Autor: Michał Wiszniewski
Michał Wiszniewski urodzony 28-05-1985 w Łodzi. Ukończył Szkołę Podstawową nr 15 im. Hugo Kołątaja w Łodzi a następnie XXXIII LO im. Armii Krajowej, również w Łodzi. Później studiował na Politechnice Łódzkiej, jednakże studia te zawiesił.
 
Karierę zawodową w branży informatycznej rozpoczął w firmie Ericpol, gdzie zajmował się pisaniem i testowaniem oprogramowania oraz utrzymaniem środowiska developerskiego. Wszystko to dotyczyło pracy nad projektami związanymi z sieciami komórkowymi dla firmy Ericsson. Po dwóch i pół roku zmienił pracodawcę na firmę Arynga, gdzie zajmuje się głównie programowaniem w języku C dla branży automotive. W trakcie kariery zawodowej pogłębiał wiedzę kończąc różnego typu kursy i szkolenia, również w zakresie programowania w języku C.
 
Żonaty od sierpnia 2011 r. Wielki miłośnik zwierząt, motoryzacji i piłki nożnej.
1
Ebook

Python na start! Programowanie dla nastolatków

Michał Wiszniewski

Zacznij od skryptów, a skończysz na szczycie! Pierwsze kroki, czyli od czego zacząć przygodę z Pythonem Niezbędne gadżety, czyli z czego i jak budować programy w Pythonie Wędrówka przez style, czyli jak programować strukturalnie, obiektowo i funkcyjnie Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, dlaczego na świecie istnieje aż tyle języków programowania i czym różnią się one od siebie? I których z tych języków warto się nauczyć? Na pewno co najmniej kilku, ale na Twojej krótkiej liście nie może zabraknąć Pythona! Ten język ma dwie potężne zalety: po pierwsze, jest znacznie łatwiejszy w nauce i bardziej intuicyjny niż choćby C czy C++, a po drugie, umożliwia tworzenie skryptów, czyli funkcjonalnych programów, przydających się na co dzień programistom wszelkiej maści, administratorom sieci i wielu innym ludziom. Python to także fantastyczne narzędzie do tworzenia rozbudowanych projektów. Zresztą, możesz się o tym szybko przekonać. W tej książce znadziesz omówienie wszystkich najważniejszych funkcji i możliwości Pythona. Zobaczysz, jak pracować w środowisku tego języka, jak używać zmiennych, instrukcji warunkowych, funkcji i typów danych. Zobaczysz, w jakich sytuacjach warto wykorzystywać pętle i moduły, jak wykonywać operacje na plikach i jak obsługiwać wyjątki. Sprawdzisz, do czego przydaje się programowanie strukturalne, a do czego obiektowe, i zobaczysz, jak łatwo połączyć je w Pythonie! Krótko mówiąc, zanim się obejrzysz, zaczniesz samodzielnie pisać zaawansowane skrypty. Sprawdź, programuj i baw się dobrze! Pierwszy program, czyli jak zostałem programistą Zmienne są niezbędne... a zmienne znakowe jeszcze bardziej Operacje wejścia – przekaż skryptowi dowolne informacje Instrukcje warunkowe – początek prawdziwego programowania Funkcje – to jest to! Zasięg zmiennych i nieco więcej o instrukcjach warunkowych – trzeba uważać Pętle – czyli jak ułatwić sobie życie Zaawansowane typy danych – to tylko groźnie brzmi! Operacje na plikach – w końcu ciekawy rozdział! Moduły – one są wspaniałe! Wyjątki – czyli błędy w języku Python Obiekty, klasy i metody – czyli programowanie obiektowe Zaklinaj węża, czyli programuj w Pythonie!

2
Ebook

Zabawa w programowanie. Język C dla nastolatków

Michał Wiszniewski

Napisz sobie swój własny program! Zanim rozpoczniesz pracę, czyli jak zainstalować odpowiednie programy Bez tych klocków ani rusz, czyli co składa się na język C i jak tego używać Im dalej w las, czyli jak stosować bardziej zaawansowane mechanizmy Programowanie w języku C wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. W rzeczywistości może je opanować nawet uczeń podstawówki, o ile tylko będzie pamiętać o zasadach logiki oraz o przeznaczeniu poszczególnych elementów języka. Dlaczego więc tak trudno samemu nauczyć się programować? Przyczyna często tkwi w opisie języka programowania — podręczniki do nauki czyta się tak, jakby ich autorzy zapomnieli, dla kogo piszą. Jeśli nie masz ochoty przedzierać się przez specjalistyczny żargon, ale chcesz programować, ta książka pomoże Ci osiągnąć cel. Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje początkujący programista — od wskazówek w kwestii instalacji odpowiednich programów, przez omówienie niezbędnych komend, stałych i zmiennych, aż do tablic i funkcji. Dowiesz się, jak działają pętle i operatory, do czego służą struktury i unie, jak działają kompilator, preprocesor i linker. Wreszcie zrozumiesz, o co chodzi z operacjami wyjścia i wejścia, a także nauczysz się zapewniać bezawaryjne działanie Twojego programu. I nagle okaże się, że odkrywasz całkiem nowy, fascynujący świat, a porozumienie z Twoim komputerem jest w gruncie rzeczy dziecinnie proste! Sprawdź to! Pierwszy program Idea bibliotek i funkcji Zmienne, stałe i funkcje Tablice i pętle Instrukcje warunkowe i operatory Podstawy logiki Operacje wejścia i wyjścia, podstawowa obsługa błędów Enum i typedef Struktury i unie Malloc i free oraz stos i sterta Operacje na plikach i parametry wejściowe programu Preprocesor, kompilator i linker Pliki nagłówkowe oraz static i extern Programuj w języku C!