Автор: Antonina Domańska
9
Eлектронна книга

Historia żółtej ciżemki

Antonina Domańska

Powieść historyczna dla dzieci i młodzieży autorstwa Antoniny Domańskiej. Jest druga połowa XV wieku. Na tronie zasiada król Kazimierz Jagiellończyk. Młody chłopak o imieniu Wawrzuś mieszka we wsi Poręba i na co dzień pasa krowy. Pewnego dnia nie dopilnował jednak zwierząt, które poszły w szkodę. Chłopak boi się wrócić do domu. Postanawia wyruszyć do stolicy. Po wielu perypetiach trafia w końcu do Krakowa, gdzie dostaje pracę i dom u kronikarza Jana Długosza. Kronikarz odkrywa u chłopca talent rzeźbiarski. Kieruje go do mistrza Wita Stwosza. Tam Wawrzuś terminuje i uczy się rzemiosła. Bierze udział przy pracach nad Ołtarzem Mariackim. Pewnego dnia do siedziby Wita Stwosza przyjeżdża król Kazimierz. Chce wiedzieć, jak postępują prace. Postanawia wynagrodzić Wawrzka, który mimo młodego wieku, jest jednym z najlepszych i najpracowitszych rzemieślników. Chłopiec prosi króla o parę żółtych ciżemek...

10
Eлектронна книга

Królewska niedola

Antonina Domańska

Kró­lew­ska nie­do­laPo­wieść z cza­sów Kró­la Ło­kiet­ka Roz­dział pierw­szy. U basz­ty igla­rzy. Mar­cin Wil­ga, star­szy ce­chu ory­lów i włócz­ków, spra­wiał imie­ni­ny. Wcze­snem po­po­łu­dniem za­czę­li się scho­dzić ku­mo­tro­wie i przy­ja­cie­le, ku­mosz­ki i krew­niacz­ki. Dwo­rek Mar­ci­na po­ło­żo­ny na przed­mie­ściu Kra­ko­wa, zwa­nym Ry­ba­ki, od­dzie­lo­ny był od Wi­sły ma­łym tyl­ko ogród­kiem i skła­dał się z dwóch izb i kuch­ni. Wcho­dzi­ło się po czte­rech schod­kach na ga­nek z dwie­ma ław­ka­mi, po­tem do sie­ni; z sie­ni na pra­wo by­ła izba miesz­kal­na Mar­ci­nów i Ja­gny, ich je­dy­nacz­ki, na le­wo świe­tli­ca, czy­li ba­wial­nia, w dni uro­czy­sto­ści ro­dzin­nych. [...]Antonina DomańskaUr. we wrześniu 1853 r. w Kamieńcu Podolskim Zm. 26 stycznia 1917 w Krakowie Najważniejsze dzieła: Historia żółtej ciżemki (1913), Paziowie króla Zygmunta (1910), Krysia Bezimienna (1914) Autorka opartych na motywach z historii Polski powieści przygodowych i opowiadań, uznawanych za literaturę odpowiednią dla młodzieży, a także baśni (Przy kominku, 1911). Akcja jej utworów jest najczęściej umiejscowiona w Krakowie. Pisarka miała ambicje zaznajomienia czytelników z realiami dawnych epok oraz podkreślania polskiego dorobku w dziedzinie kultury, nauki i sztuki. Antonina z Kremerów Domańska stanowiła pierwowzór dla postaci Radczyni z Wesela Stanisława Wyspiańskiego. więcej w Wikipedii Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

11
Eлектронна книга

Królewska niedola

Antonina Domańska

Powieść historyczna Antoniny Domańskiej rozgrywająca się w czasach panowania Władysława Łokietka. Ukazuje politykę wewnętrzną i zagraniczną państwa polskiego w XIII i XIV wieku. Pisarka w sposób bardzo interesujący i trafiający do wyobraźni opisuje historyczną rzeczywistość i łączy ją z fikcyjnymi zdarzeniami. Dzięki wartkiej akcji, starannie odtwarzającej przeszłość, mamy wrażenie niejako przeniesienia się do tamtych odległych czasów. Zasługą pisarki jest też wzbogacanie utworu wątkami sensacyjnymi.

