Autor: Marcin Lis
25
Ebook

SQL. Ćwiczenia praktyczne. Wydanie III

Marcin Lis

Naucz się sprawnie używać bazy danych! Podstawy relacyjnych baz danych, czyli po co tworzy się bazy i czym jest język SQL Dane w bazie, czyli jak przechowywać informacje, modyfikować je lub usuwać Przetwarzanie danych, czyli jak szybko wyciągnąć z bazy wszystkie potrzebne dane Relacyjnych baz danych używa się w większości instytucji. Nie sposób dziś prowadzić jakiejkolwiek działalności komercyjnej bez bazy klientów, dostawców czy wykazu podatków. Często jednak efektywna obsługa takiej bazy wykracza poza kwalifikacje przeciętnego pracownika, który wykorzystuje zaledwie ułamek jej mocy. Ta książka może to zmienić! Znajdziesz w niej informacje, jak grupować określone dane, co ułatwi Ci wykonanie rzetelnej analizy działalności Twojej firmy. Dzięki temu przewodnikowi wykorzystasz w swojej pracy potencjał bazy danych i nauczysz się z nią współpracować. Książka ta, wydana w cenionej serii „Ćwiczenia Praktyczne”, pozwoli Ci szybko zapoznać się zarówno z podstawami działania relacyjnych baz danych, jak i z bardziej zaawansowanymi zagadnieniami, takimi jak funkcje agregujące czy transakcje. Znajdziesz tu wszystkie najważniejsze kwestie związane z językiem zapytań SQL i operowaniem danymi. Odkryjesz, jak grupować dane, do czego służą podzapytania i co to są więzy integralności. Podręcznik ten, przygotowany w formie bogatego zestawu praktycznych przykładów i konkretnych ćwiczeń, pomoże Ci opanować umiejętność poruszania się po bazie danych. Praca z tabelami i umieszczanie danych w bazie Pobieranie danych, ich modyfikacja i usuwanie Złączenia i funkcje agregujące Uzyskiwanie informacji statystycznych Grupowanie danych i podzapytania Perspektywy (widoki), transakcje i więzy integralności Optymalizacja podzapytań Instalacja i podstawowa konfiguracja baz Sprawdź możliwości Twojej bazy danych!

26
Ebook

Tablice informatyczne. AJAX

Marcin Lis

Szybka i sprawna praca z Ajaksem! Jak utworzyć obiekt w formacie JSON? Jak podzielić kod na moduły? Jak korzystać z transmisji synchronicznej? Pracujesz z Ajaksem? Ugrzązłeś przy rozwiązywaniu trudnego problemu, z którym nie możesz sobie poradzić? Potrzebujesz szybkiej podpowiedzi? Chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę? Właśnie dla Ciebie opracowaliśmy rewelacyjne rozwiązanie - "Tablice informatyczne. Ajax". Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz, aby - bez przeglądania wielu książek - tworzyć nowoczesne, interaktywne aplikacje. Błyskawicznie dowiesz się między innymi, co oznaczają poszczególne kody, jak tworzyć węzły zwykłe i tekstowe, w jaki sposób manipulować elementami drzewa DOM, a także, jak postępować w przypadku dłuższych procedur obsługi. "Tablice informatyczne. Ajax" w zwięzły i jasny sposób prezentują praktyczne rozwiązania rozmaitych problemów związanych z tworzeniem aplikacji za pomocą tej technologii. Obsługa transmisji Umieszczanie skryptów w kodzie Obiekt XMLHttpRequest Tworzenie obiektów Metody GET i POST Kodowanie parametrów Współpraca z przeglądarką Bezpośrednie manipulowanie węzłami dokumentu Problem pamięci cache Obsługa zdarzeń AJAX i XML AJAX i PHP Kod przesyłany z serwera Jeśli chcesz pracować szybko i efektywnie -- musisz mieć je pod ręką!

