Author: Marek Serafin
1
Ebook

Bezpieczeństwo sieci firmowej. Kontrola ruchu wychodzącego

Marek Serafin

Bezpieczeństwo sieci firmowej w dużym stopniu zależy od kontroli, jaką administrator ma nad połączeniami inicjowanymi przez komputery użytkowników. Jej brak umożliwia użytkownikom otwieranie adresów niebezpiecznych stron, pobieranie zainfekowanych plików, a w konsekwencji naruszenie bezpieczeństwa całej sieci. W dobie zmasowanych ataków typu ransomware wprowadzenie kontroli nad połączeniami wychodzącymi to absolutna konieczność. Autor książki nakreśla w niej zagrożenia, a także omawia różne koncepcje blokady połączeń i filtracji stron WWW z wykorzystaniem dostępnych na rynku rozwiązań. Przedstawia zarówno darmowe narzędzia open source, na przykład Squid, E2guardian, OPNsense, jak i produkty komercyjne - Fortigate UTM czy Web Safety. To propozycja dla administratorów sieci w małych i średnich firmach, jak również w instytucjach, urzędach, szkołach i na uczelniach. Autor od lat zajmuje się administrowaniem sieciami i systemami komputerowymi, jego wcześniejsza pozycja, Sieci VPN. Zdalna praca i bezpieczeństwo danych, uzyskała status bestsellera. Dzięki książce poznasz: najlepsze praktyki zabezpieczania sieci różne koncepcje filtrowania ruchu metody blokowania niepożądanych połączeń metody ochrony użytkowników przed niepożądaną treścią

2
Ebook

Sieci VPN. Zdalna praca i bezpieczeństwo danych

Marek Serafin

Poznaj i wykorzystaj w praktyce metody korzystania z sieci VPN Na czym opiera się standard SSL?  Jak zestawiać tunele VPN w systemach Windows i Linux? Jak połączyć oddziały firm za pomocą tunelu IPSec? Serwery plików i baz danych spotykamy niemal w każdej firmie. Architektura klient-serwer umożliwia dostęp do aplikacji nie tylko wewnątrz firmy, ale także z dowolnego innego miejsca. Rozwój sieci pozwolił wielu organizacjom na sprawną komunikację i otworzył perspektywy dla tych pracowników, którzy z różnych względów wykonują swoje obowiązki poza biurem. Niestety -- zdalny dostęp do firmowej infrastruktury IT niesie ze sobą także zagrożenia związane z możliwością utraty, uszkodzenia lub wydostania się na zewnątrz cennych danych. Rozwiązaniem tego problemu są łącza szyfrowane, nazywane VPN. Książka "Sieci VPN. Zdalna praca i bezpieczeństwo danych" to praktyczny przewodnik dla administratorów sieci firmowych, którzy zajmują się wdrażaniem rozwiązań umożliwiających pracę na odległość. Opisuje wszystkie aspekty konfigurowania tuneli VPN z wykorzystaniem protokołów SSL (OpenVPN) i IPSec (OpenSWAN) w systemach Linux i Windows. Czytając ją, poznasz standard SSL, zasady generowania certyfikatów oraz metody implementacji sieci VPN. Analizując zawarte w książce przykłady, nauczysz się otwierać zdalny dostęp do sieci korporacyjnej, łączyć oddziały firmy za pomocą IPSec i uruchamiać tunele VPN w urządzeniach mobilnych. Zagrożenia wynikające z konstrukcji protokołu TCP/IP Przesyłanie danych z wykorzystaniem SSL Zapewnianie pracownikom zdalnego dostępu do zasobów firmy Generowanie kluczy Tworzenie tuneli SSH Instalacja i konfiguracja programu OpenVPN Tunele VPN w urządzeniach mobilnych Implementacja IPSEC/L2TP w systemie Linux Konfiguracja VPN w systemie Windows Zabezpiecz dostęp do swojej sieci. Skorzystaj z wiedzy doświadczonego administratora.