12
Eлектронна книга

Królewska niedola

Antonina Domańska

Kilku poważnych wiekiem gospodarzy i dwóch czy trzech młodszych przeszło za Marcinem do izby na prawo i tam, choć zupełnie na uboczu, jeszcze się rozejrzeli, czy nie ma gdzie w kącie jakiego wścibskiego wyrostka. Zaczem, sprawdziwszy, że są sami, obsiedli stół dokoła i rozmawiali półgłosem. Zafrasowane mieli miny, chmurne, zgnębione; to jeden, to drugi z majstrów dorzucał jakieś słowo, a każde takie słowo coraz to większym smutkiem oblekało twarze zgromadzonych. (Fragment)

13
Eлектронна книга

Krysia bezimienna

Antonina Domańska

Krysia bezimienna Rozdział I List królewny Anny Jagiellonki do pani Niewiarowskiej Urodzona, wdzięcznie nam miła! Zdrowie Waszej Miłości nawiedzamy którego WM. od Boga wiernie mieć życzymy na czasy długie. Moja najmilsza pani Niewiarowska! Tak, jako WM. wyrozumieć raczyłaś z listu Kasieczki mojej, która pisała z rozkazania mego do WM., tedy racz wiedzieć, iż to wola moja, abyś WM. tę panienką miała przy sobie z kilka niedziel, a wyrozumiała, jeśliby była godna ku służbom moim, do chowania rzeczy i do pokoju mego. [...]Antonina DomańskaUr. we wrześniu 1853 r. w Kamieńcu Podolskim Zm. 26 stycznia 1917 w Krakowie Najważniejsze dzieła: Historia żółtej ciżemki (1913), Paziowie króla Zygmunta (1910), Krysia Bezimienna (1914) Autorka opartych na motywach z historii Polski powieści przygodowych i opowiadań, uznawanych za literaturę odpowiednią dla młodzieży, a także baśni (Przy kominku, 1911). Akcja jej utworów jest najczęściej umiejscowiona w Krakowie. Pisarka miała ambicje zaznajomienia czytelników z realiami dawnych epok oraz podkreślania polskiego dorobku w dziedzinie kultury, nauki i sztuki. Antonina z Kremerów Domańska stanowiła pierwowzór dla postaci Radczyni z Wesela Stanisława Wyspiańskiego. więcej w Wikipedii Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.

14
Eлектронна книга

Krysia bezimienna

Antonina Domańska

Powieść historyczna Antoniny Domańskiej rozgrywająca się w czasach panowania Anny Jagiellonki. Tytułowa bohaterka, Krysia, to przygarnięta z litości sierota. Dzięki swym opiekunom trafia na królewski dwór. Nikt tu nie zna jej pochodzenia. Na życie dziewczyny nastaje tymczasem tajemniczy mężczyzna w czarnym płaszczu... Losy Krysi splatają się z wydarzeniami historycznymi, w których udział bierze królowa Polski Anna Jagiellonka. Ta niemłoda już kobieta marzy o miłości i szczęściu, które jednak nie jest jej dane. Jest tylko kartą przetargową w rękach polskiej szlachty.

15
Eлектронна книга

Krysia bezimienna

Antonina Domańska

Chylące się ku zachodowi słońce wpadało do komnaty dwoma oknami; przy tych oknach ustawione długie krosna oparte na kozłach, a u krosien cztery panny dworskie wyszywały atłasowy obrus do kościoła złotem i perłami. Ulubienica królewny Anny, Kachna Leszczyńska, najstarsza z dziewcząt, haftowała pilnie, oczu nie podnosząc od roboty. Trzy młodsze skupiły ciasno głowy i szeptały (Fragment)

16
Eлектронна книга

Paziowie króla Zygmunta

Antonina Domańska

Pięciu zgrabnych wyrostków, w barwie paziów królewskich, przechodziło gwarząc, podskakując i śmiejąc się przez długi, ciemnawy korytarz, ciągnący się przez całą szerokość drugiego piętra starej, kazimierzowskiej jeszcze części zamku krakowskiego. Za nimi stąpał ciężko pachołek, niosąc na plecach ogromny tłumok z pościelą (Fragment)