Електронні книги
43377
Eлектронна книга

Technologia przyrządów półprzewodnikowych w optycznych pomiarach właściwości cieczy

Andrzej Kociubiński

Niniejsza monografia jest wynikiem prac autora związanych z konstrukcją, technologią oraz zastosowaniem przyrządów mikroelektronicznych i mikroelektromechanicznych w optycznych pomiarach właściwości cieczy. Opracowane urządzenia umożliwiają badania cieczy o mikrolitrowych objętościach przy wykorzystaniu metody z przełączaniem sygnału optycznego w światłowodzie kapilarnym. Prace własne skupiają się na dwóch głównych nurtach badawczych obejmujących:  opracowanie niestandardowych konstrukcji i technologii półprzewodnikowych do wykonania podzespołów mikroelektronicznych i optoelektronicznych wykorzystywanych w mikrosystemowej głowicy kapilarnej – rozdział 4,  opracowanie dwuzakresowych detektorów promieniowania z zakresu UV–VIS (ultrafioletowego i widzialnego) oraz UV–IR (ultrafioletowego i podczerwonego) – rozdział 5.  

43378
Eлектронна книга

Technologia roztaczania otworów głębokich w częściach o malej sztywności

Tomasz Szot, Antoni Świć

Jednym z aktualnych problemów stojących przed produkcją jest zbadanie wpływu parametrów skrawania na dokładność i jakość obrobionej powierzchni. Aktualnie w sposób niewystarczający są przeanalizowane zagadnienia regulowania charakterystyk dynamicznych procesu skrawania w wyniku zmiany parametrów układu technologicznego. Najbardziej perspektywicznym kierunkiem intensyfikacji procesów roztaczania jest budowa zautomatyzowanych systemów obrabiarkowych. Jednak kierunek ten związany ze sterowaniem adaptacyjnym obróbką jest trudny do realizacji, ponieważ wymaga zastosowania drogiej aparatury.

43379
Eлектронна книга

TEchnologia SNU

Piotr Zmarzłowski

Czy strefa wykluczenia po wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu to na pewno bezpieczny obiekt zainteresowania dla młodego Amerykanina? Ben to prosty chłopak, który właśnie skończył politechnikę. Od zawsze wiedział, że chce być elektronikiem, i ten cel przyświecał wszystkim jego działaniom. Po śmierci matki całe mieszkanie przeistoczył w warsztat majsterkowicza. Zamiast ze znajomymi w barze, wieczory przesiadywał nad kolejnymi wynalazkami. Pewnego dnia życie sprezentowało mu aż trzy niespodzianki. Ben dostaje ofertę pracy w firmie konstruującej maszyny dla służb mundurowych, umawia się na randkę z dziewczyną, która od dawna mu się podobała, i kupuje przez internet stary notatnik odnaleziony w okolicach Czarnobyla. Jeszcze nie wie, że już niebawem wszystkie te elementy splotą się w mrożącą krew w żyłach historię. Trzymająca w napięciu akcja porwie miłośników powieści Maxa Czornyja. Piotr Zmarzłowski - z wykształcenia i zawodu architekt, z zamiłowania fotograf i stolarz. Jako pisarz porusza się w różnych gatunkach i formach literackich i nie boi się stawiania trudnych pytań. Autor powieści Cykl po raz pierwszy opublikowanej w 2024 r.

43380
Eлектронна книга

Technologia transportu kolejowego, wyd. 1/2013

Piotr Siedlecki, Paweł Zalewski, Arkadiusz Drewnowski

Podręcznik opisujący podstawowe zagadnienia związane z technologią kolejowych przewozów ładunków i osób, w tym m.in.: zarys procesu przewozowego, poszczególne elementy składowe dróg kolejowych, kolejowych punktów eksploatacyjnych i urządzeń sterowania ruchem kolejowym, wagony kolejowe towarowe i osobowe, pojazdy trakcyjne spalinowe, elektryczne i parowe, zasady prowadzenia ruchu pociągów na szlakach i stacjach, jak również technologię pracy stacji kolejowych towarowych i osobowych, przemieszczania ładunków i osób w transporcie kolejowym oraz kombinowanych procesów transportowych z udziałem transportu kolejowego. Odbiorcy: studenci wydziałów transportu, logistyki oraz zarządzania wyższych uczelni, doradcy ds. transportu i logistyki przedsiębiorstw, a także osoby zainteresowane problematyką transportu kolejowego. 

