Szczegóły audiobooka

Siła Marzeń, czyli jak zdobyłam Everest

Siła Marzeń, czyli jak zdobyłam Everest

Miłka Raulin

Audiobook

Konsekwencja jest matką sukcesu

Everest. Czomolungma. Góra gór. Jest jak magnes. Piękna, intrygująca, dumna i niebezpieczna. Rozpala wyobraźnię niejednego wspinacza - bo któż nie chciałby wejść na Dach Świata? I choć Everest bez wątpienia jest magiczny, stał się też kołem zamachowym potężnego biznesu. Każdego roku wydaje się setki pozwoleń na wejście na szczyt, a ci, którzy pragną zmierzyć się z Czomolungmą, muszą zapłacić za wyprawę niewyobrażalne pieniądze.

Siła Marzeń, czyli jak zdobyłam Everest to książka czasem zabawna, czasem wzruszająca, ale przede wszystkim szczera i wciągająca bez reszty. O tym, jak urzeczywistnić z pozoru nierealne plany, gdy jest się mamą nastolatka i pracuje się na etacie. I o tym, jak przygotować się fizycznie, logistycznie, psychicznie i finansowo do tego, by zmierzyć się z najwyższą, najtrudniejszą i najbardziej kosztowną górą świata. W strefie śmierci bowiem wszystko robi się źle. Źle się oddycha, chodzi, trawi, a ryzyko, ból, tęsknota za bliskimi i przekraczanie granic własnych możliwości to tylko niektóre składniki wysokogórskiej wyprawy. Siła Marzeń, czyli jak zdobyłam Everest to opowieść o wielkiej pasji, podejmowaniu wyzwań, inspirowaniu do spełniania marzeń i niepoddawaniu się przeciwnościom losu. A przede wszystkim o tym, że pod żadnym pozorem nie wolno rezygnować z dziecięcych pragnień.

O książce w mediach:

Biwak z Bogumiłą "Miłką" Raulin >>

Naukowcy potwierdzają - kobiety żyją dłużej >>

Książka Miłki Raulin o Mount Evereście >>

Miłka Raulin i Everest, który obdarzył ją życzliwością >>

Niedoszła pilotka, podróżniczka, alpinistka, najmłodsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi. Poznajcie Miłkę >>

Miłka Raulin nie wie, co znaczy „niemożliwe”. Oto najmłodsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi! >>

Miłka Raulin: „Mam nadzieję, że moje dziecko nie będzie miało tak szalonych pomysłów” >>

Miłka Raulin: „Konsekwencja to matka sukcesu! Zawsze trzeba walczyć o to, w co się wierzy” >>

1. Parasol na szczęście (9)
O niebywałym szczęściu, które przydaje się nie tylko w górach, ale i w życiu. O tym, jak trzy dni przed wyprawą omal nie potrącił mnie samochód. O everestowej statystyce wejść, zejść, przypadków śmiertelnych i o rekordach na górze gór. O tym, że w wieku 34 lat warto spisać testament, bo ryzyka w górach nie da się zredukować do zera.

2. Krzysiek (37)
Więcej o tym, że agencja agencji nierówna, a wspinaczka na Everest to jeden wielki biznes. O heroizmie i egoizmie w górach. O historii Krzysztofa Sabisza, który uratował życie pakistańskiemu himalaiście i sam otarł się o śmierć, a do Polski wrócił bez czterech palców. O wartości ludzkiego życia powyżej 8000 metrów n.p.m. O tym, jak historia Krzyśka otworzyła mi oczy.

3. Jak złamać system? (75)
O przygotowaniach do zdobycia Everestu. Fizycznych, technicznych, logistycznych i finansowych. O tym, jak złamać system i skołować 85 000 dolarów, pracując na pełnym etacie w kolejnictwie. O plusach i minusach wspinaczki od strony nepalskiej (porównanie północnej i południowej drogi) i dwudziestu osobach, które kupiły bilet, by być częścią "Siły Marzeń".

4. Tachykardia (93)
O walce ze stereotypami na kolei i w górach. O kobiecej sile, tej fizycznej i psychicznej. O mobbingu, dyskryminacji i gigantycznym stresie tuż przed Everestem. O tachykardii, nerwicy i dyskwalifikującej mnie lekarskiej diagnozie. O tym, że każdego można złamać i że dla własnego zdrowia warto czasem odpuścić.

