Andere

9
E-book

Geneza i rozwój nihilizmu w Rosji

Ks. Stanisław Załęski

UWAGA! e-book jest skanem zapisanym w formacie PDF. Plik pdf uniemożliwia przeszukiwanie i kopiowanie tekstu Dlaczego i po co dzisiaj rozprawiać i pisać o nihilizmie? U nas go nie widać, w Rosji już znaków życia nie daje, kogo więc dzisiaj ta kwestia może obchodzić? Można tak odpowiedzieć: nihilizm rosyjski, choć ma swe bardzo odrębne cechy, jest jednak w każdym razie odłamem tej wielkiej ogólnoeuropejskiej kwestii socjalnej, która od ponad stulecia urządza życie już nie tylko Europejczyków, ale i całego świata. Dlatego jak można sądzić aby pewne zjawiska zachodzące dzisiaj tak w życiu społecznym, jak i politycznym, należy sięgnąć i do takich korzeni, jakie stanowi nihilizm rosyjski. A wtedy wiele spraw się rozjaśni, wiele będzie można pojąć, a nawet spróbować przewidzieć jak mogą się potoczyć losy świata. Byle czytać bez uprzedzeń i z prawdziwym zrozumieniem.

10
E-book

Ianua scientiae

Antoni Smoluk

Książka jest zbiorem kilkunastu artykułów mających charakter eseju. Każdy akapit publikacji przy kolejnym czytaniu okaże się nieco inny: głębszy w treści i prostszy w formie. Publikacja stanowi naukowy poemat dygresyjny wykorzystujący anegdotę, żart i ironię. Najważniejszą tezą zbioru jest aksjomat mówiący, że wszechświat - kosmos - jest jedynym perpetuum mobile. Spectrum badawcze publikacji jest szerokie: od mody idealnej i statystyki po topologię, analizę i logikę.

11
E-book

Idea ewolucji w teologii katolickiej

Ks. Dr Franciszek Gabryl

Hegel, Günther, jak i moderniści zapominają o różnicy zasadniczej między religią przyrodzoną a objawioną przez Boga. Religia przyrodzona jest zbiorem prawd i obowiązków, do których odkrycia dojść może człowiek wyłącznie o własnej sile rozumu, zastanawiającego się nad stosunkiem człowieka do Boga. Zbiór tych prawd i obowiązków stanowi przedmiot nauki, zwanej teologią przyrodzoną, która znów jest częścią pewną filozofii. Jeżeli tedy Hegel i Günther utrzymują, że filozofia i teologia mają ten sam przedmiot, może to być prawdą tylko odnośnie do poznania religijnego czysto rozumowego, aczkolwiek i w tym razie nie pokrywa się teologia z filozofią, której przedmiotem badania jest nie tylko Bóg, ale świat i człowiek; żadną zaś miarą nie może to być prawdą w odniesieniu do religii objawionej, która może oprócz prawd, przystępnych rozumowi ludzkiemu, zawierać także prawdy, przechodzące zdolność pojmowania rozumu ludzkiego. Tak się właśnie ma rzecz z religią chrześcijańską.

12
E-book

Internet Rzeczy (IoT). Problemy cyberbezpieczeństwa

Jerzy Krawiec

Monografię można podzielić na dwie zasadnicze części. Pierwsza cześć obejmuje problematykę dotyczącą wyzwań Przemysłu 4.0, a właściwie jego kluczowego elementu, czyli Internetu Rzeczy (IoT). W tej części scharakteryzowano systemy i opisano modele IoT, przedstawiono wizje architektury IoT, zidentyfikowano problem wiarygodności IoT oraz przedstawiono zasady eksploracji danych i standardy komunikacji między urządzeniami systemu IoT. W drugiej części książki podjęto rozważania dotyczące problematyki zapewnienia cyberbezpieczeństwa systemów IoT. Ta część publikacji obejmuje modele odniesienia cyklu bezpieczeństwa urządzeń IoT oraz implementację systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji w przedsiębiorstwie realizującym koncepcję IoT. Publikacja jest poparta licznymi przykładami praktycznymi oraz wynikami badań dotyczących poziomów bezpieczeństwa systemów informatycznych pracujących zarówno w sieci globalnej, jak i lokalnej. Jest także praktycznym przewodnikiem wprowadzającym w świat technologii IoT, ze szczególnym uwzględnieniem cyberbezpieczeństwa, przedstawieniem najnowszych zagrożeń internetowych oraz podaniem sposobów ochrony zasobów informacyjnych w przedsiębiorstwach.