43381
Eлектронна книга

Technologia w e-commerce. Teoria i praktyka. Poradnik menedżera

Jan Lekszycki, Kamil Zasada, Daniel Korzeniowski, Marcin Engelmann, ...

Dowiedz się więcej o Autorach E-handel w pytaniach i odpowiedziach Nadzór nad procesem tworzenia i utrzymaniem sklepu internetowego lub dowolnej innej formy obecności firmy na rynku e-commerce jest naprawdę trudnym zadaniem. Wymaga ogromnej wiedzy i ogromnego doświadczenia w kwestiach biznesowych i prawnych, a przede wszystkim technicznych. Do pracy nad tą książką Piotr Karwatka zaprosił grono uznanych ekspertów: dyrektorów IT oraz niezależnych konsultantów, którzy zajmują się m.in. wdrożeniami, audytami oraz utrzymaniem produkcyjnym zaawansowanych sklepów internetowych. Znajdziesz tutaj odpowiedzi na kluczowe pytania, dotykające całego spektrum technicznych zagadnień związanych z handlem w internecie. Technologia w e-commerce… wypełnia ważną niszę na rynku wydawniczym, ponieważ proponuje kompleksowe podejście do zagadnień, które do tej pory omawiane były osobno w ramach literatury informatycznej i biznesowej. Większość dostępnych dziś książek skupia się albo na technicznych aspektach e-handlu (sposoby korzystania z baz danych, języków programowania i frameworków), albo na ujęciu biznesowym. Autorzy niniejszej publikacji starali się połączyć te dwa światy i stworzyć swoiste FAQ e-biznesu. Jeśli wciąż masz wątpliwości, czy dobrze prowadzisz swój e-biznes, sięgnij po tę pozycję. Tak cennej wiedzy nie znajdziesz nigdzie indziej! Z tej książki dowiesz się między innymi: jak dokonać dobrego wyboru platformy sklepowej i na jakie aspekty zwrócić uwagę w jaki sposób zintegrować się z systemami ERP, stworzyć szynę wymiany danych oraz umiejscowić system w obecnym środowisku informatycznym jak poradzić sobie z dużym obciążeniem i wykorzystać skalowalność oraz jakich narzędzi użyć jak zapewnić bezpieczeństwo danych i nie narazić się GIODO jak stworzyć procedury w zespole wdrożeniowym i przestrzegać tych procedur jak dbać o jakość projektów od etapu analitycznego po wdrożenie i utrzymanie jak zapewnić wysoką dostępność aplikacji, SLA oraz wydajny hosting i wirtualizację Kompendium wiedzy menedżerskiej w jednym podręczniku! Masz pytanie o e-commerce? Sięgnij po niezbędnik menedżera! PATRONAT MEDIALNY:

43382
Eлектронна книга

Technologia wytwarzania i właściwości multiferroikowej ceramiki typu PFN

Dariusz Bochenek

Praca ma charakter zarówno technologiczno-eksperymentalny, jak i badawczo-aplikacyjny. Prezentuje stan badań ceramicznych materiałów ferroelektromagnetycznych. Multiferroikowy materiał PFN został poddany dokładnej analizie (pod względem technologicznym), której głównym celem było zmniejszenie jego przewodnictwa elektrycznego i strat dielektrycznych oraz wyeliminowanie tworzenia się fazy pirochlorowej przy zachowaniu wysokich wartości przenikalności elektrycznej i właściwości magnetycznych. Niniejsza praca adresowana jest do osób zajmujących się procesem technologicznym i możliwościami aplikacyjnymi nowoczesnych materiałów ceramicznych o właściwościach multiferroikowych (materiały inteligentne), a także do studentów i magistrantów kierunków technicznych (inżynieria materiałowa). [21.11.2012] 

