Автор: Beata i Paweł Pomykalscy

Beata i Paweł Pomykalscy – duet w pracy i życiu, póki co skutecznie łączący obowiązki zawodowe z zainteresowaniami. Z urodzenia i wyboru związani z ukochanym Górnym Śląskiem, któremu poświęcają szczególnie dużo uwagi. Jeden raz w życiu zrobili to, co modne, czyli wybrali studia politologiczne, czego jednak nie żałują, bo studia nie przeszkadzały im w poszukiwaniu pomysłu na życie. Paweł kształcił się w dziedzinie fotografii, co zaowocowało wieloma publikacjami oraz wystawami, a Beata w językach i kulturze Słowian południowych, co doprowadziło ją do momentu, w którym napisała i obroniła doktorat związany ze współczesną Serbią. Jeszcze na studiach zaczęli przygodę z (własnymi) książkami.

Od 2008 r. tworzą cykl albumów fotograficzno-historycznych na temat śląskiego dziedzictwa potentatów przemysłowych. Wydają również przewodniki po państwach Europy (m.in. pierwszy w Polsce przewodnik po Bośni i Hercegowinie) oraz – jako miłośnicy wielkich miast – po metropoliach europejskich. Udzielają się także na rzecz promocji turystyki na swoim rodzinnym Górnym Śląsku oraz ulubionej architektury modernistycznej. Prowadzą bloga adventum.com.pl

9
Eлектронна книга

Szlaki turystyczne Polski. 77 najciekawszych tras pieszych, rowerowych, wodnych, kolejowych i tematycznych. Wydanie 1

Beata i Paweł Pomykalscy

  Spływ kajakiem po rzekach spokojnych albo płynących wartkim nurtem. Wycieczka tratwą. Przejażdżka rowerowa po leśnych duktach albo ścieżkach poprowadzonych w śladach dawnych kolei. A może przejażdżka drezyną rowerową? Albo wąskotorówką? Wielodniowe górskie wędrówki po szlakach pełnych ludzi albo tak opustoszałych, że spotkać na nich można tylko ciszę. Kontakt z przyrodą, ale też i poszukiwanie śladów przeszłości. Trasy pełne pamiątek po wybitnych naukowcach lub twórcach. Wielokulturowość i zabytki mniejszości etnicznych. Zamki piastowskie, pałace szlacheckie, latarnie morskie. Architektura drewniana i dziedzictwo przemysłowe. Polska jak długa i szeroka aż kipi od różnorodnych atrakcji. Poznajmy część z nich, przemierzając 77 szlaków turystycznych: pieszych, wodnych, rowerowych, kolejowych, a także tematycznych! Nadmorskie miasta, średniowieczne zamki, a może trasa między jeziorami lub kontemplacja widoków z najwyższych szczytów Polski? Przewodnik zawierający opisy 77 rodzimych szlaków turystycznych to zbiór niekonwencjonalnych, a przy tym ciekawych pomysłów na to, jak poznawać nasz kraj ― z perspektywy wędrowca, rowerzysty, wioślarza. Wędrówka, spływ tratwą, kręta droga pokonana rowerem lub podróż między gotyckimi świątyniami są tylko pretekstem do zagłębienia się w mało znane, a fascynujące miejsca. To prawdziwa gratka dla każdego miłośnika przyrody i historii ― zwłaszcza tej ukrytej wśród bocznych dróg. Łukasz Supergan, autor książki Szlaki Polski. 30 najpiękniejszych tras długodystansowych

10
Eлектронна книга

Wenecja. Oblicza miasta na wodzie

Beata i Paweł Pomykalscy

Wenecja ma wiele nieznanych obliczy. W naszej książce zabieramy Czytelnika w niezwykłą podróż po wyjątkowym mieście na wodzie. W Arsenale, którym inspirował się Dante piszący Boską komedię, zobaczymy, jak w średniowieczu powstała taśma produkcyjna i jak budowano flotę przesądzającą o znaczeniu Wenecji. W Harry's Bar przekonamy się, jacy malarze wpłynęli na stworzenie drinka Bellini i przekąski carpaccio, a także, kto po Wenecji przechadzał się z gepardem na smyczy. Opowiemy o tym, dlaczego portret jednego doży został zamalowany na czarno, gdzie otwarto pierwsze na świecie "okno życia", czym była "kwarantanna", dlaczego św. Marka obłożono kawałkami wieprzowiny i jak to się stało, że Wenecja dała światu słowo "getto". I dalej: skąd wzięło się publiczne oświetlenie, dlaczego w jednym sotoportego (charakterystycznym przejściu) leży marmurowa płytka, na którą Wenecjanie nigdy nie nadeptują, i co oznaczają płyty z dużą ilością tekstu rozsiane po całym mieście albo skrzynki z otwartą paszczą lwa. Będzie o Casanovie, o Veronesem, który tak namalował Ostatnią wieczerzę, że groziła mu ekskomunika, o chórze sierot prowadzonym przez Vivaldiego i o Morosinim, który uszkodził ateński Akropol. Zajrzymy do najstarszej kawiarni i pierwszego na świecie show roomu, który w latach 60. XX wieku otworzyła marka Olivetti (producent maszyn do pisania). Wyjaśnimy dlaczego miasto budowano na mokradłach laguny i jak to technicznie było możliwe, jak się w Wenecji dostarcza towary codziennego użytku, jak się transportuje chorych i dlaczego worek ze śmieciami spuszcza się po sznurku. A także dlaczego Woody Allen nie kupił Ca' Dario, a wielki koncert Pink Floyd doprowadził do zjawiska znanego obecnie jako overtourism. Całość uzupełniamy czarno-białymi, klimatycznymi zdjęciami, które są dla nas przeciwwagą dla krzykliwych, idealnie pięknych weneckich "widokówek". Przy okazji przemycamy nieco wskazówek, jak i kiedy zwiedzać to miasto, by trochę lepiej je zrozumieć i w pełni docenić jego wspaniałość.

