Autor: Jerzy Żuławski
17
Ebook

Przed zwierciadłem prawdy. Szkice filozoficzne

Jerzy Żuławski

Szkice filozoficzne autorstwa Jerzego Żuławskiego (1874-1915) omawiają następujące zagadnienia: Benedykt Spinoza - człowiek i dzieło, I. Pochodzenie i życie Spinozy. II. Charakter Spinozy. III. Dzieła Spinozy. IV. Stan pojęć filozoficznych przed Spinozą. V. Metoda i system Spinozy. VI. Bóg. VII. Świat. VIII. Człowiek. Teoria poznawania. IX. Nauka O afektach. X. Właściwa etyka. XI. Teorie polityczne Spinozy. XII. Wpływ i znaczenie Spinozy, Filozofia a cywilizacja, Nieznany myśliciel współczesny, Syntetyczny monizm w teorii poznania.

18
Ebook

Stara Ziemia

Jerzy Żuławski

Jerzy Żuławski Trylogia księżycowa Stara Ziemia ISBN 978-83-288-2977-0 Część pierwsza I Nie umieli sobie zgoła określić czasu, który upływał. Godziny długie mijały, nieznaczone na żadnym zegarze pocisk, pędząc w międzygwiezdnej przestrzeni, wpadał z otchłani światła słonecznego w rzucony na bezmiar cień Ziemi, a wtedy nagła noc i mróz obejmowały zamkniętych w stalowej łupinie mimowolnych podróżników I znowu w czasie krótszym niż jedno mgnienie oka, bez przejś... Jerzy Żuławski Ur. 14 lipca 1874 w Lipowcu Zm. 9 sierpnia 1915 w Dębicy Najważniejsze dzieła: Na srebrnym globie. Rękopis z Księżyca (1903), Zwycięzca (1910), Stara Ziemia (1911) Pisarz, poeta i dramaturg okresu Młodej Polski; znany i ceniony przez głównych jej przedstawicieli: Przybyszewskiego, Kasprowicza, Tetmajera i innych. Studiował w Szwajcarii, początkowo na politechnice w Zurychu, następnie na Wydziale Filozoficznym uniwersytetu w Bernie, gdzie uzyskał tytuł doktora na podstawie pracy o filozofii Spinozy (Benedykt Spinoza. Człowiek i dzieło; wyd. 1902). Jako twórca swej epoki, wpisuje się w nurty dekadentyzmu i katastrofizmu. Od 1910 roku mieszkał w Zakopanem, w willi ,,Łada", gdzie spotykali się literaci starego i nowego pokolenia (np. Witkacy). Był współzałożycielem TOPR, brał udział w akcjach ratowniczych w górach. Był jednym z pierwszych polskich pisarzy science fiction; patronuje polskiej nagrodzie w zakresie literatury fantastycznej ufundowanej w 2008 r. Na podstawie jego Trylogii księżycowej powstał film Andrzeja Żuławskiego Na srebrnym globie (1976-1977, ukończony po przerwie w 1988 r.). Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

19
Ebook

Stara Ziemia

Jerzy Żuławski

"Wyciągnął pięści ku uciekającemu nad nimi Księżycowi i począł kląć grubymi, ludowymi wyrazami tego zwycięskiego przybysza, odgrażając mu się tak, jak gdyby go mógł jeszcze ujrzeć kiedy i pognębić. Mataret nie słuchał już tych krzyków. Zamyślił się, a po chwili rzekł: — Jesteś więc pewny ciągle, że Ziemia jest niezamieszkana i niemożliwa do życia dla żadnej istoty? (...) spadali na Ziemię, która wirowała z zachodu na wschód przed ich oczyma, coraz nowe morza i lądy im pokazując." [FRAGMENT]

20
Ebook

Stara Ziemia

Jerzy Żuławski

Trzecia część Trylogii księżycowej Jerzego Żuławskiego rozgrywa się równocześnie z akcją Zwycięzcy, tyle że na Ziemi. Pokazuje nowy system społeczny zapewniający bezpieczeństwo, ale oparty na wyzysku i nierówności. Planowana przez grupę intelektualistów rewolucja stanowi literacką odpowiedź na rozwijające się na przełomie XIX i XX wieku socjalistyczne ideały odnowy świata.

