Автор: Elżbieta Jodko-Kula
1
Aудіокнига

Czas niesprawiedliwych. Zapisane w pamięci

Elżbieta Jodko-Kula

Siedem rodzin poznaje się przed wojną dzięki sąsiedztwu na warszawskim Żoliborzu. Pochodzą z różnych części kraju, mają rozmaite doświadczenia i korzenie, ale fakt, że wszyscy żyją w oddaleniu od swoich rodzin - sprawia, że ich relacje stają się bliskie i trwałe. To właśnie tacy ludzie tworzą klimat nowej dzielnicy. Od nich wszystko się zaczęło. Kiedy wybucha wojna, ich dzieci, dawniej bawiące się razem na skwerze w parku Żeromskiego i podwórkach, są już uczniami lub świeżo upieczonymi absolwentami liceów - dziewczynki Liceum Sióstr Zmartwychwstanek, chłopcy, w większości, Liceum im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Młodzi od pierwszych dni wojny angażują się w ruch oporu na Żoliborzu. Niedawni harcerze stopniowo stają się żołnierzami. Historia nie oszczędza członków rodzin. Z całej grupy młodych żoliborzan przeżyje tylko kilkoro... "Czas niesprawiedliwych" oparty jest na dokumentach z archiwum obozu w Oświęcimiu, na raportach rotmistrza Pileckiego, dokumentacji Archiwum Historii Mówionej, Archiwów m.st. W-wy na Krzywym Kole i w Milanówku, Archiwum Akt Nowych oraz licznych opracowań historycznych dotyczących okresu wojny i okupacji. W książce pojawia się wiele postaci historycznych. Są tam między innymi: Ludwik Berger, rotmistrz Witold Pilecki, Kazimierz Jakubowski, Zbigniew Krzysik, Hanna Rotwand, Janina Rotwand-Wrzoskowa, Andrzej Ochlewski, Andrzej Rablin, Eugeniusz Bendera, Kazimierz Piechowski, Józef Lempart, Jan Rodowicz "Anoda", Witold Kieżun, Władysław Leśniewski, Danuta Leśniewska, Wiktor Lewicki czy wreszcie rodzina Jasterów z synem Stanisławem, jednym ze słynnych uciekinierów z Auschwitz, przez niektórych kolegów pomówionym o zdradę i straconym. Elżbieta Jodko-Kula - z zawodu pedagog i socjoterapeutka, autorka sztuk teatralnych oraz książek dla dzieci i młodzieży, w tym dla dzieci ze spektrum autyzmu, a także dla dorosłych: "Zdrady i powroty", "Maria Piłsudska. Zapomniana żona", "Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka", "Zanim zamkniemy drzwi".

2
Eлектронна книга

Czas niesprawiedliwych. Zapisane w pamięci

Elżbieta Jodko-Kula

Siedem rodzin poznaje się przed wojną dzięki sąsiedztwu na warszawskim Żoliborzu. Pochodzą z różnych części kraju, mają rozmaite doświadczenia i korzenie, ale fakt, że wszyscy żyją w oddaleniu od swoich rodzin - sprawia, że ich relacje stają się bliskie i trwałe. To właśnie tacy ludzie tworzą klimat nowej dzielnicy. Od nich wszystko się zaczęło. Kiedy wybucha wojna, ich dzieci, dawniej bawiące się razem na skwerze w parku Żeromskiego i podwórkach, są już uczniami lub świeżo upieczonymi absolwentami liceów - dziewczynki Liceum Sióstr Zmartwychwstanek, chłopcy, w większości, Liceum im. Księcia Józefa Poniatowskiego. Młodzi od pierwszych dni wojny angażują się w ruch oporu na Żoliborzu. Niedawni harcerze stopniowo stają się żołnierzami. Historia nie oszczędza członków rodzin. Z całej grupy młodych żoliborzan przeżyje tylko kilkoro... "Czas niesprawiedliwych" oparty jest na dokumentach z archiwum obozu KL Auschwitz, na raportach rotmistrza Pileckiego, dokumentacji Archiwum Historii Mówionej, Archiwów m.st. W-wy na Krzywym Kole i w Milanówku, Archiwum Akt Nowych oraz licznych opracowań historycznych dotyczących okresu wojny i okupacji. W książce pojawia się wiele postaci historycznych. Są tam między innymi: Ludwik Berger, rotmistrz Witold Pilecki, Kazimierz Jakubowski, Zbigniew Krzysik, Hanna Rotwand, Janina Rotwand-Wrzoskowa, Andrzej Ochlewski, Andrzej Rablin, Eugeniusz Bendera, Kazimierz Piechowski, Józef Lempart, Jan Rodowicz "Anoda", Witold Kieżun, Władysław Leśniewski, Danuta Leśniewska, Wiktor Lewicki czy wreszcie rodzina Jasterów z synem Stanisławem, jednym ze słynnych uciekinierów z Auschwitz, przez niektórych kolegów pomówionym o zdradę i straconym. Elżbieta Jodko-Kula - z zawodu pedagog i socjoterapeutka, autorka sztuk teatralnych oraz książek dla dzieci i młodzieży, w tym dla dzieci ze spektrum autyzmu, a także dla dorosłych: "Zdrady i powroty", "Maria Piłsudska. Zapomniana żona", "Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka", "Zanim zamkniemy drzwi".

