Audiobooki
8881
Audiobook

Zło w Cmentarnej Górze

Konrad Chęciński

Niektóre tajemnice powinny zostać pogrzebane. Na zawsze. Porywający kryminalny debiut Konrada Chęcińskiego. W Cmentarnej Górze, niewielkiej wsi ukrytej pośród lasów, dwa dni przed świętami Bożego Narodzenia wychodzi z domu starszy mężczyzna - Antoni Pietrasik. Kiedy nie wraca na noc, zaniepokojona córka, Mariola Kacprzyk, kontaktuje się z lokalnym posterunkiem policji. Szef posterunku, podinspektor Nikifor Poradecki, postanawia osobiście zająć się tą sprawą. Pochodzący z Cmentarnej Góry policjant wie, że wieś skrywa wiele tajemnic. Nikifor wkracza w sam środek zimowej zawieruchy i nie spodziewa się, że jest tu więcej trupów, niż ktokolwiek chciałby przyznać. Czy wszystkie samobójstwa i zniknięcia to tylko nieszczęśliwe zbiegi okoliczności, czy niekończąca się seria zbrodni doskonałych? Co wspólnego ma z tym wiejski głupek, lokalna piękność, a także tajemniczy kult, który rozwinął się pod nosem mieszkańców?

8882
Audiobook

Złocisty przegrywa

Anna Kłodzińska

Oprócz całkiem wciągającej, kryminalnej akcji, książka daje nam interesujący obraz pogrążającej się w kryzysie gospodarki przełomu lat 70. i 80. Braki w zaopatrzeniu wykorzystywała zarówno tzw. prywatna inicjatywa, jak i środowiska przestępcze. Kłodzińska świetnie opisuje ówczesne realia, ot choćby bazar Różyckiego na warszawskiej Pradze, na którym można było kupić "cieniutkie damskie golfy, japońskie kostiumy kąpielowe, męskie importowane koszule w kolorze khaki, cudowny płyn na porost włosów, neskę i mieszankę czekoladową za podwójną cenę", a także ... powieść "Trędowata". Kolejne śledztwo Szczęsnego - już w radze majora. Anonimowy list informuje milicję, że na łąkach koło wsi Czarnkowo zakopano zwłoki zaginionego od dłuższego czasu niejakiego Brodzkiego. Do poszukiwań major Szczęsny wypożycza w Instytucie Kryminalistyki absolutną nowość: termowizor. Dzięki temu urządzeniu faktycznie udaje się odnaleźć zakopane ciało. Siostra zaginionego nie rozpoznaje zwłok, z kolei eksżona twierdzi, że to on... Aby odkryć prawdę o śmierci Brodzkiego, Szczęsny i współpracownicy muszą poznać jego życie. Był zatrudniony w spółdzielni, ale w rzeczywistości zajmował się ciemnymi sprawkami. W trakcie dochodzenia milicjanci trafiają na tajemniczego szefa grupy przestępczej, Złocistego. Nikt go nie zna, nie wiadomo, jak wygląda, ale jedno jest pewne - doskonale wie, jakich towarów brakuje na rynku i potrafi szybko wyprodukować podróbki, na których świetnie zarabia. Złocisty żelazną ręką trzyma podwładnych, a niesubordynację tępi bezwzględnie. Czy boss półświatka ma na sumieniu zabójstwo Brodzkiego? [Agata, lubimyczytac.pl] Na podstawie tej powieści nakręcono 20-ty odcinek kultowego serialu telewizyjnego "07 zgłoś się" noszący tytuł "Złocisty". Pierwsze, papierowe wydanie tej książki ukazało się nakładem Wydawnictwa Ministerstwa Obrony Narodowej (Warszawa 1980) w serii "Labirynt" w nakładzie 120333 egzemplarzy. Książka wznowiona w formie elektronicznej przez Wydawnictwo Estymator w ramach serii: Kryminał z myszką - Tom 77. Nota: przytoczone powyżej opinie są cytowane we fragmentach i zostały poddane redakcji.