21
Ebook

Trylogia księżycowa

Jerzy Żuławski

Część pierwsza cyklu, której akcja toczy się na przełomie XIX i XX wieku, opisuje dramatyczną wyprawę ziemskich kosmonautów na Księżyc. Kosmonauci wśród ciągłych niebezpieczeństw przedzierają się przez pozbawioną tlenu księżycową pustynię, by w końcu po drugiej stronie srebrnego globu odnaleźć rozległy obszar porośnięty roślinnością i nadający się do życia. Kosmonauci osiedlają się tam, a ich potomkowie zasiedlają obszar. Część druga cyklu, której akcja toczy się na przełomie XXIX i XXX wieku, opisuje dalszą historię potomków kosmonautów, którzy rozmnożyli się i zasiedlili Księżyc. Niestety popadli w konflikt z księżycowymi tubylcami, Szernami, którzy podbili ich. Kiedy na Księżycu pojawia się ziemski kosmonauta, Marek, ludzie biorą go za Mesjasza-Zwycięzcę, który poprowadzi ich do walki z Szernami. Marek, wykorzystując najnowsze zdobycze techniki, pomaga mieszkańcom Księżyca w walce z wrogiem, jednak przeprowadzona przez niego próba reform ustroju i likwidacja feudalizmu, obraca przeciw niemu społeczeństwo. Część trzecia cyklu, której akcja toczy się równorzędnie z akcją Zwycięzcy, tylko że na Ziemi. Mieszkańcy planety, choć żyją w dobrobycie, nie są wolni od konfliktów. Grupa intelektualistów pragnie przejąć władzę, wykorzystując niezadowolenie robotników, którymi gardzi. Istotną funkcję pełni w powieści cudowny wynalazek przyrząd unicestwiający materię skonstruowany przez genialnego naukowca Jacka głównego bohatera powieści. Owa potężna broń użyta jako obiekt przetargu w rozgrywkach politycznych przyczynia się do reformy ustroju... Tworząc swoją wizję przyszłości Żuławski podejmuje polemikę z modernistycznymi koncepcjami naprawy świata. (za: https://pl.wikipedia.org/wiki/Trylogia_księżycowa)

22
Ebook

Trylogia księżycowa

Jerzy Żuławski

Na srebrnym globieRękopis z Księżyca Pięćdziesiąt lat blisko upłynęło już od owej podwójnej wyprawy, najszaleńszej zaiste, jaką kiedykolwiek człowiek przedsięwziął i wykonał — i cała rzecz poszła niemal w zapomnienie, gdy pewnego dnia w jednym z dzienników w K... pojawił się podpisany przez asystenta małego miejscowego obserwatorium artykuł przypominający wszystko na nowo. Autor artykułu twierdził, że ma w ręku niewątpliwe wiadomości o losie wystrzelonych przed pięćdziesięciu laty na Księżyc szaleńców. [...]Jerzy ŻuławskiUr. 14 lipca 1874 w Lipowcu Zm. 9 sierpnia 1915 w Dębicy Najważniejsze dzieła: Na srebrnym globie. Rękopis z Księżyca (1903), Zwycięzca (1910), Stara Ziemia (1911) Pisarz, poeta i dramaturg okresu Młodej Polski; znany i ceniony przez głównych jej przedstawicieli: Przybyszewskiego, Kasprowicza, Tetmajera i innych. Studiował w Szwajcarii, początkowo na politechnice w Zurychu, następnie na Wydziale Filozoficznym uniwersytetu w Bernie, gdzie uzyskał tytuł doktora na podstawie pracy o filozofii Spinozy (Benedykt Spinoza. Człowiek i dzieło; wyd. 1902). Jako twórca swej epoki, wpisuje się w nurty dekadentyzmu i katastrofizmu. Od 1910 roku mieszkał w Zakopanem, w willi ,,Łada", gdzie spotykali się literaci starego i nowego pokolenia (np. Witkacy). Był współzałożycielem TOPR, brał udział w akcjach ratowniczych w górach. Był jednym z pierwszych polskich pisarzy science fiction; patronuje polskiej nagrodzie w zakresie literatury fantastycznej ufundowanej w 2008 r. Na podstawie jego Trylogii księżycowej powstał film Andrzeja Żuławskiego Na srebrnym globie (1976-1977, ukończony po przerwie w 1988 r.). Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

