BHP

1
Ebook

22 zadania służby bhp - omówienie z komentarzem

Sebastian Kryczka

Służba bhp to wyodrębniona w strukturach zakładu pracy jedno- lub wieloosobowa komórka organizacyjna. W jej gestii leży przede wszystkim doradztwo oraz kontrola w zakresie bhp. Zasadnicze znaczenie przy ustalaniu liczebności i kwalifikacji obsady personalnej tej służby powinien mieć dla pracodawcy stopień faktycznych, ale też potencjalnych zagrożeń zawodowych w firmie (wypadki przy pracy i choroby zawodowe). Bardzo duże znaczenie będą też miały uciążliwości wynikające z rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, stosowane technologie i posiadane wyposażenie techniczne.

2
Ebook

BHP w firmie. Bezpieczeństwo i higiena pracy od A do Z

Praca zbiorowa

„BHP w firmie. Bezpieczeństwo i higiena pracy od A do Z” to jedyna taka publikacja dla pracowników służby bhp, która pozwoli stworzyć faktyczne bezpieczeństwo w zakładzie pracy. Można się z niej przede wszystkim dowiedzieć, jak rozmawiać z pracownikami, aby przestrzegali zaleceń, i jak przewidywać ich najbardziej niespodziewane zachowania. W „BHP w firmie. Bezpieczeństwo i higiena pracy od A do Z” znajdują się szczegółowe i zarazem praktyczne omówienia przepisów oraz zasad bhp, których znajomość jest niezbędna w codziennej pracy.

3
Ebook

Doradca ds. bezpieczeństwa przy przewozach ADR

Praca zbiorowa

Doradca do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych to osoba, która pomaga w działalności przedsiębiorstwa związanej z nadawaniem i przewozem towarów niebezpiecznych oraz czynnościami towarzyszącymi, takimi jak: pakowanie, załadunek, napełnianie czy rozładunek. Wyjaśniamy: jakie zadania ma doradca, jakie podmioty są zwolnione z obowiązku wyznaczenia oraz jakie kary może ponieść przedsiębiorca za niewyznaczenie doradcy DGSA. Uwaga - "nadawcy" powinny wyznaczyć doradcę do spraw bezpieczeństwa nie później niż do 31 grudnia 2022 roku.

4
Ebook

Hałas zawodowy a normy bezpieczeństwa: jakie kroki powinien podjąć pracodawca

Dariusz Borowiecki

Odkryj klucz do zdrowszego środowiska pracy z e-bookiem "Hałas zawodowy a normy bezpieczeństwa: strategie ochrony pracowników". Dowiedz się, jak skuteczne zarządzanie hałasem może zwiększyć wydajność pracowników, zmniejszając stres i poprawiając ogólne samopoczucie. Poznaj metody, które pomogą Ci spełnić obowiązujące normy bezpieczeństwa, chroniąc zdrowie Twoich pracowników i unikając potencjalnych sankcji prawnych. W e-booku znajdziesz odpowiedzi na kluczowe pytania: - Jakie rodzaje hałasu wpływają na Twoich pracowników i jak je rozpoznać? - Skąd pochodzi przemysłowy hałas i jak minimalizować jego źródła? - Jakie skutki dla zdrowia może mieć hałas i jak ich unikać dzięki efektywnym strategiom ochrony? - Jakie są najlepsze praktyki w ocenie i dokumentacji ryzyka zawodowego związanego z hałasem? - Jakie kroki należy podjąć, gdy poziomy hałasu przekroczą dozwolone normy, aby zapewnić bezpieczeństwo pracowników? - Jakie korzyści przynosi redukcja hałasu nie tylko dla pracowników, ale także dla całej organizacji? Każdy pracodawca zobowiązany jest do ochrony swoich pracowników przed szkodliwym wpływem hałasu. Ten e-book wyposaży Cię w narzędzia i wiedzę, by skutecznie wykonać to zadanie, poprawiając jakość życia zawodowego swojego zespołu i budując kulturę bezpieczeństwa w miejscu pracy.

5
Ebook

Jak przebiega kontrola pracy zdalnej przez PIP? Przygotuj właściwą dokumentację BHP, żeby uniknąć kary

Praca zbiorowa

Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła pierwsze wyniki kontroli pracy zdalnej. Od 7 kwietnia 2023 r. inspektorzy sprawdzają przestrzeganie przepisów prawa pracy przy zatrudnianiu pracowników w formie zdalnej. Do 1 czerwca 2023 r. przeprowadzono 40 kontroli w zakładach pracy w różnych sektorach gospodarki. Większość ze skontrolowanych podmiotów działała w sektorze prywatnym, a tylko 5 w sektorze publicznym. Nieprawidłowości ujawnione w toku czynności kontrolnych dotyczyły przede wszystkim nieprawidłowej treści regulaminu pracy zdalnej. Inspektorzy pracy ujawnili też, między innymi: - nieuzgodnienie treści regulaminu pracy zdalnej z przedstawicielami pracowników, - brak oceny ryzyka zawodowego uzupełnionej o zagadnienia związane z wykonywaniem pracy zdalnej, - niezapoznanie pracowników świadczących pracę zdalną z dokonaną oceną ryzyka zawodowego, - brak ustalenia wysokości ryczałtu z tytułu zwrotu kosztów wykonywania pracy zdalnej, - brak pisemnych oświadczeń pracowników dotyczących bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w miejscu wykonywania pracy zdalnej. O tym, jak prawidłowo przygotować właściwą dokumentację BHP, żeby uniknąć kary dowiesz się z e-booka

6
Ebook

"Nowe rozporządzenie dotyczące prac wzbronionych młodocianym - co się zmieniło?"