43383
Eлектронна книга

Technologiada. Młodzi kompetentni

Piotr Synowiec

Doświadczyć znaczy zrozumieć Świat biegnie do przodu coraz szybciej i szybciej, w rytmie, w jakim rozwija się ludzka wiedza i technologia, jaka dzięki niej powstaje. Z jednej strony to świetnie - kto czterdzieści lat temu przypuszczał, że nosić będzie w kieszeni mały, supersprawny i wszechwiedzący komputer, dla niepoznaki zwany "telefonem"? Z drugiej, to trochę przerażające. Ciężko nadążyć. Bo choć większość z nas, starszych i młodszych, na co dzień korzysta z nowoczesnych technologii, to jednak rzadko kto je naprawdę rozumie. Bo żeby zrozumieć, żeby się nauczyć i móc pójść dalej, trzeba spróbować: zaprojektować trójwymiarowy obiekt w programie pCon.planner zbudować silnik z klocków LEGO stworzyć animację, a może i grę w Scratchu Potem można ruszyć do przodu. Na ścieżkę twórców, odkrywców, naukowców i inżynierów na miarę XXI wieku. Potem można dorosnąć i przemienić pasję w pracę. Najpierw jednak trzeba sięgnąć do zasobów nieograniczonej w młodym wieku wyobraźni i połączyć ją z możliwościami, jakie daje nam dzisiejszy świat, już teraz pukający do drzwi przyszłości. Z niewielką pomocą tej książki Twoje nastoletnie dziecko bawiąc się aplikacjami i narzędziami dostępnymi na wyciągnięcie ręki i kliknięcie myszką, opanuje umiejętności, które mogą okazać się kluczowe dla jego przyszłego życia. Podaruj mu Technologiadę, a wraz z nią kompetencje przyszłości!

43384
Eлектронна книга

Technologie bezprzewodowe sieci teleinformatycznych, wyd. 1 / 2008

Piotr Gajewski, Stanisław Wszelak

Książka jest monografią przedstawiającą kompleksowe ujęcie problematyki technologii bezprzewodowych sieci teleinformatycznych z uwzględnieniem opisu standardów telekomunikacyjnych, bezprzewodowych sieci lokalnych WLAN 802.11, Bluetooth oraz WiMAX . Zawarto podstawowe informacje związane z projektowaniem sieci bezprzewodowych, zwłaszcza właściwości radiowych kanałów transmisyjnych w systemach bezprzewodowych (z przykładami obliczeń) oraz opisano metody optymalizacji punktów dostępowych w sieciach bezprzewodowych. Odbiorcy książki: administratorzy sieci, projektanci bezprzewodowego dostępu do Internetu, studenci wyższych uczelni technicznych o kierunku informatycznym i pokrewnych. 

43385
Eлектронна книга

Technologie informacyjne i komunikacyjne a produktywność w Polsce i krajach Europy Środkowo-Wschodniej

Elżbieta Kryńska

Technologie informacyjne i komunikacyjne (TIK) odgrywają kluczową rolę w budowaniu gospodarki opartej na wiedzy, innowacyjności, a także dobrobytu. Wraz z rozwojem i rosnącym wykorzystaniem tych technologii coraz bardziej istotnym zagadnieniem staje się to, na ile wspierają one wzrost gospodarczy i poprawiają efektywność gospodarowania. Ta problematyka była przedmiotem badań w projekcie „Wpływ technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych na produktywność - analiza makro i mikroekonomiczna”, który został zrealizowany w Katedrze Polityki Ekonomicznej Uniwersytetu łódzkiego w latach 2014-2015 ze środków Narodowego Centrum Nauki. Monografia przedstawia wyniki przeprowadzonych analiz. Opisuje zależności pomiędzy technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi a produktywnością w kontekście paradoksu Solowa. Identyfikuje czynniki komplementarne wobec TIK, które warunkują produktywne wdrożenie i wykorzystanie tych technologii - w skali makroekonomicznej dla krajów Europy Środkowo­Wschodniej oraz w skali mikroekonomicznej dla Polski. W ramach badań dowiedziono, że technologie informacyjne i komunikacyjne podnoszą wydajność pracy pod warunkiem powiązania ich z czynnikami komplementarnymi - kapitałem ludzkim, zmianą organizacyjną, innowacyjnością. W rezultacie położenie większego nacisku na wdrażanie czynników komplementarnych wobec TIK w Polsce i krajach Europy środkowo-Wschodniej powinno skutkować poprawą wydajności pracy, nawet jeśli wzrost nakładów na inwestycje w te technologie w najbliższych latach nie będzie tak dynamiczny jak w przeszłości.  

