Autor: Włodzimierz Gajda

Włodzimierz Gajda Certyfikowany inżynier PHP oraz Zend Framework mający ponad dziesięć lat doświadczenia w nauczaniu programowania aplikacji internetowych.

Wykładowca w Katedrze Analizy Numerycznej i Programowania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Prowadzi wykłady dotyczące programowania aplikacji internetowych w PHP, symfony, Zend Framework.

Pomysłodawca i właściciel firmy szkolenia-informatyczne.eu zajmującej się prowadzeniem szkoleń IT.

1
Ebook

GIMP. Ćwiczenia praktyczne

Włodzimierz Gajda

Opanuj darmowe profesjonalne narzędzie do tworzenia efektownej grafiki i edycji fotografii! Jak sprawnie pracować na warstwach? Jak korzystać z narzędzi do rysowania? Jak poprawiać i edytować fotografie? Jeżeli myślisz, że GIMP to darmowy, a co za tym idzie średnio funkcjonalny substytut słynnego, lecz drogiego Photoshopa, będziesz naprawdę zaskoczony, gdy odkryjesz, jak ogromne daje Ci możliwości! Gdy tylko poznasz szeroką paletę narzędzi GIMP-a, zrozumiesz, że już nie trzeba wydawać kilku tysięcy złotych, by móc profesjonalnie edytować fotografie i tworzyć efektowną grafikę rastrową. GIMP udostępnia bowiem mnóstwo praktycznych funkcji pozwalających m.in. na sprawną pracę na warstwach i ich maskach, korzystanie z rozbudowanych narzędzi zaznaczania, ciekawe modyfikacje obrazu i kolorów czy tworzenie własnych pędzli, gradientów i deseni. Umożliwia także współpracę z graficznymi tabletami oraz pracę w trybach: RGB, skali szarości czy palety indeksowanej. Ta książka z serii "Ćwiczenia praktyczne" jest idealnym podręcznikiem dla wszystkich, którzy chcą szybko i od podstaw nauczyć się pracy z programem GIMP. Najpierw oswoisz się z interfejsem programu, dowiesz się, jak go skonfigurować i jak pracować z przybornikiem, paletami kolorów, siatkami i prowadnicami. Później opanujesz narzędzia selekcji, zaznaczania i rysowania oraz wszystkie opcje pracy z warstwami. Dowiesz się także, czym są ścieżki, jak je tworzyć i wyginać oraz modyfikować obrazy za pomocą rozmaitych przekształceń. Na koniec poznasz narzędzia korekcji fotografii - dowiesz się, jak zmieniać ich kolorystykę, usuwać plamy, korygować perspektywę, przetwarzać fragmenty zdjęć i nakładać na nie filtry. Wybrane zagadnienia omówione w książce: interfejs programu, palety kolorów, prowadnice i siatka, narzędzia i opcje selekcji, opcje narzędzi do zaznaczania, praca na warstwach, praca z tekstem, narzędzia do rysowania, gradienty i maskowanie warstw, praca ze ścieżkami, przekształcenia obrazu, korekta fotografii.   Wszystko, czego potrzebujesz, by tworzyć profesjonalną grafikę w niezwykłym, darmowym programie!

