na podstawowe pytania i chce się nimi dzielić. Ciut lepszy, nieco mądrzejszy, a może tylko trochę bardziej wrażliwy, uważniejszy na świat, który nas otacza. Autorytet. Ofiara dzisiejszych czasów. Kiedyś nieomylny, dziś codziennie po tysiąckroć zabijany tekstami radykalnych dziennikarzy reprezentujących przeciwną stronę. Atakowany w jedynie słusznych mediach. Dobijany mocnymi słowami internetowych hejterów. Obśmiewany przez ludzi, którzy „wiedzą lepiej”, choć w rzeczywistości nie wiedzą nic. Bo kto wie, ten słucha. Słucha i uczy się — od prawdziwych autorytetów. Instytucjonalny i zarazem profesjonalny autorytet to również coach, zazwyczaj specjalnie w tym celu kształcony. Kto to taki? Trener, czyli osoba ustalająca i prowadząca trening, w wyniku którego zawodnik, pracownik lub po prostu człowiek podejmujący się jakiegoś zadania ma odnieść sukces. Mentor, tutor, counselor, sponsor, coach, hr business partner odgrywają podobne role, lecz zmierzają do celu nieco innymi metodami. Niestety, zanim coaching w Polsce na dobre rozwinął skrzydła i przeszedł rozliczne choroby wieku dziecięcego, dorobiono mu gębę. Z jakiego powodu? O zróżnicowanych przyczynach takiego stanu rzeczy na kartach tej książki pisze Maciej Bennewicz. Autor skupia się także na wnioskach, które warto wyciągnąć z tej sytuacji. Proponuje skuteczne sposoby przeciwdziałania czarnemu PR-owi oraz sprawdzone metody pracy coachingowej. Efektywne — mimo oporu, jaki mogą początkowo budzić.

53
Eлектронна книга

Zacznij od dzisiaj. Organizacja czasu, pracy i życia z wykorzystaniem metod coachingowych

Ewelina Mierzwińska

Twoje życiowe plany i marzenia czekają na dodanie im skrzydeł! Czy można zmienić swoje życie wykorzystując metody stosowane przez coachów? Ewelina Mierzwińska, certyfikowany coach, prawnik, blogerka, szczęśliwa żona i mama, dzieli się metodami coachingowymi, dzięki którym Twoja codzienność stanie się prostsza! Nie wierz w "jutro" ani "od poniedziałku". Gdy potrzebujesz zmienić coś w swoim życiu, podnieść się z gorszych momentów, zacząć realizować swoje plany, nie masz czasu na odkładanie tego na wiecznie nienadchodzące "kiedyś". Wiem, że na naszej życiowej drodze mnóstwo jest chwil zwątpienia w swój plan, obrany cel, sens podejmowanych działań. I w samego siebie. Znam te wszystkie stany, bo sama przez nie przechodziłam. I nie zawsze byłam taka świadoma, uważna i skupiona na "tu i teraz". Przeciwnie - nie potrafiłam znaleźć czasu na odpoczynek, wpadałam w kołowrotek pracy i mieszałam swoje priorytety. Przeszłam przez ten labirynt, wyciągając z niego zarówno siebie, jak i później mnóstwo innych kobiet. Chcę byś i Ty, z moją pomocą, znalazła swój sposób na przejście tej drogi! Zdanie "Zacznij od dzisiaj! wierzę całą sobą." Uważam, że może nas ono otworzyć na działanie, a gdy będziesz kierować się nim, podejmując codzienne wybory, jest w stanie zmienić Twoje życie! W myśl tych słów napisałam książkę Zacznij od dzisiaj. Znajdziesz w niej wszystko to, co przyda Ci się w działaniu tu i teraz, w poklepaniu po ramieniu, odnalezieniu w chwilach wątpliwości i podniesieniu po upadku. Poznaj razem ze mną sposób na organizację czasu, pracy i życia, w której możesz w zgodzie ze sobą, swoimi wartościami i przekonaniami osiągać to, co dla Ciebie najważniejsze!  

