Audiobooki
6889
Audiobook

Spotkania. Opowieść o wierze w człowieka

Dawid Kubiatowski, Marian Zembala

Bogowie? Zdecydowanie nie. Raczej pokorni śmiałkowie walczący o życie Bliźnich... "Moje życie ukształtowały wspaniałe spotkania. Nie byłbym dzisiaj tym, kim jestem, gdyby nie ludzie, których spotkałem na mojej drodze" - usłyszałem kiedyś od prof. Mariana Zembali. Nie sposób było przejść obojętnie wobec takich słów. Tym bardziej, że wypowiadał je człowiek, który wykonał tysiące operacji ratujących ludzkie życie, który wspólnie z prof. Zbigniewem Religą tworzył legendę polskiej transplantologii. "Każde spotkanie jest zaciągnięciem długu, który wypada spłacić" - dodawał już później wielokrotnie, gdy spotykaliśmy się w trakcie prac nad książką. Powiedzieć, że Prof. Marian Zembala jest wybitnym lekarzem, który zapisał się w annałach polskiej medycyny, to zdecydowanie za mało. Wystarczyłoby jednak użyć trzech słów-kluczy, by, w sposób najbardziej uczciwy, opisać jego postać: służba, empatia, zespół. To one są punktami odniesienia każdego jego działania oraz źródłem sukcesów. Swoim dorobkiem, osiągnięciami i przygodami mógłby obdzielić dziesiątki ludzi, jednak nigdy nie spoczął na laurach. Od 1985 roku, gdy wspólnie z prof. Zbigniewem Religą oraz prof. Andrzejem Bochenkiem współtworzył zabrzańską kardiochirurgię i transplantologię, na dobre związał się ze Śląskiem. Był członkiem zespołu kardiochirurgów, którzy przeprowadzili pierwszą udaną transplantację serca, oraz jako pierwszy w Polsce przeszczepił płuco-serce. Dziś jest dyrektorem słynnego w całej Europie Śląskiego Centrum Chorób Serca. Na swojej drodze spotkał największe osobowości świata medycyny, ale najczęściej we wspomnieniach powraca do prof. Zbigniewa Religi, swojego Nauczyciela, prosząc jednocześnie, by używać w tym słowie wielkiej litery. Nie potrafi mówić o sobie, jest za to mistrzem opowieści o innych, których poznał w swoim życiu, a którzy go ukształtowali i ukierunkowali. Prof. Marian Zembala spłacił z nawiązką dług, który w jego mniemaniu zaciągnął. Z perspektywy czasu o swojej pracy dla pacjenta, o niezliczonych przeszczepach serca mówi: "Byliśmy szaleńcami, nie bogami".   Rozmowa z prof. Marianem Zembalą odbyła się w ramach cyklu spotkań "Pomocnik psychologiczny pedagoga w czasach zarazy".

6890
Audiobook

Spotkania w mroku

Cornell Woolrich

Johnny Marr niecierpliwie kręcił się przy aptece, czekając na narzeczoną Dorothy. Dlaczego się spóźniała? Wieczór 31 maja 1940 r. miał być taki szczególny, przecież następnego dnia mieli się pobrać. Niestety Dorothy nie dotarła na tamtą randkę - kobieta zginęła trafiona pustą butelką od whisky, którą ktoś bezmyślnie wyrzucił z samolotu. Zrozpaczony narzeczony postanowił zrobić wszystko, by zemścić się na winnych jej śmierci. Od tamtej pory rok w rok żadna kobieta nie mogła czuć się bezpiecznie wieczorem 31 maja... ,,Spotkania w mroku" z 1948 r. to jedna z ulubionych powieści C. Woolricha, zamykająca w jego życiu etap twórczości w stylu noir thriller. Na motywach książki nakręcono sztukę telewizyjną "Rendezvous in Black", wyemitowaną na żywo 18 października 1956 r. Ten utwór to lektura idealna dla miłośników kryminałów z wątkiem miłosnym i motywem zemsty po utracie ukochanej osoby.

6891
Audiobook

Spotkanie nad morzem

Jadwiga Korczakowska

Samolubna, wiecznie niezadowolona jedynaczka dziewięcioletnia Danusia spędza wakacje nad morzem, gdzie poznaje niewidomą dziewczynkę. Pod wpływam znajomości z nią zmienia swój stosunek do otoczenia, Elza natomiast zyskuje przyjaźń i nadzieję na odmianę życia, a może nawet... wyleczenie? Książka zalecana jako lektura dla szkół podstawowych.