13
E-book

Kodeks Kierowcy 2024

Eliza Borkowska

Rok 2024 przyniósł kolejne zmiany dla kierowców. Czego tym razem mogą spodziewać się prowadzący pojazdy? Wyczekiwaną zmianą, która weszła w życie już w zeszłym roku, tj. 17 września 2023 r., jest powrót do rocznego terminu usuwania punktów karnych z ewidencji. Powrócą również kursy reedukacyjne pozwalające zmniejszyć zebraną liczbę punktów karnych. Zwrot prawa jazdy znów następuje automatycznie po upływie okresu, na jaki ten dokument został zatrzymany. Od 14 marca 2024 r. pojazdy mechaniczne prowadzone przez nietrzeźwych kierowców będą konfiskowane. Zaktualizowano także przepisy dotyczące przewozu osób. Jak co roku wzrasta również wysokość kar za brak wykupienia polisy OC. Z publikacji Czytelnik dowie się m.in.: ■ Jakie kary grożą za jazdę pod wpływem alkoholu? ■ Co jest nową okolicznością obciążającą sprawcę wypadku po alkoholu? ■ Kiedy nietrzeźwemu kierowcy grozi przepadek pojazdu, a kiedy przepadek równowartości pojazdu? ■ O ile wzrosły kary za brak OC? ■ Kto będzie mógł skorzystać z kursu reedukacyjnego? ■ Jakie nowe warunki muszą spełniać przewoźnicy świadczący odpłatny przewóz osób? ■ Kto ma pierwszeństwo na ścieżce dla rowerów? ■ Ile wynoszą nowe stawki za odholowanie pojazdu? ■ Kto i gdzie może poruszać się hulajnogą elektryczną? Publikacja "Kodeks kierowcy" zawiera tabele z obowiązującą wysokością grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wykroczenia drogowe oraz z wykazem naruszeń przepisów ruchu drogowego i liczbą punktów karnych odpowiadającą tym naruszeniom. Dodatkowym atutem poradnika jest kolorowy aktualny wykaz znaków i sygnałów drogowych.

14
E-book

Kodeks Kierowcy.Zmiany 2023

praca zbiorowa

W 2023 r. zaczną obowiązywać zmiany dotyczące konfiskaty pojazdów mechanicznych prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców, a także zaostrzenie kar dla nietrzeźwych sprawców wypadków. Reformę przejdą także zasady dotyczące przeprowadzania badań technicznych pojazdów. Z publikacji Czytelnik dowie się m.in.: ■ Kiedy nietrzeźwemu kierowcy grozi przepadek pojazdu, a kiedy przepadek równowartości pojazdu? ■ Jakie kary grożą za jazdę pod wpływem alkoholu? ■ Co będzie nową okolicznością obciążającą sprawcę wypadku po alkoholu? Zmiany, które już weszły w życie, zmierzają w szczególności do wsparcia osób najbliższych ofiar wypadków drogowych oraz poprawy bezpieczeństwa na drogach poprzez walkę z przestępstwami drogowymi. Zwiększono maksymalną liczbę punktów karnych, które mogą zostać nałożone w przypadku naruszenia przepisów, a także wydłużono okres ich usuwania z centralnej ewidencji. Po wprowadzeniu zmian wydłużających okres usuwania punktów karnych do 2 lat oraz zniesieniu możliwości odbycia odpłatnych szkoleń prowadzonych przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego, redukujących zdobyte punkty karne, stworzono projekt rozporządzenia, w którym określono szczegółowy program kursu reedukacyjnego. Jak co roku - wzrosła też wysokość kar za brak wykupienia polisy OC. W opracowaniu m.in. wyjaśniamy: ■ Kto może skorzystać z kursu reedukacyjnego? ■ Co zmienia się w zakresie badań technicznych pojazdów? ■ O ile wzrosły kary za brak OC? ■ Kiedy umowa sprzedaży auta nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych? ■ Czy w dalszym ciągu można zaparkować na chodniku? ■ Kto ma pierwszeństwo na ścieżce dla rowerów? ■ Co to jest przejście sugerowane? ■ Co po nowelizacji oznacza droga dla pieszych? ■ Ile wynoszą nowe stawki za odholowanie pojazdu? Publikacja zawiera tabele z obowiązującą wysokością grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wykroczenia drogowe oraz z wykazem naruszeń przepisów ruchu drogowego i liczbą punktów karnych odpowiadającą tym naruszeniom. Dodatkowym atutem poradnika jest kolorowy aktualny wykaz znaków i sygnałów drogowych.

