Autor: Harry Percival

Harry Percival niegdyś był konsultantem specjalizującym się w zarządzaniu, później brał udział w pracach nad arkuszem kalkulacyjnym Resolver One. Pracował w PythonAnywhere LLP i promował metodykę TDD na konferencjach, warsztatach i innych wydarzeniach na całym świecie. Teraz pracuje w MADE.com.

1
Ebook

Architektura aplikacji w Pythonie. TDD, DDD i rozwój mikrousług reaktywnych

Harry Percival, Bob Gregory

Architektura aplikacji w Pythonie. TDD, DDD i rozwój mikrousług reaktywnych Python zyskuje coraz większą popularność i jest wykorzystywany do tworzenia bardzo różnych aplikacji, jednak projektowanie dużych, niezawodnych systemów w tym języku bywa wyzwaniem. Rozwijanie złożonych systemów o wysokiej jakości wymaga zastosowania odpowiedniej architektury. Trudno w Pythonie stosować takie wysokopoziomowe wzorce projektowe jak architektura sześciokątna, architektura oparta na zdarzeniach czy wzorce zalecane dla projektowania dziedzinowego (DDD). Sytuacji nie poprawia również to, że klasyczna literatura dotycząca metod zarządzania złożonością aplikacji zawiera przykłady kodu napisanego w Javie lub C#. Programiści Pythona często więc uznają takie książki za mało przydatne w swojej pracy. Ten praktyczny przewodnik przybliży projektantom pracującym w Pythonie sprawdzone wzorce architektury, które ułatwiają zapanowanie nad złożonością aplikacji i pozwalają najlepiej wykorzystać zestawy testów. Prezentację poszczególnych wzorców architektury oparto na przykładowej, stopniowo rozbudowywanej aplikacji. Podejście to pozwoliło na pokazanie zalet metodyki TDD. Z kolei w rozdziałach poświęconych modelowaniu dziedzinowemu zwrócono uwagę na unikanie jakichkolwiek zależności zewnętrznych przy równoczesnym zapewnieniu integralności danych. Wśród ciekawszych koncepcji warto wskazać wykorzystywanie zdarzeń w roli wzorca integracji usług w architekturze mikrousługowej. Niejako przy okazji zaprezentowano praktyczne strony stosowania kilku frameworków i technologii Pythona, między innymi Flask, SQLAlchemy, pytest, Docker i Redis. W tej książce między innymi: modelowanie dziedzinowe i stosowanie wzorców DDD jednostki, obiekty wartości i agregaty w architekturze domenowej tworzenie modeli bez zbędnych zależności zdarzenia, polecenia i szyna wiadomości wzorce architektury zdarzeniowej i mikrousług reaktywnych Architektura nowoczesnych aplikacji w Pythonie: rozwiązania dla poważnych systemów!

2
Ebook

TDD w praktyce. Niezawodny kod w języku Python

Harry J.W. Percival

„Ta książka to znacznie więcej niż tylko wprowadzenie do programowania sterowanego testami w Pythonie. To jest pełny kurs przedstawiający najlepsze praktyki, od początku do końca na przykładzie nowoczesnego programowania aplikacji sieciowej w Pythonie.” — Kenneth Reitz, członek Python Software Foundation Twórz niezawodne aplikacje w języku Python! Każdy programista marzy o pracy z przejrzystym kodem, który został w całości pokryty testami. Niestety, rzeczywistość bywa często daleka od ideału. A może da się go jednak osiągnąć? Odpowiedzią na to pytanie jest TDD (ang. Test-Driven Development), czyli wytwarzanie oprogramowania sterowane testami. Jak zacząć stosować tę technikę? Na to i wiele innych pytań odpowiada ta książka. Zacznij w praktyce realizować koncepcje płynące z TDD w połączeniu z językiem Python. Na początku dowiedz się, jak skonfigurować Django za pomocą testu funkcjonalnego, oraz skorzystaj z modułu unittest. Zdobądź też bezcenną wiedzę na temat testowania widoków, szablonów i adresów URL oraz naucz się testować układy strony i style. Sprawdź, jak zapewnić ciągłą integrację z wykorzystaniem systemu Jenkins oraz najlepszych praktyk w tworzeniu testowalnego kodu. Książka ta jest doskonałą lekturą dla wszystkich programistów tworzących aplikacje internetowe w języku Python. Twój kod może być naprawdę łatwy w utrzymaniu! Poznaj sposób pracy wykorzystujący podejście TDD, między innymi cykl test jednostkowy i tworzenie kodu, a później refaktoryzacja. Używaj testów jednostkowych dla klas i funkcji oraz testów funkcjonalnych pozwalających na symulowanie działań podejmowanych przez użytkownika w przeglądarce internetowej. Dowiedz się kiedy i jak używać obiektów imitacji, a także poznaj wady i zalety testów odizolowanych i zintegrowanych. Przetestuj i automatyzuj wdrożenie za pomocą serwera prowizorycznego. Zastosuj testy względem przygotowanych przez firmy trzecie wtyczek, które integrujesz z witryną. Używaj środowiska ciągłej integracji w celu automatycznego wykonywania testów. Poznaj techniki TDD w połączeniu z Pythonem!