43386
Eлектронна книга

Technologie informacyjno-komunikacyjne i e-learning we współczesnej edukacji

Eugenia Smyrnova-Trybulska

Książka stanowi systematyczne opracowanie w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych i e-learningu we współczesnej edukacji z uwzględnieniem podejścia kompetencyjnego. Obecny system edukacyjny jest w trakcie globalnych zmian, dlatego powinno się w pełni przygotowywać przyszłych specjalistów do życia w otwartej przestrzeni informacyjnej, kształcąc umiejętności niezbędne w XXI wieku, w celu zapewnienia ich ciągłego kształcenia przez całe życie, w tym w formie nieformalnej i pozaformalnej. W nowoczesnym społeczeństwie obserwujemy nowe światowe trendy – zmiany technologiczne, gospodarcze, kulturowe, ekologiczne, ekonomiczne, które są częścią szybkiego i nierównomiernego procesu globalizacji. Zmienia się współczesna uczelnia, jej przestrzeń informacyjno-edukacyjna. Zmieniają się jej komponenty, w tym wykorzystane technologie, treści, zasoby, subiekty i obiekty (studenci, nauczyciele akademiccy, administracja), zarówno proces nauczania-uczenia się, jak i cały proces kształcenia, zmieniają się zasady i narzędzia zarządzania, komunikacji, współdziałania w samym środowisku, a także w zewnętrznym otoczeniu. Biorąc pod uwagę takie tendencje, jakość środowiska wirtualnego nauczania w nowoczesnej instytucji edukacyjnej musi opierać się na realizacji edukacyjnych potrzeb studentów, ich oczekiwań, treści i technologii, z których korzystają także dzięki własnemu doświadczeniu uczenia się. Napełnianie wirtualnego środowiska nauczania, jakość treści i efektywność jego wykorzystania przez studentów, czemu przyświeca zamiar osiągnięcia celów kształcenia przyszłych specjalistów, konkurencyjnych na współczesnym rynku pracy, zależą zarówno od poziomu kompetencji nauczycieli w zakresie ICT, jak i od wielu różnorodnych czynników oraz uwarunkowań, w tym strategii rozwoju e-środowiska uczelni, jej efektywności funkcjonowania, oferty edukacyjnej, zapewnienia jakości kształcenia, w tym e-learningu. W książce zostały przedstawione oprócz teoretycznych aspektów dotyczących głównego tematu także wybrane wyniki badań, pozyskane w ramach realizacji kilku projektów, w których brała udział autorka monografii, w tym międzynarodowego projektu IRNet, realizowanego pod kierunkiem autorki przez konsorcjum międzynarodowe.

43387
Eлектронна книга

Technologie informacyjno-komunikacyjne w wojewódzkich bibliotekach pedagogicznych w Polsce

Monika Wachowicz

Wojewódzkie biblioteki pedagogiczne to regionalne biblioteki specjalne, które odgrywają istotną rolę w upowszechnianiu technologii informacyjno­komunikacyjnych w oświacie, inspirowaniu i organizowaniu edukacji czytelniczej i medialnej, prowadzeniu działalności informacyjno-bibliograficznej, a także gromadzeniu literatury naukowej i fachowej dla nauczycieli oraz innych pracowników pedagogicznych. W publikacji omówiono wykorzystani e technologii informacyjno-komunikacyjnych do realizacji zadań bibliotek pedagogicznych na przykładzie dużych regionalnych książnic w latach 2019–2020. Ponadto uporządkowano i zebrano kwestie terminologiczne oraz prawne związane z funkcjonowaniem nowych technologii w tego typu bibliotekach. Dodatkową wartość monografii stanowi autorska analiza struktury organizacyjnej wojewódzkich książnic pedagogicznych na terenie kraju.

