Autor: Praca zbiorowa
393
Ebook

Polskie hymny i pieśni patriotyczne. Śpiewnik wydany w 100-lecie odzyskania niepodległości

Praca zbiorowa

Pieśni hymniczne i patriotyczne warte są wyodrębnienia spośród poezji różnych autorów i epok, pełniły bowiem rolę wyjątkową. Przez wieki podtrzymywały na duchu, zagrzewały do walki bądź wyrażały marzenia i dążenia kolejnych pokoleń Polaków. Przez ponad 120 lat nieobecności Polski na mapie Europy zastępowały lekcje historii i programy polityczne. Na niniejszy zbiór składa się 60 najważniejszych polskich pieśni hymnicznych oraz patriotycznych obejmujących okres od czasów bitwy pod Grunwaldem do czasu epopei legionowej i walk o granice odradzającej się Polski w XX wieku. Poszczególne utwory zostały pogrupowane w siedem części: 1. Polskie hymny narodowe; 2. Pieśni religijne; 3. Śpiewy, pieśni i piosenki z okresu Pierwszej Rzeczypospolitej; 4. Pieśni powstań narodowych XIX wieku; 5. Popularne piosenki z XIX stulecia; 6. Pieśni i piosenki legionowe; 7. Pieśni i piosenki harcerskie. Teksty najpopularniejszych utworów zostały uzupełnione zapisem nutowym.

394
Ebook

Polskie krajobrazy

Praca zbiorowa

Bogato ilustrowany album prezentuje najpiękniejsze, najbardziej wartościowe dobra przyrodnicze i kulturowe Polski. Historia pisana zachwycającymi fotografiami inspiruje do odkrywania urody naszego kraju.

395
Ebook

Pomiary elektryczne w praktyce, 13 numer specjalny

Praca zbiorowa

W numerze specjalnym przedstawiamy temat pomiarów energii. W tekście wprowadzającym (str. 3) dr inż. Łukasz Rosłaniec opisuje metodologię pomiarów, zwracając szczególną uwagę na problemy, które mogą wystąpić w związku z coraz częstszym stosowaniem nieliniowych odbiorniki energii elektrycznej. Drugi tekst (str. 9) jest poświęcony sposobowi wykonywania badań profesjonalnym urządzeniem przenośnym, które daje możliwość mierzenia zużycia energii w określonym miejscu. Artykuł trzeci (str. 17) opisuje użycie do takich pomiarów innych przyrządów, w tym tanich, przenośnych liczników.

396
Ebook

Pomiary elektryczne w praktyce, 14 numer specjalny

Praca zbiorowa

Błędy w wykonaniu i eksploatacji instalacji i urządzeń elektrycznych są niestety bardzo częstą przyczyną pożarów. I nie zmienia się to od lat. Większość zagrożeń pożarowych pochodzących od instalacji jest spowodowany przez zły stan izolacji przewodów i kabli elektrycznych, wynikający z uszkodzeń mechanicznych lub procesów starzeniowych. Kolejne to zły dobór przewodów czy niewłaściwe ich łączenie. Takie błędy powinny być wykryte podczas okresowych sprawdzeń instalacji. O najczęstszych, grożących pożarem wadach instalacji piszemy na stronie 3. Tam też przedstawiamy najważniejsze zapisy prawa mówiące o obowiązkach związanych z ochroną przeciwpożarową. W kolejnych tekstach omawiamy, jak przekroje przewodów muszą być dostosowane do przewidywanego obciążenia prądowego, przedstawiamy podatność poszczególnych materiałów izolacyjnych na zapalenie się. Prezentujemy też porady dotyczące przepustów oprzewodowania przez ściany i stropy. Są to ważne elementy zamknięć otworów w oddzieleniach przeciwpożarowych. W numerze specjalnym opisujemy też instalacje elektryczne zasilające urządzenia gaśnicze czy oświetlenie ewakuacyjne, które muszą pracować w czasie pożaru. Piszemy też, jak bada się zagrożenie pożarowe, które mogą stwarzać wyroby elektrotechniczne.

