Autor: Radosław Sokół
1
E-book

ABC Linux. Wydanie II

Radosław Sokół

Wypróbuj Linuksa — to popłaca! Czy można korzystać z systemów Linux i Windows na jednym komputerze? Jak zainstalować i skonfigurować Linuksa oraz aktualizować oprogramowanie? Skąd wziąć najczęściej używane narzędzia i jak z nich korzystać? Linuksowi wkrótce stuknie dwudziestka. Kiedy w 1991 roku jego twórca ogłaszał rozpoczęcie prac nad darmowym systemem operacyjnym, niewielu wierzyło, że to jest możliwe — a dziś trudno byłoby wyobrazić sobie świat bez takiej alternatywy dla komercyjnych systemów. Kolejne dystrybucje Linuksa wciąż zyskują gorących zwolenników, również dlatego, że obsługa komputera z takim systemem staje się coraz łatwiejsza. Jeśli chcesz wreszcie uwolnić się od opłat za wszelkie licencje oraz prawie wszystkich wirusów, a w zamian zyskać wygodny system z darmowym oprogramowaniem dodatkowym, warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z Linuksem. Nie musisz od razu rzucać się na głęboką wodę — wystarczy zainstalować sobie ten system na osobnej partycji dysku i rozpocząć nową przygodę. Książka "ABC Linux. Wydanie II " pozwoli Ci szybko i możliwie najmniejszym kosztem opanować najpotrzebniejsze, podstawowe funkcje tego systemu operacyjnego, pakietu biurowego OpenOffice, przeglądarki internetowej, multimediów, a nawet podpowie, jak przekształcić Ubuntu Linux na serwer usług sieciowych. Dowiesz się z niej, jak zainstalować, skonfigurować i aktualizować system oraz dodatkowe programy, jak zarządzać informacją i dostępem do nośników danych czy zasobów sieciowych. Zrozumiesz, czym są wirtualne systemy operacyjne i czym Linux różni się od systemów typu Windows. Poczytaj o tym i sprawdź sam — naprawdę warto. Linux — podstawowe informacje, dystrybucje, licencje Instalacja i konfiguracja systemu Uruchamianie i zamykanie systemu oraz logowanie się do niego Aktualizacja oprogramowania i dostosowywanie środowiska pracy Dołączanie systemu plików i nawigacja w takim systemie Pola dialogowe wyboru plików i archiwa danych Przeglądarka WWW, poczta elektroniczna i komunikacja natychmiastowa Pakiet OpenOffice oraz kalkulator Schowek, podgląd dokumentów PDF i mapa znaków Multimedia — obrazy, dźwięki, wideo Połączenia sieciowe, drukarki, własnościowe programy obsługi urządzeń Konta użytkowników, specjalistyczne oprogramowanie Słowniczek terminów i pojęć Przedrostki i jednostki miary stosowane w informatyce Netykieta Przesiądź się na Linuksa, naprawdę warto!

2
E-book

Internet. Ilustrowany przewodnik. Wydanie II

Radosław Sokół

Otwórz się na nieograniczone zasoby Internetu Dowiedz się, jak korzystać z zasobów sieci, by nie paść ofiarą wirtualnych wandali i oszustów Poznaj zasady i sposoby korzystania z poczty elektronicznej oraz przeglądarek WWW Naucz się używać najpopularniejszego komunikatora internetowego w wygodny i bezpieczny sposób Internet jest starszy niż większość jego użytkowników. Pierwotnie niewielki węzeł sieci, stworzony w roku 1969, w ciągu kilkudziesięciu lat skomunikował cały świat poprzez przewody telekomunikacyjne, połączenia radiowe czy komórkowe moduły transmisyjne. Dziś Internet to świetna zabawka i jednocześnie narzędzie pracy, to okno na świat i pożeracz czasu, to miejsce, gdzie możesz wirtualnie spotkać się z przyjaciółmi i gdzie odnajdziesz informacje na każdy, nawet najbardziej niedorzeczny temat. Nie sposób dziś wyobrazić sobie życia bez tego nieocenionego narzędzia. Dzięki książce "Internet. Ilustrowany przewodnik" dowiesz się o Internecie wszystkiego, co każdy świadomy użytkownik wiedzieć powinien. Obecne, drugie wydanie książki zostało zaktualizowane i dostosowane do najnowszej wersji systemu operacyjnego firmy Microsoft — Windows 7. Znajdziesz tu zasady obsługi dwóch najpopularniejszych przeglądarek WWW: Microsoft Windows Internet Explorera 8.0 oraz Mozilli Firefox. Obsługa poczty elektronicznej wytłumaczona została na przykładzie najpopularniejszego obecnie darmowego serwisu pocztowego Google Mail, natomiast komunikacja internetowa przybliżona na podstawie programu Gadu-Gadu 10, wraz z opisem jego najnowszych możliwości. Wymagania sprzętowe i programowe Zasady bezpieczeństwa Aktualizacja oprogramowania Komunikacja natychmiastowa Zakładanie i obsługa konta pocztowego Zaawansowane wyszukiwanie informacji Zabezpieczenie przed oknami reklamowymi Pobieranie plików Obsługa przeglądarek Internet Explorer i Firefox Wejdź w Wirtualny Wszechświat

