Ebooks
2065
Ebook

Architektura i budownictwo W programie ArchiCAD. Projektowanie i zastosowanie

Malwina Tubielewicz-Michalczuk

Praca przedstawia opis realizacji projektów architektoniczno-budowlanych i krajobrazowych z wykorzystaniem nowoczesnego programu komputerowego ArchiCAD. Zachodzące zmiany we współczesnym budownictwie wymagają nowatorskich i innowacyjnych rozwiązań. Projektanci, inżynierowie budownictwa, architekci wciąż pracują nad wykreowaniem nowoczesnego budownictwa i interesujących przestrzeni miejskich. Prezentowany program jest systemem, który zakresem swoich możliwości obejmuje cały proces projektowania określonego obiektu. W poszczególnych rozdziałach opisano przebieg procesu projektowania wraz z wizualizacją i cyfrowym opracowaniem modelu we współpracy z programem ArchiCAD. Zamieszczono niezbędne uwagi praktyczne, od wstępnej koncepcji projektu aż do kreatywnych rozwiązań. W celu przedstawienia poszczególnych etapów pracy zamieszczono wskazówki konieczne do ich realizacji, od momentu rozpoczynającego projekt aż po efekt końcowy, prezentując bogaty wachlarz wykonanych w programie przykładów. Opracowane projekty dotyczą budownictwa jednorodzinnego, budownictwa wielorodzinnego, aranżacji wnętrz przestrzeni publicznych, ogrodów i elementów małej architektury. Uwagi praktyczne obejmują także wykorzystanie oprogramowania do tworzenia i zarządzania przez projektanta pełną dokumentacją techniczną wykonanych projektów architektonicznych, budowlanych, materiałów wykonawczych oraz kosztorysowania. Na zrealizowanych przykładach wskazano, że program komputerowy ArchiCAD daje projektantom dowolność w realizacji ich różnorodnych koncepcji o oryginalnym charakterze, precyzyjnym rozplanowaniu przestrzeni, nadając im odpowiedni kształt i kolor. W końcowej części pracy wskazano na możliwości korzystania z innych programów komputerowych, m.in. z programu komputerowego Artlantis, który jest przeznaczony do tworzenia renderingów przy współpracy z ArchiCADem. Wizualizacja budynków, wnętrz, terenów zieleni z naniesionymi fakturami i kolorami, stworzenie wirtualnego trójwymiarowego modelu oddają rzeczywisty stan obiektu, przenosząc użytkownika w wirtualną przestrzeń. Projekty wykonane w programie ArchiCAD z wykorzystaniem programu Artlantis tworzą wizualizacje różnych typów projektów: domu jednorodzinnego, budynku usługowego, salonu, biura, łazienki, kuchni, ogrodu, altany. Przedstawiono również technologię GDL, która we współpracy z ArchiCADem umożliwia oglądanie zaprojektowanych obiektów, zmianę materiałów, parametrów oraz obserwację ich widoków w różnych płaszczyznach. Pracę nad projektem kończą wskazania dotyczące przygotowania w programie projektu instalacji elektrycznej oraz opracowania rysunków wykonanych w różnych skalach i ich wydruków. Przedstawione przykłady mogą posłużyć jako wskazówki i propozycje podczas realizacji własnych projektów tworzenia nowych osiedli, przyjaznych wnętrz i przestrzeni publicznych.

2066
Ebook

Architektura i urbanistyka wobec sytuacji kryzysowych

Cezary Głuszek, Krystyna Solarek

Monografia jest pierwszym tomem serii wydawniczej „Architektura i urbanistyka w badaniach młodych naukowców”.   Celem wydania I tomu publikacji z cyklu „Architektura i urbanistyka w badaniach młodych naukowców” poświęconego aktualnym sytuacjom kryzysowym w środowisku zbudowanym jest zaprezentowanie najnowszych badań doktorantów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej w tym zakresie. Główne obszary badawcze dotyczyły trzech wiodących tematów, odzwierciedlonych w odrębnych częściach monografii, czyli:   1. Urbanistyczne problemy współczesnego kształtowania miast.   2. Funkcjonalność mieszkalnictwa w Polsce w realiach pandemii.   3. Współczesne problemy dziedzictwa architektonicznego. 