43388
Eлектронна книга

Technologie medialne w rozwoju człowieka i cywilizacji. Od tam-tamów do ChataGPT i AI

Tomasz Goban-Klas

Tytuł części trzeciej - Mediatyzacja wszystkiego, wszędzie, wszystko na raz, na dobre i na złe - to kwintesencja obszernego wykładu, a zarazem sygnał ludzkiej bezradności wobec napierającej siły mediów. W warstwie naukowej zjawisko mediatyzacji zostało omówione wszechstronnie i na przykładach zrozumiałych dla użytkownika mediów i uczestnika sfery publicznej (praca, dom, zarządzanie czasem, edukacja czy opieka zdrowotna). prof. dr hab. Iwona Hofman, przewodnicząca Komitetu Komunikacji Społecznej i Mediów Polskiej Akademii Nauk Najnowsza monografia prof. Tomasza Goban-Klasa bardzo ciekawie, syntetyzująco i w wysoce erudycyjnym stylu przybliża obszerne i bogate w wydarzenia dzieje środków przekazu w ujęciu historyczno-socjologicznym. Lekturę tej jakże istotnej książki mogę śmiało polecić wszystkim osobom zainteresowanym genezą i dynamicznym rozwojem mediów masowych, w szczególności studentom kierunków dziennikarskich i pokrewnych oraz doktorantom dyscypliny nauki o komunikacji społecznej i mediach. prof. dr hab. Janusz Włodzimierz Adamowski, dziekan Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego Tomasz Goban-Klas - socjolog, medioznawca i podróżnik - w swej monografii o ewolucji mediów i ich przenikaniu w życie społeczne zabiera nas na wędrówkę przez wieki, kontynenty i kraje, rozpoczynając od afrykańskich tam-tamów oraz jaskiniowych malowideł, poprzez rozwój pisma, druku i prasy, aż do ery nowożytnej, w której się urodził - czasów radiofonii, telewizji, komputerów, internetu i smartfonów. Swoją podróż kończy na czasach nam współczesnych - w erze technologii informatyczno-medialnych takich jak chatGPT i jego sztuczna inteligencja oraz najpowszechniejsze medium komunikacyjne świata, za które uważany jest Twiter/X.

43389
Eлектронна книга

Technology Operating Models for Cloud and Edge. Create your purpose-built distributed operating model for public, hybrid, multicloud, and edge

Ahilan Ponnusamy, Andreas Spanner, Mirco Hering, Vincent Caldeira, ...

Cloud goals, such as faster time to market, lower total cost of ownership (TCO), capex reduction, self-service enablement, and complexity reduction are important, but organizations often struggle to achieve the desired outcomes. With edge computing gaining momentum across industries and making it possible to move workloads seamlessly between cloud and edge locations, organizations need working recipes to find ways of extracting the most value out of their cloud and edge estate.This book provides a practical way to build a strategy-aligned operating model while considering various related factors such as culture, leadership, team structures, metrics, intrinsic motivators, team incentives, tenant experience, platform engineering, operations, open source, and technology choices. Throughout the chapters, you’ll discover how single, hybrid, or multicloud architectures, security models, automation, application development, workload deployments, and application modernization can be reutilized for edge workloads to help you build a secure yet flexible technology operating model. The book also includes a case study which will walk you through the operating model build process in a step-by-step way.By the end of this book, you’ll be able to build your own fit-for-purpose distributed technology operating model for your organization in an open culture way.

