Dla młodzieży

1
Audiobook

1.3.1.4. Śmierć nas nie rozłączy

Aleksandra Maciejowska

W 1905 roku Gnaeus, Carter i Rachel byli przyjaciółmi. Rachel zaginęła, a chłopcy zamienili przyjaźń w nienawiść. W 1955 roku Lucy i Kai zakochują się w sobie. Ona jest ostrożna, on boi się swojej słabości. Mimo wszystko znajdują spokój w swoim towarzystwie. Dziewczyna wie, że jej dziadek nie może dowiedzieć się o tej relacji. Nie może też dowiedzieć się, że Lucy wcale nie jest jego wnuczką. Kai za to musi zaakceptować, że jego dziadek będzie zachęcał go do rozkochania w sobie młodej wnuczki Gnaeusa. Chłopak zrobi wszystko, by móc z nią być, nawet jeśli będzie musiał zataić prawdę przed nią, a także przed swoim bratem. Gdy w zamku, w którym mieszkają obie rodziny, dochodzi do morderstwa, związek dwojga nastolatków nie jest już największą tragedią tego domu. Czemu morderca zabija służące? Czemu każda przyjechała do zamku z porcelanową lalką? Co wspólnego ma z tym wszystkim zaginiona Rachel? I czym, na miłość boską, jest "jeden, trzy, jeden, cztery"?

2
Audiobook

A ja nie chcę być księżniczką

Grzegorz Kasdepke

Kto by pomyślał, że mała dziewczynka o imieniu Marysia może być aż tak straszliwym smokiem! Na pewno nie jej mama. I tata też nie. Ani babcia. Jedynie dziadek miał pewne podejrzenia. Rezolutna Marysia sprawi, że w rodzinnym domu zapanuje niezłe zamieszanie... Zabawna i przewrotna opowieść o tym, że mądrość jest ważniejsza od urody i że zawsze warto być sobą! Grzegorz Kasdepke najchętniej czytany polski autor książek dla dzieci. Niemal wszystkie z jego kilkudziesięciu tytułów uzyskały status bestsellera (m.in. Kacperiada czy Horror, czyli skąd się biorą dzieci). Kawaler Orderu Uśmiechu, Ambasador Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej. Sympatię czytelników łączy z uznaniem krytyków, czego dowodem są najważniejsze nagrody, jakie zdobył za swoją twórczość dla najmłodszych (w tym: Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, dwukrotnie nagrodę Edukacja XXI, Nagrodę BETA, Nagrodę im. Kallimacha, Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i inne). Jego książki weszły na listę lektur szkolnych, a Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom uznała Detektywa Pozytywkę za jedną z dziesięciu najlepszych książek dla dzieci pierwszej dekady XXI wieku. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

3
Audiobook

Akademia magii

Maria Bujak

Nowy świat? Może i nowy, ale wcale nie lepszy Noemi Price może coś o tym powiedzieć. Dziewczyna nie ma rodziny, jest sama i dobrze wie, że wyjście na zewnątrz oznacza śmierć z zimna lub z głodu. Większość jej rówieśników, tak samo zagrożonych, robi wszystko, by przeżyć. Tymczasem Noemi postanawia się poddać. Jednak nie umiera. Niespodziewanie dostaje szansę, za którą inni byliby skłonni oddać duszę diabłu. Kiedy wkracza do świata, o którym dotąd jedynie słyszała, zdaje sobie sprawę, że musi zapomnieć o wszystkim, co dotychczas przeżyła, a na twarz nałożyć kolejną maskę. Dziewczyna ma nadzieję, że to pozwoli jej przetrwać. Szybko się jednak przekonuje, że życie w Akademii Magii właściwie niczym się nie różni od pobytu w sierocińcu. Czy wbrew swojej naturze Noemi podejmie walkę? Czy przezwycięży obezwładniający ją strach? I najważniejsze ― czy jej wyjątkowe magiczne umiejętności okażą się błogosławieństwem, czy raczej przekleństwem? Potęga i władza kuszą, ale grożą utratą kontroli. A to może się okazać śmiertelnie niebezpieczne... Dosłownie. Posłuchaj audiobooka:

4
Audiobook

Album z emocjami

Ariadna Piepiórka

Zmęczenie, duma, wstyd, zachwyt, tęsknota... Czy na fotografii zagości w końcu szczęście?Pstryk! słyszy oszołomiony Bartek tuż po tym, gdy ktoś wyciąga go z wody. Chyba ma bardzo głupią minę. Tak przynajmniej twierdzi Laura nieznajoma, która go uratowała. Właśnie zrobiła mu zdjęcie, bo za pomocą starego aparatu zbiera ludzkie emocje. Dziewczyna koniecznie chce dotrzeć na Hel. Po co? Tego na razie nie ujawnia, ale Bartek już teraz musi zdecydować, czy jej pomoże. Ma przecież wobec niej ogromny dług...Przez co wiedzie droga do przyjaźni? Czy podróż da się zaplanować? I jak uchwycić to, co ulotne?