8883
Audiobook

Złoczyńca

Anton Czechow

Złoczyńca Przed sędzią śledczym stoi mały, niezwykle chudy chłopek w zgrzebnej koszuli i łatanych portkach. Jego zarośnięta, dziobata twarz i oczy, ledwo widoczne spoza gęstych, obwisłych brwi, mają wyraz posępnej surowości. Gęsta, splątana, dawno nie czesana czupryna nadaje jeszcze więcej surowości jego twarzy. — Denis Grigoriew! — zaczyna sędzia — podejdź bliżej i odpowiadaj na moje pytania. Siódmego lipca dróżnik kolejowy Akinfow, obchodząc rano tor, schwytał cię na odkręcaniu muterki, którą przymocowuje się szynę do podkładu. Oto ta muterka. Z nią cię zatrzymał. Czy tak było? — Czego? — Czy tak było, jak mówi Akinfow? — Wiadoma rzecz, że było. — Dobrze, a po cóż odkręcał? — Czego? — Daj spokój z tym „czego”, a odpowiadaj na pytania: po coś odkręcał? — Gdyby nie była potrzebna, to bym nie odkręcał — odpowiada ochrypniętym głosem Denis, patrząc na sufit. — Na co ci była potrzebna muterka? — Muterka? My z nich robimy ciężarki. — Kto to — my? — My, naród... To jest chłopi Klimowscy. — Słuchaj, nie udawaj idioty i mów do rzeczy. Po co kłamać o jakichś ciężarkach? — Nigdy nie kłamałem, a teraz od razu niby kłamię... — mruczy Denis, mrugając oczyma. — Czyż można bez ciężarka, panie sędzio? [...]Anton CzechowUr. 29 stycznia 1860 r. w Taganrogu (Rosja) Zm. 15 lipca 1904 r. w Badenweiler (Niemcy) Najważniejsze dzieła: Śmierć urzędnika (1883), Nieciekawa historia (1889), Sala nr 6 (1892), Wyprawa na Sachalin (1895); Mewa (1896), Wujaszek Wania (1900), Trzy siostry (1901), Wiśniowy sad (1904) Urodzony w rodzinie kupieckiej, lekarz z wykształcenia. Swoje pierwsze utwory publikował w drugorzędnych pismach humorystycznych pod pseudonimami: ?Antosz Czechonte?, ?Człowiek bez żółci?, ?Brat swojego brata?. W początkowej fazie twórczości pisał wiele drobnych utworów, felietonów, humoresek, anegdot. Krytykował bezczynność rosyjskiego społeczeństwa wobec wszechobecnego zła. W 1890 roku odbył podróż na wyspę Sachalin, miejsca zesłania i katorg. Owocem podróży była praca literacko-naukowa. Jako dramaturg zyskał sławę dzięki współpracy z Konstantym Stanisławskim, wybitnym reżyserem i teoretykiem teatru. W 1901 roku poślubił jedną z wybitnych aktorek teatru Stanisławskiego MChaT, Olgę Knipper; była ona odtwórczynią większości pierwszoplanowych ról w jego sztukach. Zasłynął również jako mistrz krótkiej formy ? autor nowel i opowiadań. Zmarł na skutek wyniszczenia gruźlicą. autor: Danuta SzafranKupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

8884
Audiobook

Złoczyńcy w uzdrowisku - tom 1

Praca Zbiorowa

Zbrodnia może się zdarzyć zawsze i wszędzie, ale wyraźnie upodobała sobie Otwock. Taka diabelska koniunkcja. To tu doszło do niesłychanego przemytu tytoniu i działalności organizacji przestępczej, tu trzeba było rozwikłać zagadkę pięknego naszyjnika ciotki Ruty oraz zapinki sprzed tysięcy lat, niejeden też dokonał w Otwocku zemsty za zdradę. Wielu się wzbogaciło, jeszcze więcej straciło. Fantazja mieszkańców miasta i kuracjuszy, jak się okazuje, nie zna granic, o czym można się przekonać, przemierzając wraz z autorami urokliwe uliczki uzdrowiska. Opowiadania popełnili: Patryk W. Młynek, Anna Bińkowska, Krzysztof Rejmer, Maciej Gardziejewski, Anna H. Cicha, Andrzej K. Janiszewski oraz Małgorzata Micherda Konkurs literacki Złoczyńcy w uzdrowisku" powołany został z inicjatywy Biura Kultury i Promocji Powiatu Otwockiego w 2016 roku. W niniejszej pozycji przedstawiamy najlepsze opowiadania konkursowe wyłonione przez znamienite jury: Leszka Koźmińskiego, Wojciecha Chmielarza i Jędrzeja Sudnikowicza.

