Techniki fotografowania

17
Ebook

Fotografia daleko od domu

Artur Chmielewski

Dobierz niezbędny sprzęt i akcesoria na podróż Poznaj zasady fotografowania ludzi i miejsc Naucz się robić zdjęcia w trudnych warunkach Podróż — oszałamiająca mozaika inspirujących chwil, miejsc, ludzi, kolorów… To iskra rozpalająca wyobraźnię każdego, kto patrzy na świat przez pryzmat kadru. Każda sekunda kreuje wyjątkowe obrazy, zachęcające fotografa do twórczego dokumentowania. Jednak samo podążanie za ciekawą historią to nie wszystko. Równie ważna jest przecież jakość techniczna zdjęcia, co przy nie zawsze sprzyjających i komfortowych warunkach podróży jest prawdziwym wyzwaniem. Wyzwaniem, które podejmujesz już w chwili pakowania się, bowiem od Twojego przygotowania uzależniona będzie satysfakcja fotograficzna po powrocie do domu. Jak zatem sprawić, by żmudny obowiązek noszenia ciężkiego sprzętu podczas wyjazdu opłacił Ci się i został nagrodzony szeregiem zachwycających ujęć? Zanim wyruszysz, sięgnij po tę książkę! Przeczytasz w niej, jak przygotować się do wyprawy z aparatem, jak skompletować optymalny pod względem możliwości technicznych i wygody noszenia zestaw sprzętu i akcesoriów oraz jak bezpiecznie to wszystko transportować. Poznasz styl pracy fotografa w podróży, opanujesz sprawdzone zasady kompozycji, ekspozycji i oświetlenia sceny. Dowiesz się, jak w niepowtarzalny sposób uchwycić ciekawych ludzi, magiczne krajobrazy czy intrygujące detale. Twój najcenniejszy ekwipunek w drodze stanowić jednak będą umiejętności fotografowania w różnych, najczęściej trudnych warunkach. Dzięki nim nic nie odbierze Ci radości i swobody robienia zdjęć. Autor dzieli się tu własnymi doświadczeniami oraz wieloma praktycznymi wskazówkami, które sprawią, że Twoje fotografie będą czymś więcej niż kroniką podróży — będą poruszającym i zachwycającym zapisem wrażeń! Przygotowania do wyjazdu Wybór technologii — cyfrowa a analogowa Selekcja niezbędnego sprzętu i akcesoriów Styl i praktyczne aspekty pracy fotografa podróżniczego Zasady fotografowania: ludzi, krajobrazów i detali Fotografowanie w świetle zastanym i złych warunkach oświetleniowych Budowanie nastroju światłem, ekspozycja i balans bieli Fotografowanie w trudnych warunkach Tworzenie fotoreportażu Podróżowanie i fotografowanie z dziećmi Opracowanie, edycja i archiwizacja zebranego materiału Publikacja zdjęć w sieci Przygotowanie i prezentacja portfolio Poznaj wszystkie aspekty fotografii podróżniczej — zamknij w kadrze fascynujący obraz świata!

18
Ebook

Fotografia kulinarna. Od zdjęcia do arcydzieła. Wydanie II

Nicole S. Young

Niemal każdy z nas fotografuje potrawy. Niezależnie od tego, czy uwieczniamy piękny tort z białego marcepanu, czy prowadzimy bloga kulinarnego, czy po prostu przesyłamy fotkę na Facebooka, chcemy wykonać piękne zdjęcie, które w pełni odda charakter i smak potrawy. Nierzadko usiłujemy przy tym nadać fotografii własny, indywidualny styl, tak aby przykuła uwagę widza. Jednym zdaniem, fotografia potrawy ma wyglądać pięknie i nasuwać myśli o jej pysznym smaku! Niniejsza książka jest drugim, zaktualizowanym wydaniem bestsellerowego poradnika tworzenia doskonałych zdjęć kulinarnych. Autorka niezwykle ciekawie i przystępnie przedstawia najważniejsze podstawy fotografii, prezentuje tajniki stylizacji i dekoracji potraw, a także wprowadza do metod korekcji zdjęć w programie Adobe Lightroom. Sporo miejsca poświęcono publikowaniu własnych prac, przygotowaniu profesjonalnego portfolio i budowaniu swojej pozycji jako twórcy pięknych zdjęć. Najważniejsze zagadnienia: podstawy fotografii — sprzęt, jego rodzaje i najważniejsze ustawienia, oświetlenie kadru, tajniki kompozycji, kadrowania i świadome korzystanie z perspektywy, edycja zdjęć w Adobe Lightroomie, stylizacja potraw na potrzeby fotografii kulinarnej, rekwizyty i dekoracja, studia przypadków. Spraw, aby dzieła sztuki kulinarnej wyglądały jeszcze pyszniej! Nicole S. Young jest zawodową fotografką, specjalizującą się w fotografii kulinarnej, podróżniczej i krajobrazowej. Swoje prace wystawia na sprzedaż za pośrednictwem serwisu Stocksy United. Bardzo chętnie dzieli się swoją wiedzą o sztuce fotografii, jest autorką kilku książek, wielu artykułów i poradników, z których wiele jest dostępnych w internecie. Jest właścicielką Nicolesy Store i regularnie pisuje na łamach serwisu Photofocus.com. Mieszka w pięknym Portlandzie, w stanie Oregon wraz z mężem i dwoma psami.

