Szczegóły ebooka

Bezpiecznie już było. Jak żyć w świecie sieci, terrorystów i ciągłej niepewności

Bezpiecznie już było. Jak żyć w świecie sieci, terrorystów i ciągłej niepewności

Paulina Polko, Roman Polko

Ebook

 

XXI wiek wszystkich strachów

 

W roku 1989 pożegnaliśmy komunizm i - nie wiedząc wtedy jeszcze o tym - powitaliśmy niepewność jutra. Zniknęły gwarancje zatrudnienia, jako społeczeństwo odbyliśmy przyspieszony kurs ekonomicznej samodzielności. Do NATO wkraczaliśmy z kilkunastoprocentowym bezrobociem i wielką rzeszą ludzi żyjących poniżej progu ubóstwa, ale gdzieś na niezbyt odległym horyzoncie pojawiła się już perspektywa wstąpienia do Unii Europejskiej i nadzieja na otwarcie się zagranicznych rynków na polskich pracowników. Później w dalekim Nowym Jorku w zamachu terrorystycznym runęły dwie wieże World Trade Center. To nas przeraziło, ale terroryści z turbanami na głowach byli dla nas tak odlegli jak - nie przymierzając - kosmici. Na naszym kontynencie był spokój, a w naszym kraju czuliśmy się szczególnie bezpiecznie, uznając, że to peryferia Zachodu.

O, czyżby?

Drugie dziesięciolecie obecnego wieku wytrąciło nas ze strefy komfortu. Za wschodnią granicą wybuchła regularna, choć oficjalnie niewypowiedziana wojna. Terroryści wyprowadzili się z odległego Iraku i Afganistanu, wybierając zamiast nich obiecaną ziemię Europy. Dziś już raz po raz natykamy się w internecie na cybernetyczne potyczki sterowanych sieciowych trolli. Z tsunami fake newsów coraz trudniej wyłowić rzetelne informacje... Czego naprawdę należy się bać? Czy będziemy obiektem ataku terrorystycznego? Czy polską ziemię mogą rozjechać rosyjskie czołgi? A może lepiej zamknąć oczy na politykę i zwyczajnie pilnować kursu franka, bo tym, co najbardziej zagraża naszemu bezpieczeństwu, są wahania wartości szwajcarskiej waluty? Jak żyć w świecie, który nieprędko (jeśli kiedykolwiek) znów będzie względnie bezpieczny, i nie dać się zwariować?

 

Co nam zagraża? Jak żyć bezpiecznie w sieciowej rzeczywistości? Jaka jest hierarchia potrzeb człowieka w świecie ciągłej niepewności? Odpowiedź na te fundamentalne pytania stanowi treść bogatej w fakty i przemyślenia książki Pauliny i Romana Polko. Napisana barwnym językiem, w sposób niezwykle przystępny tłumaczy czytelnikowi zawiłości i fenomeny współczesnego świata: konsekwencje migracji, terroryzmu, globalnego ocieplenia; zagadnienia wojen informacyjnych i cyberbezpieczeństwa, rywalizacji o zasoby i surowce naturalne. Nie zapomina przy tym o wyzwaniach bardziej tradycyjnych, związanych z konfliktami zbrojnymi i ekspansją terytorialną, współzawodnictwem ekonomicznym czy też przesuwaniem się ciężkości świata w kierunku Dalekiego Wschodu.

Ciekawa, barwna i pełna szczegółów opowieść o bezpieczeństwie Polski i świata w XXI wieku. Nieszablonowa, obalająca stereotypy i polityczne mistyfikacje; pozwalająca zrozumieć wyzwania przyszłości, a nie rozpamiętywać przeszłe konflikty. Lektura obowiązkowa nie tylko dla zainteresowanych sprawami międzynarodowymi w naszym kraju.

Aleksander Kwaśniewski, Prezydent RP w latach 1995-2005

 

Zamiast wstępu (5)

  • Skąd ten strach?

Rozdział 1. Czy jest się czego bać? (9)

  • Czyli o tym, dlaczego raczej powinniśmy się skupić na uważnym przechodzeniu przez ulicę niż na strachu przed atakiem terrorystycznym.

Rozdział 2. Co mogą terroryści? (25)

  • Czyli czy bać się latać samolotem na egzotyczne wakacje i co może zrobić zwykły człowiek, by się przyczynić do zwalczania terroryzmu (a przynajmniej nie przeszkadzać w tej walce).

Rozdział 3. Jakie są współczesne wojny? (45)

  • I dlaczego na polu walki coraz mniej widać żołnierzy?

Rozdział 4. Komu ufać? (65)

  • Czy armie, rządy i organizacje międzynarodowe rzeczywiście panują nad bezpieczeństwem świata?

Rozdział 5. Czy NATO nas obroni? (85)

  • Kiedy możemy liczyć na innych? W jakich sytuacjach musimy sobie radzić sami? Czy da się zbiorowo bronić przed współczesnymi zagrożeniami?

Rozdział 6. Ile kosztuje bezpieczny świat? (105)

  • Kto traci na niestabilności i braku bezpieczeństwa? Ile trzeba mieć pieniędzy, aby zostać terrorystą? Kiedy nie opłaca się bronić niektórych ludzi i wartości?

Rozdział 7. Jak prowadzić biznes w niestabilnym świecie? (127)

  • Czy na zagrożeniach mogą skorzystać wyłącznie terroryści? Czy bezpieczeństwo świata może mieć wpływ na piekarnię w małym mieście?

Rozdział 8. Jak żyć, gdy bezpiecznie już było? (141)

  • Jak szukać stabilności w niebezpiecznym i nieprzewidywalnym otoczeniu? Jak znaleźć równowagę między korzystaniem z życia a własnym bezpieczeństwem?

Rozdział 9. Jaką Ziemię zostawiamy naszym dzieciom?

  • Czy jest szansa, by czuły się one bezpieczne?

Zamiast zakończenia (177)

  • Nie zwariować.
  • Tytuł: Bezpiecznie już było. Jak żyć w świecie sieci, terrorystów i ciągłej niepewności
  • Autor: Paulina Polko, Roman Polko
  • ISBN: 978-83-283-5284-1, 9788328352841
  • Data wydania: 2018-09-27
  • Format: Ebook
  • Identyfikator pozycji: bejuby
  • Wydawca: Onepress