3
E-book

Jak pozostać anonimowym w sieci

Radosław Sokół

Omijaj natrętów w sieci — chroń swoje dane osobowe! Wstępne mylenie tropów w Internecie, czyli jak szybko pozbyć się sfory natrętnych detektywów WWW Ludzie listy piszą..., a szpiedzy czytają, czyli jak ochronić swoją korespondencję przed podglądaczami Czapka-niewidka dla naprawdę wkurzonych, czyli jak uciec przed najbardziej wytrwałymi tropicielami Problem ochrony danych osobowych we współczesnym świecie staje się coraz bardziej palący. Dotyczy to także — a może przede wszystkim — Internetu. Zawodne systemy weryfikacji danych w połączeniu z olbrzymimi możliwościami nielegalnego ich gromadzenia i wykorzystywania sprawiają, że każdy z nas może paść ofiarą cyberprzestępców, a przynajmniej codziennie irytować się z powodu nachalnych spersonalizowanych reklam, zalewu sprofilowanego spamu czy innych sygnałów świadczących o tym, że ktoś zbiera nasze dane i próbuje manipulować nami za ich pomocą. Jeśli chcesz uwolnić się od oglądania czegoś, co atakuje cię przy każdym otwarciu przeglądarki internetowej, marzysz o tym, by uniknąć natrętnych e-maili od obcych osób, które w dodatku wyglądają jak wiadomości od kumpla, i potrzebujesz odrobiny luzu w wirtualnym świecie - ta książka ci pomoże. Dowiesz się z niej, jak skonfigurować przeglądarkę, by nie zbierała wiadomości o Tobie, i jak korzystać z zaawansowanych systemów ochrony prywatności, takich jak Tor. Zrozumiesz, jak działają internetowi szpiedzy, i nauczysz się ich unikać. Odkryjesz, jak dbać o zawartość swojej poczty i zabezpieczać się przed spamerami. Dla własnego bezpieczeństwa — sprawdź, jak to działa! Co to znaczy być anonimowym w sieci? Komu może zależeć na śledzeniu użytkownika? Techniki zapewnienia bezpieczeństwa wpływającego na anonimowość Jak można śledzić i analizować ruch osoby oglądającej strony WWW? Co to są ciasteczka i superciasteczka? Likwidacja reklam na stronach WWW Konfigurowanie przeglądarki WWW pod kątem anonimowości Czy można nadać fałszywą wiadomość e-mail? Jakie informacje są zawarte w wiadomości e-mail? Jak spam pocztowy może naruszać anonimowość i prywatność Serwery proxy i VPN: sposób działania, konfiguracja, poziom anonimowości i bezpieczeństwa System Tor: sposób działania, sprawdzanie poziomu anonimowości Zabezpiecz się przed nieproszonymi gośćmi z Internetu!

