Ebooki
54073
Ebook

Zaburzenia odżywiania. Lekarz rodzinny

Katarzyna Wrotek

Zdrowie w pigułce Zaburzenia odżywiania można podzielić na cztery główne zespoły: anoreksję, bulimię, kompulsywne objadanie się oraz otyłość. Mogą one stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia ? dlatego nie wolno ich lekceważyć. Pierwsze trzy rodzaje zaburzeń są typowe dla okresu dojrzewania, charakteryzującego się dużą aktywnością hormonalną i intensywnym rozwojem fizycznym. Zdecydowaną większość pacjentów stanowią dziewczyny i młode kobiety (około 90%). Mimo że przypadłości te mają bezpośredni wpływ na wygląd zewnętrzny, u ich źródła zazwyczaj leżą problemy natury psychicznej. Ostatnie zaburzenie należące do tej grupy ? otyłość ? jest spowodowane nadmiernym gromadzeniem tłuszczu w organizmie. Problem ten dotyka coraz większej części społeczeństwa i jest przyczyną wielu niebezpiecznych chorób. W książce omówiono następujące zagadnienia: rozpoznawanie zaburzeń odżywiania, przyczyny zachorowań i profilaktyka, leczenie farmakologiczne, niefarmakologiczne oraz operacyjne. Seria Lekarz rodzinny to nieocenione źródło informacji pomagające zrozumieć podstawowe zagadnienia związane z daną chorobą. Informacje są przedstawione w dostępny sposób i nie pomijają żadnych istotnych szczegółów. Wszystkie książki powstały pod czujnym okiem ekspertów, w oparciu o najnowsze, kompleksowe dane. Weź swoje zdrowie we własne ręce i zacznij aktywnie wpływać na przebieg choroby. Tak wiele zależy od Ciebie. Katarzyna Wrotek jest doktorem nauk medycznych, specjalistą chorób wewnętrznych i alergologii. Przez wiele lat była pracownikiem naukowo-dydaktycznym Akademii Medycznej w Warszawie. Obecnie pracuje jako alergolog w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym.

54074
Ebook

Zaburzenia odżywiania wilczy apetyt, ortoreksja, bigoreksja, hyperfagia

Dorota Sawicka

Książka "Zaburzenia odżywiania - wilczy apetyt, ortoreksja, bigoreksja, hiperfagia" eksploruje różnorodne zaburzenia dotyczące jedzenia, ich charakterystykę, przyczyny oraz wpływ na życie osób, które się z nimi zmagają. 1. Wilczy apetyt - Obsesyjna chęć jedzenia, często wywołana emocjami lub stresem, prowadząca do kompulsywnego objadania się. 2. Ortoreksja - Skrajne dążenie do zdrowego odżywiania, które może prowadzić do eliminacji wielu grup pokarmowych i negatywnych skutków zdrowotnych. 3. Bigoreksja - Zaburzenie psychiczne związane z obsesją na punkcie budowy ciała, często objawiające się nieustannym dążeniem do zwiększenia masy mięśniowej i stosowaniem ekstremalnych diet oraz intensywnych treningów. 4. Hiperfagia - Nadmierne jedzenie, które jest często skutkiem emocjonalnego jedzenia, prowadzącym do problemów zdrowotnych, takich jak otyłość. Książka analizuje także różnorodne czynniki, które mogą prowadzić do rozwoju tych zaburzeń. Zawiera również porady i strategie wsparcia dla osób z tymi problemami oraz ich bliskich. Celem książki jest zwiększenie świadomości na temat zaburzeń odżywiania i zachęcenie do poszukiwania pomocy w ich przezwyciężaniu.