19
Ebook

Fotografia obnażona. Mistrzowskie sesje aktu

Radosław Brzozowski

Akt nie jest zwykłym przedstawieniem ciała, lecz odnosząc je przez analogie do wszystkich struktur, jakie stały się częścią naszego doświadczenia wyobrażeniowego, uświadamia nam istnienie uniwersalnego porządku Tomasz Lewicki Piękna kompozycja ciała: Modelowanie bryły ludzkiego ciała Mistrzowskie manipulacje światłem i cieniem Tworzenie atmosfery zaufania na sesji zdjęciowej Wykorzystywanie kreatywnych zabiegów fotograficznych Dowiedz się, jak stworzyć profesjonalne studio fotograficzne. Opanuj światło, wykorzystaj opcje, które daje Ci Twój sprzęt, i osiągaj zamierzone efekty. Akt to nie tylko golizna. To zaklęte w obrazie za pomocą techniki fotograficznej najgłębsze ludzkie emocje. A brak ubrania jest jedynie dosadnym narzędziem wyrazu. Ludzka fizyczność od zawsze fascynowała, inspirowała i niepokoiła artystów, rozwijała ich warsztat i wzbogacała dziedzictwo historii sztuki. Nie ma drugiego tak wdzięcznego i kontrowersyjnego tematu jak nagie ciało. Odrzucane w średniowieczu, gloryfikowane przez renesans, w końcu na stałe rozgościło się w malarstwie i rzeźbie, by wreszcie w 1840 roku zawędrować na kliszę fotograficzną. Akt jest swoistym hołdem dla piękna ludzkiego (najczęściej kobiecego) ciała. Dzięki solidnemu warsztatowi fotografika, właściwemu sprzętowi, umiejętnemu operowaniu światłem i cieniem oraz zaufaniu między artystą a modelką powstają zachwycające dzieła. Delikatne, subtelne, eteryczne… lub też prowokujące, wyrafinowane i drapieżne. Zdjęcia mówiące więcej niż tysiąc słów. Obrazy przedstawiające żywe emocje, pragnienia, oddanie, erotyczną pasję. Kuszące seksem, kokietujące zmysły i wyobraźnię, zapraszające do intymnego świata. Albo wykorzystujące nagość i bryłę ludzkiego ciała jedynie jako instrumenty tworzące niebanalny obraz. Odczaruj zaklęty świat studia Przygotowanie sesji: dbałość o odpowiednie warunki i aspekty techniczne oraz współpraca z modelką. Sprzęt: statyw, teleobiektyw, blenda, sprzęt oświetleniowy, tła, meble, kosmetyki i dodatki. Światło i możliwości manipulowania cieniem: praca z jedną lub kilkoma lampami i końcówkami modelującymi światło. Efekty specjalne: zmiana kontrastu, korekty, konwersja do obrazu czarno-białego, tonowanie i wyostrzanie zdjęcia.

