Autor: Karol Kociszewski
1
Ebook

Ekonomia rozwoju

red. Bogusław Fiedor, Karol Kociszewski

 Ekonomia rozwoju. Podręcznik, red. B. Fiedor, K. Kociszewski, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego, Wrocław 2010.   Obszerne omówienie ekonomii rozwoju (w sześciu częściach i dwudziestu rozdziałach). Zawiera przegląd teorii i modeli ekonomicznych powstałych na przestrzeni wieków oraz pogłębiony wgląd w czynniki rozwoju i wzrostu, co pozwala określić przyczyny nierówności ekonomicznych w świecie. Autorzy analizują przebieg  kryzysów gospodarczych w różnych okresach w wybranych krajach i sposoby z niego wychodzenia oraz rolę instytucji międzynarodowych (m.in. MFW i Banku Światowego). Jest cennym źródłem wiedzy na studiach ekonomii, stosunków międzynarodowych i międzynarodowych stosunków 

2
Ebook

Ekonomiczne uwarunkowania międzynarodowych nierówności rozwojowych

Karol Kociszewski, Monika Paradowska, Johannes (Joost) Platje

Monografia stanowi bogate źródło aktualnej wiedzy na temat podłoża i uwarunkowań międzynarodowych nierówności rozwojowych. Obejmuje teoretyczne ujęcie oraz charakterystykę historycznych przyczyn zacofania. Zawiera wyniki analiz danych statystycznych dotyczących rozwoju gospodarczego i przykłady empiryczne, co służy przełożeniu wybranych teorii na praktykę, ich zastosowaniu do wyjaśniania rzeczywistych przemian zachodzących w gospodarce światowej i kierunków polityki rozwojowej. Książka jest skierowana do szerokiego grona odbiorców – teoretyków, praktyków oraz studentów (zwłaszcza na kierunkach ekonomia, stosunki międzynarodowe i międzynarodowe stosunki gospodarcze), pozwala na pogłębienie wiedzy, inspiruje do jej rozszerzania.

3
Ebook

Rozwój podaży na rynku rolniczych produktów ekologicznych w Polsce - aspekty ekonomiczne

Karol Kociszewski, Andrzej Graczyk

Autorzy monografii przyjęli za cel przedstawienie uwarunkowań funkcjonowania i perspektyw rozwoju rynku żywnościowych produktów ekologicznych. Przyjmują oni stanowisko obiektywne, starając się wyjaśnić, czy rzeczywiście rolnictwo ekologiczne ma realne szanse rozwoju w warunkach konkurowania z żywnością konwencjonalną, która jest tańsza, łatwiej dostępna, ma dłuższe terminy ważności i często jest bardziej atrakcyjnie opakowana niż ekologiczna. Autorzy z jednej strony zawarli potężny ładunek wiedzy o badanym problemie w syntetycznej pracy, diagnozując stan tej podaży oraz uwarunkowania rozwoju rolniczych produktów ekologicznych, nie pomijając właściwie żadnego istotnego aspektu, z drugiej zaś wykazali się bardzo dobrym warsztatem naukowym i wzorowo różnorodnym materiałem badawczym, który został wykorzystany łącznie z badaniami ankietowymi przeprowadzonymi na potrzeby tej publikacji. W ten sposób czytelnik otrzymuje kompletne opracowanie o wysokich walorach merytorycznych.