Видавець: Politechnika Częstochowska
Politechnika Częstochowska to najstarsza i największa uczelnia w regionie, która rozpoczęła swoją działalność w 1949 roku jako Szkoła Inżynierska w Częstochowie. Kształciła wtedy studentów na jednym wydziale – Wydziale Mechanicznym, obecnie uczelnia posiada sześć wydziałów, oferując studentom kilkadziesiąt kierunków i specjalności dostosowanych do potrzeb współczesnego rynku i oczekiwań młodych ludzi. Politechnika Częstochowska to przyjazna i otwarta uczelnia, pełna ludzi z pasją ─ wysoko wykwalifikowanej kadry naukowo-dydaktycznej i międzynarodowego środowiska studenckiego. Kształci specjalistów nauk technicznych i ekonomicznych, którzy kształtują polską gospodarkę opartą na wiedzy, wykorzystującą innowacje technologiczne, realizującą założenia zrównoważonego rozwoju. Jest uczelnią, która z powodzeniem odnajduje się na wymagającym rynku edukacyjnym, a jej działalność naukowo-badawcza przynosi wymierne korzyści w różnych obszarach działalności gospodarczej i społecznej.
1
Eлектронна книга

Systemy neuronowo-rozmyte w zarządzaniu logistyką zwrotną w przedsiębiorstwie produkcyjnym

Magdalena Scherer

Odpady, szczególnie produkcyjne, są poważnym problemem współczesnej gospodarki. Stanowią duże zagrożenie dla środowiska naturalnego, a społeczność międzynarodowa uznała je za priorytetowy problem globalny. Choć generowania odpadów nie da się zupełnie wyeliminować, pojawiają się coraz nowsze rozwiązania, które minimalizują ich skutki. Z pomocą przychodzi tutaj logistyka zwrotna. Jej głównym celem jest ponowne wprowadzenie do systemu gospodarczego odpadów, które po odpowiednim przetworzeniu mogą stać się surowcami lub półproduktami. W niniejszej monografii podjęto próbę stworzenia rozwiązań informatycznych wspomagających logistykę zwrotną w tym zakresie. Trzy pierwsze rozdziały tworzą część teoretyczną monografii, natomiast rozdział czwarty obejmuje opracowanie i wnioski z części empirycznej. Założono, że inteligentne przewidywanie wielkości jej strumieni stanowi determinantę skutecznego zarządzania strumieniami odpadowymi. Przeprowadzono szereg eksperymentów polegających na tworzeniu i trenowaniu systemów rozmyto-neuronowych. Badania wykazały, że zastosowanie uczenia maszynowego może przyczynić się do usprawnienia procesów zarządzania logistyką zwrotną w przedsiębiorstwie produkcyjnym i przełożyć się na skuteczniejsze zarządzanie strumieniami odpadów.

2
Eлектронна книга

Uwarunkowania akceptacji technologii RPA w automatyzacji procesów biznesowych małych i średnich przedsiębiorstw

Paula Pypłacz

W ciągu kilku ostatnich lat na rynku upowszechniła się technologia związana z użyciem tzw. robotów softwarowych (Robotic Process Automation - RPA), czyli specjalistycznego oprogramowania do wykonywania powtarzalnych i czasochłonnych zadań. Naśladuje on ludzkie zachowanie i umiejętności, takie jak m.in. interakcja z systemami informatycznymi, przetwarzanie danych czy podejmowanie decyzji na podstawie określonych zasad. Współczesne roboty softwarowe stanowią inteligentną i łatwą w obsłudze cyfrową siłę roboczą, która dzięki nowym funkcjom i integracji z interfejsem użytkownika jest w stanie wykonywać działania wcześniej realizowane wyłącznie przez ludzi. Przygotowana monografia łączy koncepcję i uwarunkowania rozwiązań z zakresu technologii RPA z aspektami organizacyjnymi małych i średnich przedsiębiorstw. Rozważania podjęte w niniejszej pracy koncentrują się na akceptacji technologii RPA przez pracowników małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. Autorka zidentyfikowała w niej czynniki wpływające na akceptację technologii RPA oraz opracowała model akceptacji technologii RPA (MARPA) w automatyzacji procesów biznesowych przez pracowników małych i średnich przedsiębiorstw. Model ten poprzez uwzględnienie zidentyfikowanych czynników powinien stanowić rozwiązanie o wysokim poziomie użyteczności dla przedsiębiorstwa.

3
Eлектронна книга

Examples of applying the finite element method in building engineering by means of the ADINA software

Izabela Major, Maciej Major, Krzysztof Kuliński

The present book has been written for students of building engineering and mechanics, who during their studies have contact with computer simulations which for their calculations use the finite element method in the ADINA software. The included examples provide simultaneous step-by-step presentation of both the operation of the software and the options related to the modeling of a given physical phenomenon. The examples address the application of both static and dynamic analysis for the calculation of flat rods and surface elements, as well as the calculation of spatial volumetric elements. The book intends to present selected techniques for modeling physical phenomena, and to facilitate work in the environment of the ADINA software. There are numerous commercial computer programs which use the finite element method for calculations. The most popular programs used all over the world include: ANSYS, ABAQUS, and SOLIDWORKS. These are advanced and complex programs which allow calculations for almost any structures. ADINA is also a commercial program with a similar level of advancement; however, it is mostly popular in the United States, albeit a certain part of European universities and industrial structures eagerly use it to perform their own simulations.

4
Eлектронна книга

Elementy matematyki wyższej. Zadania z rozwiązaniami. Część 3

Katarzyna Szota (red.)

Skrypt pt. Elementy matematyki wyższej. Zadania z rozwiązaniami. Część 3 przeznaczony jest przede wszystkim dla studentów wszystkich rodzajów studiów inżynierskich. Niniejsza pozycja jest kolejną częścią skryptów wydanych w roku 2021. Stanowi uzupełnienie materiału prezentowanego na wykładach i ćwiczeniach z analizy matematycznej. Część 3 obejmuje takie zagadnienia, jak: rachunek różniczkowy funkcji dwóch i trzech zmiennych, całki podwójne i potrójne, całki krzywoliniowe skierowane i nieskierowane oraz całki powierzchniowe. Skrypt zawiera zadania o różnym stopniu trudności. Do wszystkich zadań podane są odpowiedzi, a znaczna część jest szczegółowo rozwiązana. Każdy rozdział rozpoczyna krótki wstęp teoretyczny, następnie znajdują się zadania oraz odpowiedzi i rozwiązania. Taki sposób prezentacji materiału pomaga Czytelnikowi w systematycznej i samodzielnej pracy.