8885
Audiobook

Złoczyńcy w uzdrowisku - tom 2

Praca Zbiorowa

Szalbierze, mordercy, oszuści i... diabelskie moce. "Złoczyńcy w uzdrowisku 2" to wyborowy tom opowiadań, w których na pomoc złu drzemiącemu w człowieku przybyły czarty, czarownice, kłobuk i różni nieumarli. Tajemnice oszustw, zniknięć, morderstw i gwałtów rozwiązują dzielni stróże prawa wraz z innymi bohaterami książki amatorami, których dociekliwość i umiejętność patrzenia nie tylko na to, co realne, gwarantują sukces w dochodzeniu do prawdy, a czytelnikowi prawdziwą przyjemność czytania. Opowiadania popełnili: Rafał Pawlak, Bartłomiej Sztorbyn, Agnieszka Osikowicz-Chwaja, Piotr Adam Sowiński, Dawid Fediuk, Piotr Grzegorz Orłowski, Jarosław Krzysztof Pieniek, Krzysztof Jan Rejmer, Grzegorz Janusz Konkurs literacki Złoczyńcy w uzdrowisku" powołany został z inicjatywy Biura Kultury i Promocji Powiatu Otwockiego w 2016 roku. W niniejszej pozycji przedstawiamy najlepsze opowiadania konkursowe wyłonione przez znamienite jury: Leszka Koźmińskiego, Wojciecha Chmielarza i Jędrzeja Sudnikowicza.

8886
Audiobook

Złoczyńcy w uzdrowisku - tom 3

Praca Zbiorowa

"Złoczyńcy w uzdrowisku 3" to antologia po części mrocznych, po części przezabawnych opowiadań dziejących się w Otwocku. Ich bohaterowie wikłają się, a to jako sprawcy, a to jako detektywi, w brutalne morderstwa i kradzieże motywowane miłością, pieniędzmi, władzą, chęcią zemsty, narkotykami, uprzedzeniami i zazdrością. Świat wykreowany przez autorów jest naznaczony skazą, jakimś przenikającym wszystko fatum, które każe umysłom morderców zabijać, a detektywom w trudzie docierać do prawdy. Opowiadania popełnili: Krzysztof Jan Rejmer, Marlena Bogdan-Marut, Artur Rafał Skowroński, Urszula Danuta Tokarska, Michał Adam Ciepliński, Beata Alicja Leszczyńska, Piotr Adam Sowiński, Arkadiusz Mroziński, Aleksandra Nieradka, Monika Nadolska, Barbara Anna Gorzawska, Jędrzej Stanisław Napiecek. Konkurs literacki Złoczyńcy w uzdrowisku" powołany został z inicjatywy Biura Kultury i Promocji Powiatu Otwockiego w 2016 roku. W niniejszej pozycji przedstawiamy najlepsze opowiadania konkursowe wyłonione przez znamienite jury: Leszka Koźmińskiego, Wojciecha Chmielarza i Jędrzeja Sudnikowicza.

8887
Audiobook

Złoczyńcy w uzdrowisku. Amulet z kości włochatego nosorożca

Krzysztof Jan Rejmer

Kultura świderska późnego paleolitu i wykopaliska prowadzone w Otwocku w II poł. XX wieku. Dwie pozornie różne narracje łączą się w ponadczasowej historii o namiętności, władzy i poszukiwaniu swojego szczęścia. Tragiczne historie determinuje tajemniczy amulet związany z kultem płodności. Trzecia odsłona kryminalnych historii, których akcja związana jest z Otwockiem. Opowiadania pełne ekspresji, nierzadko brutalne, o niebanalnych fabułach i pozbawionych sztampy zakończeniach.

8888
Audiobook

Złoczyńcy w uzdrowisku. Bajaderka w Bujwidówce

Beata Alicja Leszczyńska

Ewa i Aleks wyjeżdżają do Otwocka. Początkowo planowali udać się do Egiptu, ale tuż przed wyjazdem Ewa zostaje okradziona z paszportów. Niedługo przed podróżą Aleks wyjaśnia, że będzie musiał zabrać do Otwocka swoją chorą matkę. Ewa żałuje, że wyjazd z mężczyzną, którego niedawno poznała, będzie tak bardzo różnił się od planowanego, ale akceptuje sytuację. W hotelu rozpoczyna się seria napaści i kradzieży. Opowiadanie zostało wyróżnione w konkursie organizowanym przez Powiat Otwocki w 2018 roku. Zgodnie z życzeniem organizatorów w zgłaszanym utworze musiał znaleźć się wątek miłosny.