20
Ebook

Fotografia przyrodnicza dla wytrwałych. Jak skutecznie fotografować

Henryk Janowski

Zostań tropicielem codziennych cudów natury! Określić siebie, czyli jak dobrać aparat i akcesoria w zależności od zainteresowań i potrzeb Zachwycić się przyrodą, czyli dlaczego nie da się zrobić dobrego zdjęcia bez prawdziwej pasji Polubić śnieg, deszcz i mróz, czyli na jakie poświęcenia trzeba być gotowym Fotografia przyrodnicza należy do najtrudniejszych, ale zarazem najbardziej pasjonujących gatunków fotografii. Wymaga nie tylko dobrego oka, niezłego sprzętu, czasu i poświęcenia, ale także odrobiny szczęścia. Krótko mówiąc, to coś dla prawdziwych pasjonatów natury — choć niekoniecznie tylko dla twardzieli, którzy idą nocą do zimowego lasu i czekają na świt, by wykonać zdjęcie żerującego bielika. Jeśli chcesz nauczyć się robić fascynujące i perfekcyjne zdjęcia przyrodnicze, skorzystaj z podpowiedzi doskonałych specjalistów w tej dziedzinie. W tej książce znajdziesz informacje pozwalające zorientować się w świecie fotografii przyrodniczej — zarówno od strony technicznej, jak i artystycznej. Poznasz wady i zalety różnych aparatów, statywów czy teleobiektywów używanych podczas sesji fotograficznych w terenie oraz dowiesz się, jak dobrać sprzęt do Twoich zainteresowań i możliwości. Spróbujesz dokładniej określić swoje cele i poczytasz co nieco o warunkach, w których przyjdzie Ci pracować. Zobaczysz, jak przygotować się do fotografowania ptaków i ssaków. Odkryjesz także, na czym polega prawdziwa radość z obcowania z dziką przyrodą. Przeczytaj i zacznij robić wyjątkowe zdjęcia! Kodeks etyczny fotografa przyrody Fotografia krajobrazowa, makro i fotosnajperka Aparaty i obiektywy Statywy, głowice, monopod Polubić śnieg, deszcz i mróz Fotografowanie ptaków Metody fotografowania ssaków Fotografowanie ssaków drapieżnych Fotografowanie ssaków górskich Poznaj smak prawdziwej przygody!

21
Ebook

Fotografowanie ludzi. O tworzeniu prawdziwych portretów

Chris Orwig

Twórz grafiki skrojone idealnie na potrzeby WWW! Pragnieniem każdego fotografa jest robienie zdjęć, które przykują uwagę widza. Najlepszymi fotografami portrecistami są ci, którzy odkryli klucz do pełnego i intensywnego życia. Oni wiedzą, że małe tajemnice i chwile, z których składa się życie, można pokazać w powiększeniu. Każdy może to zrobić, jeśli tylko ma aparat i umie się nim odpowiednio posługiwać. Gdy robimy zdjęcia, widzimy wyraźniej, rozumiemy więcej i żyjemy pełniej. Dzięki tej bogatej w ilustracje książce również i Ty możesz spróbować posiąść tę wiedzę. Zawiera ona trzydzieści ćwiczeń, które pomogą Ci zbudować pasję fotografowania ludzi. Nie jest to klasyczny podręcznik fotografii portretowej. Nie pokazuje, jak robić portrety pochlebne, lecz takie, które ukazują prawdę o konkretnym człowieku. W ramach ćwiczeń będziesz miał okazję spędzić trochę czasu z czarno-białą kliszą oraz przygotować sprzęt do działania. Nauczysz się budować relacje oraz tworzyć autoportrety i portrety, które wytrzymają próbę czasu. Inspirujące wprowadzenia i dokładne opisy poszczególnych etapów pozwolą Ci odkryć metody portretowania ludzi na ulicy, z ukrycia, w ich środowisku i w sposób pokazujący ich styl życia. Każde ćwiczenie zostało tak pomyślane, aby pomóc w opowiadaniu określonych historii, nawiązywaniu kontaktu z modelami, zmianie sposobu patrzenia na świat i kształtowaniu własnego stylu. Wszystko, czego potrzebujesz, to aparat, odwaga i odrobina wyobraźni! Genialne źródło informacji o fotografowaniu ludzi!

22
Ebook

Górskie wyprawy fotograficzne

Karol Nienartowicz

Karol Nienartowicz fotografuje góry od 2003 roku. Po analogowych początkach w 2005 roku zainteresował się fotografią cyfrową, dzięki której tak naprawdę odkrył fotografowanie gór. Od tego momentu łączy pasję do fotografowania z pasją do podróży trekkingowych po górach na całym świecie – w ciągu siedmiu lat odwiedził z aparatem prawie 35 krajów na czterech kontynentach. Z połączenia tych dwóch pasji powstała książka Górskie wyprawy fotograficzne, która ma formę luźnego poradnika. Nie zawiera wyłącznie suchej wiedzy, ale całe mnóstwo barwnych historii stanowiących punkt wyjścia do bardziej uniwersalnych opowieści o fotografii. Nie zabrakło porad technicznych i sprzętowych. Autor dzieli się wiedzą między innymi na temat stosowania filtrów, a także na te tematy, które uważa za istotne dla górskiej fotografii krajobrazowej. Nie jest to więc typowy podręcznik do nauki fotografii, choć rozdziały stricte podręcznikowe również się tu znajdują i stanowią ważny element całości. Na podstawie własnych przygód, doświadczeń, a nawet błędów fotograf opowiada o filozofii fotografowania w górach i nakreśla etos fotografa górskiego: tego, kto nie tylko fotografuje góry, ale też w nich nocuje i spędza wiele dni, a czasem tygodni.   Karol Nienartowicz - podróżuje i fotografuje w górach od 2003 roku. Odwiedził z aparatem prawie 35 krajów na czterech kontynentach. Fotografował między innymi w Górach Skandynawskich w Norwegii, Szwecji i Finlandii, Alpach we Francji, Szwajcarii, Włoszech, Słowenii, Niemczech, Karpatach Polski, Słowacji, Ukrainy i Rumunii, Górach Przeklętych w Albanii i Czarnogórze, w górach Macedonii, Bośni, a także w szkockich Grampianach. Największym sentymentem darzy jednak Karkonosze, w których się wychował i mieszkał przez 28 lat. Fotografuje sprzętem firmy Canon. Od 2013 roku jest licencjonowanym przewodnikiem sudeckim. Jeździ też autostopem i organizuje fotograficzne wyprawy górskie i wysokogórskie. Prowadzi spotkania autorskie oraz liczne warsztaty fotograficzne. Ma w dorobku kilka wystaw, publikacje we wszystkich liczących się mediach opiniotwórczych w Polsce, periodykach górskich i podróżniczych, wygrane i wyróżnienia w konkursach krajowych i zagranicznych, pięć występów w telewizji, a nawet własne tagi na Pudelku (sprawdźcie!). facebook.com/KarolNienartowiczMountainPhotographer    

