Autor: Tomasz Rak
1
E-book

Budowa i obsługa domowych sieci komputerowych. Ćwiczenia praktyczne

Tomasz Rak

Poznaj teorię sieci komputerowych Skompletuj niezbędny sprzęt Zainstaluj karty sieciowe w komputerach Uruchom potrzebne usługi Połącz się z internetem Każdy z nas miał już kiedyś okazję zetknąć się z komputerem - chociażby w domu lub pracy. A używanie komputera w obecnych czasach nieodłącznie wiąże się z korzystaniem z sieci komputerowej. Internet stał się czymś tak powszechnym, jak radio i telewizja. Utworzenie własnej sieci, łączącej kilka komputerów i podłączonej do internetu nie jest - wbrew pozorom - szczególnie trudnym zadaniem. Przekonasz się o tym dzięki książce "Budowa i obsługa domowych sieci komputerowych. Ćwiczenia praktyczne". Podczas lektury nauczysz się projektować i tworzyć niewielką sieć komputerową, oferującą wiele przydatnych usług. Poznasz niezbędne zagadnienia teoretyczne, a także dobierzesz odpowiedni sprzęt i zainstalujesz go. Skonfigurujesz systemy operacyjne Windows 7, Linux Ubuntu oraz Mac OS X tak, aby działały w jednej sieci, wymieniając informacje pomiędzy sobą i łącząc się z internetem. Zrozumiesz sposób pracy urządzeń sieciowych. Dowiesz się, co można wykorzystać do komunikacji z otaczającym nas "światem internetowym", w jaki sposób administrować podstawowymi usługami na styku sieci lokalnej i internetu oraz jak chronić się przed intruzami. Topologie i modele sieci Sprzęt sieciowy Instalacja i konfiguracja kart sieciowych w różnych systemach operacyjnych Podłączenie sieci do internetu Dynamiczne i statyczne przydzielanie adresów IP Udostępnianie zasobów i usługi sieciowe Zabezpieczanie sieci za pomocą firewalla i antywirusów Przekonaj się, że budowanie domowej sieci komputerowej to nic trudnego!

2
E-book

C# 6.0 i MVC 5. Tworzenie nowoczesnych portali internetowych

Krzysztof Żydzik, Tomasz Rak

Poznaj najlepsze narzędzia Microsoftu do tworzenia aplikacji webowych Możliwości języka C# w zakresie tworzenia aplikacji internetowych Platformy i narzędzia ułatwiające budowanie i wdrażanie aplikacji webowych Praktyczne sposoby tworzenia aplikacji WWW i serwisów internetowych Dynamiczny rozwój sieci i jej wkraczanie w coraz to nowe obszary życia pozwala nam korzystać z większości usług z dowolnego miejsca na świecie i za pośrednictwem każdego urządzenia z dostępem do internetu. Aby użytkownik mógł swobodnie poruszać się po sieci, konieczne jest rozwijanie coraz bardziej zaawansowanych, wygodniejszych i szybszych aplikacji internetowych działających po stronie serwera. Do niedawna większość aplikacji tego rodzaju była pisana w takich językach, jak PHP, Python lub Java, obecnie natomiast ogromną popularność zdobywają w tej dziedzinie język C# i platforma MVC. Jeśli dysponujesz ogólną wiedzą na temat programowania i baz danych, opanowałeś lub właśnie opanowujesz podstawy języka C# i chcesz poznać platformę MVC oraz możliwości, jakie oferuje ona w zakresie tworzenia aplikacji webowych, sięgnij po tę książkę. Nie stanowi ona klasycznego podręcznika do programowania, lecz raczej zbiór praktycznych wskazówek i objaśnień pozwalających w krótkim czasie rozpocząć przygodę z tworzeniem aplikacji internetowych, a następnie logicznie ją kontynuować. Dzięki lekturze krok po kroku poznasz proces powstawania kodu aplikacji i jego wdrażania przy użyciu różnych narzędzi. Poznaj świat aplikacji internetowych! Podstawy języka C# i jego możliwości Wzorce projektowe i architektoniczne oraz ich stosowanie Możliwości webowych platform firmy Microsoft Tworzenie aplikacji i serwisów internetowych oraz ich wdrażanie Optymalizowanie aplikacji pod kątem wymagań wyszukiwarek i serwisów społecznościowych Budowa własnego portalu Buduj doskonałe serwisy internetowe w języku C# z platformą MVC!  

3
E-book

Programowanie w Linuksie. Ćwiczenia

Katarzyna Kuźniar, Kazimierz Lal, Tomasz Rak

Programowanie w Linuksie? To naprawdę proste! Poznaj języki programowania stosowane w systemie Linux Znajdź, zainstaluj i skonfiguruj niezbędne narzędzia programistyczne Naucz się tworzyć, kompilować i testować doskonałe aplikacje użytkowe Systemy należące do rodziny Linux zdobyły ogromną popularność jako stabilne, wydajne, bezpieczne i darmowe środowiska operacyjne zarówno wśród użytkowników prywatnych, jak i wielkich korporacji. Dziś środowiska te można spotkać już niemal wszędzie, a różne dystrybucje walczą o palmę pierwszeństwa i bez kompleksów konkurują z zamkniętymi komercyjnymi systemami, takimi jak MS Windows czy Mac OS X. Wzrostowi popularności Linuksa wśród "zwykłych" użytkowników towarzyszy oczywiście wzrost zapotrzebowania na oprogramowanie użytkowe, ponieważ nikt nie będzie chciał korzystać z systemu operacyjnego, jeśli nie będzie w stanie znaleźć odpowiednich dla siebie narzędzi pracy. Wielu programistów niechętnie odnosi się do tworzenia aplikacji działających pod Linuksem, ponieważ wydaje im się, że brak w nim odpowiednich narzędzi, system stawia im wyższe wymagania, a sam kod pisze się trudniej. Tymczasem Linux obsługuje się podobnie jak inne systemy, a możliwości, jakie proponuje, są naprawdę spore. "Programowanie w Linuksie. Ćwiczenia" to książka, która w praktyczny sposób prezentuje najbardziej popularne języki programowania w tym systemie oraz ich zastosowania. Pomaga też wyposażyć warsztat programisty w bezpłatne narzędzia i właściwie je skonfigurować. Informuje, jak rozpocząć tworzenie aplikacji i rozwinąć swoje umiejętności. Przegląd najpopularniejszych języków programowania w Linuksie Wybór, instalacja oraz konfiguracja narzędzi i środowisk programistycznych Konfiguracja i korzystanie z edytorów kodu oraz kompilatorów Wykrywanie i poprawianie błędów w programach Automatyzacja pracy programisty dzięki użyciu skryptów Tworzenie aplikacji graficznych, systemowych i sieciowych Programowanie wielowątkowe Generowanie i przetwarzanie plików w różnych formatach Odkryj moc drzemiącą w Linuksie! Naucz się w nim programować!