2067
Ebook

Architektura informacji w serwisach internetowych i nie tylko. Wydanie IV

Louis Rosenfeld, Peter Morville, Jorge Arango

W świecie, w którym potężne ilości informacji bombardują ludzi ze wszystkich stron, organizacje stają przed bardzo poważnym wyzwaniem: muszą znaleźć sposób, aby dotrzeć ze swoim przekazem do odbiorcy, zyskać jego uwagę i spowodować, aby zrozumiał i zapamiętał prezentowane treści. Dodatkowym problemem jest różnorodność kanałów interakcji oraz urządzeń — utrzymanie zrozumiałości i spójności przekazu staje się jeszcze trudniejsze. W takim świecie znajomość zasad projektowania architektury informacji staje się nieodzowna. Niniejsza książka jest przeznaczona dla wszystkich osób zaangażowanych w proces projektowania najróżniejszych przekazów informacji, szczególnie serwisów internetowych. Architektura informacji jest tu traktowana jako zbiór narzędzi i technik do obsługi trudnych problemów. Można tu znaleźć uniwersalne i ponadczasowe zasady organizacji informacji, narzędzia i techniki, które zdały próbę czasu i nie zależą od konkretnych technologii czy producentów. Dzięki praktycznemu podejściu ta książka przyda się każdemu, kto odpowiada za zdefiniowanie sposobu działania produktów interaktywnych. W tej książce znajdziesz: przegląd zagadnień dotyczących architektury informacji opis komponentów architektury informacji i powiązań między nimi metodykę organizacji witryn, systemy nawigacji, wyszukiwania i etykietowania stron opis metod poprawy komfortu użytkownika serwisu wskazówki dotyczące metodologii definiowania kierunku i zakresu architektury informacyjnej Architektura informacji — sztuka, która uczyni informację prawdziwie użyteczną! Louis Rosenfeld — odegrał znaczącą rolę w organizowaniu pierwszych trzech konferencji poświęconych architekturze informacji. Bierze aktywny udział w różnych konferencjach poświęconych projektowaniu w środowiskach sieciowych. Peter Morville — jest twórcą podstaw wiedzy o architekturze informacji i wykładowcą na Uniwersytecie Michigan. Często zabiera głos na różnych międzynarodowych konferencjach. Jorge Arango — jest architektem informacji z ogromnym doświadczeniem w projektowaniu produktów cyfrowych i usług, prezesem Information Architecture Institute i redaktorem naczelnym magazynu „Boxes and Arrows”.

2068
Ebook

Architektura jako sztuka

Andrzej Basista, Andrzej Nowakowski (rysunki)

Książka nie prezentuje kompletnej przemyślanej teorii, co czytelnicy mogą zauważyć w wielu jej fragmentach. W całym tego słowa znaczeniu jest zbiorem myśli na podjęty temat architektury jako sztuki, myśli, które kotłowały się przez cały czas jej powstawania.   Publikacja Andrzeja Basisty jest autorskim, indywidualnym spojrzeniem na wszystkie poruszone w niej fundamentalne dla teorii architektury kwestie. Jej podstawowym walorem jest erudycja, wnikliwość i szczególne traktowanie architektury: w sposób jednorodny, bez podziału na historyczną i współczesną – lecz po prostu jako dziedziny twórczości podlegającej niezmiennie tym samym procesom, prawom i regułom, niezależnie od czasu i miejsca powstania. Nie ulega wątpliwości, że książka stanowić będzie ważną pozycję wśród publikacji z zakresu teorii architektury i trwały punkt odniesienia dla badaczy zajmujących się tą problematyką. Z pewnością stanie się również obowiązującą lekturą dla studentów architektury oraz rozmaitych kierunków sztuk projektowych i sztuk pięknych. Z recenzji dr hab. Małgorzaty Dolistowskiej, historyczki sztuki, profesora Politechniki Białostockiej   Nie znajduję wśród książek autorów polskich pozycji o podobnych walorach. Książkę Andrzeja Basisty porównywać można raczej z klasycznym dziełem Sigfrieda Giediona Czas, przestrzeń, architektura opublikowanym 75 lat temu i przetłumaczonym na język polski blisko pół wieku temu. Inaczej niż Giedion, Basista uwzględnia w swojej książce także te obiekty, które na ogół nie bywają zaliczane przez krytyków do kategorii dzieł architektury. Pod tym względem recenzowana książka bliższa jest niewiele młodszej niż dzieło Giediona, ale także już klasycznej publikacji Bernarda Rudofsky’ego Architecture without Architects (1964). Andrzej Basista także dostrzega i pokazuje czytelnikowi atrybuty Sztuki istniejące w tego rodzaju dokonaniach. Z recenzji dr hab. Marka Kowickiego, architekta, profesora Politechniki Krakowskiej   Andrzej Basista jest architektem, emerytowanym profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczył także na wydziałach architektury w Bagdadzie, Poznaniu, Białymstoku i w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Pracował projektowo w Bagdadzie i w dwu krakowskich biurach projektów.