5
Eлектронна книга

Środowisko naturalne w strategiach przedsiębiorstw. Perspektywa interesariuszy

Oksana Seroka-Stolka

Strategia zorientowana na ochronę środowiska jest integralną częścią społecznej odpowiedzialności biznesu i przyciąga zainteresowanie ze strony naukowców oraz praktyków, jednak właściwie bez skupiania się na samej odpowiedzialności przedsiębiorstw za środowisko naturalne i na tworzeniu konkurencyjnych strategii zorientowanych na ochronę środowiska. Problem ten jest zatem ważną przesłanką podjęcia tematu publikacji. Wybór ścieżki strategicznej przedsiębiorstwa związanej z wymaganiami ochrony środowiska jest silnie zdeterminowany wpływem presji interesariuszy, jednak w polskiej literaturze przedmiotu rzadko poddaje się analizie siłę, typ i charakter oddziaływania interesariuszy z uwagi na reakcję strategiczną przedsiębiorstw wobec zagadnień środowiska naturalnego. Istnieje zatem luka poznawcza w odniesieniu do niejednoznacznych wyników badań dotyczących nacisków interesariuszy w zakresie ochrony środowiska na strategie przedsiębiorstw. Niewystarczająco przeanalizowano również bezpośrednie i pośrednie powiązania pomiędzy wielkością przedsiębiorstwa i typami strategii zorientowanych na ochronę środowiska oraz, jak dotąd, niewiele uwagi poświęcono badaniu efektów wynikających z relacji między strategią środowiskową a presją interesariuszy – i w tym aspekcie prezentowane wyniki badań wypełniają ową lukę. W monografii sformułowano szereg hipotez badawczych, które następnie poddano weryfikacji. Opisano teoretyczne ramy zarządzania uwzględniające aspekty ochrony środowiska. Zwrócono uwagę na rolę strategicznych zdolności do zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw, dzięki którym istnieje możliwość równoważenia celów środowiskowych, ekonomicznych i społecznych, co w efekcie prowadzić może do przewagi konkurencyjnej. Następnie poruszono kwestie istoty, nośników i mechanizmów strategii zorientowanych na ochronę środowiska, a także zawarto empiryczną ocenę wpływu presji interesariuszy na typy strategii oraz efektów działalności przedsiębiorstwa wynikających z ich przyjęcia. Monografię zakończono podsumowaniem, w którym sfomułowano wnioski wynikające z weryfikacji hipotez badawczych. Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią publikacji.

6
Eлектронна книга

Nowoczesne rozwiązania i trendy w zarządzaniu miastem

Konrad Głębocki

  Zarządzanie miastem obejmuje zarządzanie: rozwojem miasta, urzędem miasta i innymi jego jednostkami oraz usługami miejskimi. Samo pojawienie się innowacyjnych rozwiązań w zarządzaniu miastem nie jest jednoznaczne z ich wprowadzeniem w życie. Niniejsze opracowanie ma odpowiedzieć na potrzeby w zakresie badań nad specyfikacją nowoczesnych rozwiązań i wyłaniających się z nich trendów, stanowiąc pierwszy krok w zakresie tworzenia narzędzi do badań implementacji nowoczesnych rozwiązań w praktyce zarządzania miastami. Monografia ma zasadniczo charakter teoriopoznawczy, choć w kilku jej częściach podane są wyniki badań Autora, opartych na metodzie analizy wybranych dokumentów kilku najszybciej rozwijających się miast USA. Zawiera interesujący materiał, który może być wykorzystany zarówno przez środowisko naukowe w Polsce, jak i przez dydaktyków w procesach nauczania na kierunkach związanych z zarządzaniem. Może też posłużyć jako źródło inspiracji dla praktyków z administracji samorządowej oraz wszystkich tych, którzy troszczą się o rozwój własnego miasta. W książce omówiono: miejsce zarządzania publicznego w dyscyplinie nauk o zarządzaniu i jakości; ewolucję zarządzania publicznego – od ujęcia weberowskiego aż do cyfrowego rządzenia publicznego; różne nurty w zarządzaniu publicznym; współczesne koncepcje odnoszące się do miast i zarządzania nimi, w tym koncepcję „miasta inteligentnego” (ang. Smart City)  oraz „szczupłej administracji publicznej” (ang. Lean Office); zagadnienie przywództwa w organizacji publicznej; zarządzanie rozwojem miasta i trendy w finansach komunalnych; nowe rozwiązania stosowane w zarządzaniu urzędem miasta i jednostkami miejskimi (m.in. systemy zarządzania jakością, cyfryzacja urzędów, zarządzanie pracownikami); wybrane dziedziny działalności miasta (zieleń miejska, rozwiązywanie problemu ubóstwa i ograniczanie przestępczości, miejski system gospodarki odpadami, zarządzanie kryzysowe); wnioski i rekomendacje dla zarządzania miastem; autorską koncepcję nowoczesnych trendów i rozwiązań nadających się do zastosowania w procesie zarządzania polskim miastem (ujętą w zwięzłej formie tabelarycznej).