54
Eлектронна книга

Zarządzanie zmianą, czyli jak przeżyć nieustającą przeprowadzkę

Piotr Puczyński

Jesteś tym, co robisz Zmiana jest stałym elementem naszego życia, ponieważ w życiu chodzi o ruch. O podejmowanie działania. Nie ma przy tym aktywności mądrzejszych i głupszych. Jest tylko wybór i są jego konsekwencje. Wybór kierunku kształcenia i drogi zawodowej. Decyzja o podjęciu kolejnego wymagającego zadania. Dobrowolna zmiana pracy. Każda kolejna decyzja o zaangażowaniu się w zmianę stanowi konsekwencję uprzednio podjętej i równocześnie jest wstępem do przyszłej. Tej, która delikatnie zarysowuje się na horyzoncie życia. Bo człowiek jest istotą, która gnuśnieje w spokoju. Ludzki umysł wciąż i wciąż poszukuje nowych wyzwań. Zmian, które zmuszą go do intensywnej pracy, a tym samym - dostarczą przyjemnych doznań. Skoro zmiana jest czymś, co permanentnie towarzyszy człowiekowi, staramy się nad nią zapanować, zarządzać nią. Aktualnie funkcjonujemy jednak w tak dynamicznie przekształcającym się świecie, w czasach tak niesamowitego postępu wszelkich dziedzin nauki i techniki, że doprawdy trudno za nimi nadążyć. Zarządzanie zmianą w szerokim kontekście staje się niemożliwe. A w skali mikro? W świecie własnej firmy albo własnego życia? Tu można się pokusić nie tyle o zarządzanie zmianą, ile raczej o prowadzenie organizacji/firmy/osoby drogą zmiany. O przyjmowanie przekształceń otoczenia w pozytywny sposób. O czerpanie z nich siły. Jak się tego nauczyć? Poznając teorię, ale przede wszystkim praktykę metodyk zmiany i wdrażając je dla siebie tak, by działały na naszą korzyść. Bo zmienność świata będzie tylko rosnąć, więc my sami także musimy w odpowiednim tempie ulegać transformacjom.

55
Eлектронна книга

Życie. Następny poziom. Coaching transpersonalny

Jarosław Gibas

Bez rozwoju duchowego nie ma dostępu do najsilniejszej a zarazem najgłębszej motywacji osobistej. Odpowiada ona na pytanie: co jest ważne, co nadaje sens nawet prostym działaniom. W tych kilku słowach można by streścić główne przesłanie tej książki, z którym jako coach i autor się utożsamiam. Klasyczne metody coachingu zachowują swoją skuteczność do chwili, kiedy pada pytanie o poczucie sensu podejmowanych działań na planie całego życia. Serdecznie polecam lekturę w głąb transpersonalnej motywacji. Maciej Bennewicz, menedżer, trener, coach   Mindfulness to słowo, ktore jest już obecne we wszystkich najlepszych światowych podręcznikach zarządzania. Książka Jarka Gibasa pokazuje potęgę działania tych mechanizmów również w coachingu. Mateusz Grzesiak, międzynarodowy nauczyciel i trener, psycholog   Jarosław Gibas odkrywa przed polskimi czytelnikami kierunek, w którym zmierza dzisiaj światowy coaching. To lektura dla poszukujących  odpowiedzi, na najważniejsze życiowe pytania. Jacek Walkiewicz, mówca motywacyjny i mentor Wyrusz w podróż do źródeł rozwoju Wyobraź sobie, że idziesz przez las. Błądzisz, szukając najlepszej drogi. Raz za razem rozglądasz się za nową ścieżką, wracasz w to samo miejsce, znowu szukasz i znowu się orientujesz, że jednak nie idziesz w dobrą stronę. Nagle nad głową, ponad drzewami widzisz szybującego sokoła. Postanawiasz iść za nim. Ścieżki przechodzą jedne w drugie, ale za każdym razem stają się szersze i idzie Ci się łatwiej. W końcu, wciąż za krążącym po niebie sokołem, trafiasz na gościniec prowadzący do ogrodu. Na jego końcu widzisz majaczący w oddali dom. I kiedy się doń zbliżasz, spostrzegasz, że nie ma już sokoła. Zniknął dokładnie w tym momencie, w którym zobaczyłeś swój prawdziwy CEL. Zniknął, bo nie był Ci już potrzebny! Coaching transpersonalny podchodzi do człowieka jako do fizycznej, psychicznej i duchowej całości. Rola coacha polega na upewnieniu się, że wybory, których dokonuje klient, są rzeczywiście jego wyborami: są dyktowane sercem, płyną z głębi duszy, są zgodne z tym, kim klient jest naprawdę i kim faktycznie chce zostać. Coach musi wiedzieć, że kierunek, w którym klient chce iść, nie jest jedynie mrzonką i nie wynika z presji społecznej. Musi także przekonać się, iż zmiana, która dokonuje się w kliencie, będzie trwała. Reszta — autodiagnoza, zdefiniowanie celu i wybór właściwej drogi ku przyszłości — leży po stronie klienta procesu coachingowego. Dlaczego? Ponieważ w coachingu, jak w życiu, naprawdę wszystko zależy od Ciebie!  