5
Audiobook

Alchemik z gwiazdy

Sonia Wiśniewska

Fantastyczna podróż w poszukiwaniu kamienia filozoficznego... i nie tylko. Życie Karola w południowym królestwie wydaje się być poukładane i sprawne, jak trybik w zegarze... Nadworny alchemik króla ma więcej wolnego czasu, bo jego władca zapadł, jak co roku, w zimowy sen. Wkrótce jednak tę sielankę przerwie niespodziewane przebudzenie monarchy, który powierzy Karolowi wypełnienie pewnej misji. Ktoś chce ze mną rozmawiać. I to cię dziwi? Ja wciąż muszę z tobą rozmawiać! Nie, to będzie zupełnie inna rozmowa." Demiurg

6
Audiobook

Ale historia Jak zdobyłeś koronę, Bolesławie Chrobry?

Grażyna Bąkiewicz

Cześć, jestem Ela. Mam dwanaście lat i uwielbiam dbać o wygląd i spędzać czas z przyjaciółkami. Niestety ostatnio nie dogadujemy się tak dobrze, jak kiedyś. Hela i Mela uważają, że marzenia o księciu z bajki są bez sensu, a chłopcy z naszej klasy też są całkiem w porządku. Zupełnie się z nimi nie zgadzam i nie zamierzam rezygnować z marzeń Grupka nastolatków przenosi się w czasy Bolesława Chrobrego, aby sprawdzić, jak zdobył koronę. Zadanie okazuje się jednak bardzo skomplikowane Szukając rozwiązania, uczniowie dowiedzą się przy okazji, dlaczego lepiej nie myć się zbyt często, do czego przydaje się martwy święty albo jak zaimponować cesarzowi. Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej Szczególnie gdy nauczycielem jest pan Cebula. Seria Ale historia z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki. Z dziesiątej części dowiecie się między innymi, jak wyglądały średniowieczne pralki, co to jest erem i jak sny papieża mogą zmieniać historię. Wydanie papierowe, bogato zilustrowane przez Artura Nowickiego, zawiera edukacyjne komiksy, których specjalnie opracowanych i wzbogaconych motywem muzycznym można posłuchać również w audiobooku. Grażyna Bąkiewicz historyczka, nauczycielka, pisarka. Łodzianka. Ukończyła wydział filozoficzno-historyczny na Uniwersytecie Łódzkim. Autorka kilkunastu książek. Za debiutancką powieść O melba! otrzymała I nagrodę IBBY Książka Roku 2002. Dwie kolejne: Stan podgorączkowy (2003) i Będę u Klary (2004), także skierowane do młodego odbiorcy, równie dobrze przyjęte zostały przez dorosłych czytelników. Korniszonek (2004), powieść dla dzieci, został uhonorowany przez Poznański Przegląd Nowości Wydawniczych i Bibliotekę Ossolińskich jako Książka Jesieni 2004 r. Muchy w butelce, powieść przeznaczona dla nastolatków, nominowana została do nagrody literackiej Srebrny kałamarz 2008. Ale historia Mieszko, ty wikingu! otrzymała wyróżnienie w 23. edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego 2016. Grażyna Bąkiewicz pisze z ogromną przyjemnością zarówno dla dorosłych, jak i młodych czytelników. Prowadzi też warsztaty pisania bajek. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

7
Audiobook

Ale kosmos! To znowu Bodzio i Pulpet

Grzegorz Kasdepke

Kosmici są wszędzie Na szczęście czujni Bodzio i Pulpet rozpoczęli przygotowania! Nie do końca odpowiada to może ich nauczycielom, ale kto by się tym przejmował. Jest tyle spraw do załatwienia. Na przykład trzeba przećwiczyć loty w kapsule kosmicznej, nauczyć się łapać kosmostop, wynaleźć urządzenie do wykrywania złych emocji czy przerobić mikrofalówkę na portal kosmiczny Jeśli lubicie się śmiać, posłuchajcie tej książki. Ona jest po prostu fantastyczna! Grzegorz Kasdepke najchętniej czytany polski autor książek dla dzieci. Niemal wszystkie z jego kilkudziesięciu tytułów uzyskały status bestsellera (m.in. Kacperiada czy Horror, czyli skąd się biorą dzieci). Kawaler Orderu Uśmiechu, Ambasador Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej. Sympatię czytelników łączy z uznaniem krytyków, czego dowodem są najważniejsze nagrody, jakie zdobył za swoją twórczość dla najmłodszych (w tym: Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, dwukrotnie nagrodę Edukacja XXI, Nagrodę BETA, Nagrodę im. Kallimacha, Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i inne). Jego książki weszły na listę lektur szkolnych, a Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom uznała Detektywa Pozytywkę za jedną z dziesięciu najlepszych książek dla dzieci pierwszej dekady XXI wieku. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

8
Audiobook

Alicja w krainie czarów

Lewis Carroll

Niezapomniana, klasyczna powieść na pograniczu jawy i snu. Pewnego letniego dnia znudzona Alicja siedziała wraz z siostrą nad brzegiem rzeki. Zastanawiała się właśnie, czy by nie upleść wianka, kiedy nagle tuż obok przebiegł Biały Królik. Nie jakiś tam zwykły królik! Ubrany był bowiem w kamizelkę, a w łapce trzymał zegarek. I na dodatek wyglądał jakby się gdzieś bardzo spieszył. Zaciekawiona dziewczynka zerwała się na równe nogi i popędziła za Królikiem przez łąkę. W ostatniej chwili zauważyła, jak ten znika w norze pod żywopłotem. Nawet przez moment się nie zastanawiając, Alicja wskoczyła za nim. Prosto do przedziwnej, magicznej krainy, w której wszystko może się zdarzyć…