Opowiadania

9
Ebook

Abuzei i Tair

Ignacy Krasicki

Ignacy Krasicki Bajki i przypowieści Abuzei i Tair Winszuj, ojcze rzekł Tair w dobrym jestem stanie. Jutrom szwagier sułtana i na polowanie Z nim wyjeżdżam. Rzekł ojciec: Wszystko to odmienne. Łaska pańska, gust kobiet, pogody jesienne. Jakoż zgadł, piękny projekt wcale się nie nadał: Sułtan siost... Ignacy Krasicki Ur. 3 lutego 1735 r. w Dubiecku (Sanockie) Zm. 14 marca 1801 r. w Berlinie Najważniejsze dzieła: Myszeida (1775), Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki (1776), Monachomachia (1778), Pan Podstoli (1778 i 1784), Bajki i przypowieści (1779), Satyry (1779 i 1782), Antymonachomachia (1779), Wojna chocimska (1780) Wybitny polski poeta, prozaik, komediopisarz i publicysta. Kasztelanic chełmski, hrabia, przeznaczony do stanu duchownego ze względu na trudną sytuację materialną rodziny. Od 1766 r. biskup warmiński. Blisko współpracował z królem Stanisławem Augustem w dziele kulturalnego ożywienia kraju. Tworzył w duchu oświecenia (m.in. napisał w latach 1781-83 dwutomową encyklopedię Zbiór potrzebniejszych wiadomości, był twórcą pierwszego pol. czasopisma, (Monitor), ale jego Hymn do miłości ojczyzny (1774) oraz przekład Pieśni Osjana odegrały znaczącą rolę w kształtowaniu polskiego romantyzmu. Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

10
Ebook

Adżami. Opowieści z Jafy

Yossi Granovski

Urodzony w 1952 roku w Tel Awiwie Yossi Granovski jest jednym z ciekawszych głosów współczesnej literatury hebrajskiej. Były żołnierz służby granicznej oraz były prokurator policyjny w swoim eseju autobiograficznym pisze, że to przeprowadzka do Jafy, gdzie po przejściu na wczesną emeryturę kierował biblioteką miejską, uczyniła z niego pisarza i pozwoliła mu znaleźć własny język. Twórczość literacka Granovskiego właśnie wokół Jafy się koncentruje; niegdyś tętniącego życiem, wielokulturowego miasta portowego, które państwo izraelskie po uzyskaniu niepodległości zamieniło w slumsy południowego Tel Awiwu. W zbiorze opowiadań Adżami. Opowieści z Jafy autor stara się oddać sprawiedliwość arabskim mieszkańcom portu, opisując początki ich współistnienia z żydowskimi osadnikami. Opowiadania te, rozgrywające się głównie w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku, podobnie jak u popularnego wśród polskich czytelników Etgara Kereta, wyrastają z tradycji oralnej, z kawiarnianej gawędy. Kawiarnia skądinąd służy im często za tło. Za jej gościnną przestrzenią rozpościera się świat zbrodni wojennych, masowych egzekucji, mrocznych interesów, rasowych porachunków, kradzieży i szabru. Tytułowe Adżami to dzielnica będąca symbolem izraelskiej kolonizacji Jafy. W 1948 roku wojsko Izraela zgromadziło w niej nielicznych Palestyńczyków, którym nie udało się z Jafy uciec. Dzielnicę otoczono drutem kolczastym i można było z niej wyjść jedynie za przepustką; powszechnie nazywano ją gettem. To tu toczy się akcja części opowiadań Granovskiego, w których pomimo murów wznoszonych przez państwo ludzie łączą się we wspólnoty i potrafią pokochać niezależnie od narzucanych im tożsamości.