3
Ebook

Sieci VPN. Zdalna praca i bezpieczeństwo danych. Wydanie II rozszerzone

Marek Serafin

Poznaj działanie i wykorzystaj w praktyce metody tworzenia tuneli VPN. Na czym oparty jest standard SSL Jak działa protokół IPSec Jak skonfigurować tunele VPN w systemach Linux, Windows i routerach Cisco? Jak w bezpieczny sposób połączyć oddziały firmy? Rozwój sieci pozwolił wielu firmom i organizacjom na sprawną i szybką komunikację i tym samym otworzył nowe perspektywy dla tych pracowników, którzy z różnych względów wykonują swoje obowiązki poza biurem. Niestety -- zdalny dostęp do firmowej infrastruktury IT niesie ze sobą także zagrożenia związane z możliwością utraty, uszkodzenia lub wydostania się na zewnątrz cennych danych. Rozwiązaniem tego problemu są łącza szyfrowane, nazywane VPN. Jeśli chcesz stworzyć właśnie taką możliwość bezpiecznej choć zdalnej pracy w Twojej firmie, z tego podręcznika dowiesz się jak to zrobić! Książka "Sieci VPN. Zdalna praca i bezpieczeństwo danych. Wydanie II" to drugie, poszerzone wydanie praktycznego przewodnika dla administratorów sieci firmowych, którzy zajmują się wdrażaniem rozwiązań umożliwiających pracę na odległość. Ten bestsellerowy podręcznik opisuje wszystkie aspekty konfigurowania tuneli VPN z wykorzystaniem protokołów IPSec oraz SSL w systemach Linux, Windows oraz routerach Cisco. Czytając ją poznasz standard SSL, zasady generowania certyfikatów, a także zrozumiesz zasadę działania protokołu IPSec. Analizując zawarte w książce przykłady, nauczysz się otwierać zdalny dostęp do sieci korporacyjnej, łączyć oddziały firmy za pomocą IPSec i uruchamiać tunele VPN w urządzeniach mobilnych. Zagrożenia wynikające z konstrukcji protokołu TCP/IP Przesyłanie danych z wykorzystaniem SSL Generowanie kluczy i certyfikatów Zapewnianie pracownikom zdalnego dostępu do zasobów firmy Instalacja i konfiguracja programu OpenVPN Tunele VPN w urządzeniach mobilnych Implementacja IPSEC/L2TP w systemie Linux Konfiguracja IPSec w routerach i Cisco Konfiguracja VPN w systemach Windows Server Metody łączenia oddziałów firmy w systemach Linux, Cisco, Windows Otwórz bezpieczny, zdalny dostęp do sieci!

4
Ebook

Wirtualizacja w praktyce

Marek Serafin

Wirtualizacja - to proste! Poznaj zalety wirtualizacji i sytuacje, w których sprawdza się ona najlepiej Naucz się instalować najpopularniejsze rozwiązania wirtualizacyjne Dowiedz się, jak korzystać z wirtualnych serwerów i jak nimi zarządzać Temat wirtualizacji z roku na rok staje się w świecie IT coraz popularniejszy. Nie ma w tym nic dziwnego - wirtualizacja serwerów i zasobów pozwala używać jednocześnie kilku różnych systemów operacyjnych na tym samym komputerze, znacznie zwiększając możliwości wykorzystania posiadanego sprzętu, zmniejszając koszty związane z jego utrzymaniem i poprawiając elastyczność konfiguracji zasobów. Na tym nie koniec, gdyż wirtualizacja bardzo ułatwia też codzienną pracę administratorów - zmniejsza podatność systemów na awarie i przeciążenia, upraszcza tworzenie kopii zapasowych i przywracanie konfiguracji oraz umożliwia wykonywanie bezpiecznych testów nowych rozwiązań. Dlaczego więc wielu administratorów systemów informatycznych nadal jej unika? Zwykle boją się oni kłopotów związanych z instalacją i konfiguracją maszyn wirtualnych; na przeszkodzie stoją też często ich przyzwyczajenia i niechęć do nowych rozwiązań. O tym, że wirtualizacja wcale nie musi być problematyczna i może znacznie ułatwić pracę, przekona Cię lektura książki "Wirtualizacja w praktyce". Poznasz korzyści płynące z zastosowania najbardziej popularnych rozwiązań, sposoby instalacji odpowiedniego oprogramowania oraz tworzenia i konfiguracji maszyn wirtualnych, metody instalowania systemów operacyjnych gości, a także najważniejsze działania związane z używaniem i konserwowaniem wirtualnych zasobów. Przekonasz się, że wirtualizacja może być naprawdę prosta! "Wirtualizacja w praktyce" to kolejna pozycja autora bestsellerowej, świetnie ocenianej przez fachowców i doskonale przyjętej w środowisku informatycznym książki "Sieci VPN. Zdalna praca i bezpieczeństwo danych". W książce znajdziesz: wykaz korzyści płynących z wirtualizacji systemów opis rodzajów wirtualizacji i ich zastosowanie przegląd najważniejszych rozwiązań w tym zakresie informacje o instalacji i konfiguracji środowisk VirtualBox, VM Ware Server, VM Ware ESX, Microsoft Virtual PC i Microsoft Hyper-V sposoby tworzenia i konfiguracji maszyn wirtualnych oraz instalacji systemów gości metody zarządzania systemami i zasobami, a także tworzenia i korzystania z kopii bezpieczeństwa Poznaj sposoby wirtualizacji w praktyce!