Autor: Arkadiusz Brzegowy

Arkadiusz Brzegowy - rocznik 1977. Pierwsze programy pisał na Atari 65XE w Basicu jeszcze w szkole podstawowej, stąd wie, że nigdy nie jest za wcześnie na naukę programowania. W szkole średniej zainteresował się grafiką 3D. Pracę w branży gier rozpoczął pod koniec studiów na krakowskiej AGH, przy projekcie Hell-Copter wydanym przez UbiSoft. Aktualnie jest właścicielem firmy Feel3D, której podstawowa działalność to tworzenie aplikacji 3D i 2D dla przemysłu, branży promocji i marketingu oraz na rynek rozrywkowy. Tworzy między innymi gry, symulatory przemysłowe, interaktywne prezentacje 3D, aplikacje z wykorzystaniem hełmów VR oraz aplikacje rzeczywistości rozszerzonej. Jest trenerem i autorem wielu kursów programowania, w tym dwóch przygotowanych specjalnie dla dzieci. Pomaga wdrożyć naukę programowania w szkołach podstawowych i świetlicach edukacyjnych. Po godzinach stara się oderwać od komputera, aby czerpać radość z wielu dziedzin życia. Gra na perkusji, ściga się gokartami, piecze domowy chleb i pokazuje świat własnym dzieciom. Jako zaangażowany rodzic zauważa niedociągnięcia w systemie edukacji i pomaga nauczycielom i dyrektorom szkół doszkalać się w dziedzinie informatyki.

„Zaczynajcie od małych projektów, ale każdy starajcie się doprowadzić do końca. To ważne. Napotkane problemy rozwiązujcie, zamiast je omijać. Właśnie na tym etapie najszybciej nabywa się doświadczenia”.

Arkadiusz Brzegowy

17
Kurs video

Unity. Kurs video. Poziom drugi. Tworzenie gry 2D

Arkadiusz Brzegowy

Branża gier 2D przeżywa renesans. Odświeża się stare tytuły i wypuszcza nowe. Skąd ta popularność? Odpowiedź zawiera się w jednym słowie: smartfon. Po prostu — gra 2D ma o wiele mniejsze wymagania sprzętowe i sprawnie działa także na urządzeniach mobilnych. Do tego dochodzi sentyment przedstawicieli grupy wiekowej 30+ — i mamy rynek gier w dwóch wymiarach. Projekty 2D są atrakcyjne także dla developerów, jako tańsze i prostsze w produkcji. Nie trzeba dysponować specjalnym studiem projektowym ani współpracować ze sztabem ludzi, by wykreować atrakcyjną grę 2D. Co Cię czeka podczas szkolenia? Uczestnicząc w szkoleniu Unity. Kurs video. Poziom drugi. Tworzenie gry 2D, dowiesz się między innymi, jak stworzyć wirtualnego bohatera i nim sterować. Nauczysz się ożywiać obraz animacją poklatkową, a także konfigurować projekt 2D w Unity, tworzyć i sortować obiekty oraz warstwy z obiektami. Dowiesz się też, jak stosować komponent typu Effector w projektach 2D i jak ładować nowe poziomy w grze. Co więcej, poznasz podstawy języka C#, który przyda Ci się nie tylko podczas prac z platformą Unity. Po zakończeniu nauki z tym kursem video będziesz średnio zaawansowanym użytkownikiem środowiska. Będziesz w stanie wykonać zaawansowany projekt 2D — zarówno zwykłą platformówkę, jak i grę zawierającą bardziej złożone mechanizmy fizyczne. Zatem do dzieła! W kursie korzystamy ze starszej wersji Unity. Kursy 2D w oparciu o nowszą wersję znajdziesz tutaj!

18
Kurs video

Unity. Kurs video. Poziom trzeci. Tworzenie gry 2D i publikacja w Google Play

Arkadiusz Brzegowy

Unity. Kurs video. Poziom trzeci. Tworzenie gry 2D i publikacja w Google Play da Ci do ręki nowe narzędzia i pozwoli tworzyć bardziej skomplikowane konstrukcje. Zobaczysz, jak można zautomatyzować wszelkie uciążliwe czynności, żeby nie powtarzać ich za każdym razem przy przechodzeniu do kolejnego poziomu gry. Odkryjesz, jak stworzyć Game Managera, sprawnie i sensownie zarządzać czasem gry oraz zbudować interfejs skalujący się do urządzenia, na którym zechce grać użytkownik. Jednak przede wszystkim nauczysz się bardzo skomplikowane rzeczy robić w znacznie prostszy sposób, a Twój kod stanie się bardziej elastyczny. Zostań mistrzem gier 2D i zadziwiaj świat swoimi projektami! Co jeszcze czeka Cię podczas szkolenia? Nauczysz się tworzyć sterowalne animowane postacie i precyzyjnie sterować przełączaniem animacji. Poznasz pętle do-while i możliwości generowania liczb losowych. Dowiesz się, jak operować na tablicach obiektów oraz płynnie i wydajnie poruszać obiektami z A do B. Sprawdzisz, jak korzystać z sortowania warstw i obiektów na warstwach. Przygotujesz środowisko i SDK dla kompilacji pod platformę Android oraz dostosujesz telefon lub tablet do celów programistycznych. Co więcej, zaimplementujesz wzorzec Singleton, poznasz jego zalety i efekty użycia. Oprócz czynności związanych z tworzeniem gry znajdziesz tu także informacje o zasadach współpracy z Google Play. Dowiesz się, jak podpisać Twoją aplikację, na czym polega obsługa konsoli deweloperskiej Google Play i jak przebiega proces publikacji gry w tym sklepie. Kurs skończysz na poziomie zaawansowanym. Będziesz już potrafił zrobić naprawdę dobrą grę 2D — zarówno zwykłą platformówkę, jak i grę zawierającą zaawansowane mechanizmy fizyczne. Żadnych trudności nie sprawi Ci także proces publikacji Twojej gry do sprzedaży lub udostępnienie jej za darmo. Zatem do dzieła! W kursie korzystamy ze starszej wersji Unity. Kursy 2D w oparciu o nowszą wersję znajdziesz tutaj!