11
Ebook

Agady talmudyczne

Autor nieznany

Aga­dy tal­mu­dycz­neLu­do­we opo­wie­ści, ba­śnie, le­gen­dy, przy­po­wie­ści, afo­ry­zmy i przy­sło­wia wy­bra­ne z ,,Tal­mu­du" Tal­mud skła­da­ją­cy się z Misz­ny i Ge­ma­ry za­wie­ra ust­ną tra­dy­cję opar­tą na wy­ja­śnie­niu prze­pi­sów To­ry w no­wych cza­sach i no­wych wa­run­kach. Skła­da się z dwóch czę­ści -- ,,ha­la­chy" i ,,aga­dy". Ha­la­cha (po ara­mej­sku aga­da, po he­braj­sku ha­ga­da) po­cho­dzi od he­braj­skie­go sło­wa ,,ha­lach" -- ,,iść, cho­dzić, po­stę­po­wać". Za­wie­ra prze­pi­sy pra­wa i nor­my po­stę­po­wa­nia. Aga­da od sło­wa ,,ha­gad" -- ,,opo­wia­dać" -- to część ust­nej tra­dy­cji. [...]Autor nieznanyAutor nieznany - hasło to odnosi się zarówno do utworów plastycznych i literackich, których autor pozostaje bezimienny, choć jest zapewne konkretną osobą, o której można by ustalić jakieś przypuszczalne informacje (jak np. o Gallu Anonimie czy Mistrzu Pięknej Madonny z Wrocławia), jak również do utworów będących najprawdopodobniej dziełem pewnej zbiorowości, np. cechu. W przypadku sztuk wizualnych szczególny rodzaj anonimowości zachowują autorzy tworzący w pracowniach wielkich mistrzów, wykonujący ich polecania, pomniejsze partie większych zamówień. Niemal detektywistyczne technologie, m.in.: badania wieku podłoża, prześwietlenie warstwy malarskiej podczerwienią, pozwalają współcześnie coraz lepiej identyfikować twórców. Czasami jednak można wskazać tylko krąg kulturowy twórcy, centrum artystyczne, pod którego wpływem autor tworzył oraz oszacować czas powstania dzieła. W przypadku literatury do dzieł o autorze zbiorowym zaliczyć można utwory ludowe lub niektóre dzieła starożytne, których powstanie ginie w mrokach dziejów: zrodzone w kulturze oralnej, były powtarzane i zapamiętywane przez kolejnych słuchaczy. Z czasem ktoś zapisywał zapamiętany utwór, niekiedy powstawało kilka niezależnych zapisów. Po epoce antycznej, kiedy twórczość miała zapewniać autorowi indywidualną, ,,imienną" nieśmiertelność - na początku średniowiecza za cnotę twórców uznawano anonimowość. Sztuka miała służyć chwale Boga, religii, kraju - instytucjom trwalszym od znikomego i mało istotnego jednostkowego bytu. Legendy, mity, wiele kronik czy pieśni - teksty ważne dla całych społeczności, to często dzieła, których autorów nie sposób wskazać.Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

12
Ebook

Agonia serca

Stefan Zweig

Agonia Serca Stefana Zweiga to przejmujący portret człowieka, który ulega destrukcyjnej obsesji. Salomonson, jeden z najbogatszych ludzi w swoim mieście, doświadcza wstrząsającego odkrycia, które niszczy jego spokój i szczęście. Obserwując tajemnicze działania swojej ukochanej córki, Salomonson wpada w spiralę wewnętrznego konfliktu i agonii. Ta poruszająca historia, opowiedziana z mistrzowską precyzją przez Zweiga, zmusza do zastanowienia się nad trudnymi pytaniami o zaufanie, miłość i poświęcenie.

13
Ebook

Akrobatki

Monika Mostowik

Tajemnica życia mieści się w banalnych sprawach. Pomiędzy śmiercią partnerki a umieraniem matki, kompulsywnym dzwonieniem pod przypadkowe numery a umawianiem się na podwójne randki - błąkają się nieokreśleni bohaterowie opowiadań Moniki Mostowik. Z pozoru banalne historie, podszyte lekką nutką absurdu, zmierzają do efektownej puenty - czasem filozoficznej, czasem makabrycznej. Autorka była w 2004 r. stypendystką Funduszu Scenariuszowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich i TVP S.A. im. Andrzeja Munka za projekt "Urodziny". Ciekawa propozycja dla miłośników purnonsensowych powiadań Rolanda Topora.