2069
Ebook

Architektura Lean w projektach Agile

James O. Coplien, Gertrud Bjornvig

Programuj i organizuj kod z metodyką Lean! Tempo rozwoju aplikacji wymusza stosowanie elastycznych sposobów wytwarzania oprogramowania. Książka ta została poświęcona architekturze Lean, która usprawni ten proces dzięki nowatorskiemu podejściu. Wykorzystaj je i przygotuj swoją aplikację na zmiany funkcjonalne, by użytkownicy mogli w pełni wykorzystać jej potencjał! W trakcie lektury zapoznasz się z duchem Agile i Lean oraz przydzielisz najważniejsze role członkom projektu. Po tym niezwykle interesującym wstępie rozpoczniesz pasjonującą podróż po świecie architektury Lean. Dowiesz się, czym jest system, jak podzielić projekt na części i wybrać jego styl. W kolejnych rozdziałach zorganizujesz swój kod i przetestujesz zaprojektowaną architekturę. Znajdziesz tu wiele przykładów, które w najlepszy sposób przedstawiają założenia i intencje architektury Lean, z dużym naciskiem na sam kod. To obowiązkowa lektura dla wszystkich programistów i projektantów systemów informatycznych. Dzięki tej książce: poznasz filozofię Agile i Lean zbudujesz kod odporny na zmiany zrozumiesz paradygmat DCI poznasz współczesne metody wytwarzania oprogramowania! Twój przewodnik po architekturze Lean!

2070
Ebook

Architektura militarna II wojny światowej w Polsce na świecie

Jakub Wróbel

Album prezentuje bunkry, schrony, baterie dział jakie budowała III Rzesza przed i podczas II wojny światowej. Również są pokazane dokonania innych państw w tej dziedzinie. Również można zapoznać się z sylwetkami żołnierzy, którzy obsadzali lub walczyli w okolicy tychże fortyfikacji.

2071
Ebook

Architektura oprogramowania bez tajemnic. Wykorzystaj język C++ do tworzenia wydajnych aplikacji i systemów

Adrian Ostrowski, Piotr Gaczkowski

C++ należy do najpopularniejszych i najbardziej cenionych za uniwersalność języków oprogramowania - umożliwia projektowanie rozbudowanych, a zarazem intuicyjnych w obsłudze aplikacji wysokiego poziomu. Pozwala tworzyć wydajną i czytelną architekturę oprogramowania również w wypadku znacznie zaawansowanych systemów i programów. Dzięki tej książce poznasz narzędzia i rozwiązania, które ułatwiają projektowanie w języku C++ nawet najbardziej skomplikowanych aplikacji. Autorzy przybliżają samo pojęcie architektury oprogramowania i na praktycznych przykładach wyjaśniają, na czym polega jej tworzenie. Pokazują również aktualne trendy projektowe i uczą, jak za pomocą C++ krok po kroku, element po elemencie budować aplikacje i systemy na dowolnym poziomie zaawansowania. W trakcie lektury dowiesz się, jakie warunki powinna spełniać efektywna architektura oprogramowania i jak sprawić, by gwarantowała wysoki poziom bezpieczeństwa, skalowalności i wydajności. Liczne przykłady, zrozumiałe objaśnienia i przyjazny język pozwalają na efektywne i szybkie przyswajanie wiedzy dotyczącej tworzenia rozproszonych, skomplikowanych aplikacji w C++. W książce: projektowanie aplikacji bazujących na wydajnej, nowoczesnej i czytelnej architekturze oprogramowania używanie najważniejszych zasad i wzorców projektowych umożliwiających tworzenie efektywnego kodu za pomocą języka C++ analizowanie różnych koncepcji architektury oprogramowania i stosowanie tych, które w największym stopniu odpowiadają danemu projektowi efektywne wykorzystywanie mechanizmów i rozwiązań dostępnych w najnowszej odsłonie języka C++