2
Ebook

GIMP. Ćwiczenia praktyczne. Wydanie II

Włodzimierz Gajda

Rysuj i retuszuj w GIMP-ie! Od czego zacząć, skąd wziąć GIMP i jak się nim posługiwać Co to są warstwy, jak obrabiać fragment zdjęcia i manipulować jego elementami Jak pisać, rysować, dodać tekst do obrazu i stworzyć własną grafikę GIMP to wspaniały, darmowy program do tworzenia grafiki rastrowej oraz jej obróbki. W wielu sytuacjach potrafi zastąpić drogiego Photoshopa, współpracuje z różnymi systemami operacyjnymi i obsługuje wszystkie najważniejsze formaty plików graficznych. Daje użytkownikom możliwość kadrowania, klonowania, zmiany tła, kolorystyki, nasycenia barw, pracy z warstwami, zaznaczania, wyostrzania, konwersji zdjęć z kolorowych na czarno-białe, tworzenia własnej grafiki i tekstu… czyli wszystko to, co zapewnić powinien przyzwoity program do retuszowania fotografii oraz komponowania własnych obrazów. Jeśli chcesz wykorzystać atuty GIMP-a, pora poznać jego interfejs i nauczyć się go używać. Najłatwiej zrobić to za pomocą praktycznych ćwiczeń, których mnóstwo znajdziesz w tej książce. Dowiesz się stąd, jak zainstalować i skonfigurować program, stosować narzędzia selekcji i pracować na warstwach. Odkryjesz, jak można zrobić szkic na podstawie zdjęcia, używać aerografu do malowania skopiowanymi obrazami i wstawiać oraz modyfikować ścieżki. Poznasz sposoby odbijania, obracania i skalowania obrazu, wielowymiarowej korekcji jego kolorystyki, poprawiania ostrości i usuwania zabrudzeń. Każde ćwiczenie zajmie Ci dosłownie parę minut. A efekt? Murowany! Podstawy pracy w GIMP-ie Selekcja Warstwy Narzędzia do rysowania Ścieżki Przekształcenia Korekta fotografii Wypróbuj GIMP-a i doceń go!

3
Ebook

GIMP. Praktyczne projekty. Wydanie II

Poznaj darmowego konkurenta Photoshopa! Interfejs, przybornik i okna dialogowe, czyli jak zacząć pracę z programem Zmiana kolorów, skali i jasności fotografii, czyli co zrobić w pierwszej kolejności Zaznaczenia, warstwy i maski, czyli jak radykalnie poprawić jakość zdjęcia Program GIMP, służący do obróbki obrazów cyfrowych, nie jest tak popularny jak Photoshop, ponieważ wciąż niewiele osób wie, że jest równie potężny jak jego komercyjny odpowiednik. Jednak od niedawna z coraz większym impetem przebija się on do świadomości licznych miłośników poprawiania i przetwarzania zdjęć czy grafiki rastrowej. GIMP jest nie tylko znakomitej jakości, kompletną i bardzo użyteczną aplikacją, ale także poważnym zagrożeniem dla sztandarowego produktu firmy Adobe — ze względu na swoją dostępność oraz ogromne możliwości, obejmujące korekcję kolorów i jasności, pracę z warstwami, skalowanie, obracanie i mnóstwo filtrów. Jeśli szukasz programu, który nie obciąży Twojej kieszeni, a pozwoli na uzyskanie doskonałych rezultatów, GIMP będzie właściwym rozwiązaniem. Książka "GIMP. Praktyczne projekty. Wydanie II" to zbiór ponad 100 ćwiczeń, które pomogą Ci zrozumieć działanie programu i opanować jego narzędzia. Podczas każdego z nich będziesz pracować nad przykładowymi fotografiami, które znajdują się na płycie DVD dołączonej do tej książki, i poznasz kilkadziesiąt sposobów na poprawienie ich jakości. Autor wytłumaczy Ci, jak wykorzystywać warstwy i gradienty, kadrować i skalować, pracować ze ścieżkami i zaznaczeniami, rozmywać i wyostrzać obraz oraz dodawać fantazyjne napisy. W dodatku dostaniesz do dyspozycji i dowolnego (w tym komercyjnego) wykorzystania bazę około 3 tysięcy znakomitych zdjęć. Przybornik i okna dialogowe Tekst i praca z warstwami Modyfikacja kolorów i rozjaśnianie fotografii Rozmycie i wyostrzanie Kopiowanie i wklejanie całych obrazów Obramowanie i maska warstwy Obwiednia i poświata napisu Filtry, gradienty i ścieżki Selekcja i operacje na zaznaczeniach Narzędzia do przekształcania warstw, ścieżek i zaznaczeń Narzędzia rysowania, retusz zdjęć i wtyczki Dostosowywanie GIMP-a do własnych potrzeb GIMP — odkryj dla siebie ten świetny program!

