Електронні книги
1041
Eлектронна книга

Aktualne problemy inżynierii biomedycznej. Prace młodych badaczy 2020

Szczepan Piszczatowski, Jolanta Pauk, Zbigniew Oksiuta (red.)

Niniejsza monografia stanowi przegląd rozwiązań będących przedmiotem prac młodego pokolenia inżynierów biomedycznych w ciągu ostatnich kilku lat. W obszarze zainteresowań znalazły się urządzenia diagnostyczne i terapeutyczne, rozwiązania materiałowe przeznaczone do zastosowań medycznych, badania numeryczne i eksperymentalne, a także zagadnienia z zakresu biochemii oraz diagnostyki obrazowej. Poszczególne rozdziały pozwalają zidentyfikować kierunek postępu technologii medycznej i rolę inżynierów biomedycznych jako członków zespołu opieki zdrowotnej, którzy poszukują nowych rozwiązań dla trudnych problemów współczesnego społeczeństwa.

1042
Eлектронна книга

Aktualne problemy katastru w Polsce

Robert Łuczyński

Tom II serii "Monografie Naukowe Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej" "Geodezja i Kartografia˝ W monografii przedstawiono wybrane zagadnienia związane z funkcjonowaniem katastru w Polsce, wynikające z syntezy problemów badawczych podjętych przez autorów reprezentujących trzy ośrodki naukowe w Polsce - Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Politechnikę Warszawską oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Wyniki badań oparte są na aktualnych przepisach prawa, a w szczególności na znowelizowanym 31 grudnia 2013 roku rozporządzeniu w sprawie ewidencji gruntów i budynków. W pracy przedstawiono również wyniki badań związanych z zagadnieniami katastru wodnego, którego powstanie w przyszłości jest uwarunkowane przepisami prawa wodnego oraz problemy związane z rozbieżnościami danych pochodzących z katastru nieruchomości i ksiąg wieczystych w porównaniu ze stanem faktycznym. Autorzy przedstawili wspólne konkluzje oraz propozycje zmian w zakresie obowiązujących procedur i prawa regulującego prowadzenie katastru w Polsce.

1043
Eлектронна книга

Aktualne problemy polskiego i litewskiego prawa konstytucyjnego

Dariusz Górecki

Praca jest poświęcona aktualnym problemom prawa konstytucyjnego w Polsce i na Litwie – stanowi zbiór opracowań naukowców z Uniwersytetów Łódzkiego i Wileńskiego. Zawiera teksty dotyczące: elementów systemu rządów w Konstytucji RP z 1997 r.; recepcji niemieckich rozwiązań ustrojowych w polskim prawie konstytucyjnym oraz realizacji funkcji krajowego organu do spraw równego traktowania w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji mniejszości narodowych i etnicznych przez Rzecznika Praw Obywatelskich; nadzoru nad działalnością samorządu terytorialnego w Polsce; granic kompetencji Głównej Komisji Wyborczej Republiki Litewskiej w procesie zmiany Konstytucji Republiki Litewskiej (na przykładzie referendum z 24 czerwca 2014 r.); kwestii, czy ochrona dziedzictwa kulturalnego może usprawiedliwiać ingerencję w prawo własności, rozpatrywanej na tle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka; aktualnych problemów polskiego prawa wyborczego; przedwczesnej ustawy o budżecie partycypacyjnym; nadania obywatelstwa w trybie wyjątkowym i związanych z tym możliwości prawnych oraz prób obejścia konstytucji; stabilności konstytucji oraz postępowania nowelizacyjnego na przykładzie litewskim; wieczystych postanowień konstytucyjnych, tworzących podstawę demokratycznej tożsamości konstytucyjnej; zasady bezpieczeństwa prawnego w orzecznictwie Sądu Konstytucyjnego Republiki Litewskiej; aspektów konstytucyjnych statusu sądów administracyjnych Litwy i ich sędziów. 

1044
Eлектронна книга

Aktualne problemy postępowań w administracji publicznej

Grzegorz Krawiec (red.)

Pierwszy rozdział niniejszej pracy otwiera opracowanie prof. R. Mikosza, dotyczą­ce problematyki potrzebnych zmian w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Praca ta przygotowana została na podstawie ustnego wystąpienia, otwierającego powyższą konfe­rencję. Artykuł ten jest jednocześnie pierwszym artykułem w części I dotyczącej problema­tyki postępowania sądowoadministracyjnego. W części tej omówiono również europejskie standardy w świetle kontroli sądowej w administracji publicznej. Część drugą poświęcono problematyce postępowania administracyjnego ogólnego i postępowań administracyjnych szczególnych. Uzasadnieniem dla umieszczenia w jednej części problematyki postępowania ogólnego i szczególnego jest to, iż niektórzy Autorzy przedstawili w swoich pracach problemy zarówno z zakresu kodeksu postępowania admi­nistracyjnego, jak i przepisów procesowych szczególnych. Omówiono tu wybrane proble­my wnioskowego udostępniania informacji publicznej, kwestię komunikacji elektronicznej w postępowaniu administracyjnym, domniemania formy decyzji administracyjnej, postę­powania administracyjnego w przedmiocie opłat i kar związanych z korzystaniem ze środo­wiska, postępowania w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia decyzji administracyjnej. Część trzecia dotyczy zaś problemów stycznych: postępowania administracyjnego i innych gałęzi i działów prawa. Chodzi tu głównie o prawo cywilne i prawo urzędnicze. W części tej zawarto rozważania dotyczące partycypacji społeczności lokalnej w postępo­waniach wynikających z ustawy z dnia 7 maja 2010 roku o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, postępowania w sprawie opłaty rocznej z tytułu użytkowania wie­czystego oraz postępowania kwalifikacyjnego o mianowanie w służbie cywilnej o wytyczne konstytucyjne (stan obecny i postulaty zmian). W części czwartej umieszczono zaś rozważania na temat proceduralnych aspektów przeprowadzania kontroli w ramach administracji rządowej, wstrzymania wykonalności aktu administracyjnego (prace tę umieszczono w tym rozdziale ze względu na to, iż Au­tor omawia tę problematykę w świetle zarówno postępowania jurysdykcyjnego – ogólnego i szczególnego, jak i sądowoadministracyjnego) oraz rozgraniczenia właściwości rzeczowej wojewody i regionalnej izby obrachunkowej w zakresie nadzoru nad działalnością jedno­stek samorządu terytorialnego.