56
Eлектронна книга

Życie. Następny poziom. Wydanie 2 rozszerzone

Jarosław Gibas

Wyrusz w podróż do źródeł rozwoju Wyobraź sobie, że idziesz przez las. Błądzisz, szukając najlepszej drogi. Raz za razem rozglądasz się za nową ścieżką, wracasz w to samo miejsce, znowu szukasz i znowu się orientujesz, że jednak nie idziesz w dobrą stronę. Nagle nad głową, ponad drzewami widzisz szybującego sokoła. Postanawiasz iść za nim. Ścieżki przechodzą jedne w drugie, ale za każdym razem stają się szersze i idzie Ci się łatwiej. W końcu, wciąż za krążącym po niebie sokołem, trafiasz na gościniec prowadzący do ogrodu. Na jego końcu widzisz majaczący w oddali dom. I kiedy się doń zbliżasz, spostrzegasz, że nie ma już sokoła. Zniknął dokładnie w tym momencie, w którym zobaczyłeś swój prawdziwy cel. Zniknął, bo nie był Ci już potrzebny. W perspektywie transpersonalnej z jednej strony widzimy człowieka jako fizyczną, psychiczną i duchową całość, z drugiej - odkrywamy, że w jego wnętrzu istnieje coś ponad odgrywane role, osobowości czy aktywność, do której mobilizuje go własne, często zalęknione i roztrzęsione ego. To perspektywa oparta na zdolności nieidentyfikowania się z osądami czy emocjami; wykorzystująca metody uważnej obecności, stany flow, medytację. Pozwala odkrywać nową jakość życia i sprawia, że rozwiązanie większości problemów staje się zadziwiająco proste. Technik oferowanych przez psychologię transpersonalną można używać w wielu obszarach życia. Korzystają z niej zarówno psychoterapeuci i psycholodzy w pracy z pacjentami, jak i mentorzy biznesowi pracujący z zarządzanymi przez siebie zespołami czy specjaliści korzystający z technik coachingowych. Perspektywa transpersonalna przyda Ci się wszędzie tam, gdzie widzisz potrzebę zmiany - pozbycia się tego, co Cię spowalnia, blokuje czy przygniata. I jednocześnie dodania sobie energii życiowej. Prędzej czy później ścieżka rozwoju osobistego w niezwykły sposób zacznie się przeplatać ze ścieżką rozwoju duchowego. I wyłącznie od Ciebie zależy, czy zechcesz z tej możliwości skorzystać.