4
Ebook

GIMP. Praktyczne projekty. Wydanie III

Włodzimierz Gajda

Jeśli coś jest za darmo, to jest... po prostu dobre! GIMP to program do tworzenia i obróbki grafiki. Na pewno kiedyś się z nim zetknąłeś, może nawet zainstalowałeś go na swoim komputerze. Skonfigurowałeś, uruchomiłeś i co dalej? Dzieli Cię tylko krok od poznania jego dużych możliwości. Nie bez przyczyny program ten stał się głównym konkurentem płatnego Photoshopa. GIMP jest darmowy, stale rozwijany i współpracuje z systemami Windows, Linux oraz MacOs. Autor tej książki pokaże Ci, jak wykorzystać GIMP w praktyce. Zaczniesz od zadań prostszych i stopniowo przejdziesz do poważniejszych wyzwań. Przewodnik GIMP. Praktyczne projekty. Wydanie III to zbiór ponad 100 ćwiczeń, które pomogą Ci zrozumieć działanie programu i opanować jego narzędzia. Będziesz pracować na fotografiach umieszczonych na dołączonej do książki płycie — znajdziesz tam blisko 3 tysiące zdjęć do dowolnego wykorzystania! Nauczysz się poprawiać ich jakość i dowiesz się, jak przekształcić jedną fotografię w taki sposób, by otrzymać najróżniejsze, całkiem inne efekty końcowe. Poznaj pełnię możliwości GIMP-a: Praca na tekstach Warstwy i ich zastosowanie Sprawna obróbka fotografii Łączenie obrazów lub wycinanie ich fragmentów Rysunek i tworzenie własnych grafik Filtry GIMP-a Własny przybornik najbardziej potrzebnych narzędzi

5
Ebook

Git. Rozproszony system kontroli wersji

Włodzimierz Gajda

Git - oszczędź sobie kłopotów z synchronizacją projektu! Praca nad niemal każdym projektem informatycznym wymaga współdziałania wielu osób, często pracujących z dala od siebie. W takich warunkach bardzo łatwo popełnić błąd, nadpisać jakiś ważny plik albo przypadkowo zdublować dane. Mały projekt po takiej wpadce da się jeszcze uratować, ale większy… można wyrzucić do kosza. Chyba że od momentu jego inicjalizacji używamy narzędzia odpowiedzialnego za właściwą synchronizację danych, czyli systemu kontroli wersji, co jest standardem we współczesnej informatyce. Jednym z takich programów jest git, napisany na potrzeby zarządzania kodem źródłowym jądra systemu Linux - taka rekomendacja mówi sama za siebie. Możliwości programu git i sposoby jego praktycznego zastosowania w różnych projektach przedstawione zostały w tej książce. Znajdziesz tu podstawowe informacje o instalacji środowiska i tworzeniu repozytoriów, pracy z plikami, identyfikowaniu rewizji i zmienianiu historii projektu. Dowiesz się, kiedy i jak tworzyć czy łączyć gałęzie oraz całe repozytoria, korzystać z repozytorium lokalnego i zdalnego, a także synchronizować je w odpowiedni sposób. Poznasz możliwe konflikty między wersjami pliku i nauczysz się radzić sobie z nimi. Zrozumiesz, jak wykorzystywać najbardziej znane serwery hostingowe dla projektów git oraz dostępne w nich, wbudowane systemy śledzenia błędów. I wreszcie przestaniesz miewać koszmary, w których tracisz tygodnie na odszukanie zagubionego pliku. Git zrobi to za Ciebie! Instalacja programu git, tworzenie repozytoriów i obszar roboczy Tworzenie rewizji i przywracanie stanu plików Stany plików, ignorowanie plików i znaczniki Identyfikowanie rewizji, skróty komend Modyfikowanie historii projektu oraz tworzenie i usuwanie gałęzi Łączenie gałęzi: operacja merge i operacja rebase Powiązanie repozytorium lokalnego i zdalnego oraz podstawy synchronizacji repozytoriów Praktyczne wykorzystanie git i łączenie oddzielnych repozytoriów Treść pliku: konflikty, badanie różnic, pliki tekstowe i binarne Serwisy github.com i bitbucket.org Praca grupowa w serwisach github.com oraz bitbucket.org i zintegrowany system śledzenia błędów Wypróbuj git - wystarczająco dobry nawet dla jądra Linuksa!