11
Eлектронна книга

Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem. Wydanie 1

  Ponad 100 wiosek i miejsc, w których można ulec urokom sielskiej atmosfery! Unikatowe tradycje i niepowtarzalne zwyczaje Cuda z drewna i muru pruskiego Świątynie różnych wyznań Magnackie pałace i wiejskie chatki Skanseny, parki etnograficzne i zagrody tematyczne Agroturystyki przenoszące w czasie Górscy rabusie i szlachetni bohaterowie Polscy muzułmanie, prawosławni, protestanci, żydzi, arianie i staroobrzędowcy Cuda przyrody i perły inżynierii Konne procesje, świąteczne czyszczenie domów i układanie dywanów z kwiatów Tyrolczycy, Borowiacy, Słowińcy, Olędrzy i Kaszubi Wielkie klasztory i małe kościółki Domy i dzieła pisarzy, polityków, muzyków, artystów ludowych Mniejszości etniczne i ich kultura Wsie opuszczone i tętniące życiem Spławianie drewna, wydobywanie ropy i wypalanie wapienia Osadnictwo fryderycjańskie i wołoskie Kamieniarze, koronkarki, pasterze i królowe salonów Góry, morze, jeziora i rzeki Polska wieś ma wiele twarzy i jest szalenie różnorodna! Reprezentuje różne style architektury i buduje z różnych materiałów, celebruje stare zwyczaje, posiada piękne i nierzadko unikatowe zabytki, często jest otoczona przez piękną przyrodę. Może być miejscem wyciszenia albo dużej aktywności, degustacji lokalnych potraw lub poznawania mniejszości etnicznych. Jest miejscem urodzenia i życia wielu słynnych osób. W przewodniku Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem zachęcamy do zanurzenia się w wiejskich klimatach! O książce w mediach: Pytanie na Śniadanie (TVP2): Posłuchaj rozmowy z Beatą i Pawłem Pomykalskimi!

12
Eлектронна книга

Wrocław. Ucieczki z miasta. Przewodnik weekendowy. Wydanie 1

Beata i Paweł Pomykalscy

Przewodnik Wrocław. Ucieczki z miasta to zbiór kilkudziesięciu propozycji wycieczek po Dolnym Śląsku - na pół dnia, na cały dzień i na weekend. Skorzystaj z pomysłów na wypady za miasto w ciekawe, często niebanalne i rzadko odwiedzane miejsca, do których często można dotrzeć w zaledwie kilkadziesiąt minut. Ile masz czasu? W przewodniku znajdziesz podpowiedzi wycieczek kilkugodzinnych, jednodniowych i weekendowych. Wybierz taką, która akurat Ci odpowiada! Co chcesz robić? Możesz wybierać spośród wielu różnorodnych pomysłów na spędzenie czasu za miastem. Są tu propozycje zarówno dla miłośników zabytków i muzeów, jak i dla spragnionych odpoczynku na łonie natury, dla rodzin z dziećmi i dla amatorów pieszych wędrówek, jazdy na rowerze czy pływania kajakiem. Ruszaj! Niczego więcej nie potrzebujesz, by ruszyć w drogę. W przewodniku odnajdziesz opisy tras wycieczek i zakątków, które warto zobaczyć, a także informacje o dojazdach i powrotach, godzinach otwarcia obiektów, miejscach noclegowych i lokalach gastronomicznych.

13
Eлектронна книга

Wybrzeże Bałtyku. Od Rugii po Zalew Wiślany. Travelbook. Wydanie 1

Beata i Paweł Pomykalscy, Mateusz Żuławski

Travelbook to Twój niezastąpiony towarzysz podróży. Wskaże Ci najważniejsze atrakcje, podpowie, czego szukać poza głównymi szlakami, i wprowadzi w świat miejscowych obyczajów. Znajdziesz w nim opisy najciekawszych regionów i miast, a sprawdzone informacje praktyczne umożliwią staranne zaplanowanie podróży. Wybrzeże Bałtyku. Od Rugii po Zalew Wiślany Polskie morze budzi wśród turystów jednoznaczne skojarzenia z odpoczynkiem na plaży i kąpielami pośród fal. I słusznie! Warto jednak na chwilę porzucić ten stereotyp i przyjrzeć się wybrzeżu - od niemieckiej Rugii po Zalew Wiślany - dokładniej. Zobaczymy krainę zadziwiająco bogatą kulturowo - ziemię Wolinian, Słowińców i Kaszubów, słynącą z tradycji marynistycznych i rybackich, pełną historycznych miast, zabytków architektury i techniki, a także skarbów przyrodniczych - ostoi ptaków, przymorskich jezior, wyniosłych klifów i wędrujących wydm. Odkryjmy Pomorze na nowo!