Autor: Arnold Robbins

Arnold Robbins to zawodowy programista i autor książek technicznych. Arnold pracował z systemami uniksowymi od roku 1980, kiedy to zasiadł przed komputerem PDP-11 działającym pod kontrolą systemu Sixth Edition Unix. Pisaniem skryptów powłoki zajmował się na poważnie od roku 1984, zaczynając od rozszerzenia powłoki Bourne i przechodząc potem do programowania w językach powłoki Korna i powłoki bash.
Od roku 1987 Arnold był też zaangażowany w projekt implementacji gawk (implementacji interpretera języka awk w ramach projektu GNU). Jako członek komitetu POSIX 1003.2 udzielał się w pracach nad standaryzacją awk w specyfikacji POSIX. Obecnie pełni zaś rolę opiekuna implementacji gawk i związanej z nim dokumentacji.
Wcześniej był także administratorem systemów i wykładowcą prowadzącym kursy z zakresu Uniksa i sieci komputerowych.

1
Ebook

Bash. Leksykon kieszonkowy. Przewodnik dla użytkowników i administratorów systemów

Arnold Robbins

Bash jest podstawową powłoką dla systemów operacyjnych GNU/Linux i Mac OS X, jest również dostępny dla systemu Solaris oraz dla systemów z rodziny BSD. Może być też z łatwością skompilowany dla każdego innego systemu Unix, a nawet dla OpenVMS. Oznacza to, że każdy administrator komputerów pracujących pod kontrolą Uniksa lub pokrewnego systemu powinien umieć posługiwać się Bashem. Tymczasem pisanie skryptów powłoki nieraz sprawia spore problemy. Niniejsza książeczka może stanowić remedium na te kłopoty. To zwięzłe i praktyczne kompendium dotyczy Basha w wersji 4.4, podstawowej powłoki dla systemów operacyjnych z rodziny Unix. Może posłużyć jako podręcznik do szybkiej nauki Basha lub poręczna ściągawka, dzięki której błyskawicznie można znaleźć rozwiązanie napotkanego problemu. Układ książki ułatwia szybkie przeglądanie i wyszukanie interesującej nas treści. Równocześnie zawarte w niej informacje powinny każdemu początkującemu administratorowi pozwolić na sprawne rozpoczęcie pracy z powłoką Bash. W tej książce przedstawiono: zwięzłą historię i przegląd funkcjonalności Basha w wersji 4.4, sposób wywoływania powłoki oraz składnię poleceń, funkcje, zmienne, wyrażenia arytmetyczne i inne elementy języka, korzystanie z programowalnego uzupełniania, zasady kontroli zadań i wykonywania poleceń, procesy w tle, polecenia wbudowane i wiele innych zagadnień. Poznaj Bash — Twoje narzędzie pozwalające w pełni kontrolować system! Arnold Robbins — programista i autor książek technicznych. Pierwszy raz zetknął się z systemami uniksowymi w roku 1980, już kilka lat później zaczął pisać skrypty powłoki. Obecnie jest opiekunem implementacji gawk i związanej z nim dokumentacji.

2
Ebook

Edytory vi i Vim. Leksykon kieszonkowy

Arnold Robbins

Wszystkie funkcje zawsze pod ręką! Jak wygenerować losowy ciąg znaków? Posadzić nowego użytkownika przed vi i kazać mu wyłączyć edytor. To jeden z dowcipów obrazujących specyficzną składnię edytorów vi i Vim. Prawdopodobnie edytory te są trudne dla początkującego użytkownika, ale jeżeli tylko opanujesz ich elementarną obsługę, nie zamienisz ich na nic innego. Oba sprawdzą się idealnie przy edycji różnego rodzaju plików tekstowych - nieważne, czy będzie to plik HTML, PHP czy kod źródłowy Javy. Niezliczona ilość opcji edytorów vi i Vim sprawia, że zapamiętanie ich wszystkich sprawia pewne trudności. Dlatego Arnold Robbins zebrał dla Ciebie najbardziej użyteczne polecenia edytorów vi, Vim i najważniejszych klonów vi (nvi, elvis i vile), a potem skondensował je i przedstawił w formie niewielkiego leksykonu, który sprawdzi się w codziennej pracy. Wykorzystanie wyrażeń regularnych, wyszukiwanie i zamiana tekstu, zarządzanie oknami, funkcje użytkownika, dopełnianie poleceń to tylko niektóre z omówionych elementów. Leksykon ten powinni mieć zawsze pod ręką zarówno zaawansowani, jak i początkujący użytkownicy edytora vi! Opcje wywołania edytora Polecenia i opcje trybu edycyjnego vi Skróty klawiszowe Podstawienia i wyrażenia regularne Inicjalizacja sesji edycji i przywracanie plików Rozszerzona obsługa znaczników i stosu znaczników Polecenia i opcje edytora Vim Wykaz dodatkowych funkcji nvi, vile i elvisa Niezastąpiony przewodnik dla użytkowników edytorów vi i Vim!