Author: Magdalena Miszczuk
1
Ebook

Otoczenie a wartość biznesu

Magdalena Miszczuk, Małgorzata Sosińska-Wit

W niniejszej monografii autorzy z kraju i zagranicy prezentują swoje poglądy na to, co kształtuje wartość przedsiębiorstwa i wartość w biznesie. Publikacja składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy aspektów oddziaływania administracji publicznej na wartość w biznesie. Druga z kolei zawiera przemyślenia autorów na temat problemów pozyskiwania kapitału dla funkcjonowania przedsiębiorstw.

2
Ebook

Zarządcze determinanty funkcjonowania podmiotów gospodarczych

Magdalena Miszczuk, Małgorzata Sosińska-Wit

Monografia składa się z ośmiu artykułów. Niezwykle ważnym instrumentem w zarządzaniu przedsiębiorstwem jest informacja finansowa. Jej wykorzystanie w zarządzaniu mikro i małymi przedsiębiorstwami jest treścią pierwszego artykułu. Znaczącą rolę w opracowaniu pełnią opracowania dotyczące podmiotów niezwykle ważnych dla społeczności lokalnej, regionalnej i krajowej. Publikacja zawiera artykuły poświęcone badaniu efektywności przedsiębiorstw komunalnych w wybranych miastach Polski, a także podmiotów leczniczych. Szczególnie ważnym jest ten traktujący o wyzwaniach stojących przed systemem zarządzania finansami podmiotów świadczących usługi medyczne.

3
Ebook

Zielona transformacja gospodarki i finansów samorządowych

Andrzej Miszczuk, Alicja Sekuła, Magdalena Miszczuk

Książka wpisuje się w nurt publikacji poświęconych przeciwdziałaniu zmianom klimatu, degradacji środowiska i możliwościom wdrażania zrównoważonego rozwoju. Punkt wyjścia rozważań stanowią dwa dokumenty: Agenda 2030 i Europejski Zielony Ład, a także warunki i możliwości ich operacjonalizacji na szczeblu ogólnokrajowym i lokalnym. Zagadnienia omówione w monografii skupiają się na przyczynach i skutkach zmian klimatu, znaczeniu i wytycznych dotyczących zielonego budżetowania oraz stanu zaawansowania tego procesu, głównie w krajach UE, w tym także w Polsce, analizie źródeł samorządowych dochodów z punktu widzenia możliwości wdrażania rozwiązań dotyczących ochrony środowiska i zrównoważonych finansów, a także na sposobach pomiaru lokalnej i regionalnej transformacji. W publikacji omówiono m.in. takie kwestie, jak: zmiany klimatu jako uwarunkowanie zielonej transformacji, społeczno-ekonomiczne konsekwencje zmian klimatu, zielona transformacja jako instrument budowania odporności klimatycznej, wybrane obszary zielonej transformacji w gospodarce lokalnej i regionalnej, miasta jako miejsca integracji obszarów zielonej transformacji, konsekwencje zielonej transformacji dla budżetu samorządowego i budżetu państwa, zielone finanse publiczne, budżet samorządowy odzwierciedleniem polityki władz lokalnych i społecznych preferencji, istota zielonego budżetu - inicjatywy i działalność OECD na rzecz opracowywania zielonego budżetu, dochody polskiego samorządu terytorialnego z perspektywy zielonych finansów, zielona transformacja finansów publicznych - dotychczasowe doświadczenia, inicjatywy i stan zaawansowania wdrażania zielonego budżetowania w Unii Europejskiej, miary lokalnej i regionalnej zielonej transformacji