7
Eлектронна книга

Zarządzanie przedsiębiorstwem w czasach nowej rzeczywistości gospodarczej

Iwetta Budzik-Nowodzińska, Paweł Nowodziński

Problematyka zarządzania przedsiębiorstwami w powiązaniu z kontekstem otoczenia zewnętrznego pozostaje w centrum zainteresowań zarówno teoretyków koncepcji zarządzania, jak i praktyki gospodarczej. We współczesnych organizacjach zarzadzanie stało się złożonym obszarem wiedzy i umiejętności, wspartym nowoczesnymi metodami zarządzania z wykorzystaniem technologii i innowacyjności. Zarządzający stają przed nowymi wyzwaniami, jak dobrze wykorzystać współczesne technologie i metody zarządzania w celu budowania trwałej przewagi konkurencyjnej. Czy jednak wobec pojawiających się w otoczeniu anomalii, o skali których cały glob przekonał się w ostatnich miesiącach, jest możliwe planowanie takich działań? Po pierwszym szoku spowodowanym pojawieniem się COVID-19 zarządzający muszą skoncentrować się na krótko- i średnioterminowych implikacjach, przygotowując strategiczną odpowiedź na wciąż zmieniające się środowisko funkcjonowania. Autorzy poszczególnych rozdziałów starają się właśnie odpowiedzieć, jak przygotować organizację i w jaki sposób zarządzać w nowej rzeczywistości gospodarczej. Poruszone kwestie zarówno teoretyczne, jak i praktyczne stanowią odniesienie do zmian zachodzących w otoczeniu przedsiębiorstw. W książce omówiono: rolę, jaką kapitał stały odgrywa w podmiocie gospodarczym, stanowiąc źródło długofalowego finansowania jego aktywów; badania nad pozyskiwaniem wiedzy z mediów społecznościowych; dostosowanie się przedsiębiorstw rodzinnych do zasad panujących na rynku w odniesieniu do sprzedaży swoich produktów w kontekście poważnych ograniczeń związanych z rozprzestrzenianiem się pandemii COVID-19; istotne czynniki, które mogą wpływać na relacje pomiędzy członkami zespołów pracowniczych złożonych z ludzi i inteligentnych maszyn – HRI (Human Robot Interaction); dylematy właścicieli gospodarstw agroturystycznych dotyczących sposobów i technik zarządzania nimi w okresie pandemii COVID-19 i w trakcie umownie przyjętego okresu postpandemicznego; wpływ internetowego kanału dystrybucji na funkcjonowanie firmy rodzinnej; oczekiwania współczesnego klienta odnośnie do procesu sprzedaży samochodów oraz możliwości przeniesienia go do Internetu; analizę systemu zabezpieczeń technicznych umożliwiających wzrost  poziomu bezpieczeństwa informacji w jednostce  organizacyjnej; zmiany w zachowaniach e-konsumentów wynikające z wprowadzenia rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO); modelowanie systemów logistycznych w warunkach ryzyka i niepewności; sposoby podejmowania decyzji przez inwestorów kapitałowych o zainwestowaniu w innowacyjne przedsięwzięcia; możliwości wykorzystania narzędzi informatycznych wspierających wykrywanie podatności korupcyjnych jednostki; problematykę efektywnej inwestycji na rynku nieruchomości; problematykę controllingu działań przedsiębiorstw w obszarze odnawialnych źródeł energii (OZE).

8
Eлектронна книга

Właściwości spawalnicze elektrod otulonych i ich ocena z wykorzystaniem sygnałów procesowych

Benedykt Ślązak, Ryszard Krawczyk Marek Fidali, Jacek Słania

Monografia przedstawia badania eksperymentalne oceny stabilności procesu spawania z wykorzystaniem rzeczywistych cyfrowych sygnałów prądu i napięcia spawania. Sygnały te są odzwierciedleniem samego procesu spawania oraz bogatym nośnikiem informacji o przebiegu tego procesu, a w szczególności jego stabilności. W niniejszej pracy sygnały prądowo-napięciowe zostały przeanalizowane przy użyciu różnych metod przetwarzania i analizy sygnałów. Eksperyment obejmuje analizę dwóch typów elektrod rutylowych zasilanych dwoma rodzajami źródeł prądu stałego, tradycyjnym tyrystorowym prostownikiem trójfazowym oraz nowoczesnym inwertorowym źródłem prądu. Podczas wykonywania napoin testowych rejestrowano oddzielnie sygnały prądowe i napięciowe za pomocą przetwornika A/C przy stałej częstotliwość próbkowania równej 5 kHz. Na podstawie sygnałów cyfrowych uzyskanych z każdego typu elektrody (typowych i wadliwych partii) oraz źródła zasilania zaprezentowano szereg wskaźników statystycznych, a także histogramy napięcia i prądu (definiowane jako rozkład gęstości wartości napięcia i prądu łuku spawalniczego). Ponadto przedstawiono wyniki analizy szybkiej transformacji Fouriera (FFT) oraz krótkoczasowej transformacji Fouriera (STFT), która pozwala oceniać proces osobno dla kilku krótszych zakresów przebiegu. W ocenie autorów przy dostatecznej liczebności przebiegów referencyjnych (uczących) możliwe jest opracowanie komputerowego systemu eksperckiego, który, opierając się na narzędziach sztucznej inteligencji, tj. Fuzzy Logic czy sieci neuronowych, mógłby dokonywać oceny właściwości spawalniczych elektrod w sposób autonomiczny, już bez udziału eksperta.

9
Eлектронна книга

Uwarunkowania współpracy z klientem w procesach sprzedażowych

Anna Zelga-Szmidla

Monografia dotyczy zagadnień sprzedaży, zarządzania sprzedażą, budowania więzi z klientami; obejmuje temat sprzedaży w ujęciu procesu jako podstawowej kwestii w działalności przedsiębiorstwa. Wdrożenie w przedsiębiorstwach zasad sprzedaży partnerskiej oraz adekwatnych metod i procedur zarządzania prowadzi do tworzenia silniejszych i trwalszych więzi z klientami, co pozytywnie wpływa na wyniki sprzedaży. Monografia przybliża zagadnienia historyczne i teoretyczne sprzedaży, zawiera rozważania na temat procesu sprzedaży, metod prezentacji, marketingu partnerskiego w procesie sprzedaży, tworzenia więzi z klientami oraz obsługi klienta po sprzedaży; obejmuje tematykę planowania sprzedaży, organizacji, personelu oraz jego motywowania i kontroli. W monografii zwrócono uwagę na sprzedaż ze szczególnym uwzględnieniem cech analizowanych pokoleń określanych w literaturze jako X, Y, Z i w tym kontekście omówiono temat współpracy z klientem w procesie sprzedaży.

