Autor: Andrzej Pyrchla
1
Ebook

ABC sam naprawiam komputer. Wydanie II

Bartosz Danowski, Andrzej Pyrchla

Złota komp-rączka W jaki sposób rozwiązać problemy z instalacją systemu? Jak usunąć złośliwe oprogramowanie? Co zrobić, gdy BIOS nie rozpoznaje dysków twardych i napędów optycznych? Rozpoznawaj objawy, diagnozuj usterki i sam naprawiaj swój komputer Przeciętny użytkownik komputera potrafi doskonale posługiwać się nim w takim zakresie, w jakim potrzebuje go do swoich codziennych zajęć. Jednak w przypadku jakichkolwiek -- nawet błahych -- awarii większość z nas staje się zupełnie bezradna wobec tego urządzenia i zaczyna w panice szukać kogoś, kto się na tym zna. A przecież jeśli poznasz budowę komputera, jego zasady działania oraz objawy typowych usterek, sam możesz świetnie poradzić sobie ze zdiagnozowaniem awarii i naprawą -- bez ponoszenia kosztów i oddawania sprzętu do serwisu. Książka "ABC sam naprawiam komputer. Wydanie II" prezentuje praktyczne i skuteczne rozwiązania dotyczące różnych usterek Twojego komputera. Podręcznik omawia nieinwazyjne i bezpieczne metody diagnozowania oraz usuwania awarii, które możesz przeprowadzić w warunkach domowych. Dowiesz się między innymi, co zrobić, jeśli niektóre urządzenia USB nie działają, lub jak poradzić sobie z sytuacją, gdy komputer zawiesza się albo masz kłopoty z instalacją systemu. Wreszcie, możesz nauczyć się rozwiązywać problem, gdy nie udaje się uzyskać litery "ł", lub gdy zamiast "z" pojawia się "y". Z tym poradnikiem świetnie poradzisz sobie z samodzielną naprawą komputera. Budowa komputera Diagnostyka w teorii i praktyce Prawidłowa konfiguracja ustawień BIOS Instalacja dwóch systemów na jednym komputerze Odzyskiwanie skasowanych plików i danych Zerowanie dysku Instalacja MS Windows XP oraz MS Windows Vista Identyfikacja oznaczeń procesorów Awarie płyt głównych, napędów optycznych i kart graficznych Czyszczenie i optymalizacja pracy systemu Przydatne oprogramowanie narzędziowe Ten podręcznik to Twój osobisty konsultant ds. napraw komputera!

2
Ebook

ABC sam składam komputer. Wydanie IV

Bartosz Danowski, Andrzej Pyrchla

Czasy, w których musieliśmy samodzielnie składać komputery, niewątpliwie dawno odeszły już w przeszłość. Dziś możemy po prostu wybrać się do jednego z wielu sklepów komputerowych i zamówić w nim odpowiedni sprzęt. Do dyspozycji mamy też bogatą ofertę gotowych modeli, wśród których bez problemu powinniśmy znaleźć komputer najlepiej pasujący do naszych wymagań. Gorzej, gdy poszukujemy sprzętu nietypowego, nigdzie nie możemy znaleźć interesującego nas zestawu lub złożenie komputera naszych marzeń okazuje się dziwnie drogie. Jeszcze gorzej, gdy chcemy samodzielnie poskładać sprzęt w oparciu o elementy, którymi już dysponujemy. Wtedy przydałaby się szczegółowa instrukcja lub dobry przewodnik, który poprowadziłby nas za rękę i pomógł uniknąć nierzadko dość kosztownych błędów. Przewodnikiem takim jest "ABC sam składam komputer. Wydanie IV "— nowa edycja popularnej książki, dzięki której już kilkadziesiąt tysięcy użytkowników szybko poskładało komputery ku dużej satysfakcji własnej. Dzięki niej poznasz architekturę współczesnych komputerów osobistych, a także dowiesz się, jakie elementy są w nich wykorzystywane i jak zabrać się do pracy we właściwy sposób. Instalacja i konfiguracja sprzętu przestanie być dla Ciebie tematem tabu, a potencjalne problemy nie będą już wydawać się barierami nie do pokonania. Lektura wprowadzi Cię również w zagadnienia optymalizacji pracy komputera i instalowania najnowszej wersji systemu Windows. Wszystko to bez zbędnej i odstraszającej nowomowy technicznej, za to z mnóstwem praktycznych wskazówek i prostymi wyjaśnieniami najważniejszych kwestii. Prezentacja nowoczesnych platform komputerowych Wybór i zakup najlepszych komponentów Przygotowanie warsztatu pracy Montaż elementów wewnętrznych i niezbędnego okablowania Podłączanie urządzeń peryferyjnych Rozwiązywanie typowych problemów Konfiguracja ustawień BIOS-u Przygotowanie i instalacja systemu operacyjnego Optymalizacja pracy komputera Samodzielnie złóż swój komputer — to naprawdę nic trudnego!

