E-book details

Projektowanie w środowisku zabytkowym

Projektowanie w środowisku zabytkowym

Piotr Molski

Ebook

Treścią niniejszej publikacji objęto propedeutycznie problemy ochrony, adaptacji i modernizacji zabytków architektury, których znajomość jest - zdaniem autora - niezbędna dla architektów przy projektowaniu w środowisku kulturowym, w partnerskim dialogu z konserwatorami zabytków, historykami sztuki, mykologami, konstruktorami i w zależności od potrzeb - innych branż. Praca podzielona jest na cztery części:
Część I: Ewolucja koncepcji ochrony zabytków w teorii i praktyce - obejmuje zarys zmieniających się z upływem czasu koncepcji ochrony i uwarunkowań kulturowych, społecznych i gospodarczo-politycznych tych zmian, które znalazły swoje odzwierciedlenie w międzynarodowych i krajowych dokumentach doktrynalnych.
Część II: Dziedzictwo architektoniczne, cechy i wartości zabytków - zawiera: definicje dziedzictwa, zabytku i dóbr kultury współczesnej, rodzaje badań i źródeł wiedzy o zabytkach oraz opis cech obiektu niezbędnych do uznania go za zabytek i danych ilustrujących stan obiektu. Przedstawione są rodzaje wartości zabytkowych, ich atrybutów i nośników oraz metoda wartościowania adresowana do warsztatu projektowego architekta.
Przedmiotem części III: Postępowanie z zabytkami są cele i rodzaje ingerencji w zabytkowe struktury, ich interpretacje i definicje oraz ilustracje ingerencji: konserwacji, restauracji, restauracji w skali brył (uzupełnień parahistorycznych) i uzupełnień ahistorycznych zabytków (w tym - rozbudów) na przykładach polskich i zagranicznych. Przykłady obiektów ilustrowane są w części "językiem architektonicznym" - rysunkami, co pozwala na graficzne uczytelnienie ich istotnych cech. Ważnym problemem postępowania z zabytkami jest pogodzenie ochrony ich kulturowych wartości z dostępem osób niepełnosprawnych.
Część IV poświęcono zarządzaniu zasobami architektonicznego dziedzictwa na różnych poziomach decyzyjnych. Wobec wielu złożonych uwarunkowań pozakonserwatorskich sposób zarządzania współdecyduje o skuteczności opieki i ochrony zabytków.

Wprowadzenie 7

Część I. EWOLUCJA KONCEPCJI OCHRONY ZABYTKÓW W TEORII I PRAKTYCE 11

1. Zarys rozwoju myśli konserwatorskiej 11

2. Teoria ochrony zabytków, dokumenty doktrynalne 16

Część II. DZIEDZICTWO ARCHITEKTONICZNE, CECHY I WARTOŚCI ZABYTKÓW 19

1. Dziedzictwo materialne i niematerialne, badania i źródła wiedzy 19

2. Autentyzm i integralność jako immanentne cechy zabytku 25

3. Charakterystyka stanu zabytku 30

4. Wartościowanie zabytków architektury 33

5. Genius loci 42

Część III. POSTĘPOWANIE Z ZABYTKAMI 45

1. Rodzaje ingerencji i uzupełnień zabytkowych struktur 45

2. Przykłady ingerencji i uzupełnień 63

3. Postępowanie z historycznymi ruinami  78

4. Dostępność obiektów zabytkowych dla osób ze szczególnymi potrzebami 87

Część IV. ZARZĄDZANIE DZIEDZICTWEM KULTUROWYM 91

Część V. KILKA UWAG KOŃCOWYCH 99

Definicje i pojęcia 100

Bibliografia 101

Spis ilustracji 103

Aneks 1. Dokumenty przyjęte przez Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków 105

Aneks 2. Konwencje międzynarodowe dotyczące ochrony zabytków ratyfikowane przez Polskę 110