10
Eлектронна книга

Zastosowanie biopreparatów do intensyfikacji kofermentacji metanowej osadów ściekowych i odpadów tłuszczowych

Małgorzata Worwąg

Postępujący rozwój przemysłu i styl życia powodują wzrost ilości różnego rodzaju odpadów. Niewłaściwe postępowanie z odpadami generuje pojawianie się i rozprzestrzenianie niebezpiecznych zanieczyszczeń do środowiska. Procesy biologiczne, jako jedne z preferowanych rozwiązań w usuwaniu zanieczyszczeń, są zwykle niewystarczająco skuteczne. W dobie poszukiwania nieinwazyjnych rozwiązań zastosowanie biopreparatów jest obiecującym sposobem wspomagającym konwencjonalne technologie. Coraz częściej fermentacja metanowa jest stosowana jako jedna z metod unieszkodliwiania różnych rodzajów odpadów, odgrywając ważną rolę w ich utylizacji. Technologia fermentacji metanowej odpadów wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju, ograniczając emisję gazów cieplarnianych powstających podczas niekontrolowanej biodegradacji odpadów. Unieszkodliwianie odpadów za pomocą fermentacji metanowej łączy recykling organiczny z produkcją biogazu, odnawialnego źródła energii. Odpady posiadają ogromny potencjał energetyczny, który można wykorzystać w celu zmniejszenia obciążenia środowiska naturalnego oraz zapewnienia alternatywnych źródeł energii. Zwiększenie efektywności procesów fermentacji jest kluczowe dla skutecznego pozyskiwania biogazu, jak i lepszej utylizacji odpadów. W monografii przedstawiono wyniki badań, których celem było określenie wpływu biopreparatów na intensyfikację procesu kofermentacji metanowej osadów ściekowych i odpadów tłuszczowych. Udział odpadów tłuszczowych w mieszaninie poddanej fermentacji wynosił od 5% do 30%. Zastosowano biopreparaty komercyjne DBC Plus Typ L, DBC Plus Typ R5, szczep Sacharomyces cerevisie, biopreparat własny. Określono wpływ rodzaju i dawki biopreparatu na zmiany parametrów fizykochemicznych podczas 10-dobowej kofermentacji. Skuteczność zastosowanych biopreparatów oceniano na podstawie zmian jednostkowej produkcji i składu biogazu, stopnia przefermentowania substratów oraz ubytku suchej masy po 25. dobach procesu. Proces kofermentacji metanowej przeprowadzono w układzie ciągłym, w trakcie procesu podczas wzrostu obciążenia bioreaktora odpadami tłuszczowymi, ustalono strategię dawkowania biopreparatu w celu ustabilizowania parametrów procesowych. Badania wykazały, że zastosowanie biopreparatów do intensyfikacji kofermentacji metanowej osadów ściekowych i odpadów tłuszczowych wpłynęło na poprawę efektywności procesu. Wzrost stopnia przefermentowania był uzależniony od dawki biopreparatu oraz udziału odpadów tłuszczowych w mieszaninie. Zastosowanie biopreparatów pozwoliło na unieszkodliwienie większej ilości odpadów tłuszczowych w procesie ich kofermentacji metanowej z osadami ściekowymi.

11
Eлектронна книга

Environmental safety of biowaste in the circural economy

Neczaj, Ewa, Grosser Anna

The book deals with a very important element of the circular economy related to sustainable management of biodegradable waste. According to World Bank by 2050, the human population is estimated to increase more than 9 billion; meanwhile, energy demand is expected to almost double, and the demand for water and food is expected to increase by about 60%. It is also obvious that the amount of biodegradable waste will grow in th coming years, and it will become a global problem and need to change in the organic waste management system. If not properly handled, the large volume of biodegradable waste may deteriorate air, water, and soil quality, resulting in significant impacts to food, energy, and water supplies. However, waste also poses a great opportunity as feedstock for renewable energy generation and production of value-added products Thus, reuse and treatment of biodegradable waste play an essential role in the food-energy-water nexus. The individual chapters of the book are aimed at the importance of biowaste and other biodegradable waste in a circular economy, taking into account environmental aspects (e.g. toxicity, organic carbon sequestration, LCA). This book will serve as a useful resource for environmental engineers, biotechnologists, researchers, and students studying organic waste processes, as well as operators of a wastewater and organic waste treatment plants. We strongly hope that readers enjoy reading this book and find it of very use.

12
Eлектронна книга

Skuteczne Zarządzanie: Strategie i Narzędzia

Sylwia Gostkowska-Dźwig, Ewa Kempa, Magdalena Mrozik, Ryszard Królik

Współczesny świat biznesu stawia przed przedsiębiorstwami liczne wyzwania, które wymagają nie tylko doskonałego zrozumienia specyfiki organizacji pracy, ale także umiejętności dostosowania się do dynamicznie zmieniającego się otoczenia. Niniejszy skrypt stanowi przegląd wybranych aspektów kluczowych dla efektywnego funkcjonowania przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem organizacji pracy biurowej, koncepcji społecznej odpowiedzialności, czynników sukcesu w budowaniu strategii oraz podejmowania decyzji związanych z tworzeniem nowych przedsięwzięć. Pierwszy rozdział skryptu poświęcony jest organizacji pracy biurowej - obszarowi, który mimo postępującej cyfryzacji i automatyzacji, nadal odgrywa kluczową rolę w efektywności operacyjnej firm. Omówione zostaną najważniejsze elementy zarządzania pracą biurową, które wpływają na wydajność zespołów i ich zdolność do realizacji celów biznesowych. W kolejnym skoncentrowano się na koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), która w dzisiejszych czasach stała się nieodłącznym elementem strategii zarządzania w wielu organizacjach. Przedstawione zostaną praktyczne przykłady implementacji działań CSR, które nie tylko budują pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa, ale także przyczyniają się do jego długofalowego rozwoju. Następnie skrypt przybliża kluczowe czynniki sukcesu, które stanowią skuteczne narzędzie w procesie tworzenia i wdrażania strategii przedsiębiorstw. Dzięki analizie tych czynników menedżerowie mogą lepiej zrozumieć, jakie elementy decydują o konkurencyjności i trwałym sukcesie na rynku. Ostatni rozdział skryptu poświęcony został zagadnieniom związanym z podejmowaniem decyzji przedsiębiorczych, które prowadzą do tworzenia nowych przedsięwzięć. Analiza procesu decyzyjnego - od identyfikacji szans rynkowych po ich realizację - pozwala zrozumieć, jakie wyzwania stoją przed przedsiębiorcami oraz jak skutecznie je pokonywać.