54075
Ebook

Zaburzenia płynności mowy - teoria i praktyka Tom 2

red. Katarzyna Węsierska, Mikołaj Witkowski

W kolejnym, drugim tomie serii „Zaburzenia płynności mowy – teoria i praktyka” (pierwszy ukazał się w roku 2015 nakładem Wydawnictwa Komlogo we współpracy z Wydawnictwem Uniwersytetu Śląskiego) znalazły się artykuły prezentujące wyniki badań oraz doświadczenia logopedów-praktyków. Nie zabrakło również prezentacji omawianej problematyki z perspektywy pacjenta/klienta. Do prac nad przygotowaniem tego tomu zaproszenie przyjęło wielu wybitnych polskich i zagranicznych naukowców, terapeutów oraz liderów ruchu samopomocy dla osób z zaburzeniami płynności mowy. Między innymi znalazły się w nim artykuły autorstwa takich znanych postaci ze świata logopedii jak: Joseph Agius (Malta), Nicoline Ambrose (USA), Mieczysław Chęciek (Polska), Kurt Eggers (Belgia), Kenneth O. St. Louis (USA), Trudy Stewart (Wielka Brytania), Donatella Tomaiuoli (Włochy), Tomasz Woźniak (Polska), Ehud Yairi (Izrael, USA), a także wielu innych. Ten tom to kolejne kompendium aktualnej i rzetelnej wiedzy z zakresu balbutologopedii (subdyscypliny logopedii zajmującej się zaburzeniami płynności mowy), obejmujący rzadko obecne na polskim rynku szerokie spektrum perspektyw, od neurologopedii po sztukę teatru. Publikacja jest adresowana przede wszystkim do badaczy i logopedów zajmujących się zaburzeniami płynności mowy. Może także stanowić interesującą lekturę dla pedagogów, psychologów, psychoterapeutów, a także studentów logopedii i kierunków pokrewnych. Zapewne będzie również źródłem wsparcia i inspiracji dla osób doświadczających zaburzeń płynności mowy, a także dla ich rodzin.

54076
Ebook

Zaburzenia prostaty. Lekarz rodzinny

Katarzyna Wrotek

Zaburzenia w funkcjonowaniu prostaty pojawiają się u mężczyzn zazwyczaj po pięćdziesiątym roku życia. Dlatego tak wielu z nich dopiero wtedy zdaje sobie sprawę z jej istnienia. Dzięki tej książce dowiesz się o problemach, które mogą dotknąć również Ciebie. Nauczysz się je rozpoznawać, działać w przypadku ich wystąpienia oraz łagodzić ich skutki. Książka porusza też tak ważną tematykę, jak rodzaje badań, którym możesz zostać poddany, oraz metody leczenia niefarmakologicznego. Ponadto znajdziesz tu opis różnych środków leczniczych, które może przepisać Ci lekarz. Doktor Katarzyna Wrotek w książce "Zaburzenia prostaty. Lekarz rodzinny " omawia zagadnienia takie, jak: łagodny przerost gruczołu krokowego; rak prostaty; zapalenie gruczołu krokowego; badania -- PSA, USG, rezonans magnetyczny, scyntygrafia kości; metody leczenia niefarmakologicznego (ziołolecznictwo, krioterapia, radioterapia); leczenie farmakologiczne (hormonalne, chemioterapia); leczenie operacyjne.   Rozpoznaj pierwsze symptomy problemów z prostatą -- to bardzo ważne! Seria Lekarz rodzinny to nieocenione źródło informacji pomagające zrozumieć podstawowe zagadnienia związane z daną chorobą. Informacje są przedstawione w dostępny sposób i nie pomijają żadnych istotnych szczegółów. Wszystkie książki powstały pod czujnym okiem ekspertów, w oparciu o najnowsze, kompleksowe dane. Weź swoje zdrowie we własne ręce i zacznij aktywnie wpływać na przebieg choroby. Tak wiele zależy od Ciebie!

54077
Ebook

ZABURZENIA PRZYWIĄZANIA U DZIECI I MŁODZIEŻY. Poradnik dla terapeutów, opiekunów i pedagogów

Chris Taylor

Książka stanowi cenne źródło praktycznych informacji dla osób opiekujących się dziećmi, które doświadczyły traumy, przemocy czy zaniedbania w tym dla opiekunów zastępczych i pracowników ośrodków opiekuńczo-wychowawczych oraz dla wspierających te osoby specjalistów: pedagogów, psychologów i terapeutów. Autor wyjaśnia, czym jest przywiązanie, oraz opisuje jego różne style. Tłumaczy, w jaki sposób wczesne doświadczenia wpływają na życie dzieci i młodzieży, a także jak zrozumienie tego wpływu może pomóc opiekunom. Opisuje metody sprawowania opieki i czynniki podtrzymujące proces zdrowienia oraz podpowiada, jak wzmocnić poczucie bezpieczeństwa dziecka czy dostrzec w trudnościach i konfliktach szansę na interwencję terapeutyczną. Przedstawia metody terapii behawioralnej, które są skuteczne w przypadku zaburzeń relacji przywiązania. Poradnik pomaga zrozumieć wpływ owych zaburzeń na proces społecznego, emocjonalnego i poznawczego dojrzewania jednostki, a także rozwinąć praktyczne umiejętności niezbędne do budowania opiekuńczego i wspierającego środowiska.

