C

33
Ebook

Programowanie współbieżne. Systemy czasu rzeczywistego

Paweł Majdzik

Współbieżność to szybkość, efektywność i nowoczesność. Czy Ty też chcesz tak programować? Coraz niższe ceny i powszechna dostępność sprzętu komputerowego o architekturze wieloprocesorowej powodują, że umiejętność projektowania i budowania aplikacji przetwarzających informacje współbieżnie staje się wręcz niezbędna każdemu zawodowemu programiście. W większości współczesnych języków programowania bezpośrednio zaimplementowano metody tworzenia zadań wykonywanych równolegle oraz wysokopoziomowe mechanizmy komunikacji i synchronizacji procesów. Tworzenie efektywnych aplikacji współbieżnych wciąż jednak wymaga dużej, specjalistycznej wiedzy dotyczącej systemów operacyjnych oraz programowania nisko- i wysokopoziomowego, o czym przekonało się wielu studentów kierunków informatycznych i profesjonalnych programistów. Na szczęście teraz wszyscy mogą sięgnąć po książkę "Programowanie współbieżne. Systemy czasu rzeczywistego". Pomoże ona uniknąć wielu typowych błędów związanych z tworzeniem aplikacji współbieżnych i pokaże, jak rozwiązywać problemy specyficzne dla tej dziedziny. Lektura ułatwi też zdobycie praktycznej umiejętności projektowania architektury niezawodnego współbieżnego oprogramowania, a także przybliży wiedzę na temat mechanizmów i metod wykorzystywanych przy tworzeniu systemów równoległych czasu rzeczywistego. Przedstawienie podstawowych pojęć dotyczących programowania współbieżnego Opis metod weryfikacji poprawności programów współbieżnych Definicje i własności mechanizmów synchronizacji oraz komunikacji Przykłady rozwiązań problemów programowania współbieżnego Opis mechanizmów wspierających programowanie systemów czasu rzeczywistego Implementacja metod szeregowania zadań w systemach czasu rzeczywistego Opis metod i mechanizmów języka Ada 2005 umożliwiających implementację programów współbieżnych i systemów czasu rzeczywistego Przyszłość informatyki to przetwarzanie współbieżne. Stać Cię na pozostanie w tyle? Paweł Majdzik - od 1998 roku pracuje jako adiunkt w Instytucie Sterowania i Systemów Informatycznych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jest autorem bądź współautorem ponad trzydziestu opracowań naukowych - książek, artykułów, referatów wydanych w kraju i za granicą, a dotyczących informatyki, w szczególności związanych z analitycznymi metodami modelowania i projektowania systemów współbieżnych.

34
Ebook

Tablice informatyczne. C

Radosław Sokół

Tablice języka C — zawsze przy komputerze! Tablice informatyczne języka C to ściąga, którą każdy programista powinien mieć zawsze w zasięgu ręki. W końcu trudno zapamiętać wszystkie komendy i metody przeprowadzania operacji, zwłaszcza jeśli nie używa się ich na co dzień. Tutaj znajdziesz informacje o instrukcjach, komentarzach, kompilowaniu programu, a także przechowywaniu i przetwarzaniu danych. Przypomnisz sobie, jak wprowadzać dane i uzyskiwać dane wyjściowe, do czego służą konkretne wyrażenia warunkowe, instrukcje pętli i skoku oraz jak w jaki sposób dynamicznie zarządzać pamięcią. Sprawdzisz, jak przetwarzać tekst, diagnozować przebieg programu, wykorzystywać strumienie i pliki, operować datą i czasem, posługiwać się biblioteką matematyczną. Nie możesz tego przegapić!

