Автор: Juliusz Kaden-Bandrowski
1
Eлектронна книга

Aciaki z pierwszej A

Juliusz Kaden-Bandrowski

Aciaki z pierwszej A zawierają opowiadania przedstawiające historie z życia szkolnego dwóch synów Juliusza Kadena-Bendrowskiego, publikowane na łamach Gazety Polskiej w latach 19301931. Juliusz Kaden-Bandrowski (18851944) to polski pisarz, kapitan piechoty Wojska Polskiego oraz członek masonerii. Jego powieści charakteryzują się przede wszystkich dużą wnikliwością i wiernością faktom historycznym, a także wyrafinowanym językiem oraz połączeniem stylów i środków literackich. Do czasu odwilży po śmierci Stalina większość jego powieści objęta była cenzurą i wycofana z bibliotek.

2
Eлектронна книга

Czarne skrzydła 1 - Lenora

Juliusz Kaden-Bandrowski

Pierwsza część powieści nawiązującej do katastrofy w kopalni Reden w Dąbrowie Górniczej w 1923 roku. Głównym bohaterem jest Tadeusz, syn socjalisty i były legionista, który zakochuje się w pracownicy kopalni, Leonorze. Tymczasem rośnie konflikt między górnikami a zarządcami kopalń. Niezadowoleni pracownicy grożą strajkiem. Tadeusz wraz z innymi związkowcami próbuje temu zapobiec. Autor nie opowiada się po żadej ze stron - krytukuje zarówno ideę agresywnego kapitalizmu, jak i ówczesną polską administrację i działaczy Polskiej Partii Socjalistycznej. Ukazuje, że wszelkie spory polityczne czy zmiany ustrojowe uderzają najbardziej w zwykłych ludzi. Kaden-Bandrowski napisał tę książkę w oparciu o obserwacje, których dokonał podczas swojego kilkumiesięcznego pobytu na Śląsku, w Zagłębiu Dąbrowskim. Na podstawie powieści w 1962 roku powstał film pod tym samym tytułem.

3
Eлектронна книга

Czarne skrzydła 2 - Tadeusz (#2)

Juliusz Kaden-Bandrowski

Tom drugi powieści nawiązującej do katastrofy w kopalni Reden w Dąbrowie Górniczej w 1923 roku. Głównym bohaterem jest Tadeusz, syn socjalisty i były legionista, który zakochuje się w pracownicy kopalni, Leonorze. Tymczasem rośnie konflikt między górnikami a zarządcami kopalń. Niezadowoleni pracownicy grożą strajkiem. Tadeusz wraz z innymi związkowcami próbuje temu zapobiec. Autor nie opowiada się po żadej ze stron - krytukuje zarówno ideę agresywnego kapitalizmu, jak i ówczesną polską administrację i działaczy Polskiej Partii Socjalistycznej. Ukazuje, że wszelkie spory polityczne czy zmiany ustrojowe uderzają najbardziej w zwykłych ludzi. Kaden-Bandrowski napisał tę książkę w oparciu o obserwacje, których dokonał podczas swojego kilkumiesięcznego pobytu na Śląsku, w Zagłębiu Dąbrowskim. Na podstawie powieści w 1962 roku powstał film pod tym samym tytułem.

4
Eлектронна книга

Generał Barcz

Juliusz Kaden Bandrowski

Juliusz Kaden-Bandrowski - "Generał Barcz". "Generał Barcz" to wciągająca powieść o trudnych początkach niepodległej Polski po 1918 roku. Kaden-Bandrowski ukazuje burzliwy proces tworzenia nowej władzy, gdzie euforia z odzyskanej niepodległości szybko ustępuje miejsca politycznym intrygom i konfliktom. W centrum wydarzeń stoi tytułowy generał Barcz - postać, której silna ręka wydaje się być jedynym ratunkiem dla młodego państwa. Autor, wykorzystując autentyczne wydarzenia z lat 1918-1919, zadaje uniwersalne pytania o rolę jednostki w kształtowaniu historii. Powieść przenosi czytelników do Krakowa, Przemyśla i Warszawy, oferując fascynujący obraz politycznej walki o przyszłość Polski. To lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych historią i polityką, pełna napięcia, dramatyzmu i głębokiej refleksji nad naturą władzy.

5
Eлектронна книга

Miasto mojej matki

Juliusz Kaden-Bandrowski

"Miasto mojej matki" autorstwa Juliusza Kadena-Bandrowskiego to głęboka i wzruszająca opowieść o dwóch najważniejszych postaciach w życiu każdego człowieka - ojcu i matce. Książka przenosi nas w świat wspomnień, gdzie ojciec jest symbolem dumy, ochrony i sławy, niezależnie od swojej pozycji społecznej, czy to jako lekarz, rzemieślnik, czy prosty pracownik. Z drugiej strony, matka to niestrudzona opiekunka, której miłość i poświęcenie często pozostają niezauważone, choć to właśnie one kształtują charakter i przyszłość dziecka. Autor z niezwykłą czułością i wdzięcznością opisuje codzienne trudy matki, które, choć niedoceniane, są fundamentem naszego sukcesu i szczęścia. Ta pełna refleksji książka to hołd złożony rodzicom, którzy swoją cichą pracą budują "Miasto" z wdzięczności i miłości, wpływając na nasze życie bardziej, niż możemy to sobie uświadomić.

6
Eлектронна книга

Miasto mojej matki

Juliusz Kaden Bandrowski

Zbiór opowiadań dla młodzieży, pochodzących z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Są to wspomnienia z dzieciństwa i okresu dorastania autora. Kaden-Bandrowski zawiera w nich liczne przemyślenia na temat jego ówczesnych relacji z rodzicami i najbliższym otoczeniem, a także spostrzeżenia dotyczące procesu kształtowania się jego charakteru.

7
Eлектронна книга

Nikt nie chce mojej śmierci. Przymierze serc

Juliusz Kaden-Bandrowski

Zbiór opowieści znakomitego polskiego pisarza okresu międzywojennego pochodzący ze zbioru Przymierze serc i inne nowele. W zbiorze znajdują się za to następujące utwory: Tu jestem teraz i czekam..., Na forcie, Przyjazd, Nikt nie chce mojej śmierci, Jemioła, Bogowie, Na forcie biała gwiazda, Bal, Odwilż, Dziki człowiek, Musztra, Na forcie.

8
Eлектронна книга

Piłsudczycy

Juliusz Kaden-Bandrowski

Piłsudczycy przybliżają powstanie i pierwsze lata działalności Legionów sformowanych przez Piłsudskiego. Juliusz Kaden-Bandrowski (18851944) to polski pisarz, kapitan piechoty Wojska Polskiego oraz członek masonerii. Jego powieści charakteryzują się przede wszystkich dużą wnikliwością i wiernością faktom historycznym, a także wyrafinowanym językiem oraz połączeniem stylów i środków literackich. Do czasu odwilży po śmierci Stalina większość jego powieści objęta była cenzurą i wycofana z bibliotek.