Автор: Franciszek Szczęsny
1
Aудіокнига

Kamienista droga

Franciszek Szczęsny

Poruszająca opowieść o śmierci, przeznaczeniu i miłości zrodzonej w sercu kaszubskiej wsi, gdzie młodzi bohaterowie zmagają się z ciężarem historii wyrytym w losach ich rodzin. Mariola, młoda wiejska dziewczyna, zakochuje się w przesiedleńcu ze wschodu. Matka dziewczyny nie akceptuje wyboru córki, ponieważ upatrzyła sobie na zięcia kogoś miejscowego. Do tego jest osobą apodyktyczną i okrutną, nieznoszącą żadnego sprzeciwu. Córka zmusza rodzicielkę do zaaprobowania jej decyzji poprzez zajście w ciążę z ukochanym. Do wesela jednak nie dochodzi, a dalsze życie bohaterów zamienia się w nieprzewidziany dramat. Kamienista Droga" to nie tylko historia miłości i śmierci - to również dramat rodzinny, konflikt pokoleń i klas. Autor przenosi czytelnika do kaszubskiej wsi, odmalowując pełne napięcia, a jednocześnie fascynujące realia społeczności dotkniętej konsekwencjami wojny. Ta powieść oferuje także niepowtarzalne doświadczenie poznawania Kaszub - zarówno ich bogatej kultury, jak i skomplikowanej historii.

2
Eлектронна книга

Małgośka i jej stulecie

Franciszek Szczęsny

Opowieść o pobycie Małgorzaty Stencel w obozie koncentracyjnym Stutthof to krótka, zwięzła historia, ale jakże przejmująco oddająca obozową rzeczywistość. To historia poniżenia kobiety we wszystkich aspektach jej młodego życia, to historia będąca udziałem tysięcy obozowych numerów. dr Danuta Drywa, Muzeum Stutthof Franciszek Szczęsny podjął się spisania w formie pamiętnikarskiej losów najstarszej mieszkanki Kiełpina, Małgorzaty Blok. Jest to opowieść bez patosu i kreacji, oparta na doświadczeniach życiowych tytułowej bohaterki. Małgośka i jej stulecie jest o kobiecej sile, o uporze i poszukiwaniu szczęścia. Główna bohaterka mierzy się z ogromnymi przeciwnościami losu, które pokonuje dzięki ogromnemu hartowi ducha. To nie pierwsza książka Pana Franciszka, która w tak ujmujący sposób opisuje losy niezwykłej kobiety, której nadzwyczajność objawia się w zwykłej codzienności. mgr Barbara Kąkol, Muzeum Kaszub Małgośka i jej stulecie to opowieść o niezwykłym życiu ponad stuletniej mieszkanki Kaszub. Franciszek Szczęsny spisał wspomnienia Małgorzaty Blok w formie lekko modyfikowanych wspomnień, przeplatanych miejscami wymianą myśli między swojego życia, kobieta opowiada nie tylko o osobistych przeżyciach, ale również o historii, której była naocznym świadkiem. Uwięzienie w obozie koncentracyjnym, zesłanie do przymusowych prac i trudna powojenna rzeczywistość ukazane są z perspektywy silnej, bardzo wrażliwej i głęboko wierzącej kobiety, która stawiała czoła przeciwnościom losu niemal przez całe swoje życie. Realia, które opisane są w książce, tak odległe od współczesnych, przenoszą czytelnika do zupełnie innego świata, gdzie słowo wolność nabiera prawdziwego znaczenia, stosownego do swojej rangi. Franciszek Szczęsny zadał sobie trud sprawdzenia autentyczności wydarzeń, odwiedził miejsca, w których przebywała pani Małgorzata i rozmawiał z ludźmi, którzy ją znali, bo jak słusznie twierdzi sam autor pełna historia kraju składa się z historii wszystkich jego obywateli. mgr Danuta Szulczyńska-Miłosz, Redakcja

3
Aудіокнига

Ostatni szaman Pomorza

Franciszek Szczęsny

Ofiara została przyjęta! Obisław, najmłodszy syn sołtysa Drewki, jako dziecko przeznaczony został do nauki profesji szamana. Profesji potrzebnej i poważanej wśród mieszkańców pogańskiej Osady Siedmiu Jezior, która pewnego dnia została zrównana z ziemią przez niosących misję chrystianizacyjną braci Zakonu Krzyżackiego. Obisław musiał odnaleźć się w nieznanym sobie świecie, którego porządku nie rozumiał, i w nowej religii, którą mu narzucono. Jako człowiek o wielu talentach potrafił wypracować sobie drogę do względnie bezpiecznego i szczęśliwego życia. Jednak każdego dnia coś mówiło mu, że nie taki los jest mu pisany. Czy bohaterowi udało się wypełnić swoje przeznaczenie? Opowieść o ostatnim szamanie Pomorza jest opowieścią o końcu pełnego legend rozdziału w historii tej krainy, o którym nie wolno nam zapomnieć. Ekspedycja zwinęła się. Zabrała wozy z dobytkiem, woły, krowy, owce i barany oraz brańców, i z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku ruszyła w stronę Gdańska. Była osada, byli mieszkańcy, zostały zgliszcza i pustka. Nawet nazwa miała być wymazana z ludzkiej pamięci i wszystkich dokumentów. Ale czy rzeczywiście nikt tam nie pozostał? Myli się ten, kto tak myśli. Został szczupły jasnowłosy chłopak."

4
Aудіокнига

Za mną same zgliszcza

Franciszek Szczęsny

Poruszająca opowieść o młodym chłopcu z kaszubskiej wsi, który pod presją okoliczności zaczyna balansować na krawędzi prawa. Młody Hipolit, mimo swych zdolności i wartości, podąża ścieżką przestępczą. Przytłoczony surowością ojca i brutalnością otoczenia, Hipek, jak go nazywają, przyjmuje kodeks życia, który wydaje mu się jedyną drogą do przetrwania. W miarę jak Hipek dorasta, jego małe przestępstwa stają się normą. Jego przewrotna popularność wśród rówieśników i pozorna bezkarność tylko zachęcają go do dalszego kontynuowania tej drogi. Ale kiedy wszystko zaczyna się sypać, pojawiają się pytania, na które nie jest gotowy odpowiedzieć. Za mną same zgliszcza" to historia, która zmusza do przemyśleń, porusza i nie pozwala o sobie zapomnieć. Bez moralizowania, autor pozwala czytelnikowi zrozumieć, jak osobiste doświadczenia i otoczenie mogą prowadzić do złych decyzji. To tytuł dla tych, którzy cenią prawdziwe, autentyczne opowieści, które prowadzą do refleksji nad ludzką naturą.