19
Kurs video

Unity. Publikacja gry w AppStore i Windows Store. Kurs video

Arkadiusz Brzegowy

Napisałeś świetną grę w Unity? To dopiero połowa sukcesu, teraz trzeba ją jeszcze zaproponować możliwie dużej liczbie odbiorców... Android to zwykle pierwszy cel programisty, bo na tym systemie bazuje większość urządzeń mobilnych, jest jednak małe ale — to posiadacze telefonów firmy Apple chętniej płacą za możliwość pobrania gier czy aplikacji! Z kolei w przypadku systemu Windows i aplikacji typu Universal Windows Platform prawda jest taka, że choć telefony z Windowsem są mniej popularne, to stworzona pod nie aplikacja lub gra zadziała od razu i na smartfonach, i tabletach, i komputerach, w Microsoft HoloLens, a nawet na Xboksie. Publikacja twórczości w sklepach przynależnych różnym systemom operacyjnym zapewnia więc dotarcie do ogromnej liczby odbiorców. Co Cię czeka podczas naszego szkolenia? W trakcie naszego kursu video dowiesz się, jaka jest prawidłowa kolejność czynności niezbędnych przy publikacji aplikacji w sklepach App Store i Windows Store. Poznasz wymagania stawiane przed ich deweloperami i opanujesz szczegółową procedurę generowania niezbędnych certyfikatów. Przekonasz się także, jakie warunki musi spełnić aplikacja, zanim zostanie zaakceptowana, i zapoznasz się z możliwościami dotyczącymi ustalenia terminu publikacji, dostępności oraz polityki cenowej. Szkolenie Unity. Publikacja gry w AppStore i Windows Store. Kurs video jest przeznaczone dla programistów, którzy już potrafią stworzyć własną grę i chcą ją zaoferować jak największej liczbie graczy. Zatem do dzieła! W kursie korzystamy ze starszej wersji Unity. Kursy 2D w oparciu o nowszą wersję znajdziesz tutaj!

20
Kurs video

Unity. Sztuczki przyspieszające pracę w edytorze. Kurs video

Arkadiusz Brzegowy

Nawet jeśli Twoim ulubionym typem gier nie są wyścigi samochodowe, usiądź wygodnie, zapnij pasy i przygotuj się na szybkie tempo nauki. Już za niespełna dwie godziny zakończysz kurs z wiedzą na temat pracy w Unity przynajmniej na poziomie średnio zaawansowanym. Ze zdumieniem zauważysz, że w Twoich projektach pojawia się zdecydowanie mniej błędów, a czas spędzany przy klawiaturze jest jeszcze przyjemniejszy. Unity. Sztuczki przyspieszające pracę w edytorze. Kurs video został przygotowany z myślą o Twojej edukacji — bez względu na to, czy jesteś programistą tworzącym logikę samej gry, czy może level designerem. Odczujesz solidne merytoryczne wsparcie na wielu etapach projektowania i edycji elementów Twojej pracy. Co Cię czeka podczas szkolenia? Opracowane autorsko przez naszego eksperta „sztuczki i kruczki” dotyczą pełnego spektrum tworzenia aplikacji w Unity. Poznasz zalety skryptów edytorowych, które mogą być wykonywane w edytorze nawet bez konieczności włączania aplikacji. Dzięki mechanizmowi Atrybuty dodasz do metod i zmiennych w skrypcie dodatkowe zachowania. Natomiast Snapping, czyli „dociąganie”, pozwoli Ci przesunąć obiekty do zadanych miejsc lub konkretnych wartości. Solidne fundamenty teoretyczne wraz z ćwiczeniami praktycznymi i nieznanymi sztuczkami w zakresie pracy w Unity pomogą Ci bez problemu stworzyć własne prototypy oraz gotowe gry na bazie Twoich pomysłów i zewnętrznych assetów. Do tego większość czasu spędzisz nie w edytorze kodu, ale w swojej grze. Szykuj się na granie i tworzenie gry jednocześnie!   W kursie korzystamy ze starszej wersji Unity. Kursy 3D w oparciu o nowszą wersję znajdziesz tutaj!