Autor: Gyongyver Takats
1
E-book

Łączenie i podział spółek.Praktyczne aspekty prawne, podatkowe i rachunkowe

Emilia Bartkowiak, Gyöngyvér Takáts, Grzegorz Ziółkowski

Jeśli myślisz o wzmocnieniu swojej firmy na rynku przez konsolidację lub rozważasz optymalizację zysków dzięki wydzieleniu części firmy - ta książka jest dla Ciebie. Autorzy - specjaliści w swojej dziedzinie: radca prawny, doradca podatkowy, właściciel biura rachunkowego - omawiają najważniejsze kwestie związane z łączeniem się i podziałem spółek, jakie uregulowano w Kodeksie spółek handlowych, w tym transgraniczne łączenie się spółek kapitałowych oraz proces łączenia się spółek z udziałem spółek osobowych. Zagadnienia prawne, podatkowe i rachunkowe zostały zaprezentowane z uwzględnieniem odrębności: ● procesu łączenia się spółek kapitałowych przez inkorporację (przejęcie) bądź przez zawiązanie nowej spółki (fuzję); ● procesu łączenia się spółek z udziałem spółek osobowych; ● połączenia spółki kapitałowej ze spółką zagraniczną; ● połączenia spółki komandytowo-akcyjnej ze spółką zagraniczną; ● różnych wariantów podziału spółki. Łączenie spółek jest instytucją prawną pozwalającą firmom na konsolidację, rozwój oraz zmianę pozycji na rynku i podniesienie konkurencyjności. Z kolei podział spółki jest szansą na restrukturyzację jej przedsiębiorstwa, gdyż umożliwia wydzielenie jego zorganizowanej części. Obydwie procedury mają ustalony przebieg i wymagają podjęcia działań wykraczających poza standardowe obowiązki sprawozdawcze w roku obrotowym. Ponadto są różne warianty połączenia i podziału spółek, toteż wybór optymalnej procedury wiąże się z rozstrzygnięciem wielu dylematów - wynikają one ze skutków prawnych i podatkowych tych procesów. W przypadku łączenia i podziału spółek należy pamiętać, aby uwzględnić regulacje z różnych dziedzin prawa. Publikacja w praktyczny sposób pokazuje, jak w trakcie przekształcenia postępować zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, ustawy o rachunkowości oraz przepisami podatkowymi. ATUTY PUBLIKACJI: Kompleksowość, wiele przykładów i wzorów dokumentów. Przystępnym językiem wyjaśnia trudne i złożone zagadnienia.

2
E-book

Ustawa o rachunkowości z komentarzem

Gyöngyvér Takáts

W publikacji omówiono zmiany dotyczące prowadzenia ksiąg rachunkowych i składania sprawozdań finansowych, jakie wprowadzono w 2022 r. i obowiązują na dzień 31 marca 2023 r. Szczególną uwagę poświęcono rekomendacjom Komitetu Standardów Rachunkowości uzupełniającym założenia wynikające z KSR 14 "Kontynuacja działalności oraz rachunkowość jednostek przy braku kontynuowania działalności". Dotyczą one sporządzania sprawozdań finansowych i sprawozdań z działalności: ● w warunkach rosyjskiej agresji na Ukrainę (rekomendacja wydana w 2022 r.), ● w warunkach niepewności otoczenia gospodarczego (rekomendacja wydana w 2023 r.). Nie mniej uwagi Autorka - właścicielka biura rachunkowego - poświęciła analizie wydanego w 2022 r. Krajowego Standardu Rachunkowości nr 15 "Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów", w którym przedstawiono warunki uznania przychodu ze sprzedaży dóbr za przychód bilansowy. Ponadto komentarzem zostały objęte m.in.: ● przesłanki, których zaistnienie powoduje, że jednostka powinna sporządzić sprawozdanie przy założeniu braku kontynuacji działania, ● dopuszczalne uproszczenia dla mikro- i małych jednostek, ● zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych przez fundacje i stowarzyszenia, ● sposób podpisywania i składania e-sprawozdań finansowych i ich poszczególnych elementów. Publikacja zawiera ujednolicony tekst ustawy o rachunkowości i jest polecana dla księgowych, biegłych rewidentów, pracowników działów księgowości, biur rachunkowych, menedżerów, doradców podatkowych. ATUTY PUBLIKACJI: Kompleksowość, prosty język, praktyczność, schematy, tabele, ujednolicony tekst ustawy o rachunkowości.

3
E-book

Ustawa o rachunkowości z komentarzem do zmian

Gyöngyvér Takáts

W publikacji omówiono zmiany dotyczące prowadzenia ksiąg rachunkowych i składania sprawozdań finansowych, jakie wprowadzono zarówno w 2023 r., jak i w roku bieżącym. Szczególną uwagę poświęcono najnowszej rekomendacji Komitetu Standardów Rachunkowości dotyczącej wykazywania i ujawniania w sprawozdaniu finansowym działalności przewidzianej do zaprzestania lub zaprzestanej. Ma to ogromne znaczenie dla polskich podmiotów gospodarczych działających w obecnym otoczeniu gospodarczym, które z wielu powodów staje coraz mniej przewidywalne. Autorka - właścicielka biura rachunkowego - przedstawiła najnowsze zmiany w ustawie o rachunkowości, które nakładają na duże firmy międzynarodowe obowiązek sporządzenia dodatkowego elementu sprawozdania - informacji o należnym i zapłaconym podatku dochodowym w poszczególnych krajach, w których taka firma prowadzi swoją działalność. Ponadto komentarzem zostały objęte m.in.: ● przesłanki, których zaistnienie powoduje, że jednostka powinna sporządzić sprawozdanie przy założeniu braku kontynuacji działania, ● dopuszczalne uproszczenia dla mikro- i małych jednostek, ● zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych przez fundacje i stowarzyszenia, ● sposób podpisywania i składania e-sprawozdań finansowych i ich poszczególnych elementów. Publikacja zawiera ujednolicony tekst ustawy o rachunkowości i jest polecana dla księgowych, biegłych rewidentów, pracowników działów księgowości, biur rachunkowych, menedżerów, doradców podatkowych. Stan prawny na 8 maja 2024 r.