Деталі електронної книги

Pamięci zniknionego

Pamięci zniknionego

Józef Czechowicz

Eлектронна книга
pamięci zniknionego gdzie czerwona kalina  styka się z niebem słodko  szumiąca wiotka  jest jasno    u kaliny zamyślona dziewczyna  jak piękna  niewiele takich w życiu spotkań  spojrzeć w zachwycie zasnąć    morze morze morze  okręt orzeł    ciemność białą mętną stojącą  łańcuch mocnym sprężeniem trąca  w tej kopule zwróconej w dół  wielkiej jak nicość  łańcuch drży ogniwa idą wzwyż  ostre szpony drą piach i muł dna  wyrywa się z mroku żelazny masyw krzyż  i prąc przez głębię gra  kotwica    morze morze morze  między liny jak deszcz ukośne  wplątał się wiatru proporzec  trzepoce ostro i głośno  ku zorzy    morze morze morze    wysp bukiety różowe granatowe  w słonej burzy jak pięści się trzęsły  głos daleki szybkim biegał krokiem  przez obszary jasne i szerokie  sztywnym jakby przerzucając się przęsłem  głos daleki tulił się nam do głowy  nie wiedział drżał powtarzał    morze morze morze    wichrze wyspach kotwicy burzy  szukał głos duży  orła conrada żeglarza    panu kazimierzowi miernowskiemu [...]

Józef Czechowicz
Ur. 15 marca 1903 r. w Lublinie Zm. 9 września 1939 r. w Lublinie Najważniejsze dzieła: ballada z tamtej strony, żal, nic więcej, nuta człowiecza, tomy wierszy: Kamień (1927), Dzień jak co dzień (1930), Ballada z tamtej strony (1932), W błyskawicy (1934), Nic więcej (1936), Nuta człowiecza (1939). Polski poeta dwudziestolecia międzywojennego, w latach trzydziestych związany z grupą literacką Kwadryga, przedstawiciel tzw. drugiej Awangardy, której twórczość cechował katastrofizm. Jako ochotnik jeszcze przed zdaniem matury wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Z wykształcenia, zamiłowania i zawodu nauczyciel (ukończył też studia w zakresie pedagogiki specjalnej). Redaktor m. in. czasopism dla dzieci "Płomyk" i "Płomyczek". Współpracował z wieloma pismami: "Reflektorem" (tu debiutował jako poeta w 1923 r.), Zet, Głosem Nauczycielskim, Pionem i Kameną, w Polskim Radiu pracował w dziale literackim, pisał słuchowiska radiowe. Zginął tuż po wybuchu II wojny światowej, podczas bombardowania. Charakterystyczną cechą wierszy Czechowicza jest niestosowanie wielkich liter i znaków interpunkcyjnych, co decyduje o poetyckiej wieloznaczności tekstów.

Kupując książkę wspierasz fundację Nowoczesna Polska, która propaguje ideę wolnej kultury. Wolne Lektury to biblioteka internetowa, rozwijana pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W jej zbiorach znajduje się kilka tysięcy utworów, w tym wiele lektur szkolnych zalecanych do użytku przez MEN, które trafiły już do domeny publicznej. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami oraz motywami.
  • Назва: Pamięci zniknionego
  • Автор: Józef Czechowicz
  • ISBN: 978-83-285-2800-0, 9788328528000
  • Дата видання: 2014-03-12
  • Формат: Eлектронна книга
  • Ідентифікатор видання: e_a0gi
  • Видавець: Wolne Lektury