5. Najgorszy trekking do EBC (111)
O pierwszych dniach w Nepalu, wielkim pakowaniu, trekkingu i najgorszej wiadomości, jaka mogła przyjść z Polski - o śmierci Olgi. O buddyzmie, modlitwie i pożegnaniu w ciszy. O życiu i śmierci.

6. No climbing day (131)
O życiu w EBC i o tym, że nie pasowałam do zamożnych biznesmenów z helikopterami w hangarach czy domami za miliony dolarów. O pudży i szacunku do góry gór. O tragediach w 2014 i 2015 roku na Evereście.

7. Zdobywcy (155)
O zdobywcach Everestu, zarówno mężczyznach, jak i kobietach, które zapisały swoją kartę w himalajskiej historii. O uczciwych Szerpach, bez których nikt nie zdobyłby Czomolungmy. O ich wielkich wyczynach, skromności i predyspozycjach dziedziczonych z dziada pradziada.

8. To jest Everest (173)
O pierwszym spotkaniu z Icefallem, wielkich szczelinach i strachu. O trudnościach technicznych i tykającej bombie, jaką jest lodowiec. O trudnym dojściu do obozu drugiego i o bólu. O tym, jak Everest wyciąga z człowieka życie. O braku ekologicznej świadomości i o wielkim śmietnisku na dostojnej Czomolungmie.

9. Ściana Lhotse (193)
O nudzie, zabijaniu czasu i mechanizmie izolowania się. O tęsknocie za domem i Jeremim i o zwyczajnym obozowym życiu, które uszczęśliwia i pozwala myślom się wyklarować. O bezlitosnej ścianie Lhotse, braku tchu i nadziei. Nadziei na zdobycie wierzchołka.

10. Backstage "Siły Marzeń" (213)
O regeneracji przed atakiem szczytowym, słońcu w Namche Bazar, spotkaniu z Markiem i świadomości, że najtrudniejsze dopiero przede mną. O wielkiej mobilizacji i oczekiwaniu na najważniejszy (górski) moment w moim życiu. O narastającej frustracji i awanturze w Base Campie. O zbliżającym się monsunie.

11. Kryzys (231)
O długo wyczekiwanej ostatniej rotacji i kryzysie w obozie drugim - kryzysie, który niemal nie zakończył się powrotem do domu. O bólu, uporze, łzach i kłamstwie, którego trzeba się dopuścić, by zdobyć górę. O micie, jakoby na Everest można było wnieść każdego. O śmierci w obozie trzecim.

12. Przełęcz Południowa (253)
O przebywaniu w strefie śmierci i konsekwencjach, które się z tym wiążą. O kondycji psychofizycznej tak ważnej przed atakiem szczytowym. O opustoszałej Przełęczy Południowej i potrawach serwowanych na 8000 metrów n.p.m. O łamaniu barier i tym, że na Evereście nie obowiązują zasady savoir-vivre'u i dobrego wychowania :)

13. Szczęściara (271)
O trzynastogodzinnym ataku szczytowym, niebywałym szczęściu i nagrodzie, jaką jest wschód słońca powyżej 8000 metrów n.p.m. O muzyce, która grała mi w głowie, endorfinach i łzach szczęścia. O dylatacji czasu na wierzchołku Czomolungmy i o pożegnaniu z przyjaciółką.

14. Dziewiąty (285)
O niebieskiej tabletce na szczycie Everestu :) O wielkich emocjach i trudnym zejściu do Przełęczy Południowej. O tych, co zostali na Czomolungmie na zawsze, życiodajnym tlenie i właściwej decyzji. O syczących butlach w obozie drugim, motywacji do zejścia i wspaniałym spotkaniu, jakie czekało mnie w Base Campie.

Podziękowania (307)

  • Tytuł: Siła Marzeń, czyli jak zdobyłam Everest
  • Autor: Miłka Raulin
  • Czas trwania: 04:49:27
  • Lektor: Bogumiła Raulin
  • ISBN: 978-83-283-7221-4, 9788328372214
  • Data wydania: 2020-07-02
  • Format: Audiobook
  • Identyfikator pozycji: silama
  • Wydawca: Bezdroża