13
Eлектронна книга

Wyzwania i perspektywy zarządzania przedsiębiorstwami w nowej rzeczywistości gospodarczej

Helena Kościelniak (red.)

Czas pandemii zmienił warunki funkcjonowania organizacji, ale nie pozbawił ich siły i możliwości rozwoju. Sytuacja ta jest zauważalna na poziomie globalnym, europejskim i krajowym. Dynamika otaczającej nas rzeczywistości jest trudna do interpretacji dla różnych grup przedsiębiorstw.  W monografii podjęto próbę analizy i oceny powstałych uwarunkowań, z jakimi zmagają się małe i średnie przedsiębiorstwa różnych branż, w tym również firmy rodzinne. Autorzy, odpowiednio do badanych przedsiębiorstw, przedstawiają gospodarcze skutki pandemii COVID-19 i wskazują na narzędzia, które mogą ukierunkować działania menedżerów w nowej rzeczywistości gospodarczej oraz napędzać ich strategię. Monografia jest przeznaczona dla kadry zarządzającej różnego typu organizacji oraz dla pracowników naukowych zainteresowanych problematyką zarządzania. Może służyć jako literatura uzupełniająca dla doktorantów i studentów kierunku zarządzanie – wzbogaci ich wiedzę o problematyce zarządzania oraz zachęci do poszukiwania skutecznych metod kierowania organizacjami w złożonym, zmieniającym się otoczeniu.    W książce opisano: koncepcję monitoringu menedżerskiego oraz metodykę jego konstruowania dla małych i średnich przedsiębiorstw; metodę zarządzania przez cele w aspekcie (ZPC) systemu motywacji i kontroli w organizacji; zmiany w zakresie finansowania start-upów deep tech oraz główne przekształcenia w ich funkcjonowaniu; polskie spółki spin-off  jako podmioty oparte na tworzeniu innowacji; koncepcję tworzenia wartości przedsiębiorstwa w ujęciu finansowym, w metody wyceny uwzględniające interesy inwestorów: zarówno właścicieli, jak i wierzycieli; rodzaje postępowania upadłościowego oraz niewypłacalność polskich przedsiębiorstw w 2020 r. (według branż, województw i formy prawnej); rolę analizy w budowaniu strategii gminy oraz możliwości jej finansowania z własnego budżetu – na przykładzie gminy Kleszczów; nowoczesne metody i techniki zarządzania warunkiem konkurencyjności rynkowej współczesnego przedsiębiorstwa – na przykładzie przedsiębiorstw wietnamskich (w jęz. ang.).

14
Eлектронна книга

Termodynamika techniczna. Laboratorium

Daniel Zbroński (red.)

Prezentowany skrypt stanowi materiał pomocniczy do zajęć laboratoryjnych z przedmiotu "Termodynamika techniczna", prowadzonego na kierunkach: mechanika i budowa maszyn oraz inżynieria gospodarki obiegu zamkniętego na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej. Celem zespołu było stworzenie przystępnego opracowania, które pozwoli studentom przygotować się do ćwiczeń i nabyć umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy ogólnej zdobytej na wykładach. Należy podkreślić, że w pracy ograniczono się wyłącznie do zagadnień zawartych w sylabusie przedmiotu, zgodnie z programami studiów dla wskazanych kierunków kształcenia. Każdy z rozdziałów zawiera: cel ćwiczenia, wprowadzenie teoretyczne, część praktyczną i wzór sprawozdania. Dodatkowo, w każdym rozdziale podano zalecaną literaturę i przykłady obliczeniowe, ułatwiające samodzielne wykonanie obliczeń wymaganych w ćwiczeniach. Na końcu podręcznika umieszczono dodatki zawierające tabele, wykresy i nomogramy niezbędne w realizacji części praktycznej omawianych zagadnień dotyczących m.in. meteorologii, klimatologii, wymiany ciepła czy urządzeń do pomiaru ciśnienia atmosferycznego i wilgotności. Tak przygotowany skrypt z pewnością ułatwi studentom przyswojenie trudnych zagadnień z elektrotechniki i elektroniki, a wskazane źródła literaturowe zachęcą ich do szerszego zainteresowania się ciekawym przedmiotem.

15
Eлектронна книга

Podstawy eurologistyki

Iga Kott, Katarzyna Sukiennik, Aleksandra Belof

Znajomość podstawowych pojęć i narzędzi logistycznych jest podstawą do zrozumienia procesu logistycznego na rynkach krajowych i międzynarodowych. Niniejszy skrypt przedstawia problematykę dotyczącą eurologistyki opartej na strategii obsługi klienta w przedsiębiorstwach międzynarodowych, a także restrukturyzacji przedsiębiorstw w kontekście rozwoju usług logistyki globalnej oraz barier na drodze realizacji procesów logistycznych w skali międzynarodowej. Opracowanie ma charakter kompleksowy w badanym obszarze. Można w nim znaleźć zarówno informacje teoretyczne, jak i praktyczne z zakresu eurologistyki. Skrypt adresowany jest do studentów kierunku logistyka. Może również posłużyć wszystkim tym, którzy interesują się omawianą tematyką w sferze praktyki zawodowej. Zagadnienia teoretyczne uzupełnione są przykładami, zestawami pytań, zadaniami oraz analizą przypadków wraz z rozwiązaniami. W skrypcie omówiono: istotę logistyki i eurologistyki; podstawy teoretyczne i praktyczne obsługi klienta oraz rodzaje strategii logistycznej obsługi klienta w odniesieniu do przedsiębiorstw międzynarodowych; restrukturyzację przedsiębiorstw w kontekście rozwoju usług logistyki globalnej; centra logistyczne jako ważne ogniwa w realizacji usług logistyki globalnej; systemy informacyjne w procesie restrukturyzacji przedsiębiorstwa; przebieg procesu restrukturyzacji koncernu motoryzacyjnego; bariery powstające podczas realizacji procesów logistycznych; genezę oraz istotę procesu logistycznego, a także koncepcje łańcucha wartości według różnych autorów; rodzaje procesów; znaczenie właściciela procesu oraz atrybuty procesu wraz z parametrami i zachodzącymi między nimi związkami; kompleksowe podejście operatorów logistycznych oraz działania, których podjęcie pomaga w optymalizacji procesu.  