2072
Ebook

Architektura oprogramowania i podejmowanie decyzji: Wykorzystywanie przywództwa, technologii i zarządzania produktem do budowy świetnych produktów

Srinath Perera

Nadrzędnym celem systemów oprogramowania (a więc i architektury oprogramowania) jest budowanie systemów spełniających standardy jakości i zapewniających najwyższy zwrot z inwestycji (ROI) w dłuższej perspektywie lub w określonym przedziale czasu. Świetny produkt wymaga połączenia technologii, przywództwa i zarządzania produktem (wliczając w to UX). Przywództwo polega przede wszystkim na zarządzaniu niepewnością i dokonywaniu prawidłowej oceny sytuacji. Aby tworzyć świetne produkty, liderzy techniczni muszą łączyć technologię, przywództwo i wiedzę z zakresu zarządzania produktem, a także podejmować właściwe decyzje. Wiele błędów technicznych wynika z luki między wiedzą na temat tych trzech elementów i oceną sytuacji. W książce Architektura oprogramowania i podejmowanie decyzji Srinath Perera wyjaśnia zasady i koncepcje, które architekci oprogramowania muszą dogłębnie zrozumieć, oraz sposoby stosowania tych zasad do zarządzania niepewnością. Pytania i zasady omówione w tej książce pomagają zarządzać niepewnością podczas tworzenia architektury oprogramowania i zapewniają ramy do podejmowania decyzji. Ta książka jest przeznaczona dla wszystkich liderów technicznych w branży oprogramowania, którzy dokonują całościowej oceny budowanych przez siebie systemów, jak również dla przyszłych liderów uczących się tego rzemiosła. Zrozum znaczenie podejmowania zdecydowanych decyzji na przykładach wielkich liderów technicznych, takich jak bracia Wright i Kelly Johnson Wykorzystaj pięć kluczowych pytań i siedem ważnych zasad, aby zrozumieć niepewności podczas projektowania i podjąć strategiczne decyzje architektoniczne Podejdź do projektu systematycznie, najpierw na poziomie makro, a następnie na poziomie indywidualnej usługi Wykorzystaj wiedzę z zakresu przywództwa, aby podejmować lepsze decyzje dotyczące architektury oprogramowania. Myśl głęboko, ale implementuj powoli. Srinath Perera jest głównym architektem w WSO2. Przez ostatnich 20 lat był deweloperem rozwiązań open source Apache. Srinath odegrał znaczącą rolę w projektowaniu Apache Axis2, Apache Airavata, WSO2 CEP (Siddhi) i WSO2 Choreo. Zrecenzował architektury dla ponad 10 projektów i ponad 100 wydań.

2073
Ebook

Architektura oprogramowania. Rusz głową! Przewodnik po myśleniu architektonicznym