27
Ebook

Tablice informatyczne. Java. Wydanie III

Marcin Lis

Bez Javy ani rusz! Od czego zacząć budowanie aplikacji za pomocą Javy? Jakie instrukcje języka i operatory są najważniejsze dla działania aplikacji? Jak optymalnie wykorzystać klasy i obiekty? Java przydaje się do wszystkiego. Jej legendarna elastyczność zyskuje rzesze zwolenników, z których żaden nie może obyć się bez tablic informatycznych, zawierających wszystkie najważniejsze elementy i konstrukcje tego języka. Wśród nich wymienić można chociażby szczegółowo rozpisane typy danych, operatory i instrukcje, a także informacje dotyczące budowy i funkcji klas oraz obiektów czy tworzenia i wykorzystywania interfejsów. Ponadto znajdziesz tu wskazówki dotyczące obsługi wyjątków czy współpracy z systemem plików. Podręczny i poręczny zestaw oferuje Ci możliwość szybkiego przeglądania i odnalezienia konkretnych informacji bez wielogodzinnego ślęczenia nad opasłymi tomami książek. Budowa aplikacji i kompilacja kodu Typy danych i komentarze Zmienne i operatory Instrukcje języka Tablice i interfejsy Klasy i obiekty Typy uogólnione Pakiety i wyjątki Współpraca z systemem Tablice informatyczne - ściąga na każdą okazję!

28
Ebook

Tablice informatyczne. Oracle

Marcin Lis

Jak tworzyć struktury danych i poruszać się wśród nich? Jak wykorzystać specyficzne możliwości operatorów? Jak tworzyć i modyfikować tabele oraz indeksy? Baza danych Oracle to dziś jedna z najlepszych i najbardziej wszechstronnych relacyjnych baz danych, umożliwiających gromadzenie ogromnych ilości informacji. To system, który doskonale sprawdza się chociażby w każdym przedsiębiorstwie. Sprawne poruszanie się wśród jego skomplikowanych możliwości i sensowne wykorzystanie wielu opcji staje się rzeczą kluczową, jeśli chcemy mieć wgląd w gromadzone dane. Trudno jednak spamiętać te wszystkie polecenia, operatory, sekwencje czynności i implikacje związane z ich stosowaniem. Tu właśnie do akcji wkraczają "Tablice informatyczne. Oracle". Tablice, które trzymasz w rękach, zawierają wszystkie potrzebne informacje, zebrane w formie tabel i skrótowych wyjaśnień, dotyczących konkretnych operacji. Bez zbędnego wodolejstwa książka ta przekazuje Ci wiedzę na temat typów danych, operatorów, struktur danych, tabel, widoków, operacji na danych i innych kwestii, związanych z eksploatacją bazy. Dowiesz się z niej, jak wprowadzać dane, nadawać przywileje użytkownikom, tworzyć sekwencje i dbać o integralność bazy. Wszystko to w ściśle skondensowanej formie, by ułatwić Ci szukanie konkretnych zagadnień i efektywne użytkowanie bazy danych. Typy danych -- znakowe, numeryczne, daty i czasu, specjalne Operatory -- logiczne, arytmetyczne, relacyjne i inne Struktury danych -- tabele, indeksy, widoki, sekwencje, synonimy Operacje na danych -- pobieranie, wprowadzanie, modyfikacja, usuwanie Użytkownicy i role -- tworzenie, modyfikacja, usuwanie Przywileje -- systemowe, dotyczące obiektów, nadawanie, odbieranie Twoja niezastąpiona pomoc w codziennej, sprawnej pracy z bazą danych!

29
Ebook

Tablice informatyczne. PHP 5

Marcin Lis

Twórz dynamiczne strony internetowe z językiem PHP! Jak umieszczać skrypty PHP w kodzie HTML? Jak efektywnie stosować kluczowe elementy PHP 5? Jak wykorzystać różne właściwości tego języka? PHP 5, jeden z najchętniej używanych dziś obiektowych języków programowania, pozwala osiągnąć spektakularne efekty pracy używającym go programistom. Tworzenie dynamicznych stron WWW i umieszczanie w kodzie HTML skryptów wykonywanych po stronie serwera to zaledwie początek jego możliwości. Tablice informatyczne, zawierające opis wszystkich najważniejszych elementów i konstrukcji tego języka, to niezbędnik każdego projektanta, który chce szybko przypomnieć sobie potrzebne mu polecenia czy instrukcje. Zmienne i stałe, typy danych, operatory, właściwości klas i obiektów - wszystko to jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy tylko sięgnąć po tablice. Ich logiczna i przejrzysta struktura pozwoli Ci natychmiast znaleźć konkretną informację i wykorzystać ją w Twoim projekcie. Znaczniki kanoniczne i typu SGML Znaczniki typu ASP i skryptów HTML, przykład skryptu Komentarz blokowy i jednowierszowy Komentarz jednowierszowy uniksowy Typy danych i lista słów kluczowych Operatory i ich priorytety Zmienne i stałe Instrukcje i funkcje Klasy, obiekty i wyjątki Zmienne superglobalne i przetwarzanie formularzy Zapis i odczyt plików Data i czas, sesje Odbieranie i wysyłanie plików Tablice informatyczne - ściąga na każdą okazję!

