Побутовий роман

25
Eлектронна книга

Arkagas. Tom 1: Nad wszystkie mocarze świata

Marcin T. P. Łuczyński

Poncki Piłat wydaje rozkaz, by brama Shushan, jedyne dostępne przejście prowadzące ze wzgórza świątynnego na Górę Oliwną, została tuż przed nocą paschalną zamknięta.   Biuro. Kiosk. Przystanek autobusowy. Trzy zwyczajne miejsca. Trzy obce sobie osoby. Trzy przedziwne zjawiska. Jeden Kraków. Jeden osobliwy plan. Jeden więzień w purpurowym płaszczu. Bezlik pytań i wątpliwości w przebudzonym mieście.   Książka dla czytelników, którzy po lekturze "Kodu Leonarda da Vinci", "Mistrza i Małgorzaty" i "Spisku sykstyńskiego" dochodzą do wniosku, że jeszcze czegoś im w tej kolekcji brak do pełni szczęścia.

26
Eлектронна книга

Arrowsmith

Sinclair Lewis

“Arrowsmith” is a book by Sinclair Lewis an American writer. In 1930, he became the first writer from the United States to receive the Nobel Prize in Literature.   “Arrowsmith” is a novel by Sinclair Lewis. It won the 1926 Pulitzer Prize (which Lewis declined). Arrowsmith tells the story of bright and scientifically minded Martin Arrowsmith of Elk Mills, Winnemac (the same fictional state in which several of Lewis's other novels are set), as he makes his way from a small town in the Midwest to the upper echelons of the scientific community at a prestigious foundation in New York City.  

27
Eлектронна книга

Australczyk

Eliza Orzeszkowa

„Australczyk” to powieść autorstwa Elizy Orzeszkowej, jednej z najważniejszych pisarek polskich, epoki pozytywizmu. Powieść obyczajowa Elizy Orzeszkowej, której akcja rozgrywa się pod koniec XIX wieku. Jej tematem są różne drogi dążenia młodzieży do osiągnięcia kariery i majątku. Wpleciono też do akcji powieści delikatny wątek romansowy.

28
Eлектронна книга

Awaria

Mieczysław Ślesicki

„Awaria” to interesująca powieść, rozgrywająca się w Warszawie w okresie katastrofy czarnobylskiej. Bohater utworu pracuje w Instytucie Pomiarów Radiologicznych. Wkrótce odkrywa falę radioaktywnego pyłu, która napłynęła do Polski 26 kwietnia 1986 roku. Ale władze usiłują zataić nadchodzące zagrożenie. Młody naukowiec dąży do ujawnienia prawdy. Był to czas wielkiej próby charakterów i postaw wielu środowisk, zwłaszcza tzw. elit intelektualnych. Czas, który wbrew pozorom jeszcze się nie skończył. „Awaria” ukazuje realia PRL-u, gdzie wielu młodych, uzdolnionych ludzi zostało pozbawionych szans naturalnego rozwoju. To książka opisująca losy pokolenia, któremu odebrano możliwość realizacji życiowych pasji, talentów, zdolności.   Miał już wszystkiego dość: jałowej, bezsensownej pracy, wysłuchiwania Warczaka - zajadłego stróża socjalistycznego porządku, nędznej pensji pozwalającej przetrwać dwa tygodnie... Miał dość życia w szarej, beznadziejnej rzeczywistości, w której nie widział miejsca dla siebie i swojej rodziny, oczekującej z nadzieją na poprawę sytuacji.   35 lat od katastrofy w Czarnobylu

29
Eлектронна книга

Babcie

Petr Šabach

Matěj urodził się w sierpniu 1951 roku. A raczej brutalnie wypchnięto go na świat pełen nieobliczalnych stryjków, bojowniczych ciotek, sąsiadek mieszających w wannie sałatkę ziemniaczaną, bezkompromisowych trenerów boksu, wyjących przenikliwym falsetem germanistek i innych udręk, od których z pewnością by oszalał, gdyby nie one. Babcie. Subtelna babcia Irena, której dzieciństwo upłynęło w klasztorze, płynnie mówi po francusku, czyta wnukowi Szekspira, zachwyca się baletem rosyjskim i grecką filozofią. Babcia Maria, zagorzała komunistka, chleb smaruje palcem, z nikim się nie certoli i każdą chorobę leczy winem domowej roboty, bez względu na to, czy niedomaga dorosły, czy dziecko. Matěj zabiera nas w swoje lata szkolne, zbuntowaną długowłosą młodość (która zahacza o Londyn ´69 i Grecję lat 70.) i dorosłość, aż do aksamitnej rewolucji w 1989 roku. Jak zwykle u Šabacha, w tej podróży towarzyszą nam ciepły uśmiech i nostalgiczna łezka. Petr Šabach urodził się w sierpniu 1951 roku. Wszelkie podobieństwo do prawdziwych osób i zdarzeń jest przypadkowe…

30
Eлектронна книга

Bańka mydlana

Eliza Orzeszkowa

„Bańka mydlana” to powieść autorstwa Elizy Orzeszkowej, jednej z najważniejszych pisarek polskich, epoki pozytywizmu.  Jej nazwisko pojawiło się pośród kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla W 1904 oraz 1909 roku.

31
Eлектронна книга

Basiula

Marzena Orczyk-Wiczkowska

Policjantka Barbara Raszewska wyjeżdża na letnisko Basiula z tajną misją. Odgrywając rolę letniczki, tropi sprawcę kradzieży dokonanych na terenie wczasowiska oraz obserwuje charyzmatycznego duchownego, właściciela pensjonatu przyrodoleczniczego „Zdrowie”. Kobieta integruje się z wczasowiczami, bierze udział w osobliwych terapiach, oddaje się uzdrowiskowym rozrywkom, a jednocześnie porządkuje swoją bolesną przeszłość. Basiula to powieść historyczno-obyczajowa z zagadką kryminalną w tle. Jej akcja rozgrywa się w Zagłębiu Dąbrowskim na terenie kurortu Basiula, a wątki fikcyjne przeplatają się z autentycznymi wydarzeniami. Autorka wspaniale oddała atmosferę lat 30. i realia przedwojennego uzdrowiska. Edycja książki z dużym, wygodnym drukiem do czytania.

32
Eлектронна книга

Bestia ludzka

Emil Zola

„Bestia ludzka” to powieść z cyklu „Rougon-Macquartowie” znanego francuskiego pisarza Émile Zola, który jest uznawany za głównego przedstawiciela naturalizmu. Wszystkie jego utwory zostały umieszczone w Indeksie ksiąg zakazanych dekretami z końca XIX wieku.  „Bestia ludzka” opisuje dziewiętnastowieczną kolej francuską. Ta powieść opowiada w ciekawy sposób o koncepcji wpływu dziedziczenia cech przodków na życie człowieka. Dzieło jest również interesującą wykładnią poglądów pisarza na kwestię postępu technologicznego i natury ludzkiej.