23
Ebook

Trylogia księżycowa. MultiBook

Jerzy Żuławski

Fantastycznonaukowy cykl powieści Jerzego Żuławskiego opisuje podbój Księżyca i budowę nowego społeczeństwa. Konwencja fantastyczna pozwala wydestylować i ukazać w nowym świetle mechanizmy społeczne oraz zmierzyć się z idealistycznymi koncepcjami odnowy świata. Jak w soczewce skupiają się znane od wieków sprawy: walka o lepszy byt, żądza władzy, uwikłanie w religię...

24
Audiobook

Trylogia Księżycowa. Trylogia księżycowa 1: Na srebrnym globie. Rękopis z Księżyca (#1)

Jerzy Żuławski

Pierwsza część "Trylogii księżycowej" - polskiej serii science-fiction powstałej na początku XX wieku. Miłość, samotność czy zazdrość to zjawiska, z którymi musimy się mierzyć każdego dnia na Ziemi, ale jak się okazuje, nie tylko. Pięćdziesiąt lat wcześniej to samo przeżywały osoby wysłane w podróż na Księżyc, które pomimo odległości wcale nie zaadaptowały się do końca do nowych warunków. Zaczęli dostosowywać otaczający ich świat do siebie samych.

25
Ebook

Trylogia Księżycowa. Trylogia księżycowa 1: Na srebrnym globie. Rękopis z Księżyca (#1)

Jerzy Żuławski

Pierwsza część "Trylogii księżycowej" - polskiej serii science-fiction powstałej na początku XX wieku. Miłość, samotność czy zazdrość to zjawiska, z którymi musimy się mierzyć każdego dnia na Ziemi, ale jak się okazuje, nie tylko. Pięćdziesiąt lat wcześniej to samo przeżywały osoby wysłane w podróż na Księżyc, które pomimo odległości wcale nie zaadaptowały się do końca do nowych warunków. Zaczęli dostosowywać otaczający ich świat do siebie samych.

26
Audiobook

Trylogia Księżycowa. Trylogia księżycowa 2: Zwycięzca

Jerzy Żuławski

Druga część "Trylogii księżycowej" - polskiej serii science-fiction powstałej na początku XX wieku. Akcja toczy się dziesiątki lat później. Księżyc zamieszkuje kolejne pokolenie ludzi. Potomkowie tych, którzy osiedlili się na srebrnym globie różnią się fizycznie od Ziemian, ale mierzą się z tymi samymi zagadnieniami, co każda młoda cywilizacja - poznaniem obcych, utworzeniem religii czy ustanowieniem rządzących.

27
Ebook

Trylogia Księżycowa. Trylogia księżycowa 2: Zwycięzca

Jerzy Żuławski

Druga część "Trylogii księżycowej" - polskiej serii science-fiction powstałej na początku XX wieku. Akcja toczy się dziesiątki lat później. Księżyc zamieszkuje kolejne pokolenie ludzi. Potomkowie tych, którzy osiedlili się na srebrnym globie różnią się fizycznie od Ziemian, ale mierzą się z tymi samymi zagadnieniami, co każda młoda cywilizacja - poznaniem obcych, utworzeniem religii czy ustanowieniem rządzących.