6892
Audiobook

Spotkanie po latach

Janusz Brzozowski

Anna i Piotr Baliccy to sympatyczna, idealnie dopasowana para, której pasją jest rozwiązywanie detektywistycznych łamigłówek w różnych zakątkach świata. Fascynujące, a niekiedy mrożące krew w żyłach przygody tych dwojga przedstawiają książki z cyklu o sprawach kryminalnych Banickich. W zawiłych życiorysach Anny i Piotra rozdartych między Polską a Australią można znaleźć odwołania do życia samego autora ,,Spotkanie po latach" to książka bardzo osobista i pełna skrajnych emocji, dlatego autor dopiero po wielu latach od jej napisania dojrzał do decyzji, by ją opublikować. Skąd wziął się pomysł na stworzenie głównych bohaterów Anny i Piotra Balickich? Dlaczego akcja powieści Brzozowskiego tak często rozgrywa się w australijskim Perth lub ma związek z Gliwicami czy też Krakowem? ,,Spotkanie po latach" to lektura idealna zarówno dla fanów twórczości Janusza Brzozowskiego, jak i tych, którzy nie mieli jeszcze okazji poznać państwa Balickich. Uważny czytelnik odnajdzie w niej odwołania do twórczości tak znamienitych autorów jak Agatha Christie i sir Artur Conan Doyle.

6893
Audiobook

Spotkanie po latach 1 opowiadanie erotyczne

SheWolf

Pierwsza część z cyklu Spotkanie po latach" autorstwa SheWolf. Przychodziła do tej kawiarni wielokrotnie, by popracować. Tego dnia nie spodziewała się spotkania z przeszłością. Jan zjawił się nagle, burząc pieczołowicie budowaną harmonię w obecnym związku. Obudził w niej na powrót silnie skrywane emocje. I złożył propozycję nie do odrzucenia. Jakich decyzji dokona Joanna? Czy zaufa ponownie Janowi?

6894
Audiobook

Spotkanie po latach 2 opowiadanie erotyczne

SheWolf

Druga część z cyklu Spotkanie po latach" autorstwa SheWolf. Wielkimi krokami zbliża się ślub Joanny i Pawła. Targana sprzecznymi emocjami kobieta nie potrafi wybrać między tym, co dyktuje serce, a tym, co rozum. Spotyka się z Janem, który nie daje za wygraną, chcąc odzyskać dawną miłość. Czy Joanna ulegnie dawnemu kochankowi czy jednak pozostanie szczęśliwa w objęciach obecnego partnera - w związku, który wydaje się bezpieczniejszy"?

6895
Audiobook

Spotkanie pod zegarem

Barbara Gordon

Spokojne miasteczko, prowincjonalny klub, potajemne schadzki i... morderstwo. To wszystko w czasach PRL-u. W sielankowych Żurawicach młodzi wolny czas spędzają w klubie "Pod Zielonym Listkiem", słynącym ze schadzek i romansów. Jacek, lokalny amant, umawia się na spotkanie z ukochaną Kaliną. Nie przeczuwa jeszcze tragedii. Gdy dochodzi czternasta, Żurawicami wstrząsa dramat. Kalina zostaje napadnięta i okradziona. Półprzytomna słyszy tylko jedno słowo trup. Czy rozpocznie ono serię niewyjaśnionych zgonów w tym, z pozoru spokojnym, miejscu? Znajdziecie tu nie tylko zagadki kryminalne, ale i wiernie odmalowaną rzeczywistość Polski w czasach PRL. Lubicie kryminały Leopolda Tyrmanda? Jeśli tak, to pozycja dla Was! PRL kryminalnie PRL kryminalnie - seria składająca się z powieści milicyjnych najbardziej poczytnych autorek i autorów czasów PRL. Język, postacie i poglądy zawarte w tej publikacji nie odzwierciedlają poglądów ani opinii wydawcy. Utwór ma charakter publikacji historycznej, ukazującej postawy i tendencje charakterystyczne dla czasów z których pochodzi. Barbara Gordon - właść. Larysa Zajączkowska-Mitznerowa, polska pisarka kryminałów PRL urodzona w Kijowie. Pisała również pod innymi pseudonimami, jest autorką około 24 książek, w tym powieści takich jak "Adresat nieznany" i "Błąd porucznika Kwaśniaka".

6896
Audiobook

Spotkanie w Montevideo

Zygmunt Zeydler-Zborowski

Powieść kryminalna jednego z najpopularniejszych autorów PRL! Kowerski, znany autor kryminałów wybiera się w odwiedziny do szwagra, który przebywa w Urugwaju. Tuż po zejściu na ląd pisarz dowiaduje się o nagłej śmierci gospodarza. Zgon spowodowany był atakiem serca. W zastanej sytuacji Kowerskiemu zostaje czekanie na rejs powrotny do kraju. W międzyczasie mężczyzna postanawia jednak przyjrzeć się bliżej okolicznościom śmierci szwagra. Na jego drodze staje szereg indywiduów z różnymi intencjami. Zainteresowanie sprawą ściąga na samozwańczego detektywa realne niebezpieczeństwo. W końcu kiedy ktoś zadziera z narkotykową mafią, musi liczyć się z konsekwencjami... Język, postacie i poglądy zawarte w tej publikacji nie odzwierciedlają poglądów ani opinii wydawcy. Utwór ma charakter publikacji historycznej, ukazującej postawy i tendencje charakterystyczne dla czasów, z których pochodzi.