23
Ebook

Górskie wyprawy fotograficzne. Wydanie II poszerzone

Karol Nienartowicz

Karol Nienartowicz fotografuje góry od 2003 roku. Po analogowych początkach w 2005 roku zainteresował się fotografią cyfrową, dzięki której tak naprawdę odkrył fotografowanie gór. Od tego momentu łączy pasję do fotografowania z pasją do podróży trekkingowych po górach na całym świecie - w ciągu 7 lat odwiedził z aparatem ponad 35 krajów na 4 kontynentach. Z połączenia tych dwóch pasji powstała książka Górskie wyprawy fotograficzne, która ma formę luźnego poradnika. Nie zawiera wyłącznie suchej wiedzy, ale całe mnóstwo barwnych historii stanowiących punkt wyjścia do bardziej uniwersalnych opowieści o fotografii. Nie zabrakło porad technicznych i sprzętowych. Autor dzieli się wiedzą między innymi na temat stosowania filtrów, a także na te tematy, które uważa za istotne dla górskiej fotografii krajobrazowej. Nie jest to więc typowy podręcznik do nauki fotografii, choć rozdziały stricte podręcznikowe również się tu znajdują i stanowią ważny element całości. Na podstawie własnych przygód, doświadczeń, a nawet błędów fotograf opowiada o filozofii fotografowania w górach i nakreśla etos fotografa górskiego: kogoś, kto nie tylko fotografuje góry, ale też w nich nocuje i spędza wiele dni, a czasem tygodni. Kilkadziesiąt nowych stron i zdjęć! W tym: aktualizacja o nowe wyprawy i plenery, m.in. tereny pustynne, jaskinie lodowcowe; obróbka zdjęć na laptopie; aktualizacja sprzętu, m.in. drony, smartfony i fotografii cyfrowa; kompozycja wertoramy; postprodukcja panoram; niebieska godzina na pustyni.

24
Ebook

Jak fotografować kota

Joanna Zaleska

Naucz się robić swojemu pupilowi zachwycające zdjęcia Kot to zwierzę szlachetne i pełne gracji. Miłe i drapieżne jednocześnie. Kto ma kota, ten wie, że w tym małym domowniku drzemie dziki przodek, gotów w każdej chwili się przyczaić, wyskoczyć zza rogu, zapolować... a każdy jego ruch będzie idealny, wart uwiecznienia na fotografii. Zresztą kot w dowolnej sytuacji ― śpiący, mruczący, myjący łapkę, bawiący się czy wpatrzony w krajobraz za oknem ― zasługuje na portret. Jest przecież taki piękny, ma błyszczące oczy, dumną postawę... Tylko dlaczego aparat nie jest w stanie uchwycić tego tak, jak widzi to ludzkie oko? I dlaczego zdjęcia Twojego małego przyjaciela nie wyglądają tak wspaniale jak fotografie innych kotów, które codziennie oglądasz w mediach społecznościowych? Autorka poradnika, z zawodu dziennikarka i fotoreporterka, od 15 lat pasjonatka fotografowania zwierząt dzikich i domowych, ze szczególnym uwzględnieniem kotów, zebrała w nim sporo wskazówek. Od kwestii sprzętowych, przez zagadnienia dotyczące specyfiki kota jako modela, po obróbkę graficzną ― Joanna Zaleska w ciekawy i przystępny sposób poprowadzi Cię przez wszystkie tematy, które musisz poznać, by robić piękne zdjęcia Twojego ukochanego kota.