Raju Gandhi, Mark Richards, Neal Ford

Jeśli zależy Ci na sukcesie systemu, który budujesz, musisz zadbać o jego architekturę! Dobre praktyki architektoniczne poprawiają jakość oprogramowania, które skutecznie dostosowuje się do wymagań, nawet podczas bezustannych zmian środowisk biznesowych i technicznych. Jednak architektura oprogramowania jest trudnym zagadnieniem, więc Twój mózg może się starać Cię przekonać, że się jej nie nauczysz. Zatem pora go oszukać! Ta fantastyczna książka, pełna zabawnej narracji i praktycznych przykładów, nauczy Cię myślenia architektonicznego. Została ona, podobnie jak inne pozycje z serii Rusz głową!, przygotowana na bazie odkryć nauk poznawczych i neurofizjologii. Właśnie dzięki temu zaangażujesz swój mózg, użyjesz wielu zmysłów i niepostrzeżenie zrozumiesz dwa prawa architektury oprogramowania i cztery opisujące ją wymiary. Mistrzowsko opanujesz cechy i style architektury, a także nauczysz się określać logiczne komponenty systemów. Efekt? Zdobędziesz świetną orientację w świecie architektury oprogramowania. A wszystkiego nauczysz się, rozwiązując łamigłówki, wykonując praktyczne ćwiczenia, tworząc architektury ? i wybuchając głośnym śmiechem! W książce: zasady architektury oprogramowania i jej komponenty filozofia różnych stylów architektury architektura warstwowa, modułowa, mikrojądra i mikrousługi architektura sterowana zdarzeniami ...i mnóstwo radości z tworzenia pięknej architektury! Autorzy w mistrzowski sposób przekształcają złożone pojęcia w łatwo przyswajalne informacje! James Erler, inżynier oprogramowania wbudowanego Medtronic

2074
Ebook

Architektura oprogramowania w praktyce. Wydanie IV

Len Bass, Paul Clements, Rick Kazman

To kompletny, praktyczny i sprawdzony przewodnik po tworzeniu architektury nowoczesnego oprogramowania, w pełni zaktualizowany o nowe materiały poświęcone rozwiązaniom mobilnym, chmurze, zarządzaniu energią, podejściu DevOps, przetwarzaniu kwantowemu i innym zagadnieniom. Zaktualizowana o 11 nowych rozdziałów książka Architektura oprogramowania w praktyce, wydanie czwarte dokładnie wyjaśnia, czym jest architektura oprogramowania, dlaczego ma ona znaczenie, a także jak ją projektować, tworzyć, analizować i modyfikować oraz jak nią zarządzać w zdyscyplinowany i skuteczny sposób. Trzech poważanych architektów oprogramowania omawia cały cykl życia, prezentując praktyczne wskazówki, metody stosowane przez ekspertów i sprawdzone modele przydatne w każdym projekcie niezależnie od poziomu jego złożoności. Dowiesz się, jak za pomocą architektury radzić sobie z coraz większymi wymaganiami i systemami oraz wyższym poziomem abstrakcji, a także jak uzyskiwać emergentne atrybuty jakościowe, gdy systemy są dynamicznie łączone na nowe sposoby. W tym podręczniku znajdziesz informacje na temat optymalizowania za pomocą architektury najważniejszych atrybutów jakościowych (w tym wydajności, modyfikowalności, zabezpieczeń, dostępności, współdziałania, testowalności, użyteczności, łatwości wdrażania itd.), co pomoże Ci zrozumieć, jak zarządzać istniejącymi architekturami, dopracowywać je, przekształcać w celu rozwiązywania nowych problemów i tworzyć architektury wielokrotnego użytku, które stają się strategicznymi aktywami biznesowymi. Zobacz, jak architektura wpływa na środowisko techniczne, cykle życia projektów, profile biznesowe i Twoją pracę, a także jak te czynniki wpływają na architekturę. Wykorzystaj sprawdzone wzorce, interfejsy i praktyki do optymalizowania jakości za pomocą architektury. Twórz architekturę z myślą o rozwiązaniach mobilnych, chmurze, uczeniu maszynowym i przetwarzaniu kwantowym. Projektuj systemy pod kątem coraz ważniejszych atrybutów takich jak wydajność energetyczna i bezpieczeństwo. Skaluj systemy, odkrywając czynniki istotne architektonicznie, stosując podejście DevOps i potoki wdrażania oraz zarządzając długiem architektonicznym. Poznaj rolę architektury w organizacji, co pozwoli Ci tworzyć bardziej wartościowe rozwiązania.