4
E-book

Microsoft Visual Studio 2012. Programowanie w C i C++

Radosław Sokół

Dołącz do najlepszych, zacznij programować w C i C++! Poznaj środowisko Microsoft Visual Studio 2012! Odkryj uniwersalne narzędzia programistyczne! Naucz się programować w językach C i C++! Informatyka w obecnym kształcie nie mogłaby istnieć bez języków C i C++. Oba miały ogromne znaczenie dla powstania współczesnych systemów operacyjnych i oprogramowania użytkowego. Od systemu UNIX, poprzez Linuksa, aż po różne wersje systemu Windows — wszystkie środowiska w mniejszym lub większym stopniu zostały zbudowane za pomocą C lub C++. Prosta składnia tych języków, ich wysoka wydajność i ogromne możliwości zapewniły im wierną rzeszę profesjonalnych użytkowników, wielką popularność w instytucjach naukowych oraz liczne „potomstwo” w postaci języków programowania wykorzystujących mechanizmy i konstrukcje wprowadzone po raz pierwszy właśnie w C i C++. Jeśli chcesz poznać podstawy programowania przy użyciu najpopularniejszego narzędzia do tworzenia aplikacji dla Windows, nie mogłeś lepiej trafić! Książka Microsoft Visual Studio 2012. Programowanie w C i C++ wprowadzi Cię w świat programowania proceduralnego w C i zorientowanego obiektowo w C++. Dowiesz się, jak zainstalować i wykorzystywać środowisko Visual Studio 2012, poznasz techniki stosowane przez programistów oraz nauczysz się samodzielnie budować programy. Uważna lektura pozwoli Ci opanować języki C i C++ w takim stopniu, aby dalsza nauka nie stanowiła najmniejszego problemu. Przeczytaj i poznaj: metody instalacji i konfiguracji środowiska Visual Studio 2012 sposoby kompilacji, budowania, poprawiania i uruchamiania programów strukturę kodu programów i konstrukcje programistyczne w językach C i C++ instrukcje warunkowe, operatory i funkcje operacje wejścia-wyjścia, strumienie oraz działania na zbiorach danych podstawy programowania zorientowanego obiektowo dziedziczenie i polimorfizm, szablony i iteratory oraz obsługę sytuacji wyjątkowych Programowanie to nic trudnego, przekonaj się o tym jeszcze dziś!

5
E-book

Tablice informatyczne. C

Radosław Sokół

Tablice języka C — zawsze przy komputerze! Tablice informatyczne języka C to ściąga, którą każdy programista powinien mieć zawsze w zasięgu ręki. W końcu trudno zapamiętać wszystkie komendy i metody przeprowadzania operacji, zwłaszcza jeśli nie używa się ich na co dzień. Tutaj znajdziesz informacje o instrukcjach, komentarzach, kompilowaniu programu, a także przechowywaniu i przetwarzaniu danych. Przypomnisz sobie, jak wprowadzać dane i uzyskiwać dane wyjściowe, do czego służą konkretne wyrażenia warunkowe, instrukcje pętli i skoku oraz jak w jaki sposób dynamicznie zarządzać pamięcią. Sprawdzisz, jak przetwarzać tekst, diagnozować przebieg programu, wykorzystywać strumienie i pliki, operować datą i czasem, posługiwać się biblioteką matematyczną. Nie możesz tego przegapić!

6
E-book

Tablice informatyczne. HTML 5. Wydanie II

Radosław Sokół

Szybka ściąga z HTML-a! Jeśli kiedykolwiek próbowałeś zaprojektować dowolną stronę WWW, na pewno wiesz, że aktualne tablice informatyczne bardzo przyspieszają ten proces. Przejrzysty układ i przemyślana konstrukcja tablic sprawiają, że możesz w mig odnaleźć każdą zmienną, encję czy funkcję. Możesz błyskawicznie sprawdzić elementy potrzebne do tworzenia i formatowania list i tabel, bloków i formularzy, obrazów i stylów. Typy danych, znaczniki, składnia poleceń — znajdziesz tu wszystko, co bywa potrzebne przy projektowaniu witryny, a co łatwo ulatuje z pamięci. Niezależnie od tego, czy na co dzień zajmujesz się stronami WWW czy właśnie zaczynasz przygodę z programowaniem, powinieneś mieć ten minoporadnik zawsze w zasięgu ręki. Ułatw sobie budowanie stron z HTML 5! Bazowy kod pustej strony WWW i elementy organizacyjne Podział organizacyjny treści strony i jej podstawowa treść Proste formatowanie tekstu i najpopularniejsze encje Bloki tekstu, odnośniki i etykiety Ramki, formularze, listy i tabele Obrazy CSS i selektory CSS Programowanie, oznaczenia i kody kolorów