3
Ebook

BIOS. Leksykon. Wydanie IV

Andrzej Pyrchla

Pamiętaj, BIOS nie gryzie! 800 opcji BIOS-u, czyli jak poprawić ustawienia płyty głównej własnego komputera Aktualizacja wersji BIOS-u, czyli co nowego można dziś znaleźć na płytach głównych Awaria BIOS-u, czyli kiedy warto podejmować się naprawy w warunkach domowych BIOS - niezwykle ważny system, bez którego nie może obyć się żaden komputer- bardzo rzadko pojawia się w obszarze zainteresowań przeciętnego użytkownika, nawet jeśli hasło "ustawienia płyty głównej" nie jest dla niego zupełną abstrakcją. A przecież opcje BIOS-u wyznaczają sposób działania komputera, wydatnie przyczyniając się do tego, czy jesteśmy zadowoleni z jego używania. Optymalne ustawienie tych opcji nie jest oczywiście zadaniem prostym, ale potrafi znacznie ułatwić codzienną pracę. Jeśli chcesz się o tym przekonać, otwórz tę książkę. Znajdziesz w niej opis około ośmiuset opcji dostępnych na różnych (w tym najnowszych) płytach głównych. "BIOS. Leksykon. Wydanie IV " to pozycja, która przyda się nie tylko profesjonalistom. Opisano w niej najważniejsze i najczęściej spotykane opcje BIOS-u wraz z zalecanymi ustawieniami, ze szczególnym uwzględnieniem płyt głównych tych producentów, którzy są obecni na polskim rynku komputerowym. Ponadto autor zajął się zagadnieniem aktualizacji BIOS-u oraz samodzielnego rozwiązywania problemów ze starszymi wersjami płyt. Znajdziesz tu także adresy stron internetowych związanych z BIOS-em oraz indeks, który ułatwi Ci poruszanie się po leksykonie. Przestań tolerować irytujące zachowania swojego komputera- po prostu dobrze go ustaw! BIOS - zarys ogólny Wejście do menu BIOS-u - podstawy Układ menu głównego Alfabetyczny wykaz opcji BIOS-u Aktualizacja wersji BIOS-u Awaria BIOS-u Przydatne łącza do stron poświęconych zagadnieniom związanym z BIOS-em Przez BIOS do serca - pokochaj swój komputer.