397
Ebook

Pomiary elektryczne w praktyce, 15 numer specjalny

Praca zbiorowa

Dobór, montaż i eksploatacja układu inteligentnego budynku to temat tego numeru specjalnego "Pomiarów...". Oczywiście szczególną uwagę zwracamy w nim na badania, których należy dokonać podczas poszczególnych etapów inwestycji, doboru, montażu, uruchomienia i eksploatacji zespołu prądotwórczego. W numerze opisujemy m.in. zasady doboru rozwiązania do potrzeb konkretnego obiektu. Opisujemy próby przeprowadzane po montażu zespołu prądotwórczego a przed przekazaniem go do eksploatacji: m.in. sprawdzenia procedury startu i zatrzymania oraz poprawności pracy na biegu jałowym i pod obciążeniem. W tekście o eksploatacji zespołu prądotwórczego przedstawiamy ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa pomiary, m.in. rezystancji izolacji zastosowanego okablowania czy rezystancji uziemiania. Należy je okresowo powtarzać - zgodnie z obowiązującymi przepisami.

398
Ebook

Pomiary elektryczne w praktyce, 16 numer specjalny

Praca zbiorowa

W tym numerze specjalnym "Pomiarów..." przedstawiamy metody i przyrządy umożliwiające ocenę stanu maszyn z uwzględnieniem różnych typów konfiguracji układów napędowych. Wprowadzeniem do numeru jest tekst opisujący budowę i charakterystykę pracy poszczególnych układów. To informacje potrzebne, by zrozumieć, jak działają silniki. W kolejnych materiałach prezentujemy badania, które można wykonać podczas pracy tych maszyn, oraz ich sprawdzenia okresowe, dorywcze i odbiorcze po remontach. Przedstawione w numerze porady dotyczące metod kontroli parametrów pracy układu napędowego nie wyczerpują tematu.

399
Ebook

Pomiary elektryczne w praktyce, 17 numer specjalny

Praca zbiorowa

W pierwszym tekście tego numeru "Pomiarów..." przedstawiamy standardowe multimetry w różnych wersjach wraz z opisem możliwości użycia ich do wykonywania różnych pomiarów. Pokazujemy także sytuacje, w których uniwersalny miernik nie jest najlepszym wyborem. Autor artykułów w tym numerze - dr inż. Łukasz Rosłaniec - zwraca też uwagę na aspekty bezpieczeństwa, o których często nie pamiętamy, kupując multimetr. To oznaczeni e przyrządów świadczące o ich zgodności z normami dotyczącymi bezpieczeństwa użytkowania oraz kategoryzacja (Measurement Category), mówiąca o tym, do pomiarów w jakich obwodach czy urządzeniach dany miernik można bezpiecznie wykorzystać. W kolejnym tekście zaprezentowane są mniej znane i bardziej złożone funkcje, które powodują, że multimetry mogą być zastosowane w zastępstwie droższych i bardziej złożonych przyrządów. Ostatni tekst opisuje możliwości, jakie mają multimetry wyposażone włącza komunikacji bezprzewodowej. Ich zalety sprawiają, że warto zastanowić się nad taką opcją.

400
Ebook

Pomiary elektryczne w praktyce, 18 numer specjalny

Praca zbiorowa

Oscyloskopy coraz częściej stają się wyposażeniem osób wykonujących pomiary elektryczne. Przyczyną są m.in. zmiany w technikach odbierania i wytwarzania energii elektrycznej, czyli rozpowszechnienie się urządzeń elektronicznych. Ten numer specjalny "Pomiarów..." poświęcamy oscyloskopom cyfrowym. Dr inż. Łukasz Rosłaniec opisuje w nim, gdzie i jak przydają się te urządzenia elektrykom pomiarowcom. Przedstawia osprzęt, który trzeba mieć, by wykorzystywać oscyloskop do pomiarów elektrycznych. Radzi też, jak wykorzystywać poszczególne funkcje oscyloskopów w konkretnych sytuacjach.