6
Ebook

HTML, XHTML i CSS. Praktyczne projekty. Wydanie II

Włodzimierz Gajda

Zostań świetnym webmasterem! Podstawy i rozróżnienia, czyli czym różni się HTML od XHTML i co to jest CSS Standardy i zasady, czyli o czym pamiętać przy projektowaniu strony internetowej Czcionki i układy stron, czyli jak stworzyć znakomity projekt i szablon strony WWW O projektowaniu stron internetowych napisano zapewne grube tysiące książek. Ta dziedzina zmienia się jednak na tyle szybko, a profesjonalnych projektantów, mających dużą wiedzę i obdarzonych umiejętnością jej przekazania, jest na tyle mało, że warto skorzystać z ich doświadczeń. Zwłaszcza, jeśli niezbędne wiadomości podane są w formie praktycznych przykładów, a dotyczą tak istotnych kwestii, jak używanie języków HTML i XHTML oraz kaskadowych arkuszy stylów, zgodność stron z obowiązującymi standardami, komponowanie układu serwisu WWW i tworzenie jego zawartości. Drugie wydanie książki "HTML, XHTML i CSS. Praktyczne projekty" pozwoli Ci od podszewki poznać tajniki projektowania naprawdę przemyślanych stron internetowych, uwzględniających potrzeby ich użytkowników. Dowiesz się, jak zachować poprawność składniową XHTML i CSS. Poznasz semantykę kodu XHTML i opanujesz metodologię pracy zgodnej ze standardami. Zrozumiesz, dlaczego ważne jest zapewnienie dostępności Twoich stron dla osób niepełnosprawnych i co zrobić, by wyszukiwarki mogły bez trudu przeanalizować oraz zaklasyfikować zawartość serwisu. Nauczysz się wybierać czcionki, tło, projektować wygodny interfejs i poszczególne fragmenty strony, a także zapisywać szczególnie udane projekty w formie szablonów. Składnia i poprawność języka XHTML Znaki diakrytyczne i oznaczanie języka dokumentu Praca w trybie standardów Podstawowe elementy XHTML Kaskadowe arkusze stylów — składnia i właściwości Klasy i identyfikatory, rodzaje czcionek Wszystkie atrybuty CSS 2.1 dotyczące czcionek i tekstu Elementy blokowe, liniowe i pływające Obszar zajmowany przez element i metody pozycjonowania elementów blokowych Układy stałej szerokości, płynne i hybrydowe Tekst, listy, tabele, odsyłacze i pozostałe elementy XHTML Właściwości CSS dotyczące tła i przyciski rollover w CSS Struktura funkcjonalna witryny Kolejność elementów w kodzie XHTML i atrybuty XHTML Formularze i powiązania dokumentów Element meta — dodatkowe informacje na temat strony WWW Dostępność strony WWW Semantyczny XHTML Wykorzystaj swoją kreatywność, tworząc zachwycające strony WWW!