Sebastian Kryczka

"Nowe rozporządzenie dotyczące prac wzbronionych młodocianym - co się zmieniło?" 16 stron praktycznej wiedzy opracowanej przez ekspertów Z e-booka dowiesz się: - Młodociani jako szczególny rodzaj pracowników - Przygotowanie zawodowe młodocianych - Zatrudnienie przy pracach lekkich - Co zawarto w nowym rozporządzeniu? - Prace wzbronione bezwzględnie - Prace wzbronione - dozwolone na potrzeby przygotowania zawodowego - Zapewnienie bezpieczeństwa i szczególnej ochrony zdrowia - Ocena ryzyka pracowników młodocianych

7
Ebook

Ocena ryzyka zawodowego

Praca zbiorowa

Kluczowym elementem umożliwiającym stworzenie sprawnie funkcjonującego systemu zarządzania bhp w firmie jest ocena ryzyka zawodowego, poprzedzona rzetelną i wykonaną profesjonalnie identyfikacją zagrożeń. Pozwala ona na opracowanie (np. w postaci instrukcji, zarządzeń) wytycznych dotyczących monitorowania bezpieczeństwa i higieny pracy. Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy to przecież jedno z ważniejszych celów każdej firmy. Przedstawiamy najnowsze wydanie praktycznego informatora „Ocena Ryzyka Zawodowego” z aktualizacją o koronawirusa.

8
Ebook

Oświetlenie pomieszczeń biurowych

Janusz Strzyżewski

Publikacja podaje informacje na temat oświetlenia biur. Zawiera porady dotyczące doboru źródeł światła i opraw oświetleniowych. Podaje wymagania Normy dotyczące średniego eksploatacyjnego natężenia oświetlenia, oddawania barw, ujednoliconej oceny olśnienia UGR (Unified Glare Rating). 

9
Ebook

PRACA W OKRESIE LETNIM - POSIŁKI I NAPOJE PROFILAKTYCZNE

praca zbiorowa

Praca w sezonie letnim stawia przed pracodawcą kilka dodatkowych obowiązków. W prawidłowo funkcjonującym zakładzie pracy nie wymagają one wielkich nakładów czy zmian organizacyjnych. Niemniej jednak wymagają przeglądu poszczególnych elementów mających wpływ na pracowników, w tym właściwej wentylacji i klimatyzacji oraz odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach pracy, ale także zapewnienia zimnych napojów i ochrony przed nasłonecznieniem w pracy w terenie. O obowiązkach pracodawcy w okresie letnim dowiesz się z niniejszego e-booka.

10
Ebook

Szkolenie okresowe pracowników służby BHP + przykładowy program szkolenia

Lesław Zieliński

Praktyczna wiedza opracowana przez ekspertów portalu BHP Z e-booka dowiesz się: - Jakie są formy szkolenia okresowego BHP - Które jednostki mogą prowadzić szkolenie - Jakie informacje powinny być zawarte w ramowym programie szkolenia - Jak powinien przebiegać egzamin - Jakie mogą być przykładowe pytania i zadania egzaminacyjne

11
Ebook

Środki prawne inspektora pracy - jak skutecznie im przeciwdziałać

Sebastian Kryczka

Kontrola inspektora pracy - zarówno z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy, jak również mająca charakter kompleksowy nie jest celem samym w sobie. Jeżeli inspektor wykaże nieprawidłowości - wówczas zastosuje względem pracodawcy przewidziane w przepisach środki prawne. W dużej części przypadków nie jest to dla pracodawcy przysłowiowy "koniec świata", ponieważ podobnie jak w przypadku kontroli również na etapie czynności nadzorczych można wdać się z organami PIP w skuteczną polemikę - również z szefem jednostki organizacyjnej Inspekcji, jakim jest okręgowy inspektor pracy.

12
Ebook

Wypadki przy pracy i choroby zawodowe. Kompendium wiedzy

Praca zbiorowa

Wypadki przy pracy to nagłe zdarzenia wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć. Z punktu widzenia każdego pracodawcy stanowią spory problem zdrowotny i ekonomiczny. Na całym świecie w wypadkach przy pracy ginie kilkaset tysięcy osób rocznie, a setki, jeśli nie miliony, ulegają urazom. Poza cierpieniem osób poszkodowanych oraz ich bliskich koszty takich wypadków obciążają finansowo instytucje ubezpieczeniowe, zakłady pracy. Mimo że koszty wypadków ponoszone są przez różne grupy społeczne, to na końcu ponosi je każdy obywatel, który płaci za wydatki jako podatnik i konsument.