Autor: Jan Grabowski
9
Ebook

Finek

Jan Grabowski

Sympatyczny piesek jedzie koleją z Poznania do Warszawy. To jego nowy pan wiezie go do swojego domu. Czeka tam na niego Dzidzia - mała i schorowana córeczka państwa Rosochackich. Dziewczynka cieszy się z towarzystwa czworonożnego przyjaciela i nazywa go Finek. Psiak przeżywa ekscytujące przygody w swoim nowym domu. Urokliwa opowieść w stylu utworów Marii Kownackiej.

10
Ebook

Imieniny Haneczki

Jan Grabowski

Jan Antoni Grabowski (18821950) był pedagogiem, pisarzem i znawcą sztuki. Zasłynął twórczością dla dzieci i młodzieży, w której umiejętnie łączył różnorodne emocje i wciągające zdarzenia. Chętnie sięgał też po postaci zwierząt, których ciepłe i zabawne historie wzruszały kilka pokoleń dzieci. Oprócz literatury dziecięcej pisał podręczniki geometrii, monografie zabytków, przewodniki po Warmii i Mazurach. Odegrał istotną rolę w ratowaniu zabytków i dzieł sztuki zdewastowanych w czasie II wojny światowej.

11
Ebook

Imieniny Haneczki

Jan Grabowski

Haneczka Gniecioszkówna to rezolutna dziewczynka, która kocha zwierzęta. Jej tato jest doskonałym szewcem i dziewczynka czasami odnosi klientom zreperowane przez niego buty. W ten sposób bohaterka o niebieskich oczach i blond włosach zawitała u narratora opowieści. W paru zdaniach wyjaśnia mu relacje pomiędzy mieszkańcami jej podwórka i zaprasza w odwiedziny, aby poznał kotkę Kukusię i psa Amorka. Ciepła i wciągająca lektura, z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom książki "Oto jest Kasia" Miry Jaworczakowej.

12
Ebook

Kochany zwierzyniec

Jan Grabowski

Kochany zwierzyniec to zbiór piętnastu zabawnych opowiadań o zwierzętach z których słynął Grabowski. Znajdują się tu m.in. historia wychowanej z psami owieczki Metki, opowiadanie o zabawnej wiewióreczce Frydze, historia jamniczki Muchy, która wykarmiła kocięta, szalonej krowy Micki czy małpki Żoko. Te przezabawne historie, choć po raz pierwszy wydane już dawno, dziś wciąż cieszą się ogromną popularnością i nadal sprawiają radość młodym czytelnikom.

13
Ebook

Kochany zwierzyniec

Jan Grabowski

Jan Antoni Grabowski (18821950) był pedagogiem, pisarzem i znawcą sztuki. W twórczości chętnie sięgał po postaci zwierząt, których ciepłe i zabawne historie wzruszały kilka pokoleń dzieci. Kochany zwierzyniec to zbiór opowiadań, których bohaterami są: owieczka Metka, wiewiórka Fryga, jamniczka Mucha, krowa Micka czy małpka Żoko. Dzisiejsze dzieci również z wielką lubością wezmą udział w ich zwariowanych przygodach, żeby dowiedzieć się, co im się przydarzyło.

14
Audiobook

Kochany zwierzyniec

Jan Grabowski

Kochany zwierzyniec to zbiór zabawnych opowiadań o zwierzętach z których słynął Grabowski. Znajdują się tu m.in. historia wychowanej z psami owieczki Metki, opowiadanie o zabawnej wiewióreczce Frydze, historia jamniczki Muchy, która wykarmiła kocięta, szalonej krowy Micki czy małpki Żoko. Opowiadania do dziś wciąż cieszą się ogromną popularnością i nadal sprawiają radość młodym słuchaczom.

15
Ebook

Kochany zwierzyniec

Jan Grabowski

Zbiór bajek o zwierzętach, w których Jan Grabowski był absolutnym mistrzem. Wilk Reks, owca Metka, małpka Żoko, krowa Micka, suczka Wierna - to tylko część bohaterów, z których każdy przeżywa zarówno zabawne przygody, jak i wielkie kłopoty. Historie poszczególnych zwierzaków mocno angażują emocjonalnie młodego czytelnika, uczą go szacunku i wrażliwości wobec mniejszych braci. Doskonała lektura dla miłośników pisarstwa dziecięcego Marii Kownackiej.

16
Ebook

Na posterunku. Udział polskiej policji granatowej i kryminalnej w Zagładzie Żydów

Jan Grabowski

Historia granatowej policji nie jest tematem zamkniętym i oswojonym. Wręcz przeciwnie, okupacyjne losy policjantów wracają dziś jako jeden z elementów walki o pamięć i mity historyczne, na których zasadza się polska polityka historyczna. Jest rzeczą charakterystyczną, że przestępstwa popełnione przez granatowych policjantów na innych Polakach nie wzbudzają już takich emocji to w końcu, jak można sądzić, nasze wewnętrzne sprawy, które wyłącznie nas samych obchodzą. Zupełnie inaczej jest w wypadku historii Zagłady jedynej części polskiej historii, która ma uniwersalne znaczenie i która wzbudza zainteresowanie na całym świecie. [] Tak się jednak składa (czego starałem się dowieść na stronach tej książki), że granatowa policja miała niebagatelny udział w wymordowaniu polskich Żydów i wchodzi tym samym w pole zainteresowania badaczy Holokaustu. Więcej, granatowa policja stanowiła istotny, niekiedy niezbywalny element niemieckiej strategii eksterminacji europejskich Żydów. Na dodatek polscy policjanci często mordowali Żydów na własną rękę, wykazując się przy tym ogromną inicjatywą. Żal tylko, że w sporze o polską niewinność mało kto pamięta o niepoliczonych dziesiątkach, setkach tysięcy żydowskich ofiar granatowej policji, ludziach, którzy mogli ocaleć, którzy mieli sporą szansę na przeżycie wojny, ludziach, o których pamięć bezskutecznie upominał się Emanuel Ringelblum. Jan Grabowski