30
Ebook

Tablice informatyczne. PHP7

Marcin Lis

Programuj szybko i bez wahania — ze ściągą pod ręką! PHP to język, którego dziś nikomu przedstawiać nie trzeba, a wersja PHP7 okazała się naprawdę przełomowa — jest niesamowicie wydajna, szybka, wygodna w użyciu i w stosunku do poprzedniej wersji numer 5 ma mocno ujednoliconą składnię. Jeśli projektujesz dynamiczne strony WWW, z pewnością używasz tego języka w swojej pracy. Z praktyki wiesz, że nie sposób zapamiętać wszystkich poleceń. Jeśli nie chce Ci się za każdym razem szukać w książkach potrzebnej instrukcji, zmiennej czy funkcji, zainteresuj się Tablicami informatycznymi. PHP7. Przejrzysty układ z podziałem tematycznym ułatwia szybkie znalezienie dowolnego elementu języka, a krótkie komentarze pomagają we właściwym użyciu tego elementu. Doceń prostotę i funkcjonalność tego rozwiązania!

31
Ebook

Tworzenie bezpiecznych aplikacji internetowych (z przykładami w PHP)

Marcin Lis

Stwórz bezpieczny sejf na dane Twoich klientów i obroń swoją aplikację! Jak projektować serwis internetowy, by zapewnić mu bezpieczeństwo? Jakie ataki najczęściej zagrażają danym użytkowników i aplikacjom internetowym? Jak poprawić bezpieczeństwo działającego już serwisu internetowego? Bezpieczeństwo złożonych, dynamicznych, interaktywnych współczesnych serwisów internetowych niejednokrotnie spędza sen z powiek projektującym je programistom. Niestety, bywa, że ich nocne koszmary zmieniają się w rzeczywistość i przygotowana przez nich strona WWW pada ofiarą złodziei (kradnących dane użytkowników) albo po prostu złośliwców, którzy czerpią przyjemność ze zniszczenia efektów cudzej pracy. Internet nie jest miejscem, w którym można pozwolić sobie na beztroskę i błędy — zwłaszcza, jeśli serwis przechowuje wrażliwe dane (finansowe, zdrowotne, społeczne) albo gdy od jego działania zależy powodzenie dużego przedsięwzięcia biznesowego czy na przykład sprawne funkcjonowanie szpitala. W tej książce znajdziesz omówienie dwunastu najbardziej typowych błędów programistycznych, wystawiających serwis internetowy na ataki hakerów. W każdym rozdziale prezentowana jest inna klasa błędów – na przykładach pochodzących z realnych, działających w sieci aplikacji — wraz ze sposobami zaradzenia tym błędom na etapie projektowania lub poprawiania strony WWW. Znajdziesz tu opis kwestii dotyczących kontroli dostępu do danych, wstrzykiwania kodu, przechowywania haseł użytkowników, właściwej autoryzacji, błędów transakcyjnych. Dowiesz się, jak zabezpieczać serwis przed atakami na sesję i na logowanie, atakami XSS czy Path Traversal. Jeśli tylko znasz PHP, MySQL, HTML i CSS w stopniu pozwalającym zaprojektować serwis internetowy, ta książka może uchronić Cię przed wieloma przykrymi niespodziankami… Kontrola dostępu do danych i funkcji SQL Injection Przechowywanie haseł użytkowników Ataki na logowanie Ataki typu XSS Dane z zewnętrznych źródeł Ataki CSRF i błędy transakcyjne Ataki Path Traversal Brak właściwej autoryzacji Dane u klienta Ataki na sesję Ładowanie plików na serwer Zabezpiecz serwis i śpij spokojnie!

