Autor: Janusz Strzyżewski
1
E-book

Dobór oświetlenia do potrzeb obiektu gastronomicznego

Janusz Strzyżewski

Oświetlenie w obiektach gastronomicznych powinno być dostosowane do rodzaju i klasy lokalu. Inne w barze samoobsługowym, a odmienne w lokalu wyższej kategorii. Z ebooka dowiecie się Państwo, jakie wymagania wobec oświetlenia w obiektach gastronomicznych zawierają Polskie Normy. Opisane są zlecane źródła światła i oprawy oświetleniowe, przedstawione przykłady rozwiązań.

2
E-book

LED jako zamienniki innych źródeł światła

Janusz Strzyżewski

Rozwój technologii LED sprawił, że lampy tego typu są instalowane coraz powszechniej także jako zamienniki innych źródeł światła. Ma to na celu uzyskanie optymalnych wskaźników energetycznych, wymaga jednak zwrócenia uwagi na wiele uwarunkowań. Przy doborze zamienników należy dysponować pewnym zasobem wiedzy na temat różnych źródeł światła, ich cech i parametrów. Z publikacji dowiecie się Państwo, na co zwracać uwagę przy stosowaniu diod LED jako zamienników innych źródeł światła, nie tylko żarówek.

3
E-book

Niezbędny zakres dokumentacji systemów oświetleniowych

Janusz Strzyżewski

Projekt oświetlenia powinien zapewniać właściwy dobór systemu oświetleniowego spełniającego wymagania normatywne i zapewniającego komfort oświetleniowy użytkownikom obiektu. W ebooku przedstawiamy podane w normach, szczególnie w PN-EN 12464-1:2012, wymagania, które należy uwzględnić, projektując oświetlenie w budynku. omawiamy zadania, które powinien wykonać projektant bez względu na to, jakim programem będzie się wspomagał, przeprowadzając obliczenia.

4
E-book

Ochrona urządzeń na dachach budynków przed uderzeniem pioruna

Janusz Strzyżewski

Publikacja podaje informacje na temat ochrony odgromowej umieszczonych na dachach urządzeń, takich jak anteny, elementów dźwigów, czy klimatyzatory. Powinny one być umieszczenie w strefie ochronnej zwodów odgromowych.

5
E-book

Oświetlenie części wspólnych w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych

Janusz Strzyżewski

W wielorodzinnych budynkach mieszkalnych poza lokalami mieszkalnymi (a w niektórych przypadkach także usługowymi) występują pomieszczenia użytkowane wspólnie przez wszystkich mieszkańców. Stosowane w tych miejscach oświetlenie musi spełniać wymagania Normy PN-EN 12464-1:2012 – wersja polska – Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy – Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach. W ebooku przedstawiono wymagania normatywne wobec oświetlenia części wspólnych w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych oraz stosowane rozwiązania.

6
E-book

Oświetlenie pomieszczeń biurowych

Janusz Strzyżewski

Publikacja podaje informacje na temat oświetlenia biur. Zawiera porady dotyczące doboru źródeł światła i opraw oświetleniowych. Podaje wymagania Normy dotyczące średniego eksploatacyjnego natężenia oświetlenia, oddawania barw, ujednoliconej oceny olśnienia UGR (Unified Glare Rating). 

7
E-book

W czym systemy do monitorowania prądów różnicowych są lepsze od wyłączników różnicowoprądowych

Janusz Strzyżewski

Wyłączniki ochronne różnicowoprądowe oprócz zalet mają i wady. Do nich należy bezpodstawne wyłączenie zasilania na skutek wykrycia prądów różnicowych, które są normalnym zjawiskiem w odbiornikach o charakterze elektronicznym. Kolejny kłopot to konieczność częstego przeprowadzania testów wyłącznika. Rozwiązaniem tych problemów są systemy monitorowania prądów różnicowych. Z ebooka dowiedzą się Państwo, jakie działają i jak konfigurowane są systemy do monitorowania prądów różnicowych, jakie są ich zalety i wady w porównaniu z wyłącznikami ochronnymi różnicowoprądowymi.