Autor: Stanisław Korenik
1
E-book

Czynniki i bariery rozwoju regionalnego w nowych uwarunkowaniach

Stanisław Korenik

Region ekonomiczny, jako jednostka przestrzenna o charakterze społeczno-gospodarczym, w ostatnich latach ulega dużym przeobrażeniom. Jednocześnie jest on istotnym elementem formułowania i realizacji założeń polityki Unii Europejskiej. Ważnym źródłem tych przekształceń jest kształtowanie się i intensywny rozwój gospodarki opartej na wiedzy, co skutkuje przewartościowaniem czynników wpływających na rozwój tej jednostki przestrzennej. Szczególną rolę w tych przemianach zaczyna odgrywać kapitał ludzki, który w tych procesach sam ulega zmianie. Innym ważnym czynnikiem wpływającym na funkcjonowanie regionu ekonomicznego jest tworzenie się sieci społeczno-gospodarczych jako nowej formy organizacji procesów gospodarczych. Oprócz tych istotnych zjawisk sytuacja regionu ekonomicznego jest także wypadkową bieżących wydarzeń występujących w różnych przekrojach współczesnego świata. Monografia zawiera trzy rozdziały, w których autor szczegółowo omówił takie zagadnienia, jak: region i procesy jego rozwoju w XXI wieku; rola państwa w rozwoju regionów; przekształcenia czynników i barier rozwoju we współczesnych regionach

2
E-book

Nieruchomości i ich wycena

Stanisław Korenik, Alicja Zakrzewska-Półtorak

Podręcznik jest nakierowany na praktyczne zagadnienia dotyczące nieruchomości oraz rynków nieruchomości. Ważną jego część stanowi omówienie pojęcia wartości rynkowej, poszczególnych rodzajów wartości nierynkowej (wraz z przykładami) oraz wskazanie roli rzeczoznawcy majątkowego. W książce zawarto praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania operatu szacunkowego oraz opisano rolę poszczególnych grup podmiotów funkcjonujących na rynkach nieruchomości. Wyodrębniono część, w której w sposób przystępny, zwarty, a zarazem kompleksowy, w oparciu o rzeczywiste przykłady omówiono podejścia, metody i techniki stosowane w wycenie nieruchomości w Polsce. Autorzy odwołują się do odpowiednich podstaw prawnych i traktują zagadnienia komplementarnie. Zwracają uwagę na wady i zalety poszczególnych podejść oraz kryteria, które należy uwzględnić w praktyce, określając wartość nieruchomości w często specyficznych uwarunkowaniach. Aby ułatwić Czytelnikowi przyswajanie wiedzy, każdy rozdział został zamknięty pytaniami kontrolnymi.

3
E-book

Wartość nieruchomości mieszkaniowej w nowoczesnych uwarunkowaniach przestrzennych i gospodarczych

Stanisław Korenik, Alicja Zakrzewska-Półtorak, Andrzej Łuczyszyn

We współczesnych realiach społeczno-gospodarczych ważne jest szerokie identyfikowanie źródeł kształtowania się wartości nieruchomości oraz relacji tego procesu do zjawisk zachodzących w różnych wymiarach przestrzennych gospodarki. W monografii omówiono wybrane nowoczesne czynniki przestrzenne i gospodarcze – w kontekście rozwoju rynków nieruchomości, oraz wskazano, w jaki sposób wpływają one na wartość nieruchomości mieszkaniowych. W grupie czynników przestrzennych uwzględniono lokalizację oraz zjawisko renty położenia, w opisie czynników ekonomicznych zaś odniesiono się przede wszystkim do kształtowania się nowych uwarunkowań gospodarczych, w tym GOW, w kontekście globalizacji oraz bezpieczeństwa publicznego. Rozważania odniesiono także do rodzajów potencjalnych przestępstw występujących na rynkach nieruchomości. Proces szacowania wartości nieruchomości nabiera obecnie nowego wymiaru, a odniesienie go do dynamicznej sytuacji naszego kraju może stanowić ciekawy przykład aplikacyjno-porównawczy w relacji do koncepcji i modeli teoretycznych.