7
E-book

Tablice informatyczne. Windows Vista PL

Radosław Sokół

Windows Vista "od podszewki" Jak zdefiniować zasady bezpieczeństwa haseł? Jak konfigurować sieć z poziomu konsoli testowej? Jak usuwać "martwe" wpisy z listy zainstalowanych aplikacji? Windows Vista to niezwykle łatwy w obsłudze i elastyczny system operacyjny, zapewniający jednocześnie wysoki poziom bezpieczeństwa. Dlatego też doceniany jest zarówno przez początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Mimo że posługiwanie się jego narzędziami jest naprawdę proste, aby poznać "od podszewki" i profesjonalnie wykorzystać wszystkie możliwości systemu, potrzebujesz książki "Tablice informatyczne. Windows Vista PL", która w zwięzły, przejrzysty i zrozumiały sposób prezentuje całą wiedzę na ten temat. "Tablice informatyczne. Windows Vista PL" dają Ci łatwy i natychmiastowy dostęp do potrzebnych informacji. Dzięki tej książce możesz w każdej chwili sprawdzić m.in. systemowe i standardowe kombinacje klawiszy oraz ich znaczenie, symbole wieloznaczne, polecenia wraz z objaśnieniami i przykładami, a także konstrukcję potoków i nazwy filtrów. Nauczysz się diagnozować działanie połączeń sieciowych oraz konfigurować sieć z poziomu konsoli tekstowej. Znajdziesz tu wszelkie informacje niezbędne do profesjonalnej obsługi systemu. Instalacja i wstępna konfiguracja systemu Obsługa systemu za pomocą klawiatury Konsola tekstowa Uzupełnianie nazw za pomocą klawisza tabulatora Symbole wieloznaczne Specjalne nazwy plików Najczęściej używane polecenia oraz ich łączenie Potoki i filtry w konsoli Windows Vista Najczęściej stosowane filtry Diagnostyka działania połączeń sieciowych z poziomu konsoli tekstowej Modyfikacja rejestru systemowego Blokowanie usług sieciowych Menedżer zadań systemu Windows "Tablice informatyczne. Windows Vista PL" - szybka informacja zawsze pod ręką.

8
E-book

Testowanie aplikacji Java za pomocą JUnit

Radosław Sokół

Testuj swój kod profesjonalnie — pisz testy jednostkowe! Poznaj niezbędne narzędzia Twórz testy jednostkowe Korzystaj z technik TDD i TAD Jednym z największych wyzwań współczesnej inżynierii oprogramowania jest zapewnienie właściwej jakości tworzonych produktów, którą można osiągnąć w dużej mierze dzięki odpowiedniej weryfikacji kodu. Odpowiedzią na potrzeby branży są testy automatyczne, a wśród najważniejsze to z pewnością testy jednostkowe. Nie tylko umożliwiają one ciągłe, bezproblemowe i szybkie sprawdzanie poprawności pisanego kodu, lecz również pozwalają wyeliminować regresję i poprawić jakość architektury tworzonych rozwiązań, a także stanowią dla nich doskonałą dokumentację. Jeśli nie chcesz zostać w tyle, również Ty powinieneś zacząć pisać testy jednostkowe do swoich programów tworzonych w języku Java. Pomoże Ci w tym książka prezentująca koncepcję UT, bibliotekę JUnit, rozszerzenie AssertJ oraz biblioteki EqualsVerifier, Mockito i Google Guava. Poznasz dzięki niej sposoby pisania testów, refaktoryzowania kodu oraz imitowania działania funkcji i bazy danych. Dowiesz się też, jak w praktyce stosować metodyki TDD i TAD. A wszystkiego nauczysz się dzięki wziętym z życia przykładom oraz zadaniom do samodzielnego wykonania. Tworzenie testów jednostkowych za pomocą biblioteki JUnit Ścieżki kodu, pokrycie testami i refaktoryzacja kodu Unikanie zależności za pomocą imitacji i zastosowanie Mockito Płynne definiowanie testów za pomocą biblioteki AssertJ Programowanie ukierunkowane na testy i wspomagane testami Imitowanie baz danych przy użyciu rozwiązania Apache Derby Popraw jakość swoich programów, korzystając z testów jednostkowych!

9
E-book

Tworzenie serwisów WWW. Pierwsza pomoc

Maria Sokół, Radosław Sokół

Zastrzyk niezbędnej wiedzy! Osobisty serwer HTTP — instalacja, konfiguracja, zabezpieczanie Podstawy języka PHP — tworzenie dynamicznych stron WWW Korzystanie z baz danych — wprowadzanie, modyfikacja i kasowanie informacji Używanie mechanizmu AJAX — natychmiastowa reakcja strony na działania użytkownika Przyznaj się — nudzi Cię już tworzenie zwyczajnych, statycznych stron internetowych? Masz apetyt na więcej i chętnie podjąłbyś wyzwanie polegające na stworzeniu całego, dynamicznie zmieniającego się układu stron? Ta książka to recepta na Twoje potrzeby! Dzięki niej masz wreszcie możliwość wykreowania interaktywnego, funkcjonalnego serwisu WWW, który nie tylko udostępni użytkownikom sensownie posegregowane, wyczerpujące informacje i nie narazi ich na konieczność ciągłego odświeżania strony, a przy tym nie utrudni Ci jego obsługi. Spieszymy z fachową pierwszą pomocą – z niezbędną wiedzą! Pakiet XAMPP — pobieranie, instalacja, moduł administracyjny Serwer WWW — testowanie i podstawy umieszczania stron Język PHP — zmienne, warunki, tablice i inne Interakcja z użytkownikiem — wprowadzanie danych do programu i ich archiwizacja Podstawy obsługi bazy MySQL — zakładanie, zarządzanie, konta użytkowników Baza danych MySQL — nowa tabela, prawa dostępu, połączenie z poziomu kodu PHP Baza danych a strona WWW — współdziałanie i połączenia Zapytania SQL — możliwość wyszukiwania i segregacji danych Technologia AJAX — sprytne sztuczki do wykorzystania Twoja recepta na profesjonalne tworzenie nowoczesnych serwisów WWW!