28
Audiobook

Trylogia Księżycowa. Trylogia księżycowa 3: Stara Ziemia

Jerzy Żuławski

Trzecia i ostatnia część "Trylogii księżycowej" - polskiej serii science-fiction powstałej na początku XX wieku. Świat na przełomie XXIX i XXX wieku mieni się różnymi kolorami. Z jednej strony widzimy roboty i wynalazki, które sprawiają, że ludziom żyje się lepiej i stale się bogacą - z drugiej wojny i gotowość do buntu wykorzystywanych robotników umiejętnie sterowanych przez inteligencję. Przyszłość, która zdaje się tak bliska naszej rzeczywistości, będzie musiała przyjąć także niezapowiedzianych obcych...

29
Ebook

Trylogia Księżycowa. Trylogia księżycowa 3: Stara Ziemia

Jerzy Żuławski

Trzecia i ostatnia część "Trylogii księżycowej" - polskiej serii science-fiction powstałej na początku XX wieku. Świat na przełomie XXIX i XXX wieku mieni się różnymi kolorami. Z jednej strony widzimy roboty i wynalazki, które sprawiają, że ludziom żyje się lepiej i stale się bogacą - z drugiej wojny i gotowość do buntu wykorzystywanych robotników umiejętnie sterowanych przez inteligencję. Przyszłość, która zdaje się tak bliska naszej rzeczywistości, będzie musiała przyjąć także niezapowiedzianych obcych...

30
Ebook

W prosektorium

Jerzy Żuławski

W prosektorium Sala wielka i chłodna. Okna lśnią wysoko  śmigłe, wąskie, ostrymi sklepione łukami, —  szyby w ołów oprawne. Jasne słońca oko,  błądząc długo pomiędzy winem i bluszczami,  padło wreszcie do środka. Złote, drżące płaty  rzuca wkoło niepewne; cofnąć by się chciało,  wrócić znowu pomiędzy drzewa, zieleń, kwiaty —  bo tak strasznie tu wewnątrz, że słońce zadrżało.    Wszędzie stoły i trupy. Zimne, nagie ciała,  usta strasznie rozwarte i rozwarte oczy:  słońce piersi dotyka — pierś twarda jak skała,  pojrzy w oko — i krzepnie jak w lodu przeźroczy;  włosa szuka — lecz w czaszce gładko wygolonej  siebie tylko zoczyło — zlękło się zwierciadła,  więc co prędzej w obłoków skryło się zasłony  i posępność znów większa w chłodną salę wpadła. [...]Jerzy ŻuławskiUr. 14 lipca 1874 w Lipowcu Zm. 9 sierpnia 1915 w Dębicy Najważniejsze dzieła: Na srebrnym globie. Rękopis z Księżyca (1903), Zwycięzca (1910), Stara Ziemia (1911) Pisarz, poeta i dramaturg okresu Młodej Polski; znany i ceniony przez głównych jej przedstawicieli: Przybyszewskiego, Kasprowicza, Tetmajera i innych. Studiował w Szwajcarii, początkowo na politechnice w Zurychu, następnie na Wydziale Filozoficznym uniwersytetu w Bernie, gdzie uzyskał tytuł doktora na podstawie pracy o filozofii Spinozy (Benedykt Spinoza. Człowiek i dzieło; wyd. 1902). Jako twórca swej epoki, wpisuje się w nurty dekadentyzmu i katastrofizmu. Od 1910 roku mieszkał w Zakopanem, w willi ,,Łada", gdzie spotykali się literaci starego i nowego pokolenia (np. Witkacy). Był współzałożycielem TOPR, brał udział w akcjach ratowniczych w górach. Był jednym z pierwszych polskich pisarzy science fiction; patronuje polskiej nagrodzie w zakresie literatury fantastycznej ufundowanej w 2008 r. Na podstawie jego Trylogii księżycowej powstał film Andrzeja Żuławskiego Na srebrnym globie (1976-1977, ukończony po przerwie w 1988 r.). Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