43390
Eлектронна книга

Teczka X - Zamordowany rockers

Peter Grnlund

W Zamordowanym rockersie" Anders i jego przyjaciel Kalle próbują wyjaśnić zagadkę morderstwa Nickiego Hansena. Przez tę sprawę trafiają w sam środek mrocznego świata rockersów. Kto kłamie, a kto mówi prawdę?

43391
Eлектронна книга

Tego Ci nie powiem

Linda Zielińska

Inspirowana prawdziwą historią powieść o młodości, wyborach i przemijaniu. Losy Natalii i Adama przeplatają się w polsko – rosyjską historię, której akcja dzieje się w latach 90-tych XX w. Bohaterowie dorastają na kartkach powieści, przechodzą kryzysy młodzieńcze, rodzinne, zawodowe. Starają się odnaleźć w otaczającej ich ze względu na skomplikowane czasy rzeczywistości. W końcu drogi Natalii i Adama się krzyżują, a ich relacja rozwija się. Jednak czy ich drogi ostatecznie uda się połączyć? zy Natalia wyjawi Adamowi tą najważniejszą dla niego tajemnicę?

43392
Eлектронна книга

Tego dnia

Krzysztof Kamil Baczyński

Te­go dnia Te­go dnia, gdy wra­ca­łem do pie­kła  przez uli­cę jak cię­żar po­wie­trza,  przez tę ci­szę, gdy wzrok mi już uwiądł,  przez tę ci­szę, gdy płacz mi już wie­trzał,    po­wra­ca­łem po tę­czy do pie­kła...    Z na­pęcz­nia­łych chmur cmen­tar­nia­nych  ło­skot wer­bli ża­łob­nych mnie owiał  te­go dnia, gdy wra­ca­łem do pie­kła,  a za­bra­kło już zło­ta na sło­wach,    prze­cho­dzi­łem od chmur cmen­tar­nia­nych...    Po ko­lum­nach drzew świ­tem ró­żo­wych...  par­ki gę­sto omszy­ły łuk ulic,  tak­tem no­cy scho­dzi­łem na prze­strzał  w cięż­kiej bar­wie wy­pu­kłych dni-ku­li    przez brzeg mo­rza od świ­tu ró­żo­wy...    Zie­leń pa­rą błę­kit­ną wy­bu­chła,  czu­łem ci­szę czer­wo­ną i gład­ką  te­go dnia, gdy wra­ca­łem do pie­kła,  wy­bar­wi­łem ostat­ni raz: Mat­ko! [...]Krzysztof Kamil BaczyńskiUr. 22 stycznia 1921 r. w Warszawie Zm. 4 sierpnia 1944 r. w Warszawie Najważniejsze dzieła: Pokolenie, Historia, Bez imienia, Dwie miłości, Z głową na karabinie Poeta, rysownik. Twórczość poetycką rozpoczął już jako uczeń gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie, gdzie w 1939 r. zdał maturę. Związany ze środowiskiem młodzieży lewicowej, m.in. z organizacją Spartakus działającą półlegalnie w szkołach średnich. W czasie okupacji niemieckiej zbliżył się do ugrupowań socjalistycznych, wydających podziemne pisma ?Płomienie? i ?Droga?. Od 1943 r. uczestniczył w tajnych kompletach polonistycznych, w tymże roku wstąpił do Harcerskich Grup Szturmowych, które stały się zalążkiem batalionu AK ?Zośka? oraz ukończył konspiracyjną szkołę podchorążych rezerwy. Uczestnik powstania warszawskiego; poległ w walce przy Placu Teatralnym (Pałac Blanka); w parę tygodni później zginęła w powstaniu żona poety Barbara, którą poślubił w 1942 r. Nie licząc dwóch zbiorków odbitych na hektografie w 7 egzemplarzach w 1940 r. i kilku wierszy w antologiach Pieśń niepodległa i Słowo prawdziwe, zdążył ogłosić, pod pseudonimem Jan Bugaj, dwa konspiracyjne zbiory: Wiersze wybrane (1942) i Arkusz poetycki (1944) wydane nakładem ?Drogi?. Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.