3
Eлектронна книга

Maciek

Elżbieta Jodko Kula

Maciek to przejmująca i mądra opowieść dla nastolatków o relacjach między dziećmi i rodzicami, o odpowiedzialności i potrzebie akceptacji. Maciek jest mądrym i odpowiedzialnym nastolatkiem. Jego marzeniem jest wyjazd na obóz żeglarski. Jednak z powodu problemów finansowych rodziców sam musi zdobyć środki, żeby opłacić pierwszą ratę. Chłopiec zaczyna pracować na stacji benzynowej, ale wkrótce okazuje się, że nadmiar obowiązków odbija się na nauce. A do tego dochodzi jeszcze to dziwne zdarzenie z małym chłopcem... Czy Maciek pogodzi naukę z pracą i dowie się, kim jest mały uciekinier? Gdyby nie to, że potrzebowałem kasy na obóz, siedziałbym w domu albo popołudniami grał z chłopakami w piłkę. Może nawet chodziłbym na ryby, a tak wszystko się jakoś skomplikowało, pokręciło i wyszła z tego niezła afera (...).

4
Eлектронна книга

Makary

Elżbieta Jodko-Kula

Makary rozpoczyna naukę w renomowanym liceum. Nowa klasa, nowi znajomi, nowe wyzwania i pierwsza miłość. Tylko kim jest tajemnicza Ewa i dlaczego tak trudno się z nią porozumieć?...  Makary i Ewa to uczniowie jednej klasy. Pozornie są parą przeciętnych, podobnych do siebie nastolatków, w rzeczywistości wszystko ich dzieli. Dziewczyna jest najlepszą uczennicą w klasie, ale zaraz po lekcjach znika, a jej milczenie, izolacja i uparte unikanie jakichkolwiek kontaktów z rówieśnikami budzi w klasie ciekawość, niepokój, a w końcu wrogość. Poznaj historię, która o mały włos nie skończyła się tragicznie. Poznaj historię Makarego i Ewy.

5
Eлектронна книга

Nastoletnie problemy. Olka

Elżbieta Jodko-Kula

Olka zmienia szkołę i wchodzi w nowe środowisko, a tu napotyka na problemy, które najwyraźniej ją przerastają. Najgorsze jest to, że nie ma wsparcia rodziców Na pozór zwyczajne miasto, zwyczajna szkoła i zwyczajne problemy nastolatki. Za fasadą normalności kryją się alkohol, narkotyki, przemoc, manipulacja, bezwzględność dorosłych i młodzieńcza naiwność, która może doprowadzić do tragedii. Olka - niegłupia, samodzielna i odważna - wikła się w bardzo trudną sytuację. Pomagają jej młodzi psychologowie, dla których zetknięcie z tą nastolatką staje się prawdziwą szkołą życia.

6
Aудіокнига

Oddam brata za piątaka (tylko żartowałem)

Elżbieta Jodko-Kula

Mam głupiego brata. Mam głupiego starszego brata. Cóż począć Zdaniem starszych, to część układanki zwanej rodziną. Tu każdy puzzel jest tak samo potrzebny, chociaż (dodam od siebie): Rodzice (jak to dorośli) często robią nielogiczne rzeczy. Wiktor co rusz pokazuje, że ma dosyć nas, z naciskiem na mnie. Ja zaś czasem (naprawdę niespecjalnie) daję mu do tego powody. Jak na przykład wtedy, gdy wymieniłem go na siostrę kolegi. Nasza rodzinna historia nabrała przez to tempa! Jaką szybkość osiąga pełzający niemowlak? Dlaczego koty nie chcą mnie na ratownika? I jak wygląda braterski bój o lipę i czystą podłogę? Mam głupiego starszego brata, ale Wart jest więcej niż sterowany samochód!

7
Eлектронна книга

Zanim zamkniemy drzwi

Elżbieta Jodko Kula

Opowieść o rodzinnych tajemnicach, trudnych emocjach i rozliczeniach z przeszłością. Psychologiczno-obyczajowa historia zwykłych ludzi - małżeństwa Olgi i Karola, ich dorosłej córki Marty i jej męża Maćka. Skupiona na sobie, surowa i apodyktyczna Olga, pełna złości i pretensji, gardzi mężem, który kiedyś dopuścił się zdrady. Relacja matki i córki też do łatwych nie należy. W wiecznych kłótniach i potyczkach słownych nie mogą znaleźć wspólnego języka. Marcie bliżej do ojca, o co Olga od lat jest zazdrosna. Związek Marty i Maćka też ma swoje problemy. Brzmi znajomo? Powinno, bo odwieczny problem zazdrości i rywalizacji to istotny element życia, nawet w najbliższej rodzinie. Wszyscy bohaterowie walczą z własnymi demonami, a zmagania te prowadzą ich na skraj śmieszności i absurdu. Czasem jednak w życiu tak się dzieje, że w utarte, coraz głębsze koleiny wdziera się coś nieoczekiwanego, co sprawia, że zachodzą zmiany, których nikt się nie spodziewa. To powieść o takich właśnie zmianach, możliwych przecież na każdym etapie życia. Elżbieta Jodko-Kula - z zawodu pedagog i socjoterapeutka, autorka sztuk teatralnych oraz książek dla dzieci i młodzieży (osiem powieści i zbiory opowiadań, w tym dla dzieci ze spektrum autyzmu), a także dla dorosłych ("Zdrady i powroty", "Maria Piłsudska. Zapomniana żona", "Ostatnia miłość Marszałka. Eugenia Lewicka").