14
Ebook

Akt kobiecy lesbijskie opowiadanie erotyczne

Ruth Ross

Nathalie zeskoczyła ze swojego stołka, dopijając zapewne zimną kawę. Odstawiła egzotyczny kubek i przyszła praktycznie na palcach. Otarła się o mnie, chcąc zerknąć na płótno. Czerwona na twarzy pozwoliłam jej na to, chociaż była to dla mnie absolutnie nowa sytuacja. Wcześniej kazałam klientom czekać do odbioru dzieła. Teraz byłam bezbronna. Nie raczyła się ubrać, umorusana nie tylko węgielkiem do rysowania, ale też kawą. Była radośnie wolna w wyrażaniu siebie i aż jej chwilę tego pozazdrościłam. Ale to, co przebijało się przez zmęczenie, było czymś zupełnie innym. Palce Nathalie niebezpiecznie zbliżyły się do rysunku. Chciałam ją powstrzymać, ale sama zrozumiała, że nie może zniszczyć mojej pracy i swojego zamówienia. Przejechała dłonią w powietrzu nagle musiałam jej dotknąć. Położyłam swoją rękę na jej i lekko ścisnęłam. Spojrzała na mnie z uśmiechem. Tego właśnie oczekiwałam szepnęła tak cicho, że ledwo zrozumiałam, co mówi." Monic Land jest malarką-lesbijką, zajmującą się jedynie męskimi aktami. Niecny los jednak sprawia, że Monic spotyka się nie z modelem, a modelką, która dosłownie nie da jej o sobie zapomnieć w każdym tego słowa znaczeniu. Czy artystka jest gotowa na nowe, seksowne zamówienie?

15
Ebook

Alegoria

Ignacy Krasicki

Ignacy Krasicki Bajki nowe Alegoria Wszędzie się znajdzie rozum, byle tylko szukać, A nawet i jegomość, kiedy zacznie fukać, I jejmość, gdy rozprawia, I nasz ksiądz, gdy przymawia, Mają go podostatkiem i pięknie, i wiele. Jakoż się to wydało w Przewodnią Niedzielę. Gadał ksiądz o Adamie, I o bramie, I o wężu, i o Ewie, I o jabłku, i o drzewie Po kaz... Ignacy Krasicki Ur. 3 lutego 1735 r. w Dubiecku (Sanockie) Zm. 14 marca 1801 r. w Berlinie Najważniejsze dzieła: Myszeida (1775), Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki (1776), Monachomachia (1778), Pan Podstoli (1778 i 1784), Bajki i przypowieści (1779), Satyry (1779 i 1782), Antymonachomachia (1779), Wojna chocimska (1780) Wybitny polski poeta, prozaik, komediopisarz i publicysta. Kasztelanic chełmski, hrabia, przeznaczony do stanu duchownego ze względu na trudną sytuację materialną rodziny. Od 1766 r. biskup warmiński. Blisko współpracował z królem Stanisławem Augustem w dziele kulturalnego ożywienia kraju. Tworzył w duchu oświecenia (m.in. napisał w latach 1781-83 dwutomową encyklopedię Zbiór potrzebniejszych wiadomości, był twórcą pierwszego pol. czasopisma, (Monitor), ale jego Hymn do miłości ojczyzny (1774) oraz przekład Pieśni Osjana odegrały znaczącą rolę w kształtowaniu polskiego romantyzmu. Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

16
Ebook

Ali Baba i miliony rozbójników

Jan Kochańczyk

Cykl krótkich, satyrycznych bajek, nawiązujących do popularnych wątków kultury masowej. Opowieści te ukazują w krzywym zwierciadle (w stylu "Folwarku zwierzęcego" Orwella) problemy współczesnego świata. Można się z nich dowiedzieć na przykład: - Jak urzędnik z Brukseli (stuprocentowy mężczyzna!) urodził piękne dziecko; - Jak Ali Baba i jego rozbójnicy - bez jednego wystrzału - zdobyli Europę Zachodnią i dlaczego nie podbili Moskwy oraz Warszawy; - Jak wygląda poprawność polityczna w świecie krasnoludków; - Jakie były losy rozbuchanego seksualnie królika; - Jak Januszek, najgorszy uczeń w klasie, został milionerem; - Co robili w łóżku Sherlock Holmes i doktor Watson?