For children

1193
Audiobook

Wilk i owce

Ignacy Krasicki

Ignacy Krasicki Bajki i przypowieści Wilk i owce Wilk, chociaż to ostrożny, przecie że żarłoczny, Postrzegł ścierwo, chciał dostać i wpadł w dół poboczny. Siedzi w jamie a wzdycha; wtem owieczki słyszy. Patrzą w dół, aż wilk w jamie siedzi, ledwo dyszy. Odezwał się na koniec, rzekł do nich powolnie: Nie wpadłem, za pokutę siedzę dobrowolnie: Trzeba czynić pokutę za b... Ignacy Krasicki Ur. 3 lutego 1735 r. w Dubiecku (Sanockie) Zm. 14 marca 1801 r. w Berlinie Najważniejsze dzieła: Myszeida (1775), Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki (1776), Monachomachia (1778), Pan Podstoli (1778 i 1784), Bajki i przypowieści (1779), Satyry (1779 i 1782), Antymonachomachia (1779), Wojna chocimska (1780) Wybitny polski poeta, prozaik, komediopisarz i publicysta. Kasztelanic chełmski, hrabia, przeznaczony do stanu duchownego ze względu na trudną sytuację materialną rodziny. Od 1766 r. biskup warmiński. Blisko współpracował z królem Stanisławem Augustem w dziele kulturalnego ożywienia kraju. Tworzył w duchu oświecenia (m.in. napisał w latach 1781-83 dwutomową encyklopedię Zbiór potrzebniejszych wiadomości, był twórcą pierwszego pol. czasopisma, (Monitor), ale jego Hymn do miłości ojczyzny (1774) oraz przekład Pieśni Osjana odegrały znaczącą rolę w kształtowaniu polskiego romantyzmu. Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

1194
Audiobook

Wilk i owce II

Ignacy Krasicki

Ignacy Krasicki Bajki i przypowieści Wilk i owce II Choć przykro, trzeba cierpieć; choć boli, wybaczyć, Skoro tylko kto umie rzecz dobrze tłumaczyć. Wszedł wilk w traktat z owcami. O co? O ich skórę; Szło o rzecz. Widząc owce dobrą koniunkturę Tak go dobrze ujęły, tak go opisały, Iż się już odtąd więcej o siebie nie bały. W kilka dni ten, co owczej skóry zawżdy pragnie, Widocznie, wśród południa, zjadł ... Ignacy Krasicki Ur. 3 lutego 1735 r. w Dubiecku (Sanockie) Zm. 14 marca 1801 r. w Berlinie Najważniejsze dzieła: Myszeida (1775), Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki (1776), Monachomachia (1778), Pan Podstoli (1778 i 1784), Bajki i przypowieści (1779), Satyry (1779 i 1782), Antymonachomachia (1779), Wojna chocimska (1780) Wybitny polski poeta, prozaik, komediopisarz i publicysta. Kasztelanic chełmski, hrabia, przeznaczony do stanu duchownego ze względu na trudną sytuację materialną rodziny. Od 1766 r. biskup warmiński. Blisko współpracował z królem Stanisławem Augustem w dziele kulturalnego ożywienia kraju. Tworzył w duchu oświecenia (m.in. napisał w latach 1781-83 dwutomową encyklopedię Zbiór potrzebniejszych wiadomości, był twórcą pierwszego pol. czasopisma, (Monitor), ale jego Hymn do miłości ojczyzny (1774) oraz przekład Pieśni Osjana odegrały znaczącą rolę w kształtowaniu polskiego romantyzmu. Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

