Autor: Dariusz Fedor
1
Ebook

Azja. Opowieści podróżne. Część 2

Dariusz Fedor, Paulina Wilk, Max Cegielski, Piotr Lipiński, ...

Nieznane zaułki i uliczki miast indyjskich, gdzie rodzą się nowe Indie. Tajemnicze klasztory Tybetu, Nepalu, Bhutanu, Mustangu i Japonii. Rozlewiska Sundarbanów. Święta, zwyczaje, dzień powszedni, ale też potrzeby i pragnienia ludów Turcji, Iranu, Gruzji, Pamiru, Chin. Wszystkie oblicza Jerozolimy – autorzy tego tomiku zabiorą nas w podróż prawdziwą. Zatem: tu opowiada się o Azji. Po raz drugi. Nieznane zaułki i uliczki miast indyjskich, gdzie rodzą się nowe Indie. Tajemnicze klasztory Tybetu, Nepalu, Bhutanu, Mustangu i Japonii. Rozlewiska Sundarbanów. Święta, zwyczaje, dzień powszedni, ale też potrzeby i pragnienia ludów Turcji, Iranu, Gruzji, Pamiru, Chin. Wszystkie oblicza Jerozolimy – autorzy tego tomiku: podróżnicy, pisarze, reporterzy mądrzy i uważni, zabiorą Cię w podróż prawdziwą. A przede wszystkim będą kreślić swoje obrazy świata. A może światów…? A kryterium ich doboru? Proste – liczy się opowieść.

2
Ebook

Kontynenty nr 37/38

Jarosław Mikołajewski, Andrzej Stasiuk, Tomasz Fedor, Leon Onichimowski, ...

Wirujemy ze świątobliwym Rumim i jego derwiszami. Krążymy wokół ukrytych sensów afrykańskich masek, iberyjskich krucyfiksów i pirenejskiego Anioła. Przeciskamy się przez ucho igielne Kanału Panamskiego. Nasłuchujemy światłoszelestów w Algierii. Zanurzamy się w nurt historii rodzimego miasta Ryszarda Kapuścińskiego i głębiej - w dzieje pogranicznych Górnych Łużyc. Zawracamy z zamkniętych szlaków na Wschód. Modlimy się za Ukrainę. Patrzymy na Indie piękne - przez ich kolory, i straszliwe - przez losy wystawionych na sprzedaż dziewczynek. Włóczymy się po Kostaryce, przemierzamy rowerem australijski szlak.

3
Ebook

Kontynenty nr 39

Wisława Szymborską, Hryhoriy Semenchuk, Dariusz Fedor, Katarzyna Nizinkiewicz, ...

Wędrujemy z plecakiem po szlakach - i poza szlakami - Katalonii, Kantabrii, Asturii, Castilli i Leon. Szukamy polskich śladów w Skopje w Macedonii Północnej. Zagłębiamy się w tajemne historie dyplomatycznych gierek wokół niemiecko-sowieckiego układu z Rapallo, który wstrząsnął Europą, a przy okazji snujemy się po wykwintnych hotelach, niedostępnych apartamentach, kościołach i plażach nad Zatoką Genueńską. Zrywamy ze Sri Lanki zasłonę turystycznej ułudy i wnikamy w ślad odwiecznego, krwawego konfliktu Syngalezów z Tamilami. Szukamy raju na wyspie Sokotra - a co znajdujemy...? Spotykamy nieziemskich bohaterów ludowych mitów i guseł z brazylijskiej hacjendy. Próbujemy wyrwać się z dusznej atmosfery peruwiańskiego portu w samym środku amazońskiej dżungli. Rozglądamy się za wolnością w Iranie, podróżując przez ten kraj volkswagenem "ogórkiem". Wymyślamy, co można robić - nieśpiesznie - na Wyspach Owczych i na norweskim Półwyspie Varanger. Gonimy za absurdem, poznając żywot zmyślonego czeskiego bohatera Jary Cimrmana i próbujemy nadążyć za realnym do szpiku kości bohaterem naszym - Mateuszem Waligórą - na Antarktydzie. A razem z Wisławą Szymborską - wodzimy palcem po mapie. I nie tylko.

4
Ebook

Kontynenty nr 40

Helena Krajewska, Dariusz Fedor, Max Cegielski, Zuzanna Cichocka, ...

"Jak widać świat - z przedsionka? W najnowszym numerze "Kontynentów" oprowadzamy po światowych przedsionkach, sieniach i podróżnych wiatrołapach. Studiujemy twarze z nieznanych portretów azjatyckich Andrzeja Strumiłły - światowej sławy artysty i podróżnika.Poznajemy tajemnice Josepha Conrada, włócząc się za nim, razem z Maxem Cegielskim, po Kongo - i Ustrzykach. Uczymy się Tbilisi - z alfabetu osobistego Kingi Nettmann-Multanowskiej. Na Warmii i Mazurach odkrywamy, co ma wspólnego sosna taborska z wyprawą Kolumba, peruwiański wulkan Waynaputina (!) z polskimi "bożamękami", dziupla z Napoleonem i sterowce von Zeppelina z polaną pod Dywitami. Przenosimy się na słoneczną stronę Alp - do Słowenii. Objeżdżamy rowerami archipelagi bałtyckie, wędrujemy po Toskanii, Jordanii (z osiołkiem), Syrii, Kamczatce, Grenlandii i Afganistanie. Wyprawiamy się do Afryki - na bezkrwawe safari, ale też po to, by zgłębiać sens niepojętego dla nas zwyczaju, znanego tam jako... braterskie ubliżanie. Zagłębiamy się w świat kamiennych wojowników z Peru i w codzienność Wysp Wielkanocnych. Zaglądamy do wnętrza wydarzeń - w sponiewieranym straszliwym trzęsieniem ziemi Maroku i w państwie, które zostało zlikwidowane: Górskim Karabachu. I ćwiczymy się w cierpliwym staniu w przedsionku."