16
Eлектронна книга

Równania różniczkowe zwyczajne

Katarzyna Szota (red.)

Książka "Równania różniczkowe zwyczajne" przeznaczona jest przede wszystkim dla studentów uczelni technicznych, wszystkich rodzajów studiów inżynierskich. Książka zawiera zadania o różnym stopniu trudności. Do wszystkich zadań podane są odpowiedzi. Każdy rozdział rozpoczyna krótki wstęp teoretyczny, w którym przedstawiono podstawowe definicje i twierdzenia, w oparciu o które rozwiązuje się zamieszczone zadania. We wstępie do każdego rozdziału znajduje się duża liczba szczegółowo rozwiązanych przykładów. Taki sposób przedstawienia materiału pozwala Czytelnikowi na samodzielną i systematyczną pracę. Autorki poszczególnych rozdziałów są doświadczonymi pracownikami Katedry Matematyki Politechniki Częstochowskiej, prowadzą zajęcia dydaktyczne z matematyki dla studentów różnych kierunków Politechniki Częstochowskiej.

17
Eлектронна книга

Decyzje inwestycyjne a zarządzanie przedsiębiorstwem. Kontekst rozwoju

Iwetta Budzik-Nowodzińska

W gospodarce pojawiają się wydarzenia, których nie sposób przewidzieć, a które mają gigantyczny wpływ na sytuację milionów ludzi. Takim właśnie przypadkiem dla biznesu (choć oczywiście nie tylko) okazała się pandemia koronawirusa. To niespodziewane zjawisko, na które nikt nie był przygotowany, poczyniło prawdziwe spustoszenie w życiu gospodarczym i społecznym wielu państw, w dużej mierze za sprawą zamykania całych gałęzi gospodarki, co miało ułatwić walkę z wirusem. Dlatego też w czasach tak turbulentnych firmy zaczęły skupiać się na szukaniu oszczędności oraz na zabezpieczeniu płynności finansowej, która pozwoli im przetrwać kolejną falę restrykcji. Stąd też generowanie oszczędności, przy jednoczesnym zachowaniu efektywności procesów biznesowych, staje się dla zarządzających nie tylko wyzwaniem, ale i koniecznością, która może zadecydować o ‘być albo nie być’ poszczególnych firm na rynku. W związku z tym nieustannie rośnie zainteresowanie tematyką podejmowania trafnych decyzji inwestycyjnych, które mają decydujący wpływ na działalność przedsiębiorstw. Sprawą oczywistą wydaje się, że cele biznesowe muszą być określone na nowo, ponieważ kryzys pandemiczny zrewidował większość planów i powoduje, że wiele firm zmienia swój sposób działania, w tym kanały sprzedaży i łańcuchy dostaw. Z tego też względu kwestię analizy opłacalności przedsięwzięć rozwojowych uznaje się za pierwszoplanową w kontekście celowego zarządzania rozwojem ekonomicznym. Takie założenie będzie nieodłącznie związane z koniecznością trafnej oceny, czy rozważana inwestycja przyniesie spodziewane zyski, czy raczej przysporzy przedsiębiorstwu strat. Źródłem sukcesu przedsiębiorstwa jest, między innymi, jakość zarządzania jego zasobami finansowymi. W przypadku gdy współcześni zarządzający poszukują najlepszego możliwego rozwiązania spośród ustalonego katalogu propozycji, istnieje możliwość porównania kilku potencjalnych wariantów inwestycyjnych. Wynika z tego ekonomiczna konieczność podjęcia próby analizowania wszystkich możliwych przesłanek podjęcia danej decyzji... Zapraszamy do lektury.

18
Eлектронна книга

Entrepreneurial Orientation and Organizational Flexibility of Small and Medium-Size Enterprises in a Pandemic Crisis

Małgorzata Okręglicka, Anna Lemańska-Majdzik, Maryna Pichugina, Lina Artemenko

The monograph consists of four chapters which constitute a coherent whole. The first chapter “The Specificity of the Activity of the SME Sector” contains quantitative and qualitative characteristics of the SME sector. Initially, the definitions of small and medium-sized enterprises used in Poland on the basis of regulations adopted in the European Union and in Ukraine are presented. The quantitative structure of the SME sector in both countries and changes in the number of active enterprises in individual size groups in recent years are also presented. The next point indicates the economic and social role of the SME sector in Poland and Ukraine. The role of SMEs in building an innovative economy was also emphasized. The last point of the first chapter discusses the specificity of managing small and medium-sized enterprises compared to large economic entities, from the point of view of the effectiveness and barriers of the management process, as well as the creation of effective management tools. The second chapter titled “Entrepreneurial Orientation of Small and Mediumsized Enterprises” provides a comprehensive discussion of the construct of entrepreneurial orientation of an organization. In the first section, the subject is located in the area of knowledge – organizational entrepreneurship, and more broadly in management sciences. Then, the definitions of entrepreneurial orientation are introduced and compared, taking into account the multidimensionality of the construct. The individual dimensions in the 5-dimensional approach to entrepreneurial orientation have also been characterized, i.e. autonomy, proactivity, risk taking, innovation and competitive aggressiveness. The last part of the second chapter relates to a specific approach, opportunities and threats to the functioning of entrepreneurial orientation in small and medium-sized enterprises. The third chapter “Organizational Flexibility in the Activities of Enterprises” reflects the multifaceted approach to the flexible functioning of modern enterprises. After introducing the necessary definitions of organizational flexibility, along with its specific features and the results of its implementation in the enterprise, the authors characterized the individual dimensions of organizational flexibility, indicating that it is not a uniform construct. Due to the fact that the monograph focuses on management problems of small and medium-sized enterprises, the last part of the chapter presents considerations on the specific conditions of flexible functioning of this group of enterprises. The fourth chapter titled “Case study in the Sector of Small and Medium-sized Enterprises” presents a discussion of the results of qualitative own research. The research in the form of an in-depth interview was conducted in eight enterprises, including four small and four medium-sized enterprises. The research was international in nature, i.e. half of the surveyed entities are companies operating in Poland, and the remaining companies are based in Ukraine. Such a research approach allowed for the observation of differences in the approach to entrepreneurial orientation and organizational flexibility of enterprises in countries with different socio-economic development. The method and scope of the conducted research have been discussed in detail in the research methodology. The last part of the chapter is a summary of the results of qualitative research, indicating the observed regularities, limitations along with potential solutions for a more effective functioning of small and medium-sized enterprises. The monograph is supplemented with an introduction and an ending, summarizing the authors’ scientific considerations, and bibliography.