1195
Audiobook

Wilk pokutujący

Ignacy Krasicki

Ignacy Krasicki Bajki i przypowieści Wilk pokutujący Wzięły wilka skrupuły. Wiódł łotrowskie życie, Więc ażeby pokutę zaczął należycie, Zrzekł się mięsa. Jarzyną żyjąc przez dni kilka, Znalazł na polowaniu znajomego wilka. Trzeba pomóc bliźniemu! Za pracę usłużną Zjadł kawał mięsa gardzić nie można jałmużną. Spotkał jagnię nazajutrz samopas idący, Chciał upomnieć, na... Ignacy Krasicki Ur. 3 lutego 1735 r. w Dubiecku (Sanockie) Zm. 14 marca 1801 r. w Berlinie Najważniejsze dzieła: Myszeida (1775), Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki (1776), Monachomachia (1778), Pan Podstoli (1778 i 1784), Bajki i przypowieści (1779), Satyry (1779 i 1782), Antymonachomachia (1779), Wojna chocimska (1780) Wybitny polski poeta, prozaik, komediopisarz i publicysta. Kasztelanic chełmski, hrabia, przeznaczony do stanu duchownego ze względu na trudną sytuację materialną rodziny. Od 1766 r. biskup warmiński. Blisko współpracował z królem Stanisławem Augustem w dziele kulturalnego ożywienia kraju. Tworzył w duchu oświecenia (m.in. napisał w latach 1781-83 dwutomową encyklopedię Zbiór potrzebniejszych wiadomości, był twórcą pierwszego pol. czasopisma, (Monitor), ale jego Hymn do miłości ojczyzny (1774) oraz przekład Pieśni Osjana odegrały znaczącą rolę w kształtowaniu polskiego romantyzmu. Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

1196
Audiobook

Wilkołak

Ulla Rasmussen

Jest noc. Ciemności kładą się nad działką Szalonego Jrgensena, a Mikkel i Henrik siedzą na czatach. Podejrzewają, że Szalony Jrgensen jest wilkołakiem, więc śledzą go od jakiegoś czasu. Teraz jednak zostawili na jego terenie lornetkę, którą muszą za wszelką cenę odzyskać, zanim on coś zauważy...

1197
Audiobook

Wilkołakopciuszek

Iwona Banach

Audiobook dla odważnych przedszkolaków W czwartej odsłonie serii "Z innej bajki, czyli opowieści dla małych i dużych potworków" dzieci powracają do przedszkola "Słoneczna Dolina", gdzie spotykają Martę - wilkołakopciuszka, będącą pół wilkołakiem, pół kopciuszkiem. Opowieść skupia się na humorystycznych konsekwencjach posiadania kapryśnej wróżki, której spełnianie życzeń bywa kłopotliwe. Czy można iść na bal w sukience z kiełbasy? A co powiecie na karocę zbudowaną z mikrofalówki? Mordek, wampir przedszkolak, ponownie musi wykazać się sprytem, by rozwiązać komiczną sytuację.

1198
Audiobook

William Blake. Biografia Mistrza

Gilbert Keith Chesterton

William Blake - poeta, malarz, wizjoner. Jego dzieła wymykają się tradycyjnym kategoriom, a życie artysty pełne było fascynujących sprzeczności. Blake, choć za życia niedoceniany, pozostawił po sobie bogatą spuściznę twórczą, która łączy poezję z mistyką, a sztukę z filozofią. Tworzył swoje dzieła, inspirując się duchowymi wizjami, nieustannie dążąc do ukazania głębszej, niewidzialnej rzeczywistości. Blake, który był jednocześnie outsiderem i prorokiem swojej epoki, do dziś intryguje zarówno miłośników sztuki, jak i literatury. Gilbert Keith Chesterton, wybitny eseista, pisarz i krytyk literacki, w swojej biografii Blake'a przenika do samego sedna jego geniuszu. Chesterton, znany z dzieł takich jak "Człowiek, który był czwartkiem" czy błyskotliwych esejów na temat literatury i wiary, sam był człowiekiem o głębokiej wyobraźni i przenikliwości intelektualnej. W biografii Williama Blake'a Chesterton łączy swoją charakterystyczną ironię z wnikliwą analizą, pokazując nie tylko życie artysty, ale także jego duchowe poszukiwania i wpływ na przyszłe pokolenia. Nie jest to typowa linearna biografia. Jest to pogłębione refleksyjne studium tożsamości Williama Blake'a, które zaspokoi głód wiedzy pasjonatów historii sztuki, filozofii i teologii. Jest to biografia intelektualna i duchowa, której sentencje zapadają w pamięć na długo zarówno ze względu na przedstawianą postać jak i kunszt samego autora. Audiobook "William Blake - Biografia Mistrza" to niezwykła okazja, aby zanurzyć się w biografii jednej z najbardziej tajemniczych i inspirujących postaci w historii. Gilbert Keith Chesterton prowadzi nas przez życie i twórczość Blake'a, ukazując jego zmagania z własną duchowością, niekonwencjonalnymi ideami oraz społecznymi ograniczeniami swojej epoki. Dzięki głębokiemu spojrzeniu Chestertona, Blake jawi się nie tylko jako wielki artysta, ale także jako prorok, którego wizje uwznioślają czas i przestrzeń. Jeśli fascynuje Cię sztuka, literatura, a także duchowe poszukiwania, ten audiobook będzie dla Ciebie niezwykle inspirującym doświadczeniem. Chesterton, mistrz słowa, zaraża swoją pasją i sprawia, że życie i twórczość Blake'a stają się nie tylko zrozumiałe, ale i zachwycająco aktualne. Pozwól sobie odkryć geniusz Blake'a na nowo, kierowany pewną ręką Chestertona - zrozumiesz, dlaczego obaj zasługują na miejsce w panteonie największych myślicieli.