15
E-book

Krótka historia archeologii

Brian Fagan

Kiedy myślimy o archeologii, wyobrażamy sobie wykopaliska w poszukiwaniu starożytnych skarbów, przebijanie tuneli do wnętrza grobowców egipskich faraonów czy odkrywanie czaszek neandertalczyków. Jednak archeologia to znacznie więcej – to nauka bazująca na ludzkiej ciekawości tego, co było niegdyś. Nauka, która poszukuje świadectw dotyczących całej, liczącej ponad trzy miliony lat, historii człowieka. Krótka historia archeologii jest opowieścią o wybitnych archeologach i zdumiewających odkryciach, których dokonali w różnych zakątkach świata. Znajdziemy tu zarówno sztukę naskalną epoki lodowcowej, ruiny Majów, pierwszą osadę angielskich kolonistów w Jamestown, jak i tajemnicze Stonehenge czy Pompeje – miasto pogrzebane pod wulkanicznym popiołem w 79 roku n.e. W krótkich, pasjonujących rozdziałach Brian Fagan przedstawia rozwój archeologii od jej osiemnastowiecznych początków aż do czasów współczesnego postępu technicznego. Obserwujemy jak przez wieki osiągano coraz to bardziej wyrafinowane rozumienie przeszłości, wspomagane obecnie przez rewolucyjne zdobycze w dziedzinie teledetekcji i technik wykonywania zdjęć satelitarnych.  W książce, przeznaczonej dla czytelników w każdym wieku, Fagan przedstawia odkrycia, metody badawcze i niezwykle inspirujące postacie, które współtworzyły ogólnoświatowy sukces archeologii.     Brian Fagan, emerytowany profesor antropologii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara. Jest międzynarodowym autorytetem w dziedzinie światowej prehistorii i autorem dziesiątek książek poświęconych archeologii, jak na przykład wydanej ostatnio Fishing: How the Sea Fed Civilization. Mieszka w Santa Barbara w Kalifornii.

16
E-book

Legendy Ajnów z czwartej ręki

oprac. Aleksandra Dębińska, Sviatlana Rohach, red. Agnieszka Tambor, Jolanta Tambor

Seria: Świat po polsku (1), ISSN 2956-4468   Głównym celem publikacji jest przedstawienie legend Ajnów, grupy etnicznej zamieszkującej obecnie japońską wyspę Hokkaido. Legendy zostały przetłumaczone z języka rosyjskiego na język polski przez Sviatłanę Rohach. Aby odpowiednio przekazać ich sens, niezwykle istotnym elementem publikacji stał się kontekst etniczny oraz społeczny Ajnów. Zbiór stanowi kolejną próbę przybliżenia czytelnikowi nadzwyczaj atrakcyjnej, egzotycznej kultury dalekowschodniej, a zarazem postaci wybitnego polskiego badacza i odkrywcy – Bronisława Piłsudskiego, zasłużonego dla światowych badań etnicznych i etnograficznych.