19
Eлектронна книга

Technologia informacyjna dla studentów. Edycja tekstów - część 1

Ewa Węgrzyn-Skrzypczak, Tomasz Skrzypczak

Skrypt adresowany jest przede wszystkim do studentów studiów technicznych, którzy w trakcie nauki spotykają się z koniecznością przygotowania różnego rodzaju prac pisemnych, jednak może służyć wszystkim osobom, które stają przed koniecznością przygotowania dokumentów w edytorze tekstu, bez względu na ich stopień zaawansowania umiejętności związanych z edycją tekstów. Celem podręcznika jest wprowadzenie do edycji dokumentów na przykładzie edytora tekstu Writer z pakietu Apache OpenOffice 4.1.13. Wybór tego pakietu został podyktowany przede wszystkim możliwością korzystania z niego bez żadnych opłat w domu, jak i w środowisku komercyjnym. Pakiet Apache OpenOffice jest dostępny na oficjalnej stronie projektu https://openoffice.apache.org/. Po pobraniu i zainstalowaniu pakietu należy pamiętać o jego systematycznym aktualizowaniu, dzięki czemu użytkownik ma dostęp do nowych funkcji i ulepszeń, zwiększających jego funkcjonalność. Pierwsza część skryptu składa się z sześciu rozdziałów, w których przedstawiono zagadnienia związane z użytkowaniem wybranego edytora tekstu oraz edycją tekstu dokumentów. W przygotowywanej drugiej części skryptu, zaprezentowane zostaną treści dotyczące m.in. tworzenia i formatowania tabel, wstawiania i formatowania obrazów, kształtów i grafik, wstawiania wzorów, sprawdzania dokumentów, stosowania odsyłaczy i hiperłączy oraz tworzenia korespondencji seryjnej. Każdy z rozdziałów skryptu rozpoczyna się listą umiejętności do zdobycia po zapoznaniu się z jego treścią. Kolejne rozdziały zawierają wprowadzenie teoretyczne, obejmujące terminy kluczowe oraz przegląd funkcji programu, a także ćwiczenia praktyczne. Na końcu każdego rozdziału znajduje się zestaw pytań teoretycznych oraz zagadnień praktycznych, pozwalających sprawdzić czytelnikowi stopień przyswojenia wiedzy z danego zakresu. Konstrukcja skryptu pozwala osobom, które mają już pewne doświadczenie w korzystaniu z edytorów tekstu, na dowolną kolejność zapoznawania się z zaprezentowanym materiałem.

20
Eлектронна книга

Metody badania wybranych właściwości mechanicznych materiałów metalowych i ich złączy spawanych

Grzegorz Golański, Agata Merda, Paweł Wieczorek, Klaudia Klimaszewska

Materiały metaliczne są najpowszechniej stosowanymi w technice tworzywami konstrukcyjnymi. Podobnie proces spawania jest równie popularnym sposobem łączenia metalowych elementów konstrukcyjnych. Zarówno od materiałów metalicznych, jak i ich złączy spawanych wymaga się m.in. spełnienia określonych właściwości mechanicznych. Określenie właściwości mechanicznych materiałów metalicznych i ich złączy spawanych jest niezbędne przy doborze tworzyw konstrukcyjnych na wszelkiego rodzaju elementy konstrukcyjne oraz części maszyn i urządzeń. Badanie właściwości mechanicznych materiałów i ich złączy prowadzi się w sposób znormalizowany, tj. zgodnie z wytycznymi zawartymi w przedmiotowych normach, co umożliwia porównywanie wyników i odnoszenie ich do wymagań normatywnych. Tekst poszczególnych rozdziałów uzupełniony został o rysunki, schematy i tabele, jak również wzory do wyliczenia określonych wartości związanych z omawianymi zagadnieniami. Publikacja posiada także bogaty zestaw załączników w postaci tabel oraz wykaz norm. Książka przeznaczona jest dla kadry inżynierskiej, studentów kierunków technicznych wyższych uczelni, słuchaczy studiów podyplomowych oraz studentów studiów III stopnia (doktorantów). Zachęcamy do zapoznania się z publikacją.

21
Eлектронна книга

Aspekty mikrostrukturalne modyfikacji tarciowej z przemieszaniem materiału warstwy wierzchniej

Józef Iwaszko

W monografii omówiono i zobrazowano mikrostrukturę materiałów poddanych modyfikacji tarciowej z przemieszaniem materiału warstwy wierzchniej oraz dokonano oceny możliwości jej kształtowania za pomocą metody FSP. Autor przedstawił również czynniki decydujące o mikrostrukturze materiału poddanego obróbce FSP, wskazując na prawidłowości i relacje występujące pomiędzy parametrami obróbki a charakterem zmian mikrostrukturalnych i morfologicznych, dokonujących się w modyfikowanym materiale. W monografii wykazano, że kształtowanie mikrostruktury materiału jest jak najbardziej możliwe, a liczność parametrów, którymi wykonawca może operować w trakcie obróbki, daje mu możliwość wpływania na przebieg formowania się mikrostruktury. Opracowano procedury zawierające wytyczne i wskazówki odnośnie do parametrów procesu, którymi należy operować, by uzyskać założone efekty mikrostrukturalne. Aspekty mikrostrukturalne, stanowiące główny wątek w monografii, powiązano z technologią wytwórczą, jej wariantowością i metodyką realizacyjną. Prezentowane w pracy wyniki badań, omówienia i analizy stanowią kompilację rezultatów uzyskanych w wyniku realizacji badań własnych oraz pogłębionych studiów literaturowych. Wyniki badań własnych autora stanowią doświadczalną dokumentację zagadnień i wątków omawianych w monografii.