1199
Audiobook

Wiłka. Smocza dziewczynka

Antonina Kasprzak

Gdy mama Poli i Bułeczki trafia na kilka miesięcy do szpitala, życie dziewczynek bardzo się zmienia. Zapracowany, często wyjeżdżający służbowo tata nie może im poświęcić zbyt wiele czasu, muszą więc stać się bardziej samodzielne, szczególnie rozsądna i odpowiedzialna Pola, która opiekuje się roztargnioną i beztroską młodszą siostrą. Pola i Bułeczka natrafiają na trop dziwnej dziewczynki, zamkniętej w domu przez surową matkę. Ukrywa ona pewną tajemnicę, należy bowiem nie do gatunku ludzi, ale tajemniczych, smoczych istot – Wił. Kochająca, ale apodyktyczna matka-smoczyca pragnie, by córka zrealizowała jej plany i ambicje, nie licząc się z uczuciami dziewczynki. Poli, Bułeczce i tajemniczej Wiłce udaje się jednak rozwiązać problemy, z którymi dorośli w obydwu rodzinach nie umieli sobie dać rady. Dla dzieci w wieku 7-12 lat. Książka została laureatką 26. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego – jury dziecięce również wybrało tę książkę:)

1200
Audiobook

Wino i woda

Ignacy Krasicki

Ignacy Krasicki Bajki i przypowieści Wino i woda Przymawiało jednego czasu wino wodzie: Ja panom, a ty chłopom jesteś ku wygodzie. Nie piłoby cię państwo rzecze woda skromnie Gdyby nie chłop dał na cię, co chodzi pić do mnie. ----- Ta lektura, podobnie jak tysiące innych... Ignacy Krasicki Ur. 3 lutego 1735 r. w Dubiecku (Sanockie) Zm. 14 marca 1801 r. w Berlinie Najważniejsze dzieła: Myszeida (1775), Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki (1776), Monachomachia (1778), Pan Podstoli (1778 i 1784), Bajki i przypowieści (1779), Satyry (1779 i 1782), Antymonachomachia (1779), Wojna chocimska (1780) Wybitny polski poeta, prozaik, komediopisarz i publicysta. Kasztelanic chełmski, hrabia, przeznaczony do stanu duchownego ze względu na trudną sytuację materialną rodziny. Od 1766 r. biskup warmiński. Blisko współpracował z królem Stanisławem Augustem w dziele kulturalnego ożywienia kraju. Tworzył w duchu oświecenia (m.in. napisał w latach 1781-83 dwutomową encyklopedię Zbiór potrzebniejszych wiadomości, był twórcą pierwszego pol. czasopisma, (Monitor), ale jego Hymn do miłości ojczyzny (1774) oraz przekład Pieśni Osjana odegrały znaczącą rolę w kształtowaniu polskiego romantyzmu. Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.