10
E-book

Tworzenie stron WWW. Kurs. Wydanie III

Radosław Sokół

Śmiało wkrocz w świat technologii internetowych Poznaj podstawy tworzenia stron WWW Naucz się praktycznego stosowania języka HTML Dowiedz się, jak udostępnić swoją stronę w sieci Internet wdarł się przebojem w nasze codzienne życie. Trudno dziś znaleźć poważną firmę, która nie dysponowałaby choć prostą stroną WWW. Rzadko też można spotkać osobę, która nie korzystałaby z poczty elektronicznej lub któregoś z popularnych serwisów społecznościowych. Większość użytkowników ogranicza się jednak do konsumpcji treści internetowych, a tylko nieliczni dzielą się nimi z innymi ludźmi. Przeszkodą okazuje się tu zwykle brak znajomości odpowiednich technologii, a przede wszystkim najbardziej podstawowego budulca stron WWW, którym jest język HTML. Jeśli chcesz dołączyć do osób aktywnie korzystających z sieci i stać się jednym z twórców atrakcyjnych treści internetowych, powinieneś zacząć od sięgnięcia po odpowiednią lekturę. Doskonałym wyborem będzie książka "Tworzenie stron WWW. Kurs. Wydanie III" . To podręcznik, z którego dowiesz się, jak stawiać pierwsze kroki w języku HTML, czego potrzebujesz, aby tworzyć własne strony WWW, a także jak opublikować stronę w internecie. Krok po kroku poznasz strukturę dokumentów HTML, sposoby tworzenia treści tekstowych, odnośników, tabel i ramek, metody zamieszczania grafiki i kodu JavaScript. Odkryjesz również tajniki posługiwania się arkuszami stylów oraz podstawy technologii AJAX. Struktura stron WWW i podstawy ich tworzenia Przegląd niezbędnych narzędzi pracy Kodowanie tekstu w języku HTML Definiowanie odnośników i osadzanie grafiki Zastosowanie tabel i ramek Korzystanie z języka JavaScript i technologii AJAX Używanie kaskadowych arkuszy stylów Publikowanie stron w internecie Spraw, aby tworzenie stron WWW nie miało przed Tobą tajemnic!

11
E-book

XHTML, CSS i JavaScript. Pierwsza pomoc

Maria Sokół, Radosław Sokół

Początki — tworzenie szkieletu strony WWW i struktury dokumentu HTML Wygląd strony — kodowanie znaków, krój pisma i kaskadowe arkusze stylów Elementy witryny — listy, tabele, obrazy, odnośniki, formularze Komunikacja z użytkownikiem — podstawy kodu JavaScript Masz świetne pomysły i chciałbyś pokazać je światu? A może założyłeś firmę i chcesz się zareklamować? Najlepszą współczesną wizytówką jest interesująca, funkcjonalna strona internetowa. Jeśli chcesz idealnie dopasować ją do swoich potrzeb, najlepiej byłoby zająć się nią osobiście. Jak jednak stworzyć taką stronę? Jak zapewnić jej dobre działanie, intuicyjność obsługi i właściwą strukturę? O co chodzi z tymi wszystkimi znacznikami? Co to jest CSS? Jak rozmieścić poszczególne elementy i ułatwić poruszanie się po witrynie? Nie martw się — spieszymy z pierwszą pomocą. Na te oraz wiele innych technicznych pytań szybko i jasno odpowie Ci ta właśnie książka! Projektowanie — tworzenie szkieletu strony WWW i struktury dokumentu HTML Czynności podstawowe — używanie znaczników, kodowanie znaków Formatowanie — definiowanie położenia, rozmiaru i koloru tekstu, ustawianie tła strony Używanie kaskadowych arkuszy stylów (CSS) Dodawanie elementów — listy, tabele, odnośniki zewnętrzne i pocztowe Wstawianie obrazów — zmiana rozmiaru, ustawianie względem tekstu, pozycja na stronie Kontakt z użytkownikiem — formularze, elementy JavaScript Recepta na szybkie stworzenie własnej strony WWW!