22
Eлектронна книга

Współczesne wyzwania logistyki

Oksana Seroka-Stolka, Beata Ślusarczyk

Ostatnimi czasy przed branżą logistyczną stoi wiele wyzwań spowodowanych kryzysem światowym za sprawą m.in. pandemii koronawirusa i konfliktu na Ukrainie. Skutkiem tych zdarzeń są zakłócenia w łańcuchach dostaw, braki kadrowe oraz wzrost cen paliw i energii, jak również ograniczanie dostaw gazu czy węgla. Efekty tych problemów odczuwa cały świat. Logistyka - w sferze gospodarczej, ale też w funkcjonowaniu społeczeństw i podnoszeniu jakości życia - odgrywa coraz większą rolę. Powoduje to konieczność wprowadzania zmian w edukacji logistycznej. Logistyka więc musi nadążać za zmianami, ale nawet w wielu wypadkach uwzględniać je, by spełniać oczekiwania klientów. Wymaga to jednak zidentyfikowania nowych uwarunkowań oraz ich dogłębnej analizy, zrozumienia wzajemnych relacji i oddziaływania. Takie podejście pozwoli na wypracowanie sposobów sprostania zmieniającym się wymogom i potrzebom, ale też służyć będzie budowaniu nowych koncepcji logistycznych. Branża logistyczna to rozległa sieć kontaktów, organizacji i technologii. Zachodząca transformacja dotyczy każdego elementu: ludzi, urządzeń oraz stosowanego oprogramowania. Przedsiębiorstwa, które nie podejmą się wyzwania przejścia w nowy etap działalności, także tej zrównoważonej, mogą przegrać na rynku rywalizację o coraz bardziej wymagającego klienta. Współczesne zarządzanie logistyką wiąże się zatem z pełną kontrolą działań: złożonym procesem wymagającym śledzenia, wielowymiarowej komunikacji, aktualizacji modeli biznesowych i podejmowania szybkich decyzji w oparciu o sygnały płynące z otoczenia. Skrypt adresowany jest głównie do studentów kierunków logistycznych. Porusza problematykę zrównoważonej logistyki, logistyki utylizacji, ekologistyki, ubezpieczeń w branży logistycznej oraz kwestie prawne dot. m.in. zabezpieczeń i zawierania umów, mogące uchronić branżę przed niepożądanymi konsekwencjami prawnymi. Praca zawiera testy sprawdzające wiedzę teoretyczną oraz tematy do dyskusji. Zachęcamy do zapoznania się z publikacją.

23
Eлектронна книга

Dylematy i wyzwania w zarządzaniu współczesnym przedsiębiorstwem

Agnieszka Puto (red.)

Publikacja powstała w szczególnym okresie. Rzeczywistość okazuje się trudna do oszacowania. Niewielu z nas spodziewało się, że zdarzenia ostatnich lat wymuszą szereg decyzji strategicznych, często decydujących o zamknięciu działalności gospodarczej. Pokazały również słabość wielu obszarów funkcjonowania organizacji, w których zabrakło strategicznego myślenia. Monografia stanowi zbiór prac, w których poruszone zostały istotne kwestie dotyczące dylematów i warunków funkcjonowania współczesnych przedsiębiorstw. Opisano w niej zagadnienia związane z: zarządzaniem projektami, analizą strategiczną, motywacją pracowników, zrównoważoną przedsiębiorczością, ryzykiem finansowym, zachowaniami konsumenckimi czy marketingiem. Ten szeroki przekrój tematyki pokazuje, jak wieloaspektowo należy traktować współczesne organizacje. Przedstawione w monografii zagadnienia i sposób ich opisu wskazują na aktualność i złożoność problemów podjętych w publikacji. Tematyka rozdziałów nie tworzy całościowej listy czynników wpływających na warunki funkcjonowania przedsiębiorstw. Należy mieć nadzieję, że monografia będzie źródłem inspiracji do późniejszych analiz i dyskusji. Zachęcamy do zapoznania się z publikacją.

24
Eлектронна книга

Kierunki i perspektywy rozwoju odnawialnych źródeł energii. Wybrane aspekty

Anna Gawlak (red.)

Obecna sytuacja geopolityczna sprawia, że ceny surowców gwałtownie rosną, a niezależność energetyczna staje się obecnie głównym celem Europy. Nie ulega wątpliwości, że kluczową rolę w tej energetycznej transformacji odegrają odnawialne źródła energii. Dużym i trwałym efektem będzie znaczne przyspieszenie inwestycji w energię odnawialną przy znacznie większej ilości energii słonecznej i wiatrowej zarówno na lądzie, jak i na morzu. Fakt, że ekoenergetyczne rozwiązania gwarantują zerową emisję, był zwykle postrzegany jako główna zaleta energii odnawialnej. Publikacja składa się z jedenastu rozdziałów dotyczących m.in.: Krajowego Systemu Elektroenergetycznego podstaw wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii energetyki wiatrowej instalacji fotowoltaicznych magazynowania energii elektrycznej systemowych aspektów rozwoju OZE cyfryzacji w energetyce aspektów formalnoprawnych OZE Monografia obejmuje zagadnienia dotyczące szeroko rozumianych odnawialnych źródeł energii i może być pomocna pracownikom naukowo-dydaktycznym zajmującym się tematyką hybrydowego zasilania systemu elektroenergetycznego oraz przedstawicielom szczebla zarządzającego przedsiębiorstw funkcjonujących w sektorze energetycznym. Zachęcamy do zapoznania się z publikacją.