2075
Ebook

Architektura organiczna i jej wielcy wizjonerzy

Marta Tobolczyk

Książka jest uzupełnieniem publikacji Architektura współczesna. Geneza i charakterystyka wiodących nurtów wydanej w 2017 roku, w której przedstawiono wiodące nurty światowej architektury XX i XXI wieku. Na uboczu tych głównych kierunków rozwijał się niszowy nurt architektu ry organicznej, kształtowany w USA przez wybitnych twórców: Louisa H. Sullivana, Franka Lloyda Wrighta, oraz w Europie przez Hiszpana Antoniego Gaudiego, Fina Alvara Aalto oraz Austriaka Rudolfa Steinera. Architektów tych łączyło dążenie do odrzucenia wszelkich schematów stylistycznych na rzecz formowania budowli symulujących naturalny wzrost podpatrzony w przyrodzie. Każdy z tych twórców stworzył wybitne dzieła o odrębnych indywidualnych cechach. Wszyscy oni w inspiracjach z natury poszukiwali odpowiedzi na pytanie, jak kształtować architekturę zharmonizowaną z otoczeniem i odpowiadającą uwarunkowaniom społeczno-ekonomicznym ich czasów, bez kontynuowania historycznych tradycji architektury tworzonej przez poprzednie pokolenia. Nic lepiej nie rozwiązuje złożonych problemów energetycznych i ekologicznych, odnawiania zasobów i pełnego wykorzystania właściwości materiałów, jak sama natura. Dlatego istnieje cała grupa projektantów młodszej generacji, która uważa się za kontynuatorów organicznej tradycji. Książka niniejsza jest próbą przedstawienia genezy i charakterystyki ważnych nurtów obecnego i poprzedniego stulecia: architektury organicznej i nowo organicznej, które wychodzą naprzeciw wspomnianym wyzwaniom.

2076
Ebook

Architektura pałacu Goetzów-Okocimskich w Brzesku-Okocimiu

Mateusz Grzęda

Książka podejmuje problematykę XIX-wiecznej architektury mieszkalnej na przykładzie neobarokowego pałacu Goetzów-Okocimskich w Brzesku-Okocimiu wzniesionego w latach 1898-1900. Architektura pałacu rozpatrywana jest tu w kontekście typologicznym i stylowym, skupiając się tym samym na dwóch kluczowych zagadnieniach: przemian w architekturze rezydencjonalnej dokonujących się na przełomie XIX i XX stulecia oraz fenomenu wiedeńskiego neobaroku, w którego lansowaniu znaczącą rolę odegrali projektodawcy gmachu – biuro architektoniczne Fellner & Helmer. Osobna uwaga poświęcona zostaje Leopoldowi Simony’emu, innemu austriackiemu architektowi, który pokierował rozbudową rezydencji w latach 1908-1911. Ważnym kontekstem dla zrozumienia rozwiązań formalnych i funkcjonalnych zastosowanych w pałacu są omówione w książce koncepcje austriackich krytyków architektury, zwłaszcza zaś głównego propagatora neobaroku – Alberta Ilga oraz uwarunkowania rozwoju architektury rezydencjonalnej pod koniec XIX i na początku XX wieku w Galicji. Przeprowadzona analiza prowadzi do konkluzji, iż pałac w Okocimiu był nie tylko wygodną i nowoczesną rezydencją wzniesioną w modnej szacie stylowej dla zamożnego fabrykanta. Wybór form barokowych był tu uzasadniony konotacjami arystokratycznymi, co sugeruje, że mamy w tym przypadku do czynienia z przejawem poszukiwań narodowej tożsamości oraz wczesnego nawiązania do baroku pojętego jako rodzima tradycja architektoniczna.    Mgr Mateusz Grzęda, ur. 1984 – historyk sztuki, doktorant w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, mieszka w Krakowie.

2077
Ebook

Architektura sakralna dekanatu kępińskiego. Historia i współczesność

Jerzy K. Babiak

Z ogromnym zadowoleniem należy przyjąć ostatnią monografię Jerzego Babiaka nt. Ziemi Kępińskiej. Publikacja objęta została patronatem Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej. Towarzystwo powstało w 1973 r. Jego misją jest pogłębianie wiedzy o regionie oraz przedstawianie dorobku kulturalnego, w tym zwłaszcza rodzimej twórczości artystycznej i społecznej. Wśród zadań TMZK jest także działalność edukacyjno-promocyjna regionu kępińskiego, realizowana poprzez wydawanie publikacji nt. jego historii i walorów kulturowych. Należy podkreślić, że książka w całości jest dziełem autora, który wywodzi się z Ziemi Kępińskiej i mimo że wyjechał z rodzinnego miasta ponad pół wieku temu, nadal utrzymuje z miastem, gdzie spędził młodość, stałe związki.