32
Ebook

Tworzenie stron WWW. Praktyczny kurs

Marcin Lis

Naucz się wreszcie samodzielnie tworzyć strony internetowe! Jakie techniki koniecznie trzeba poznać, by własnoręcznie projektować witryny WWW? Co zrobić, by wszystkie elementy strony znalazły się na swoich miejscach? Jak nadać stronie indywidualny charakter i opublikować ją w sieci? O projektowaniu witryn internetowych napisano już tyle książek, że można by z nich stworzyć osobną bibliotekę. Rzecz jednak w tym, że większość z nich skierowana była do informatyków, a więc ludzi posługujących się specyficznym żargonem i zorientowanych w temacie. Ponadto strony powstałe kilka lat temu nie mają zbyt wiele wspólnego z tymi powstającymi dziś, a techniki ich tworzenia także są już zupełnie inne. Jeśli więc nigdy dotąd nie próbowałeś stworzyć własnej witryny albo zniechęciły Cię kiedyś związane z tym komplikacje, powinieneś czym prędzej sięgnąć po ten poradnik. Zdziwisz się, jak proste i przyjemne może być zbudowanie własnej strony WWW. Książka "Tworzenie stron WWW. Praktyczny kurs" przeznaczona jest dla początkujących adeptów sztuki tworzenia witryn internetowych — jedynym wymaganiem jest umiejętność w miarę sprawnego posługiwania się komputerem i pracy z dowolnym edytorem tekstu. Wszystkie potrzebne techniki czy zasady formatowania stron zostały tu opisane i zaprezentowane w praktyce. Podczas lektury oraz wykonywania ćwiczeń dowiesz się, jak opracować strukturę strony, a także wykorzystać znaczniki, listy, elementy XHTML, obrazy, odnośniki, multimedia, formularze itp., by stworzyć naprawdę interesującą, nowoczesną i funkcjonalną witrynę internetową. Podstawowa struktura strony WWW Strona WWW w internecie Struktura (X)HTML i podstawowe znaczniki Listy, tabele, obrazy i odnośniki Kontrola nad tekstem i multimedia na stronie WWW Formularze i formatowanie strony za pomocą tabel Style CSS Własności czcionek i formatowanie tekstu Marginesy, obrysy i obramowania Wielkości i pozycje elementów witryny Sposoby wyświetlania elementów strony Układ strony generowany przez CSS Weź swoją stronę we własne ręce — nikt nie zrobi jej lepiej od Ciebie!

33
Ebook

Tworzenie stron WWW. Praktyczny kurs. Wydanie II

Marcin Lis

Własna strona? To nic trudnego! HTML i CSS, czyli dwie niezmienne podstawy dobrej strony WWW Struktura, prezentacja i treść, czyli wyraźny podział elementów witryny Grafika i multimedia, czyli atrakcyjne dodatki do strony internetowej Jak myślisz, czy trudno jest zbudować porządną, interesującą witrynę internetową? Nie wymaga to ani wiedzy tajemnej, ani nadzwyczajnych zdolności. Rozejrzyj się — zobacz, jak wielu ludzi ma własnoręcznie wykonane strony internetowe. W rzeczywistości wystarczy do tego opanowanie dwóch elementów: języka HTML i kaskadowych arkuszy stylów CSS. Oba te filary zostały dokładnie opisane w książce, którą właśnie trzymasz w ręku. Nie musisz się znać na programowaniu, by w krótkim czasie zostać webmasterem. W tym podręczniku znajdziesz zarówno jasne instrukcje, jak i praktyczne ćwiczenia, które pozwolą Ci błyskawicznie nauczyć się tworzenia witryn WWW. Dowiesz się, czym różnią się poszczególne wersje HTML-a, jak używać konkretnych znaczników i opracować strukturę strony. Poznasz typy elementów dodatkowych, takich jak listy, tabele, formularze i animacje, oraz sposoby optymalnego rozmieszczenia ich na stronie. Opanujesz także różne sztuczki związane z formatowaniem tekstu, nadawaniem stylów i podkładaniem tła. Krótko mówiąc, po tej lekturze będziesz gotów na podbój internetu! HTML, XHTML i HTML5 Budowa strony WWW i strona WWW w internecie Struktura HTML i podstawowe znaczniki Listy, tabele, obrazy i odnośniki Multimedia, formularze i elementy interaktywne Różne sposoby wykorzystania tabel Podstawy stylów i własności czcionek Kontrola nad tekstem i jego formatowanie Kolory, przezroczystości i podkłady Marginesy, obrysy i obramowania Wielkości i pozycje elementów witryny Sposoby wyświetlania elementów strony Układ strony generowany przez CSS Pokaż innym, co potrafisz — stwórz własną stronę WWW!