7
Ebook

HTML5 i CSS3. Praktyczne projekty

Włodzimierz Gajda

Zrób wielki krok na drodze do tworzenia fantastycznych witryn WWW! Elementarz HTML5 i CSS, elementy i znaczniki HTML5, czyli prosty zestaw do tworzenia strony WWW Czcionki na stronach WWW, układ strony i tła, czyli eleganckie wykończenie strony internetowej Zagadnienia zaawansowane, czyli atrybuty HTML, powiązania dokumentów, metainformacje i formularze Opanowanie wszystkich elementów pozwalających stworzyć doskonałą witrynę internetową nie jest rzeczą łatwą. W tym celu trzeba sprawnie posługiwać się co najmniej dwoma językami programowania: HTML i CSS, a także pamiętać o różnicach między przeglądarkami i potrzebach osób niepełnosprawnych. Dobrze jest też znać się na grafice komputerowej, typografii… i wielu innych sprawach. Jednak to wszystko da się zrobić przy odrobinie uporu i pomocy książki prezentującej w praktyce omawiane zagadnienia. W tej książce znajdziesz mnóstwo ćwiczeń, których zadaniem jest przybliżenie Ci sposobu działania poszczególnych elementów języka HTML5 i właściwości CSS3, a także większych projektów, które pozwolą Ci opanować i przetestować wiedzę na temat większych partii materiału. Obok szczegółowego omówienia języka HTML znajdziesz tu porady na temat tego, jak pilnować poprawności kodu HTML5 i CSS3, pracować w trybie standardów, tworzyć układy strony czy projektować szablony. Dowiesz się także sporo na temat semantyki języka HTML. Jak zapewnić poprawność składniową HTML5 oraz CSS3? Jak pilnować zgodności tworzonych stron ze standardami? Jak sprawnie edytować kod HTML5? Jak pracować w trybie standardów? Jakich czcionek używać na stronach WWW? W jaki sposób tworzyć układy stron przy użyciu stylów CSS? Jak wykorzystywać tła na stronach WWW? Jakimi cechami wyróżnia się semantyczny kod HTML5? Jak projektować szablony stron WWW? Przyszły webmasterze, nie możesz przegapić tej książki!

8
Ebook

jQuery. Poradnik programisty

Włodzimierz Gajda

Nie utrudniaj sobie życia — skorzystaj z biblioteki jQuery! Abecadło, czyli jak korzystać z dobrodziejstw biblioteki jQuery Interfejs API biblioteki jQuery, czyli gdzie szukać zaawansowanych rozwiązań Wtyczki, czyli o co jeszcze warto rozszerzyć dostępne możliwości Biblioteka jQuery, zarówno w wersji pełnej, jak i zminimalizowanej, pozwala programiście znacząco uprościć pracę i stopień skomplikowania kodu tworzonego w języku JavaScript. Korzystając z jej możliwości, programista może zmieniać atrybuty, modyfikować wygląd poszczególnych elementów strony, dodawać lub usuwać elementy drzewa DOM. Może też wykonać zapytania Ajax, stosować efekty specjalne, obsłużyć typowe i nietypowe zdarzenia, a także posłużyć się różnymi wtyczkami, często znacząco rozszerzającymi funkcjonalność kodu. Książka "jQuery. Poradnik programisty " to doskonałe kompendium wiedzy na temat tej biblioteki. Dowiesz się stąd, jak rozpocząć pracę z jQuery, jak obchodzić się z selektorami i atrybutami, manipulować modelem DOM czy przypisywać wybrany styl do określonych elementów strony. Nauczysz się stosować funkcję jQuery, filtry i operacje na zbiorach elementów. Poznasz także rodzaje i sposób działania wtyczek, sam zaczniesz je tworzyć, minimalizować i kompresować. Jeśli interesuje Cię programowanie z wykorzystaniem możliwości oferowanych przez JavaScript, a nie chcesz spędzać wielu godzin na bezpośrednim wpisywaniu skomplikowanego kodu, biblioteka jQuery jest właśnie dla Ciebie! Korzystanie z biblioteki jQuery Trzy warstwy dokumentu XHTML: struktura, wygląd i zachowanie Selektory CSS i zdarzenia XHTML Modyfikacja wyglądu, odczyt i modyfikacja treści elementów Odczyt i modyfikacja atrybutów Dodawanie i usuwanie węzłów drzewa DOM, wędrówka po drzewie DOM Zbiory węzłów, tworzenie i usuwanie węzłów w drzewie DOM Efekty specjalne Funkcja jQuery() — w skrócie $() Odczyt i modyfikacja węzłów drzewa DOM Operacje przekształcające zbiór elementów Parametry wtyczek, ich tworzenie, minimalizacja i kompresja Wykorzystaj szanse, jakie daje Ci biblioteka jQuery!