Szczegóły ebooka

Protokół rozbieżności. Historia Polski bez histerii

Protokół rozbieżności. Historia Polski bez histerii

Cezary Korycki

Ebook

Czy Niemcy wiedzą dziś jeszcze, czym była bitwa pod Grunwaldem?

Czego Szwedzi uczą się w szkole o potopie?

Dlaczego Litwini stawiali Piłsudskiego w równym rzędzie z Leninem?

Czy we Francji i Wielkiej Brytanii istnieje jakiekolwiek poczucie tego, iż obowiązki sojusznicze wobec Polski nie zostały wypełnione?

Jak państwowe instytucje mogą utrudniać dialog Polaków i Ukraińców o historii?

 

W Polsce oczywiście znamy swoją historię. Tak nam się przynajmniej wydaje. Ale jak na nas patrzą inne narody? Cezary Korycki, autor kanału Historia, jakiej nie znacie i twórca platformy Historiateka w swojej książce pyta o to najwybitniejszych zagranicznych historyków z krajów, których dzieje przecinały się z losami Polski. Rozmówcami autora są między innymi Sean McMeekin, Serhij Płochij czy Herman Lindqvist oraz kilkunastu najbardziej znaczących historyków z państw sąsiadujących z Polską, ale nie tylko.

Korycki nie waha się przed zadawaniem trudnych pytań. Konfrontuje rozmówców z popularnymi stereotypami. Pyta o niejednoznaczne i kontrowersyjne sprawy, których ocena dzieli nawet Polaków, jak bilans dominacji Polaków w Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Rozmawia o niewyjaśnionych przez lata konfliktach z Czechami, Litwinami, Białorusinami czy Ukraińcami. Chce uzyskać odpowiedź od Niemca, dlaczego w jego kraju zwalają winę za II wojnę światową na nazistów, a od Szweda, czy mają zamiar oddać zrabowane dziedzictwo Rzeczypospolitej. Najdonioślejsze wydarzenia z polskich historii bywają kompletnie nieznane zagranicą, a te zupełnie u nas marginalnie okazują się dla rozmówców Koryckiego szalenie ważne.

Protokół rozbieżności to książka, która pozwala spojrzeć na historię Polski oczami innych narodów, a przez to odkryć ją na nowo.

  • Tytuł: Protokół rozbieżności. Historia Polski bez histerii
  • Autor: Cezary Korycki
  • ISBN: 9788308087107, 9788308087107
  • Data wydania: 2025-03-19
  • Format: Ebook
  • Identyfikator pozycji: e_48m0
  • Wydawca: Wydawnictwo Literackie