Autor: Aleksander Fredro
1
E-book

9 najpiękniejszych komedii. MultiBook

Aleksander Fredro

Tom zawiera dziewięć najpopularniejszych utworów scenicznych Aleksandra Fredry, jednego z najwybitniejszych komediopisarzy w historii literatury polskiej. Są to przede wszystkim komedie obyczajowe z życia szlachty, głównie prowincjonalnej. W utworach tych Fredro wprowadzał akcenty humorystyczne i elementy komiki ludowego teatru, ówcześnie właściwe tylko farsie. Ujawniał mistrzostwo w tworzeniu charakterystyki bohaterów, kształtowaniu akcji i giętkości języka. Jego komedie weszły na stałe do kanonu polskiej literatury i teatru. W multibooku znalazło się 9 najzabawniejszych i ponadczasowych komedii autora, takich jak: "Mąż i żona. Komedia w trzech aktach wierszem" "Pan Geldhab. Komedia w trzech aktach wierszem" "Damy i huzary. Komedia w trzech aktach prozą" "Pan Jowialski. Komedia w czterech aktach prozą" "Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca. Komedia w 5 aktach wierszem" "Zemsta. Komedia w czterech aktach wierszem" "Wielki człowiek do małych interesów. Komedia w pięciu aktach" "Odludki i poeta. Komedia w jednym akcie wierszem" "Pierwsza lepsza, czyli Nauka zbawienna. Komedia w jednym akcie wierszem"

2
Hörbuch

Bajki

Aleksander Fredro

"Bajki" autorstwa Aleksandra Fredry to zbiór wielu wspaniałych wierszyków dla dzieci. Lektor - Maciej Marczewski W skład tego zbioru wchodzą takie klasyki jak "Paweł i Gaweł" "Małpa w kąpieli" czy "Osiołkowi w żłoby dano". Nasze bajki przygotowane są specjalnie aby pomagać w usypianiu dzieci. Są pozbawione zbędnych ozdobników, przerywników, czy innych elementów które mogłyby rozbudzać wasze maleństwa.

3
E-book

Ballady

Aleksander Fredro

„Ballady” autorstwa Aleksandra Fredry to zbiór kilkunastu pięknych ballad oraz kilku innych wspaniałych utworów poetyckich.

4
E-book

Baśń o trzech braciach i królewnie

Aleksander Fredro

„Baśń o trzech braciach i królewnie” to erotyk którego autorstwo przypisywane jest Aleksandrowi Fredrze. Utwór ten jest przeznaczony dla dorosłych ze względu na zabawny acz wulgarny język oraz obrazowe opisy erotyczne.

5
E-book

Damy i Huzary

Aleksander Fredro

„Damy i Huzary” to komedia Aleksandra Fredry. Sztuka opowiada o zatwardziałych kawalerach, którzy mimo wszystko ulegają urokowi dam.  W pierwszym akcie poznajemy huzarów, którzy beztrosko korzystają z żołnierskiego urlopu w domu Majora, dowódcy pułku. Nieoczekiwanie ich spokój zostaje zmącony przez przyjazd sióstr Majora: Pani Orgonowej, Pani Dyndalskiej, panny Anieli wraz z całą świtą służących. Wizyta kobiet nie jest bezinteresowna, pragną one bowiem wyswatać brata z Zofią, córką Pani Orgonowej.

6
E-book

Damy i huzary. Komedia w trzech aktach prozą

Aleksander Fredro

Jedna z najpopularniejszych komedii Aleksandra Fredry. W pełen humoru sposób ukazuje perypetie związków damsko-męskich. Nakreśla przy tym typy ludzkie aktualne także i dziś. Lektura warta polecenia.

7
E-book

Dożywocie

Aleksander Fredro

„Dożywocie” to komedia Aleksandra Fredry napisana w latach 1834-1835. Przedstawia pogoń za pieniędzmi prowadzącą do zejścia na niewłaściwą drogę. Sztukę cechuje wartka intryga oraz żywe dialogi. Autor przedstawia Polskę w XIX wieku odwołując się do postaci z epoki szlacheckiej. Komedia zbudowana jest z trzech aktów, pisana wierszem.