1045
Eлектронна книга

Aktualności Kadrowe 2025, numer 273, Zastosuj gotowe tabele urlopu proporcjonalnego

Szymon Sokolik

Nowy rok przynosi dodatkowe święto obniżające wymiar czasu pracy - 24 grudnia. W styczniowym numerze Aktualności kadrowych znajdziesz tabele dni i godzin pracy dla różnych okresów 2025 r. i różnych wymiarów etatu. Piszemy też o zmianie ważnej dla rodziców wcześniaków, którym będzie przysługiwał dodatkowy urlop macierzyński. Przyglądamy się postępom zmian: w zakresie zatrudniania cudzoziemców, nowych mechanizmów wsparcia rynku pracy i zasad pracy w przypadku wysokiej temperatury. Początek roku to również tradycyjny czas wyliczania wymiaru urlopu poszczególnych pracowników. Te wyliczenia są niezbędne wtedy, gdy pracownik jest zatrudniony na niepełny etat lub przez część roku (albo jednocześnie - na część etatu i przez część roku). Przedstawiamy więc gotowe tabele wskazujące, jaki będzie wymiar urlopu w różnych przypadkach Jak pracodawca powinien zareagować na wniosek uprawnionego pracownika o pracę zdalną czy elastyczne rozwiązania czasu pracy? Kiedy może odmówić? W numerze znajdziesz tabelę, która to podsumuje, a także coś nowego - przykładowe wzory zapisów "odmawiających", z podaniem przyczyn Poruszamy m.in. dwa ważne tematy dotyczące zleceniobiorców. Pierwszy wskazuje, jakie są obowiązki wobec zleceniobiorcy pracującego zdalnie. Drugi wyjaśnia, co wynika z orzecznictwa, jeśli chodzi o zakaz konkurencji zleceniobiorcy. I wreszcie jeszcze jedna praktyczna rzecz: przykłady podsumowujące prawidłowe sposoby odpracowania wyjść prywatnych. Zapraszamy do lektury styczniowych Aktualności kadrowych.

1046
Eлектронна книга

Aktualności ochrony środowiska, nr 238

Praca zbiorowa

O zmianach prawnych w ochronie środowiska możesz przeczytać w tekście na str. 4, a o rewolucji w gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi planowanej na rok 2025 na str. 6. Ewidencja odpadów stanowi podstawę właściwej realizacji obowiązku sprawozdawczego w zakresie gospodarowania odpadami, dlatego warto sprawdzić przed zakończeniem roku, czy była ona prowadzona sumiennie i nie zawiera żadnych błędów. Wskazówki w tym zakresie znajdziesz w artykule na str. 10. Od 28 grudnia 2024 r. obowiązują także przepisy rozporządzenia w sprawie umożliwienia ładowania urządzeń za pośrednictwem gniazda USB typu C. Mają one na celu uporządkowanie m.in. rynku elektroodpadów. Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na str. 11

1047
Eлектронна книга

Aktualności ochrony środowiska, nr 239

Praca zbiorowa

Od 2025 roku obowiązują stawki zawarte w obwieszczeniu ministra klimatu i środowiska z 13 sierpnia 2024 r. w sprawie wysokości stawek kar za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu na rok 2025. Co ono zmienia? Zajrzyj na str. 4. Czy w związku z emisją niezorganizowaną, podmiot, powinien rozliczać emisję z procesu sprzątania w raporcie składanym do KOBiZE i sprawozdaniu środowiskowym do marszałków województw? Odpowiedź znajdziesz na str. 11. Rozporządzenie z 13 czerwca 2024 r. w sprawie ustanowienia ram środków na rzecz wzmocnienia europejskiego ekosystemu produkcji technologii neutralnych emisyjnie stanowi jeden z aktów wprowadzających określone regulacje w obszarze zrównoważonych zamówień publicznych. Czego dotyczą te regulacje? Dowiesz się z tekstu na str. 12.

1048
Eлектронна книга

Aktualności ochrony środowiska, nr 240

Praca zbiorowa

Przyjęto ustawę z 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Ustawa weszła w życie 28 grudnia 2024 r., ale jej przepisy będą obowiązywały w różnych terminach. Jakie zmiany wprowadza? Dowiesz się dzięki lekturze tekstu na str. 3. Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami sporządzają m.in. wytwórcy odpadów zobowiązani do prowadzenia ewidencji odpadów. Czy w takim sprawozdaniu należy uwzględniać wszystkie rodzaje odpadów wytwarzane w firmie, możesz sprawdzić w tekście na str. 9. Jeżeli natomiast nie jesteś pewien, które punkty informacji o środowisku powinieneś uzupełnić w informacji składanej do urzędu marszałkowskiego do 31 marca 2025 r., to zajrzyj na str. 10.