31
Ebook

Z czary młodości

Jerzy Żuławski

„Z czary młodości” (z powodu tomu poezji Miriama) Niektórzy czarę życia cisną do ust długo,  a młodzieńczych «upojeń» rozkoszne ułudy  w serce, w duszę wciągają srebrną pieśni strugą,  gdy zaś na dnie się «męty» odnajdą i brudy,  umieją «pojednaniem» pozabliźniać rany...    Jam swą czarę wziął w ręce, ach! — dziecinne prawie!  I namiętniem się rzucił pić sok z niej czerpany,  i upiłem się rychło, i śniłem na jawie  słońce w niebie bez chmury i wicher na morzu,  koni tabun na stepie i płonące puszcze,  gromy grzmiące na czarnym chmur wilgotnych łożu  i dłoń anioła, która znojne czoło muszcze. [...]Jerzy ŻuławskiUr. 14 lipca 1874 w Lipowcu Zm. 9 sierpnia 1915 w Dębicy Najważniejsze dzieła: Na srebrnym globie. Rękopis z Księżyca (1903), Zwycięzca (1910), Stara Ziemia (1911) Pisarz, poeta i dramaturg okresu Młodej Polski; znany i ceniony przez głównych jej przedstawicieli: Przybyszewskiego, Kasprowicza, Tetmajera i innych. Studiował w Szwajcarii, początkowo na politechnice w Zurychu, następnie na Wydziale Filozoficznym uniwersytetu w Bernie, gdzie uzyskał tytuł doktora na podstawie pracy o filozofii Spinozy (Benedykt Spinoza. Człowiek i dzieło; wyd. 1902). Jako twórca swej epoki, wpisuje się w nurty dekadentyzmu i katastrofizmu. Od 1910 roku mieszkał w Zakopanem, w willi ,,Łada", gdzie spotykali się literaci starego i nowego pokolenia (np. Witkacy). Był współzałożycielem TOPR, brał udział w akcjach ratowniczych w górach. Był jednym z pierwszych polskich pisarzy science fiction; patronuje polskiej nagrodzie w zakresie literatury fantastycznej ufundowanej w 2008 r. Na podstawie jego Trylogii księżycowej powstał film Andrzeja Żuławskiego Na srebrnym globie (1976-1977, ukończony po przerwie w 1988 r.). Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

32
Ebook

Zwycięzca

Jerzy Żuławski

Jerzy Żuławski Trylogia księżycowa Zwycięzca ISBN 978-83-288-2978-7 Część pierwsza I Malahuda drgnął i obrócił się w karle gwałtownie. Szelest był wprawdzie tak lekki, lżejszy, niż wydać mogła opadająca karta w pożółkłej księdze, którą czytał, ale ucho starca pochwyciło go natychmiast w tej bezdennej ciszy świętego miejsca. Osłonił oczy dłonią przed światłem rozjarzonego do połowy pająka, który zwisał u sklepionego stropu, i spojrzał ku drzwiom. Były otwarte,... Jerzy Żuławski Ur. 14 lipca 1874 w Lipowcu Zm. 9 sierpnia 1915 w Dębicy Najważniejsze dzieła: Na srebrnym globie. Rękopis z Księżyca (1903), Zwycięzca (1910), Stara Ziemia (1911) Pisarz, poeta i dramaturg okresu Młodej Polski; znany i ceniony przez głównych jej przedstawicieli: Przybyszewskiego, Kasprowicza, Tetmajera i innych. Studiował w Szwajcarii, początkowo na politechnice w Zurychu, następnie na Wydziale Filozoficznym uniwersytetu w Bernie, gdzie uzyskał tytuł doktora na podstawie pracy o filozofii Spinozy (Benedykt Spinoza. Człowiek i dzieło; wyd. 1902). Jako twórca swej epoki, wpisuje się w nurty dekadentyzmu i katastrofizmu. Od 1910 roku mieszkał w Zakopanem, w willi ,,Łada", gdzie spotykali się literaci starego i nowego pokolenia (np. Witkacy). Był współzałożycielem TOPR, brał udział w akcjach ratowniczych w górach. Był jednym z pierwszych polskich pisarzy science fiction; patronuje polskiej nagrodzie w zakresie literatury fantastycznej ufundowanej w 2008 r. Na podstawie jego Trylogii księżycowej powstał film Andrzeja Żuławskiego Na srebrnym globie (1976-1977, ukończony po przerwie w 1988 r.). Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.