8
E-book

Dziennik wygnańca

Aleksander Fredro

„Dziennik wygnańca” to opowiadanie Aleksandra Fredry powstałe w 1833 roku. Forma tego opowiadania to przejmujące i luźno połączone zapiski w dzienniku bezimiennego oficera.

9
E-book

Mąż i żona

Aleksander Fredro

„Mąż i żona” to komedia Aleksandra Fredry, ukończona prawdopodobnie w 1821 roku. Do dziś uchodzi za jedną z najlepszych i najfrywolniejszych w dorobku pisarza.  Jan Lechoń podziwiał ją za błyskotliwą ironię, szyk, wdzięk i giętkość wiersza. Tadeusz Boy - Żeleński również nie krył zachwytu dla "najwytworniejszej komedii" autora „Zemsty". Bohaterami tej komedii są: hrabia Wacław, jego żona Elwira, przyjaciel domu Alfred i rezolutna pokojówka Justysia. Stosunki, które łączą tę czwórkę to typowy "czworokąt małżeński".

10
E-book

Mąż i żona. Komedia w trzech aktach wierszem

Aleksander Fredro

Mąż i żona to sztuka, która swego czasu naraziła Aleksandra Fredrę na zarzut niemoralności. Autor z lubością opisuje przemyślne intrygi i miłosne trójkąty, które wiele mówią o jego bohaterach. Lektura warta polecenia.

11
E-book

Nieszczęścia najszczęśliwszego męża

Aleksander Fredro

„Nieszczęścia najszczęśliwszego męża” to nowela autorstwa Aleksandra Fredry.

12
E-book

Nieznany zbiór poezji

Aleksander Fredro

„Nieznany zbiór poezji” autorstwa Aleksandra Fredry to zbiór czterdziestu pięknych utworów poetyckich tego autora.

13
E-book

Odludki i poeta. Komedia w jednym akcie wierszem

Aleksander Fredro

Opowieść o dwojgu młodych ludzi, który wierzą, że miłość przezwycięży wszystkie przeszkody. Sztuka spotkała się ze szczególnym uznaniem wśród polskich romantyków. Lektura godna polecenia.

14
E-book

Pan Geldhab. Komedia w trzech aktach wierszem

Aleksander Fredro

Geldhab próbuje wydać swoją córkę za zbankrutowanego księcia. Chce w ten sposób zdobyć tytuł i awans do elit społecznych. Typowa komiedia z nietypowym zakończeniem. Lektura warta polecenia.

15
E-book

Pan Jowialski

Aleksander Fredro

„Pan Jowialski” to komedia Aleksandra Fredry. Tytułowy pan Jowialski stał się symbolem starszego gawędziarza, który nieustannie zamęcza otoczenie powtarzaniem historyjek.  W treść sztuki wplecione są bajki jak Osiołkowi w żłoby dano, Małpa w kąpieli, Paweł i Gaweł, Czyżyk i zięba, funkcjonujące także jako osobne utwory. „Pan Jowialski” należy do najczęściej wystawianych sztuk Fredry.

16
E-book

Pan Jowialski

Aleksander Fredro

Komedia w czterech aktach, prozą. Akcja utworu dzieje się w latach 20. XIX wieku w dworze państwa Jowialskich. W dworze spotykają się przedstawiciele różnych pokoleń i środowisk. Reprezentantami anachronicznej staropolskiej szlachty są państwo Jowialscy. Syn i synowa Jowialskich (Szambelan i Szambelanowa) reprezentują pokolenie Oświecenia, jednak ich oświeceniowe ideały są dość powierzchowne. Helena, córka Szambelana, jest czytelniczką dzieł romantycznych. Ludmir i Wiktor reprezentują ubogich artystów. Ludmir, udający pijanego szewczyka, staje się obiektem zabawy towarzystwa. Przebrany za sułtana ma możliwość mówienia otoczeniu prawdy. Ostatecznie zostaje rozpoznany przez Szambelanową jako zaginiony w niemowlęctwie syn jej z pierwszego małżeństwa, otrzymuje rękę Heleny wraz z prawem do dziedzictwa. (za Wikipedią).