Autor: Michael Hausenblas

Michael Hausenblas pracuje w Amazon Web Services, gdzie wraz z zespołem zajmuje się bezpieczeństwem kontenerów. Ma bogate doświadczenie w tworzeniu natywnej infrastruktury i natywnych aplikacji dla chmury. Pisze artykuły i książki, prowadzi prelekcje i współtworzy otwarte oprogramowanie.

1
Ebook

Kubernetes. Tworzenie natywnych aplikacji działających w chmurze

Mimo że w 2018 roku Kubernetes zyskał reputację standardowego narzędzia do zarządzania kontenerami, wciąż należy traktować tę technologię jako znajdującą się w dość wczesnej fazie rozwoju. Możliwości tej platformy z czasem rosną i stają się coraz ciekawsze. Standardowym działaniem jest uruchamianie klastrów w Kubernetesie, jednak o wiele bardziej interesujące wydaje się samodzielne rozszerzanie tej platformy o własne kontrolery i rozbudowa API Kubernetesa w celu dostosowania do swoich wymagań. W przypadku niektórych złożonych projektów programowanie potrzebnych komponentów jest jedynym racjonalnym rozwiązaniem. To książka przeznaczona dla programistów, którzy chcą maksymalnie wykorzystać możliwości Kubernetesa, również poprzez pisanie własnych zasobów. W praktyczny sposób pokazuje, jak rozwijać natywne, działające w chmurze aplikacje dla Kubernetesa. Wyjaśnia, w jaki sposób działa biblioteka API client-go i jak należy budować zasoby niestandardowe. Znalazło się tu obszerne i szczegółowe omówienie interfejsu programowania i działania platformy Kubernetes, a także pisania stabilnego oprogramowania w języku Go. Nie zabrakło szeregu wskazówek dotyczących samego pisania kodu oraz przeprowadzania testów. Dużo uwagi poświęcono niestandardowym zasobom, kontrolerom, webhookom i niestandardowym serwerom API oraz wzorcom rozszerzania Kubernetesa. W tej książce między innymi: zasady programowania dla Kubernetesa API Kubernetesa i client-go korzystanie z niestandardowych zasobów pisanie i udostępnianie operatorów tworzenie niestandardowych serwerów API Kubernetes: wykorzystaj w pełni jego potencjał!

2
Ebook

Nowoczesny Linux. Przewodnik dla użytkownika natywnej chmury

Michael Hausenblas

Linux cieszy się dużą popularnością wśród administratorów i użytkowników. Znakomicie sprawdza się nawet na bardzo skromnym sprzęcie. Działa na komputerach Raspberry Pi, na maszynach wirtualnych i na komputerach marsjańskich łazików. Niezależnie od tego systemy linuksowe są cały czas rozwijane i dostosowywane do najnowszych trendów i technologii systemów informatycznych. Niezależnie od tego, czy używasz Linuksa do programowania, do tworzenia złożonych projektów, czy też do pracy biurowej, bardzo zyskasz na dokładniejszym poznaniu jego możliwości. To książka przeznaczona dla użytkowników komputerów pracujących pod kontrolą Linuksa. Znalazły się w niej tak ważne kwestie, jak omówienie komponentów o krytycznym znaczeniu i mechanizmów kontroli dostępu czy wyjaśnienie systemu plików w Linuksie. Umieszczono tu również liczne wskazówki i ćwiczenia, dzięki którym nauczysz się obsługiwać nowoczesne terminale i powłoki systemu Linux, a także zarządzać obciążeniami. Ponadto dowiesz się, jak uruchamiać aplikacje Linuksa za pomocą kontenerów, i poznasz systemd, nowoczesne systemy plików i niemodyfikowalne dystrybucje, takie jak Flatcar i Bottlerocket. W książce opisano też bardziej zaawansowane narzędzia, takie jak połączenia typu P2P i mechanizmy synchronizacji chmury. Oto prosta droga, by szybko zacząć korzystać z przebogatych możliwości nowoczesnego Linuksa! Najciekawsze zagadnienia: Linux jako nowoczesne środowisko pracy najważniejsze komponenty Linuksa mechanizmy kontroli dostępu stos sieciowy Linuksa i związane z nim narzędzia mechanizmy obserwacji systemu a zarządzanie obciążeniami komunikacja międzyprocesowa, maszyny wirtualne i zapewnianie bezpieczeństwa Sprawdź, co dziś może Ci zaoferować nowoczesny Linux!