4
Ebook

BIOS. Przewodnik. Wydanie IV

Bartosz Danowski, Andrzej Pyrchla

Popraw "niepoprawialne" — zapanuj nad ustawieniami BIOS-u swojego komputera Od ogółu do szczegółu, czyli podstawy BIOS-u i alfabetyczny spis funkcji Zawsze na czasie, czyli sposoby aktualizacji i modyfikacji BIOS-u Różne różności, czyli opis funkcji DualBIOS oraz BIOS kontrolera RAID Nadspodziewanie wielu stałych użytkowników komputera traktuje BIOS jako zespół ustawień i opcji, w których nie można dokonywać zmian. Już sama nazwa wywołuje w nich paniczny lęk, a sugestia, że można by tam wprowadzić modyfikacje, by usprawnić działanie sprzętu, skutkuje wręcz zgrozą w oczach. Tymczasem właściwe skonfigurowanie BIOS-u jest konieczne, by komputer zachowywał się tak, jak byśmy tego chcieli. Czasem dotyczy to fundamentalnych kwestii, a czasem irytujących drobiazgów, które można poprawić, o ile tylko ktoś posiada elementarną wiedzę na temat BIOS-u. Czwarte wydanie książki "BIOS. Przewodnik" jest owocem mrówczej pracy dwóch autorów, którzy przekopali się przez tysiące opcji BIOS-ów dla płyt głównych różnych producentów, współpracujących z różnymi procesorami, także wielordzeniowymi. Znajdziesz tu opis niemal tysiąca opcji dla komputerów stacjonarnych i laptopów, a ponadto sprytne sposoby na dostęp do BIOS-u w przypadku utraty hasła. Poznasz metody rozwiązywania problemów z aktualizacją BIOS-u oraz instalacją dużych dysków twardych. Kwestie modyfikacji ustawień, omówienia specyficznych funkcji czy oznaczenia płyt głównych nie będą już więcej spędzać Ci snu z powiek. Podstawowe informacje Alfabetyczny wykaz opcji BIOS-u — komputery stacjonarne Alfabetyczny wykaz opcji BIOS-u — laptopy Rozwiązanie problemu zapomnianego hasła do BIOS-u Aktualizacja BIOS-u Rozwiązywanie problemów z błędną aktualizacją Rozwiązywanie problemów z instalacją dużych dysków twardych Modyfikacje BIOS-u BIOS kontrolera RAID Oznaczenia płyt głównych Przydatne odnośniki do stron związanych z BIOS-em Nie taki BIOS straszny, jak go malują!

5
Ebook

Montaż komputera PC. Ćwiczenia praktyczne

Bartosz Danowski, Andrzej Pyrchla

Zmontuj komputer swoich marzeń! Jak przygotować się do montażu? Jak złożyć wszystkie komponenty? Jak dokonać pierwszego uruchomienia? W dzisiejszych czasach możesz stać się właścicielem nowego komputera na dwa sposoby: możesz kupić komputer już złożony oraz gotowy do pracy lub skonfigurować i zmontować własny, całkowicie dopasowany do Twoich potrzeb. Drugi wariant ma zdecydowanie więcej zalet, bo sam dobierasz cały sprzęt -- optymalnie do planowanych zastosowań komputera i Twoich wysokich wymagań. Jednak nie ma róży bez kolców -- to rozwiązanie wymaga od Ciebie dodatkowej wiedzy technicznej. Dzięki książce, którą masz przed sobą, to zadanie okaże się łatwiejsze, niż myślisz! Dowiesz się, w jaki sposób wybrać odpowiednie komponenty, a następnie poprawnie je zmontować i optymalnie skonfigurować. Ogromnym atutem tej książki są zdjęcia, dokładnie obrazujące każdy z etapów montażu. Ponadto zdobędziesz tu informacje na temat procedury pierwszego uruchomienia komputera oraz typowych problemów, które możesz wtedy napotkać. Jeżeli chcesz poznać tajniki sprawnego składania komputerów, to znalazłeś idealny podręcznik! Wybór komponentów Przygotowanie do montażu Montaż komponentów: obudowa, płyta główna, napędy, karta graficzna Zapewnienie zasilania Sposoby na uporządkowanie wnętrza komputera Przygotowanie do pierwszego uruchomienia Pierwsze uruchomienie i problemy, na jakie możesz natrafić Szybko i profesjonalnie złóż własny komputer!