Details zum E-Book

Granica ewolucji. W poszukiwaniu ograniczeń darwinizmu

Granica ewolucji. W poszukiwaniu ograniczeń darwinizmu

Michael J. Behe

E-book

Autorem książki Granica ewolucji. W poszukiwaniu ograniczeń darwinizmu jest Michael J. Behe, amerykański biochemik i autor koncepcji nieredukowalnej złożoności.

Pierwsze, anglojęzyczne wydanie publikacji ukazało się w 2007 roku nakładem wydawnictwa Free Press.

Autor zastanawiał się, czy darwinowski proces ewolucji może stanowić wyjaśnienie dla powstania i rozwoju życia na Ziemi? Już w książce Czarna skrzynka Darwina uczony opowiedział się za poglądem, że podobieństwa w budowie morfologicznej i genetycznej organizmów wyraźnie przemawiają na rzecz idei wspólnoty pochodzenia. W tym sensie jest on ewolucjonistą, tyle że niedarwinowskim. W prezentowanej publikacji Behe podtrzymuje ten pogląd i podkreśla, że życie na Ziemi rozwijało się drogą powolnych przekształceń, a w procesie powstawania nowych gatunków kluczową rolę odgrywał darwinowski dobór naturalny.

We współczesnej biologii ewolucyjnej funkcjonuje twierdzenie, że różnorodność form organicznych jest rezultatem działania przypadkowych mutacji i doboru naturalnego. Pogląd ten zwie się neodarwinizmem. Behe natomiast utrzymuje – i na tym polega jego odejście od darwinizmu – że wraz z rozwojem biochemii i genetyki stało się jasne, że różne formy życia i wiele struktur biologicznych nie mogły powstać drogą przypadkowych mutacji. Uczony argumentuje, że większość mutacji, które decydują o obecnym stanie przyrody ożywionej, nie miało charakteru losowego, jak przypuszczają darwiniści, ale było wynikiem inteligentnego projektu. Twierdzi on między innymi, że teoria ewolucji nie jest w stanie wyjaśnić pochodzenia względnie prostych struktur biologicznych, które wymagają niezależnego powstania więcej niż dwóch rodzajów białek. Zdaniem Behe’ego prawdopodobieństwo takiego wydarzenia jest zbyt małe na gruncie procesów przyrodniczych i dlatego wyjaśnienia przedstawiane przez biologów ewolucyjnych są mało wiarygodne.

Amerykański biochemik twierdzi, że argumenty na rzecz teorii inteligentnego projektu można znaleźć nie tylko w biologii, ale także w chemii oraz kosmologii. Behe nawiązuje do mocniejszej interpretacji zasady antropicznej, zgodnie z którą warunki panujące we wszechświecie zostały celowo dostrojone, aby na Ziemi mogło zaistnieć złożone życie.

Michael J. Behe jest jednym z głównych przedstawicieli teorii ID. Prezentowana książka zainteresuje z pewnością nie tylko krytyków darwinizmu, ale także zwolenników naturalistycznych idei powstania i rozwoju życia na Ziemi.

 

Rozdział 1. Elementy darwinizmu

Rozdział 2. Wyścig zbrojeń czy wojna pozycyjna?

Rozdział 3. Matematyczna granica darwinizmu

Rozdział 4. Co może wyjaśnić darwinizm

Rozdział 5. Czego nie może wyjaśnić darwinizm  

Rozdział 6. Punkty odniesienia

Rozdział 7. Zasada dwóch miejsc wiążących

Rozdział 8. Zarzuty pod adresem koncepcji granicy

Rozdział 9. Bazylika i pachwiny łuku

Rozdział 10. Cały świat to scena 

Dodatek A.  Ja, Nanorobot

Dodatek B. Lekooporność zarodźca malarii

 Dodatek C. Montaż wici bakterii

Dodatek D. Szuler

Podziękowania

Bibliografia

Indeks osobowy

 Indeks rzeczowy

  • Titel: Granica ewolucji. W poszukiwaniu ograniczeń darwinizmu
  • Autor: Michael J. Behe
  • Übersetzung: Zbigniew Kościuk
  • ISBN: 978-83-66233-24-9, 9788366233249
  • Veröffentlichungsdatum: 2020-11-06
  • Format: E-book
  • Artikelkennung: e_1uis
  • Verleger: Fundacja En Arche