2078
Ebook

Architektura słowa i inne szkice o Norwidzie

Henryk Siewierski

„Najpierw chyba było odkrycie, że poeta trudny wcale nie jest niezrozumiały. Zrozumienie wymagało trudu uważnej, dociekliwej lektury, rozwiązywania czasem filologicznych i kulturowych zagadek. Ale trud się po stokroć opłacał, bo prowadził do odkrycia niespodziewanych znaczeń i możliwości słowa, wolnego słowa sztuki, które jednak w swej wolności służyło też niezależnej i stawiającej sobie wysokie wymagania poznawcze myśli. A jeśli były niedomówie-nia, jeśli nie wszystko dało się jednoznacznie zrozumieć, to sam Norwid podpowiadał, że może tak zostać, bo kto zanadto chce coś odkryć, może gdzieś zasłonić, bo w tej rzeczywistości, o której mówi jego poezja, nie brak rzeczy mistycznych i nieodgadnionych” (ze Wstępu).   Henryk Siewierski, profesor w Departamencie Teorii Literatury i Literatur Universidade de Brasília. Był adiunktem w Instytucie Filologii Polskiej UJ, a w latach 1981-1985 wykładowcą języka i literatury polskiej na Uniwersytecie Lizbońskim. Opublikował m.in. Spotkanie narodów (1984), Jak dostałem Brazylię w prezencie (1998), História da literatura polonesa (2000), Raj nie do utracenia. Amazońskie silva rerum (2006). Przełożył na język portugalski m.in. dzieła Brunona Schulza, a na język polski wiersze Fernanda Pessoi.   SPIS TREŚCI

2079
Ebook

Architektura trynitarzy na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej

Mirosława Sobczyńska-Szczepańska

Książka stanowi pierwszą próbę całościowego omówienia architektury polsko-litewskiej prowincji trynitarzy. W rozdziałach wstępnych zostały przedstawione czynniki potencjalnie determinujące działalność zakonu na polu sztuki: jego historia, misja i duchowość oraz zawarte w trynitarskiej regule i konstytucjach przepisy odnoszące się do kwestii artystycznych. Rozważania nad genezą i recepcją rozwiązań formalnych zastosowanych w budowlach wzniesionych dla trynitarzy na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej (w większość niezachowanych lub poddanych daleko idącej transformacji) poprzedza rekonstrukcja ich dziejów i pierwotnego kształtu. W osobnym rozdziale podjęto problem autorstwa poszczególnych obiektów oraz wpływu inwestora na wybór koncepcji architektonicznej. Ostatnim zagadnieniem poruszonym na kartach monografii jest wymowa ideowa trynitarskich budowli z uwzględnieniem ich dekoracji malarsko-rzeźbiarskiej.

2080
Ebook

Architektura uległości opowiadanie erotyczne

Catrina Curant

Obracał kartonik w dłoni. Klamerki leżały na jego biurku, gdy je wyciągnął, zadzwoniły cichutko. Przyszły chwilę przed jego wyjściem z pracy, ona już wyszła, gdyby była w biurze, już by tam szedł. Rano zmiotła wszystko, wzięła sobie do serca jego uwagi, poprawiła całość projektu, a nawet zrobiła więcej: wywindowała go na taki pułap, że wątpił, czy sam umiał to zrobić. Przez to miał na nią jeszcze większą ochotę, kręciło go, że jest taka bystra i zdolna. I jak właśnie pokazała: niekonsekwentna w swoich decyzjach. Prowokowała go." On nie romansuje z kobietami, które u niego pracują. Ona za nic w świecie nie chce stracić pracy na rzecz romansu. Do tego on lubi, gdy jego partnerki są uległe, a ona chociaż lubi ból i pragnie zniewolenia do uległych nie należy. Czy uda im się wypracować kompromis? Czy Markowi spodoba się prezent, który mu wysłała i co ostatecznie dostają niegrzeczne dziewczynki? Karę, nagrodę, a może to i to? Romans biurowy z różnicą wieku w zimowym klimacie.