54078
Ebook

Zaburzenia psychiczne występujące po długotrwałej ekspozycji na alkohol i narkotyki

Bartosz Łoza, Piotr Smolaga, Maja Polikowska

Według najnowszego raportu amerykańskiego  rozpowszechnienie uzależnień znacząco narasta w ostatnich latach. Nie możemy nawet mieć komfortu, że zjawisko to jest właściwie definiowane, szczególnie w kontekście przemian cywilizacyjnych. Przed upływem wieku od powstania nowoczesnego lecznictwa odwykowego zmuszeni jesteśmy więc jeszcze raz pochylić się nad trafnością diagnostyki uzależnień. Autorzy cytowanego raportu stwierdzają, że współczene wzorce uzależnień ulegają daleko idącym zmianom. 

54079
Ebook

Zaburzenia rytmu serca u chorych poddawanych leczeniu onkologicznemu

Radosław Grabysa, Tomasz Kubiatowski, Ewa Lewicka, Aleksandra Lizewska-Springer

Niniejsza monografia poświęcona zaburzeniom rytmu i przewodzenia u pacjentów z chorobą nowotworową ma na celu przedstawienie tego zagadnienia w sposób możliwie najbardziej praktyczny. Dlatego przygotowany został rozdział poświęcony leczeniu radioterapią, a w innym omówiono strategię kontroli pacjentów onkologicznych z implantowanym stymulatorem lub kardiowerterem-defibrylatorem serca, u których planowane jest wykonanie badania techniką rezonansu magnetycznego. Dodatkowo w rozdziale na temat migotania przedsionków omówiono leczenie przeciwkrzepliwe u pacjentów onkologicznych. Monografię przygotowali kardiolodzy specjalizujący się w diagnostyce i leczeniu zaburzeń rytmu serca oraz w kardioonkologii, eksperci w zakresie elektroterapii serca oraz specjaliści w dziedzinie onkologii i radioterapii. Jest ona skierowana do wszystkich lekarzy, którzy zajmują się pacjentami z chorobą nowotworową: onkologów, hematologów i radioterapeutów, kardiologów, internistów, lekarzy rodzinnych, a także do lekarzy innych specjalności.

54080
Ebook

Zaburzenia sprawności leksykalno-semantycznej w otępieniu alzheimerowskim na tle starzenia się fizjologicznego

Justyna Antczak-Kujawin

Głównym celem monografii jest ocena sprawności leksykalno-semantycznej oraz analiza językowych strategii zastępczych występujących w przypadku deficytów leksykalno-semantycznych u osób w różnych fazach rozwojowych otępienia w przebiegu choroby Alzheimera. W badaniach, których wyniki zostały omówione w publikacji, wzięło udział sześćdziesiąt osób, w tym trzydzieści osób w wieku senioralnym z otępieniem alzheimerowskim oraz trzydzieści osób starzejących się fizjologicznie. Byli to pacjenci domów pomocy społecznej. Oceny rozumienia i aktualizowania leksemów oraz frazeologizmów, charakteryzujących się wysoką frekwencją użycia w języku polskim, dokonano przy użyciu autorskiego narzędzia diagnostycznego. Badanym osobom zaproponowano następujące zadania diagnostyczne: 1) rozpoznawanie zilustrowanych nazw desygnatów, 2) nazywanie tzw. konfrontacyjne z wykorzystaniem ilustracji przedstawiających różne przedmioty, miejsca, osoby, organizmy, zjawiska, czynności, cechy istot żywych, rzeczy, 3) nazywanie tzw. oralne na podstawie usłyszanej definicji wyrazu, 4) etykietowanie, czyli dopasowywanie związku frazeologicznego do opisu jego znaczenia, 5) aktualizowanie struktury frazeologizmu poprzez uzupełnianie zdań z tzw. "luką" właściwym składnikiem frazeologizmu, 6) wyjaśnienie znaczenia frazeologizmu. Przeprowadzone badania miały charakter longitudinalny (podłużny). Taka strategia badawcza umożliwiła zarejestrowanie postępujących objawów zaburzeń sprawności leksykalno-semantycznych u osób z otępieniem alzheimerowskim w fazie łagodnej i umiarkowanej oraz ewentualnych trudności leksykalno-semantycznych u osób w wieku podeszłym bez objawów otępienia, zaobserwowanych u badanych na przestrzeni trzech lat.