35
Ebook

Unreal Engine. Nauka pisania gier dla kreatywnych

Joanna Lee

Wśród graczy są tacy, którzy codziennie większość swojego czasu poświęcają rozgrywkom i testowaniu nowości. Nieliczni jednak potrafią pisać własne gry. Jesteś pasjonatem? Wykorzystaj to! Sprawdź, co oferuje Ci Unreal Engine — intuicyjne, wszechstronne narzędzie, dzięki któremu szybko można zacząć pisać profesjonalne gry o różnorodnej tematyce. Wystarczy Twoja kreatywność — resztę zapewni Unreal Engine! Niniejsza książka jest przeznaczona dla początkujących twórców gier, którzy postanowili nauczyć się technologii Unreal Engine. Autorka rozpoczyna od przedstawienia prostych pomysłów i projektów gier, które spróbujesz samodzielnie rozwinąć i dokończyć. Następnie prezentuje podstawowe wiadomości na temat Unreal Engine, dzięki którym można stworzyć od podstaw prostą grę. W dalszych rozdziałach poznasz kolejne tajniki tworzenia gier z wykorzystaniem aktorów, animacji, efektów itd. Po lekturze tej książki każdy powinien umieć napisać własną grę w Unreal Engine. Najważniejsze zagadnienia omówione w książce: Podstawowe wiadomości o silnikach gier i historia Unreal Engine Obsługa edytora Unreal Engine 4 i tworzenie pomieszczeń w poziomie gry Podstawowe struktury obiektów w grze Tworzenie interaktywnych obiektów przy użyciu szablonów Podstawowe informacje na temat renderowania grafiki Interfejsy użytkownika, różne rodzaje oświetlenia, system cząsteczkowy, system audio, edytor terenu, sekwencje filmowe w Unreal Engine 4 — i wiele innych! Joanna Lee od blisko dziesięciu lat zajmuje się projektowaniem i programowaniem gier komputerowych. Biegle posługuje się wieloma różnymi silnikami gier. Unreal Engine zna od 2005 roku. Jest również znana jako recenzentka książek i filmów na temat CryEngine 4. Unreal Engine — Twoje narzędzie do pisania świetnych gier!

36
Ebook

Wskaźniki w języku C. Przewodnik

Richard Reese

Jeśli chcesz błyskawicznie opanować programowanie w języku C, sięgnij po tę książkę! Gdy już poznasz podstawy, nauczysz się także korzystać ze wskaźników. To prawdziwa zmora wszystkich programistów, bowiem błędne wykorzystanie wskaźnika może w okamgnieniu zrujnować Twój program. Zobacz, jak tego uniknąć i zaprzyjaźnić się ze wskaźnikami. Inne książki opisują wskaźniki w jednym lub dwu rozdziałach, natomiast my poświęciliśmy im całą książkę. Dzięki temu dogłębnie poznasz ten mechanizm, zrozumiesz go i przekonasz się, że przy odrobinie uwagi nie jest on wcale taki straszny! W trakcie lektury wykorzystasz wskaźniki na funkcję, przygotujesz tablicę wskaźników oraz zobaczysz, jak współdziałają one z łańcuchami znaków. Twoją uwagę z pewnością zwrócą fragmenty omawiające zabezpieczenia oraz niewłaściwe wykorzystanie wskaźników. Książka ta jest jedyną pozycją na rynku w całości poświęconą wskaźnikom w języku C. To lektura obowiązkowa każdego programisty! Poznaj: koncepcję wskaźników zastosowanie tablic wskaźników funkcje dynamicznego alokowania pamięci zagrożenia wynikające ze stosowania wskaźników Odkryj tajniki wskaźników w języku C i wykorzystaj ich potencjał!

37
Ebook

Zabawa w programowanie. Język C dla nastolatków

Michał Wiszniewski

Napisz sobie swój własny program! Zanim rozpoczniesz pracę, czyli jak zainstalować odpowiednie programy Bez tych klocków ani rusz, czyli co składa się na język C i jak tego używać Im dalej w las, czyli jak stosować bardziej zaawansowane mechanizmy Programowanie w języku C wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. W rzeczywistości może je opanować nawet uczeń podstawówki, o ile tylko będzie pamiętać o zasadach logiki oraz o przeznaczeniu poszczególnych elementów języka. Dlaczego więc tak trudno samemu nauczyć się programować? Przyczyna często tkwi w opisie języka programowania — podręczniki do nauki czyta się tak, jakby ich autorzy zapomnieli, dla kogo piszą. Jeśli nie masz ochoty przedzierać się przez specjalistyczny żargon, ale chcesz programować, ta książka pomoże Ci osiągnąć cel. Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje początkujący programista — od wskazówek w kwestii instalacji odpowiednich programów, przez omówienie niezbędnych komend, stałych i zmiennych, aż do tablic i funkcji. Dowiesz się, jak działają pętle i operatory, do czego służą struktury i unie, jak działają kompilator, preprocesor i linker. Wreszcie zrozumiesz, o co chodzi z operacjami wyjścia i wejścia, a także nauczysz się zapewniać bezawaryjne działanie Twojego programu. I nagle okaże się, że odkrywasz całkiem nowy, fascynujący świat, a porozumienie z Twoim komputerem jest w gruncie rzeczy dziecinnie proste! Sprawdź to! Pierwszy program Idea bibliotek i funkcji Zmienne, stałe i funkcje Tablice i pętle Instrukcje warunkowe i operatory Podstawy logiki Operacje wejścia i wyjścia, podstawowa obsługa błędów Enum i typedef Struktury i unie Malloc i free oraz stos i sterta Operacje na plikach i parametry wejściowe programu Preprocesor, kompilator i linker Pliki nagłówkowe oraz static i extern Programuj w języku C!