Details zum E-Book

Dzieci z nie-miejsc. Kiedy doświadczenie staje się opowieścią. T-1 i 2

Dzieci z nie-miejsc. Kiedy doświadczenie staje się opowieścią. T-1 i 2

Anna Witeska-Młynarczyk, Ewa Maciejewska-Mroczek, Anna Krawczak

E-book

Książka ta jest wynikiem spotkania praktyków i akademiczek. Wybrali oni formę autoetnograficznej opowieści, aby przybliżyć współczesne doświadczenia opieki nad dziećmi wychowującymi się poza rodzinami, w których się urodziły.

Choć każda z przedstawionych w książce historii jest inna i bardzo osobista, wszystkie są częścią szerszej rzeczywistości kulturowej - tej dotyczącej współczesnego systemu pomocy w Polsce i tego, jak funkcjonuje on względem dzieci. Teksty te można więc traktować jako komentarz, który narusza hegemoniczne wyobrażenia o "cudzie adopcji" czy mit kulturowy zapewniający nas, że "matka jest tylko jedna". Czytanie tych opowieści pomaga uchwycić wielowymiarowość i nieoczywistość takich słów, jak rodzina, miłość, praca opiekuńcza, państwo, dobro dziecka, adopcja czy matka.

Książka została napisana z myślą nie tylko o odbiorcach akademickich, lecz także o praktykach - pracownikach systemu i innych osobach zaangażowanych w pomoc dzieciom. W końcu zakładanymi odbiorcami książki są także dzieci, dla których powstał tom drugi.

FRAGMENT

Kiedy myślimy o rodzinie, przed naszymi oczami może się pojawić obrazek miłych ludzi, kobiety i mężczyzny, z uśmiechniętymi, ładnie ubranymi dziećmi. Wszyscy się kochają, szanują, są w stosunku do siebie uprzejmi. Jesteśmy przyzwyczajani do takiej wizji rodziny. Kiedy jednak przyjrzymy się wielu prawdziwym rodzinom, nie tym z obrazka, zobaczymy, że pod warstwą lukru, który w naszych wyobrażeniach przykrywał rzeczywistość, może być dużo smutku, niemiłości, przemocy. Wtedy powinni zareagować dorośli ludzie i instytucje, które zajmują się ochroną dzieci, takie jak policja, sąd, pomoc społeczna. Autorzy tekstów zgromadzonych w tej książce opisują doświadczenie dzieci, które w takich smutnych rodzinach żyły, i dorosłych, którzy teraz chcą tym dzieciom pomóc i stworzyć dla nich bezpieczny i przyjazny dom.

Książka powstała w efekcie badań naukowych dotyczących rodzin adopcyjnych i zastępczych. W takich rodzinach wychowują się dzieci, które nie mogą mieszkać ze swoimi pierwszymi, biologicznymi rodzinami; tymi, w których przyszły na świat. W takich przypadkach dziećmi muszą się zaopiekować inni dorośli. Mogą przyjąć je do swoich rodzin: zaadoptować lub stworzyć dla nich tak zwaną rodzinę zastępczą. Adopcja z reguły jest na zawsze. W rodzinie zastępczej z założenia dziecko pozostaje jakiś czas, a potem może być adoptowane, trafić do domu dziecka bądź wrócić do swoich pierwszych rodziców. Ale w praktyce nie zawsze ten podział jest wyraźny.

Dzieci z nie-miejsc. Kiedy doświadczenie staje się opowieścią. t. 1

Spis treści

Kiedy doświadczenie opieki staje się opowieścią (Anna Witeska-Młynarczyk)

31 Adopcja Joanny (Beata Potocka)

37 Zataczam koło. Zapiski opiekuna zastępczego (Zbigniew Janus)

53 Wszystko nadal tak samo (Elżbieta Matusiak)

68 Dzieci z nie-miejsc. Fikcyjna autoetnografia skonstruowanego rodzicielstwa (Anna Krawczak)

103 Sędziowie rodzinni o dzieciach i swojej pracy (Ewa Maciejewska-Mroczek)

133 Opieka na pograniczu (Anna Witeska-Młynarczyk)

143 Jedna (Beata Potocka)

148 Noty o autorkach i autorze

Dzieci z nie-miejsc. Kiedy doświadczenie staje się opowieścią. Książka dla dzieci, t. 2

 

Spis treści

5 Kiedy doświadczenie opieki staje się opowieścią

9 Adopcja Joanny

15 Zataczam koło. Zapiski opiekuna zastępczego

20 Wszystko nadal tak samo

24 Dzieci z nie-miejsc. Fikcyjna autoetnografia skonstruowanego rodzicielstwa

28 Sędziowie rodzinni o dzieciach i swojej pracy

31 Praktyki opieki na pograniczu

34 Jedna

  • Titel: Dzieci z nie-miejsc. Kiedy doświadczenie staje się opowieścią. T-1 i 2
  • Autor: Anna Witeska-Młynarczyk, Ewa Maciejewska-Mroczek, Anna Krawczak
  • ISBN: 978-83-66056-99-2, 9788366056992
  • Veröffentlichungsdatum: 2023-07-17
  • Format: E-book
  • Artikelkennung: e_3gdj
  • Verleger: Oficyna Naukowa